Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Învățământ interactiv a la 1962

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014
Nu o sa uit niciodata cum, la un laborator de electrotehnica, am reusit sa ard un motor din 1960 si m-a facut profa in toate felurile.Cica motorul respectiv rezistase peste 40 de ani si tocmai eu m-am gasit sa il distrug:)

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postdjl, on 18 octombrie 2018 - 21:09, said:

Acum 58 de ani aveau idei
Da, se cheama idioti. De aia acum Romania e plina de oameni din astia.

Edited by Friskey, 18 October 2018 - 23:48.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Stai,stai nu te grabi.
Idiotii aia de acum 58 de ani sunt majoritatea oale si ulcele,altii decrepiti,altii prin azile.
Da' ce ne facem cu idiotii post-comunisti,aia nascuti prin 1990-2000 si care acum se dau mari cocosi inteligenti?Ca,pe cale de consecinta,astia ar trebui sa fie spuma,miezu,sa influenteze in bine si sa ridice nivelul de trai uin Romania.Pana acum insa,acest lucru lipseste cu desavarsire.Ceea ce exista cu siguranta,sunt postarile acestora pe unele forumuri.

#22
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ce naiba era "interactiv" intr-o nenorocita de proiectie de diafilm in scoala?! Elevul statea cat se poate de pasiv, si urmarea caricatura aia de proiectie, nu invata absolut nimic din asta, pentru ca nu avea ce, doar ca trecea timpul mai usor. Interativitate in orele de scoala exista la orele de biologie cand elevul foloseste un microscop, si vede cu ochii lui cum misuna o euglena verde pe lamela, interactiv e sa lucreze la chimie in laborator cu substante si sa observe caracteristicile unei reactii, interactiv e sa planteze ceva in gradina scolii si sa urmareasca procesul de crestere, facand fotografii plantei cu smartphone-ul propriu acelei plante, etc.
La proiectii din acelea am asistat si eu la scoala, la jumatatea anilor `70, pierdere de timp si propaganda ca aia nu mai vedem azi in scoli(sper!).Nu am remarcat decat proasta calitate tehnica a filmului, probabil o spalacitura pe 8mm, unde fetele persoanelor erau o pata, nu le distingeai chipul, in conditiile in care acasa, in micul meu laborator foto obtineam rezultate mai bune! Cu fotografii, desigur, nu cu filme, dar cineastii amatori ii numarai pe degete in toata tara, prin 1979 ca sa filmezi ca amator pe 8mm 30 de minute, te costa cam 1600 de lei, un salariu bun, de medic!

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Am glumit şi eu cu interactiv. Trebuia să zic educaţie mai apropiată de elev. De citit elevii nu sunt aşa de pasionaţi, dar dacă le arăţi poze şi filmări s-ar putea să fie mai interesaţi. Dar depinde de ce. Dacă îi luai cu Partidul şi Tovarăşul dispărea cu siguranţă interesul   :lol:
Nu cred că foloseau 8 m.m. doar decât dacă făcuse cineva la nivel amatoricesc filme. Sau ulterior s-au gândit să mai facă ieconomie. Probabil erau şi prost procesate filmele alea de se vedeau prost (e pentru şcoli, dă-le dracu').
Acum că avem tehologie mai facilă la dispoziţie, am putea face mai multe, dar profesorii...

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View PostH6D-100c, on 19 octombrie 2018 - 09:07, said:

prin 1979 ca sa filmezi ca amator pe 8mm 30 de minute, te costa cam 1600 de lei, un salariu bun, de medic!

Nici chiar in 1979 medicii nu aveau 1600 de lei salar.Eventual peste 3000 de lei,asa da.

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 18 octombrie 2018 - 22:11, said:

Corect. In anii '90. M-am exprimat gresit.

Eu am facut scoala general intrun sat amarat, dar am beneficiat de o calitate a invatamantului, care acum pare imposibila.
Copii mei au facut scoala generala in B, la o scoala de "fite", la 30 de ani distanta in timp si nu au beneficiat nici macar de 5 % din ce am avut eu atunci.
Asta pentru ca statul si societatea au reusit sa stigmatizeze, huleasca si sa plateasca prost meserii alta data de vocatie si renume (profesor, medic). Dupa 90, oamenii au avut de ales, si au plecat spre zari mai bune. Absolut de inteles. Conditiile de la stat (si aici ma refer nu numai la bani, ci si la mediul de lucru, set de valori, competitivitate, lipsa coruptiei) nu au tinut pasul cu privatii (nu ca acolo ar sta stralucit).

Ceva asemanator s-a intamplat si cu turismul romanesc. Statiunile cu traditie au pierdut trenul in fata celor bulgaresti, turcesti etc.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostH6D-100c, on 19 octombrie 2018 - 09:07, said:

Interativitate in orele de scoala exista la orele de biologie cand elevul foloseste un microscop, si vede cu ochii lui cum misuna o euglena verde pe lamela, interactiv e sa lucreze la chimie in laborator cu substante si sa observe caracteristicile unei reactii, interactiv e sa planteze ceva in gradina scolii si sa urmareasca procesul de crestere,
Eu am fost norocos. Am avut parte de toate astea + .
Dupa '90 a disparut tot.
Cred ca acum, dpdv al legislatiei, ar fi imposibil ca de ex. la Chimie, elevii de clasa VII-VIII sa mai faca experimentele pe care le-am facut eu.
Copii mei nu au vazut in scoala o eprubeta, sau un ampermetru, de facut experimente, nici vorba.

Edited by pasilla, 19 October 2018 - 16:21.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
De ce, din cauză că ar fi interzise unele substanţe pe motiv că se folosesc la producerea drogurilor + unii nu ar ştii cum să manerveze anumite chestii?

Edited by djl, 19 October 2018 - 20:01.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Mă întreb cum de o fac pe aia cu telefonul (începe pe la 2:34)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wFqnH2iemIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Mă bucur că totuşi azi unii sunt pasionaţi de construit roboţi.

#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Corect. Creste inima in mine cand privesti catre viitor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bvVN_6HlN5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi în general mă pasionează tehnica veche (şi nu ştiu de ce aşa de fascinantă), sunt şi chestii tehnice noi care îmi plac. Dar mi-e să ajungă unele chestii în mâini greşite  :(
No, asta nu e din 1962, dar tot e interesantă. Îi pune pe elevi la lucru în mod pozitiv. E bine să cunoşti lumea din împrejur. Dar Britanicii au investit mai mult în învăţământ... (la noi nici măcar filme şi fotografii nu prea mai sunt proiectate, deci din acest punct de vedere suntem mai rău decât în 1962  :(   - sau măcar să le dea profesorii linkuri către unele documentare) şi sunt curios dacă cu G.D.P.R. ar mai fi posibilă chestia din documentarul de mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FixpAY5YADc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
1962 ?
Eram in clasa a 9-a.
Material didactic la nivelul de atunci aveam in laboratorul de fizica, de chimie si cel putin odata la 2-3 luni mergeam cu clasa la Muzeul inventilor si inovatiilor din Parcul Libertatii, acum Carol
Invatam practic pe dispozitive cun functioneaza ochiul, cum e cu lentilele si prismele....sistemul solar.
Aveam la scoala si laborator foto unde invatam sa developam un film si sa facem copii, mergeam cel putin odta pe an la observatorul astronomic

Edited by vio69a, 28 November 2018 - 00:59.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvio69a, on 28 noiembrie 2018 - 00:57, said:

mergeam cu clasa la Muzeul inventilor si inovatiilor din Parcul Libertatii, acum Carol
Cand ai fost ultima data la Muzeul Dimitrie Leonida ?

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cred ca in 1968-70, sora unui vecin al meu lucra acolo si o mai vizitam din cand in cand

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pacat ca ti-ai pierdut vremea de curand prin Piata Victoriei (daca nu a fost un alter ego), in loc sa mergi acolo.
Vedeai cu tristete ce a mai ramas din acel muzeu, in timp ce Firea inaugureaza "statui", catedrale si face balci cu iepuri si gaini.

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am apierdut si alte multe lucruri valoroase de vazut....parca m-a tampit si pe mine politica asta romaneasca...

Imi aduc aminte de multe machete care functionau..., dar de.....tineri si cruzi, sau tineri si neastamparati, ca azi....eram cu ochii mai mult la parc si la pestera ce era aproape, la Gigant etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate