Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

CITROËN CACTUS C4 Feel 1,2 Puretech 110 CP Aut6 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#55
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Azi mi-au venit anvelopele de sezon rece pentru Cactus. Am luat un set de Michelin CrossClimate + 205/55/16 care sunt niște Allseasons și care vor fi suficiente pentru ce vor avea de fãcut prin oraș. In plus, dacã sunt valabile or sa rãmânã și primãvara târziu ....sunt f silențioase 69 db.
  Tot azi am comandat un set de jante pe 16 direct de la casa mama , drãguțe, garantate și cu tot cu prezoanele și capace au ieșit la 2500 cu TVA și montaj incluse. Puteau sa fie aftermarket pe la 400/buc dar asta e....sunt satul de experimente...de multe ori mai ieftin e mai scump.

Ca sa fie clar...2500 ron

Attached Files


Edited by m6d, 23 October 2018 - 19:47.


#56
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Crossclimate sunt anvelope de vara cu care treci iarna. Goodyear 4season sunt anvelope de iarna adaptate și pt vară.

Nu are cum sa te dezamăgesca crossclimate

#57
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postbobalex18, on 23 octombrie 2018 - 19:52, said:

Crossclimate sunt anvelope de vara cu care treci iarna. Goodyear 4season sunt anvelope de iarna adaptate și pt vară.

Nu are cum sa te dezamăgesca crossclimate
Mda, mai ales ca dacă ninge la greu iau tancul Q7....in rest nu cred sa fie probleme...la Cluj e zăpada pe carosabil maxim 7-10 zile ....pe an ...ca in rest primăria nu e prea surprinsă de venirea iernii...iarna...cam știu calendarul.

#58
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Crossclimate sunt pe 2 la distanta de frânare pe ud,  ce te interesează de fapt. Pe 1 sunt bridgestone all weather 005

#59
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Stiu ca nu e aici topicul, insa daca tot s-a adus vorba, pt bucuresti care sunt cele mai bune anv. all season?

Edited by the_same, 23 October 2018 - 21:53.


#60
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postthe_same, on 23 octombrie 2018 - 21:53, said:

Stiu ca nu e aici topicul, insa daca tot s-a adus vorba, pt bucuresti care sunt cele mai bune anv. all season?
postacii (ca mine) lauda ff mult Michelinul CrossClimate, mai Continentalul și bridgestone....toate al season....eu am mers pe Michelin după o recomandare a cuiva de încredere.

#61
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Pt mine 1. Bridgestone 2. Goodyear 3 crossclimate

#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postm6d, on 23 octombrie 2018 - 19:16, said:

...un prieten și-a schimbat ambreiajul la 86000 km...cam puțin.

aici io suspectez o utilizare incorectă - doar dacă o fi manuală...

View Postm6d, on 23 octombrie 2018 - 19:16, said:

...asistarea mai redusă a Direcției ( volanul se învârte ceva mai greu ) și ca direcția e mai puțin precisa. ..

așa doar ca să mai discutăm:
-dacă volanul se-nvârte mai greu, cum să fie mai puțin precisă? de obicei învârtindu-se ușor poți să fii surprins de lipsa de precizie!

View Postm6d, on 23 octombrie 2018 - 19:58, said:

Mda, mai ales ca dacã ninge la greu iau tancul Q7....

se doarme mai comod în el? Posted Image Posted Image

#63
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Altfel mergi cu 3km/h cu namila, partea proasta e ca ai un volum de vreo 3 ori mai mare de incalzit !

#64
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postgushpi, on 24 octombrie 2018 - 08:17, said:



aici io suspectez o utilizare incorectă - doar dacă o fi manuală...

Da si eu cred ca ceva  nu e ok .....era manuala.

așa doar ca să mai discutăm:
-dacă volanul se-nvârte mai greu, cum să fie mai puțin precisă? de obicei ĂŽnvârtindu-se ușor poți să fii surprins de lipsa de precizie!

  In mod ciudat asa e, la Yaris e asistat electric si e f precis , la Cactus se invarte mai greu dar directia e mai vaga...invarti ceva pana simti ca o ia in directia respectiva...cine nu crede poate proba...eu le-am probat pe amandou.

se doarme mai comod ĂŽn el? Posted Image Posted Image
Acum, daca ninge 15 cm de zapada sigur te descurci cu Q7 ,indiferent de viteza sau temperatura....si da, se doarme excelent

View PostM0sGerila, on 24 octombrie 2018 - 08:47, said:

Altfel mergi cu 3km/h cu namila, partea proasta e ca ai un volum de vreo 3 ori mai mare de incalzit !
Pai de aia am zis ca doar daca e nasol pe sosea ies cu tancul. De incalzit toata hardughia...nu e nici o problema..are PTC si se incalzeste ff repede .

#65
AluNicu1980

AluNicu1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.01.2018
Salutare!
Felicitari pentru noua achizitie !
Am o intrebare legata de cutia de viteze...este o cutie robotizata? Poti face o comparatie intre E-CVT si EAT?
Multumesc !

#66
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View PostAluNicu1980, on 29 octombrie 2018 - 22:23, said:

Salutare!
Felicitari pentru noua achizitie !
Am o intrebare legata de cutia de viteze...este o cutie robotizata? Poti face o comparatie intre E-CVT si EAT?
Multumesc !
Sigur 100% ca nu e cutie robotizată , are 6 trepte și se comporta foarte...normal pentru o cutie modernă. E cutie AISIN și fiind cu convertizor ( cred) nu e așa rapida ca DSG utile de la VAG. Fata de E-CVT e mare diferența , nu are accelerarea aia liniara ( și chiar plăcută) cum am la Yaris ....însă nici nu e zgomotul ăla nasol de motor de scuter supraturat. E surprinzător cum reușește cutia sa gestioneze așa bine și confortabil un motor așa mic . A fost o surpriza plăcută și pentru mine....dat fiind ca e vorba de un 3 cilindri. Din fericire cutia cu 6 viteze are la dispoziție un cuplu de motor diesel ...205  nm care se descurca onorabil. Chiar merita condusă mașina asta.

#67
AluNicu1980

AluNicu1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.01.2018
Cotrobaind prin site-ul lor am dat de asta....

http://www.ofertecit...110-EAT6-EURO-6
Aproximativ acelasi pret cu Yaris  hybrid.terra...

#68
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View PostAluNicu1980, on 29 octombrie 2018 - 23:00, said:

Cotrobaind prin site-ul lor am dat de asta....

http://www.ofertecit...110-EAT6-EURO-6
Aproximativ acelasi pret cu Yaris  hybrid.terra...
Super tare. Cum spuneam, la aceiasi bani, mult  mai multă mașina. Fa un drive test...

#69
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAluNicu1980, on 29 octombrie 2018 - 23:00, said:

Cotrobaind prin site-ul lor am dat de asta....

http://www.ofertecit...110-EAT6-EURO-6
Aproximativ acelasi pret cu Yaris  hybrid.terra...

mamă-mamă, super preț!
(dar io aș schimba scaunele încălzite cu vopsea metalizată)
(apropo, recomand tuturor metalizata... ca ceva neapărat standard!!!)

#70
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce neaparat metalizata ( nu ca as fi avut nemetalizata ) .

#71
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBaxon, on 30 octombrie 2018 - 14:15, said:

De ce neaparat metalizata ( nu ca as fi avut nemetalizata ) .

am luat demuuult un astra h nou, am băgat opțiuni peste opțiuni, mai puțin metalizata - că am zis că-i 'geaba
nu vreți să știți cum arată acum (după 10,5 ani): decojită, scorojită, ciuruită... vopseaua sare de pe ea și la jetul apei de spălat :(
(prima oară s-a dus lacul protector de pe ușița de la bușonul de combustibil, au continuat bările)

metalizata este (pe lângă frumusețe) mai dură și rezistă mult mai bine la UV și încercări mecanice

#72
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Salutari.
Azi mi-am luat in primire cactusul și i-am mai dat jos rugina de pe discuri.
Am împlinit azi 700 km și mâine mai bag câțiva.
Mașina are între timp gumele noi CrossClimate de la Michelin de care sunt foarte mulțumit, mai ales de faptul ca sunt foarte silențioase....ca de aderentă pe zăpada...��������

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate