Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Capsule detergent - care e logica/mecanismul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Din masina de spalat aterizeaza (mai nou) in uscator, ies moi si pufoase fara niciun fel de balsam.
Tricourile merg direct in dulap, camasile le calca nevasta-mea, ies mai putin sifonate la uscator decat pe sarma afara. Pantalonii direct in dulap, la fel si hainele mai groase. De fapt nevasta-mea calca doar camasile si eventual maieurile si chilotii copiiilor sau ale ei, eu nici macar nu port, n-am purtat niciodata. ;)
Aveam si uscator la masina de spalat, dar nu-l foloseam decat in situatia cand le voiam uscate mai repede si doar hainele de bumbac sau de puf.
Dupa cum s-a spus si aici, uscatorul separat e cu mult mai bun, am si eu asa ceva de cam 2 saptamani.
Fiecare casa cu obiceiurile ei, am vazut si eu boarfe cu balsam la altii, noi le preferam fara balsam, nu-i vorba ca nu stim dozajul.

#74
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 arg, on 12 noiembrie 2018 - 17:38, said:

de ce oare crezi ca exista selgros si metro
p.s. mai sunt si altele pe langa bucuresti?
http://dcneu.ro/

Dupa ce l-am descoperit, a inceput sa-mi para rau de banii bagati in Auchan / Metro / Selrgros. Bine, gama nu este variata, avand doar pentru uz casnic. Insa sunt doua mari avantaje: preturile mici si multe produse sunt fabricate in occident pentru occident. Unele produse nici nu au eticheta cu traducerea in romana pe ambalaj.

Edited by anaki, 12 November 2018 - 21:28.


#75
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 maccip, on 12 noiembrie 2018 - 20:33, said:

Din masina de spalat aterizeaza (mai nou) in uscator, ies moi si pufoase fara niciun fel de balsam.
Tricourile merg direct in dulap, camasile le calca nevasta-mea, ies mai putin sifonate la uscator decat pe sarma afara. Pantalonii direct in dulap, la fel si hainele mai groase. De fapt nevasta-mea calca doar camasile si eventual maieurile si chilotii copiiilor sau ale ei, eu nici macar nu port, n-am purtat niciodata. Posted Image
Aveam si uscator la masina de spalat, dar nu-l foloseam decat in situatia cand le voiam uscate mai repede si doar hainele de bumbac sau de puf.
Dupa cum s-a spus si aici, uscatorul separat e cu mult mai bun, am si eu asa ceva de cam 2 saptamani.
Fiecare casa cu obiceiurile ei, am vazut si eu boarfe cu balsam la altii, noi le preferam fara balsam, nu-i vorba ca nu stim dozajul.
Intr-adevar uscatorul le face mai usor de calcat si mai pufoase. Uneori folosesc si eu uscatorul mai ales atunci cand este iarna si in week-end spalam si cate 3 masini (incluzand hainele de joaca de la gradi)....in rest ori afara ori in casa pe uscator.
Legat de calcat, eu nu as putea purta un tricou sau pantaloni "aruncati direct in dulap". Pai sa ma duc la birou cu tricou sau pantaloni botiti. Eu nu ies din casa fara spalat pe dinti,dat cu antiperspirant si parfum si sa imi treaca prin minte sa pun boarfe botite pe mine ??? No way. Nevasta-mea calca tot ce inseamna tricou, pantalon, bluza sau camasa....indiferent de marime. Chilotii si maieurile intr-adevar ajung direct in dulap. Nu am priceput niciodata calcarea lenjeriei intime. Unii spun ca ar ajuta la dezinfectare. Pai doar ce ai scos-o din masina unde majoritatea bacteriilor s-au dus pe scurgere....
Si noi folosim balsam si parca atunci cand pui un maieu pe tine care a stat in dulap vre-o saptamana pana sa ii ajunga randul....miroase frumos.

Edited by tehnics, 13 November 2018 - 10:05.


#76
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Cine a avut ocazia sa foloseasca aceeasi marca de produs, unul adus din Germania, altul cumparat din Romania, a putut face usor diferenta, cele din vest sunt mai bune. Detergent, ciocolata, vopsea pentru par, creme gen L'Oreal, etc.
https://m.adevarul.r...9cd3/index.html
Eu am avut ocazia sa le testez si pe unele si pe altele! Nu e nicio diferenta! Cel putin la produse care stim sigur ca sunt "aceleasi" conform etichetei/amblajului respectiv ingredientele listate (includem detergenti, ciocolata)

Voi doar va amagiti cu tot felul de articole mincinoase si manipulatoare, plus autosugestie.

Nu a demonstrat nimeni, absolut niciodata, ca un produs cu aceleasi ingrediente listate(respectiv valori nutritionale) ar avea calitate diferita "pentru europa de est" fata de cele din vestul europei.

#77
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca iti zic eu ca esti cal, nu ma crezi. Daca iti zice inca o persoana, intri la banuieli. Dar cand auzi si a treia opinie care e la fel, te duci si iti cumperi sa.

#78
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 TruthHurts, on 13 noiembrie 2018 - 10:06, said:

Eu am avut ocazia sa le testez si pe unele si pe altele! Nu e nicio diferenta! Cel putin la produse care stim sigur ca sunt "aceleasi" conform etichetei/amblajului respectiv ingredientele listate (includem detergenti, ciocolata)

Voi doar va amagiti cu tot felul de articole mincinoase si manipulatoare, plus autosugestie.

Nu a demonstrat nimeni, absolut niciodata, ca un produs cu aceleasi ingrediente listate(respectiv valori nutritionale) ar avea calitate diferita "pentru europa de est" fata de cele din vestul europei.

tu te-ai uitat macar la seria emisiunilor facute de pro tv pe aceasta tema ?

https://stirileprotv...ard-pentru-est/

#79
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Mentineti discutia in termeni civilizati,  fara off topic si  flame.

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Puferiu_, on 12 noiembrie 2018 - 21:10, said:

http://dcneu.ro/

Dupa ce l-am descoperit, a inceput sa-mi para rau de banii bagati in Auchan / Metro / Selrgros. Bine, gama nu este variata, avand doar pentru uz casnic. Insa sunt doua mari avantaje: preturile mici si multe produse sunt fabricate in occident pentru occident. Unele produse nici nu au eticheta cu traducerea in romana pe ambalaj.
cum se cumpara de la ei, ca nu am gasit pe site termenii si conditiile.

#81
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 arg, on 13 noiembrie 2018 - 11:28, said:

cum se cumpara de la ei, ca nu am gasit pe site termenii si conditiile.

comanda minima trebuie sa aiba valoarea de 2000 lei....

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
gata, am gasit, se face card ca la selgros, pe persona fizica.

 corinadaniela, on 13 noiembrie 2018 - 11:37, said:

comanda minima trebuie sa aiba valoarea de 2000 lei....
"Atentie: Comanda minima pe site este de 2000 lei ( fara TVA )!"

#83
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu va inchipuiti ca e totul roz. Insa nu strica sa dati o fuga cand aveti timp. Din start e bine ca exista concurenta. Mai departe va descurcati voi.

#84
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yn3_0MHARkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte frumos cum se deschide usita si sare perla la 4.05

#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
revin ON TOPIC!
am urmărit modul de introducere apă în mașină
-doar în primele minuțele curge apa doar prin sertarul de detergent
-apoi, imediat curge și prin cel de balsam

deci despre ce vb noi acilea?

concluzia: ȘTIAU ei ce știau când au inventat pernuțele UAI !!!
:)

 Puferiu_, on 12 noiembrie 2018 - 21:10, said:

http://dcneu.ro/

Dupa ce l-am descoperit...

wow!
are un sticker pe site: „C-da minimă este de 2000 lei!”

(ăsta marketing!)

#86
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
gushpi, in sertarul de balsam poti pune la inceputul ciclului de spalare si alte substante, gen inalbitor, solutie pentru curatat pete, sau solutie pentru improspatarea culorii (exista pentru haine negre sau blugi).
dar da, cei care au facut pernutele de detergent au studiat mai intai cum stau lucrurile cu alimentarea cu apa in sertar. de fapt, primele capsule/pernute de detergent contineau doar detergent si atat, inalbitor sau balsam tot trebuia sa pui in casetele sertarului...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate