Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

CITROËN CACTUS C4 Feel 1,2 Puretech 110 CP Aut6 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postm6d, on 18 octombrie 2018 - 22:30, said:

Eu regret ca nu am găsit cu asistenta la frânarea de urgentă
Faci o mică confuzie de termeni. Asistența la frânarea de urgență (AFU, sau EBA = Emergency Brake Assist), există pe orice mașină din vremuri antice, mi se pare că și Solentza avea. Dacă nu greșesc, e și obligatoriu. Și e un sistem care pompează mai mult lichid de frână în sistem atunci când apeși brusc pedala (plus alți factori, gen iei brusc piciorul de pe accelerație). Din ce rețin, dpdv istoric a apărut pentru că studiile au arătat că, în caz de urgență, mulți șoferi nu apasă pedala la fund, și se produc accidente ce ar fi putut fi evitate printr-o simplă frânare mai puternică. Sistemul contracarează asta, frânând practic mai mult decât apeși tu, dar doar în anumite condiții.

Tu probabil te referi la sistemele moderne de frânare autonomă, cu radare&shit, nu? :)

S-o stăpânești sănătos!

#38
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postalexcrist, on 21 octombrie 2018 - 09:07, said:


Faci o mică confuzie de termeni. Asistența la frânarea de urgență (AFU, sau EBA = Emergency Brake Assist), există pe orice mașină din vremuri antice, mi se pare că și Solentza avea. Dacă nu greșesc, e și obligatoriu. Și e un sistem care pompează mai mult lichid de frână ĂŽn sistem atunci când apeși brusc pedala (plus alți factori, gen iei brusc piciorul de pe accelerație). Din ce rețin, dpdv istoric a apărut pentru că studiile au arătat că, ĂŽn caz de urgență, mulți șoferi nu apasă pedala la fund, și se produc accidente ce ar fi putut fi evitate printr-o simplă frânare mai puternică. Sistemul contracarează asta, frânând practic mai mult decât apeși tu, dar doar ĂŽn anumite condiții.

Tu probabil te referi la sistemele moderne de frânare autonomă, cu radare&shit, nu? :)

S-o stăpânești sănătos!
Da de astea de prin vremurile noastre vorbeam. Alea fac toti banii.
  Merci mult

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Faina achizitia , s-o porti sanatos multi km nu doar in oras Posted Image

#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Sa o stapanesti sanatos ! Foarte interesant modelul, comenzile sunt tot pe tableta ca la vechiul model ? Ziceau prin review-uri ca este putin incomod sa stai cu nasul in display cand conduci !
Oricum , pentru oras e foarte ok, mai ales cu airbump, e meltean proof 😂😂

#41
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View PostBaxon, on 21 octombrie 2018 - 15:41, said:

Faina achizitia , s-o porti sanatos multi km nu doar in oras Posted Image
Multumesc mult. Asa intentionez...probabil mai putin timp dar cat de multi km.

View PostM0sGerila, on 21 octombrie 2018 - 16:19, said:

Sa o stapanesti sanatos ! Foarte interesant modelul, comenzile sunt tot pe tableta ca la vechiul model ? Ziceau prin review-uri ca este putin incomod sa stai cu nasul in display cand conduci !
Oricum , pentru oras e foarte ok, mai ales cu airbump, e meltean proof 😂😂
Merci mult. Da e tot pe tableta si pana te obisnuiesti cu ea e mai nasol...partea cu climatizareami se pare ca nu trebuia digitalizata. Melrean proof nu prea e ca plasticaraia a coborat la  nivelul inferior...o usa ti se deschide tot in caroseria ta ...insa e buna daca agati ceva pe jos, un stalp, o piatra etc.
   In alta ordine de idei, spre marea mea mirare si placere , apple carplay care a inceput sa functioneze cand am utilizat telefonul de serviciu ( care e un iphone 6 ) a facut ceva smecherii ( cele doua telefoane sunt sincronizate princloud ) ca a functionat si s-a instalat si pe cel mai nou tip 7. Nu stiu cum, peste tot e dat ca merge pana la iphone 6 si iaca pozna, merge si 7 le, am google maps, waze, maps mesaje,whatsup etc. Foarte tare!!!!
  In continuare masina ( motorul) trage mai tare, se simte ca strange fata de masina de drive test. Asta inseamna ca va fi mult mai degajat si mai sprintar dupa vreo doua trei mii de km.

#42
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Azi am fost la cumparaturi cu tot femelionul. Asta ca sa pot sa va spun in cunostinta de cauza cate ceva despre utilitatea si caracterul practic al acestei masinute.
   In primul rand, multi critica marginea de incarcare inalta a portbagajului. Eu unul , fiind mai inalt ca media, nu am avut nici o problema in a pune baxurile de apa in portbagaj. In plus, portbagajul e Foarte adanc...sau inalt, cum vreti voi , asa ca multe bagaje care incap asezate in Q7 , incap in picioare . Normal ca  vorbesc de portbagajul cu capacul lasat montat.
  Ca sa nu o lungesc, au incaput o gramada de bagaje mari si mici, care faceau Yarisul sa dea pe afara. Normal ca e o masinuta un pic mai lunga ca Yarisul dar e foarte practica.
  Urmeaza sa comand maine  niste anvelope de iarna, cred ca am sa iau niste Kleber ...am citit multe lucruri bune despre ele, basca faptul ca daca vine iarna adevarata merg cu Q7 le.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie sa ne intalnim sa-l vad pe viu comparativ ( caroseria ) cu Crossland-ul Posted Image

#44
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
N-o stres. Luni sau marți după 16:45 intru in Cluj...ca miercuri am plecat in Italia. Dacă nu, după 3.11 ma întorc și ne vedem. Și eu am fost la Opel in ziua in care am decis sa iau cactusul , exact pentru un crossland , dar am am plecat dezamăgit ca nu aveau nici măcar unul in show room. Ar trebui sa dea ăștia o lege ca nici un dealer sa nu poată sa vândă un produs fără a-l avea in show-room și la drive test. Sunt nesimțiți ca te constrâng sa iei o mașina fără sa o poți proba....nu mai iau așa ceva ...așa ca am luat cactusul care avea toate de mai sus plus un reprezentant care știa mașina in cel mai mic detaliu . Bravo lui.

#45
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Bre’, toate ca toate, da’ unde are asta turometrul?

#46
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Ca Dacia 1310 "zâmbetul lui Iliescu" în versiunea de bază era fără turometru. Scria Dacia în ceasul in care trebuia să fie.
Sau poate are turometrul pe telefon :))))

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postm6d, on 21 octombrie 2018 - 20:05, said:

N-o stres. Luni sau marți după 16:45 intru in Cluj...ca miercuri am plecat in Italia. Dacă nu, după 3.11 ma întorc și ne vedem. Și eu am fost la Opel in ziua in care am decis sa iau cactusul , exact pentru un crossland , dar am am plecat dezamăgit ca nu aveau nici măcar unul in show room. Ar trebui sa dea ăștia o lege ca nici un dealer sa nu poată sa vândă un produs fără a-l avea in show-room și la drive test. Sunt nesimțiți ca te constrâng sa iei o mașina fără sa o poți proba....nu mai iau așa ceva ...așa ca am luat cactusul care avea toate de mai sus plus un reprezentant care știa mașina in cel mai mic detaliu . Bravo lui.
La mine ( daca ai citit pe jurnal ) stii povestea . Eu am facut TD si mi-a placut insa nici eu nu mai calc pe acolo de la ultimul telefon cand mi-au zis ca revizia costa 700 de lei si schimba dor uleiul si filtrul de ulei . o sa merg la Tg Mures pt revizie ( 350 de lei + o verificare generala in pret ) . Drumul e o placere pana acolo Posted Image
Fa-ti concediu linistit ne putem vedea oricand :)

#48
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View PostBaxon, on 21 octombrie 2018 - 21:49, said:


La mine ( daca ai citit pe jurnal ) stii povestea . Eu am facut TD si mi-a placut insa nici eu nu mai calc pe acolo de la ultimul telefon cand mi-au zis ca revizia costa 700 de lei si schimba dor uleiul si filtrul de ulei . o sa merg la Tg Mures pt revizie ( 350 de lei + o verificare generala in pret ) . Drumul e o placere pana acolo Posted Image
Fa-ti concediu linistit ne putem vedea oricand :)
Perfect. Schimbam tel pe PM și ne sincronizăm. Cumnatul meu are un Astra J 1400 benzina luat de la Cluj și merge la Oradea. Mi-a povestit niște comportamente hungaro-nemțești la băieții de acolo de am rămas cu gura căscată. Programare respectata la minut, precizie, amabilitate, comunicare ireproșabila....mai rar. La Cluj au cam rămas fără mecanici...sunt slabi de tot.

#49
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postcloschkutza, on 21 octombrie 2018 - 21:41, said:

Bre’, toate ca toate, da’ unde are asta turometrul?

View Postbobalex18, on 21 octombrie 2018 - 21:48, said:

Ca Dacia 1310 "zâmbetul lui Iliescu" ĂŽn versiunea de bază era fără turometru. Scria Dacia ĂŽn ceasul in care trebuia să fie.
Sau poate are turometrul pe telefon :))))
Mai hombres....la ce naiba sa mai pună turometru??? Nu ați văzut ce curele faine din piele are la uși??? Are exact atatea turații câte vrea Mușchii lui Puretech!!! Și ce tot carcotiti voi asta cu Haudi ? Ca rahatul asta de tableta de pe bord înglobează și comenzile de la ventilație .....curat Q8 !!! Și in plus are Apple CarPlay la care chiar merge și Waze și Google maps etc....sic sic...ca la Q7 am vrut sa îmi pun app ConnectedDrive ăla al lor prin cablu dar mi-a spus din start ca nu merge Waze....la 350 euroi....no ce ziceți meșterilor ???   Faina căruță or facut francezii ăștia.

#50
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Sa vezi ds7. Acolo artă. Zici că este un superb vin francez. Eu când o văd mă gândesc la vinul lor.

#51
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

Azi am terminat doua zile de oraș 100%, fără ECO driving și consumul a variat de la 8 la 9,1% cât a ajuns azi. Cred ca chiar și după rodaj nu o sa scadă mult pentru ca e foarte nostim motorasul când îl provoci cu pedala la fund...chiar învârte rotile pe loc ...foarte drăguț .
Azi am pus cactusul lângă yaris...aceiași bani ...mult mai multă mașina la Citroën.
Timpul va spune dacă fiabilitatea Toyota e egalata de Citroën...

#52
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Fiabilitatea Toyota? Senzorii ăștia pe care ii tot schimbi fara sa fie acoperiți de garanție, nu îți spun nimic?! Sau o mașina care a ajuns la 8000 de km o putem declara fiabilă?!

#53
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Hmmm, ce sa zic, ma întreb și eu cum ar face dacă i-as bagă 30000 pe an așa cum are Audiul...un prieten și-a schimbat ambreiajul la 86000 km...cam puțin.
  Tocmai ce mi-am lăsat Q7 le la service și Cactusul a fost condus de soția mea....concluzia ei e ca ii place mai mult Yarisul ca e mai mic și se conduce mai ușor, argumentul subiectiv fiind dat de asistarea mai redusă a Direcției ( volanul se învârte ceva mai greu ) și ca direcția e mai puțin precisa. Surprinzător dar le-a puscat in centru, exact așa și e.
Adevarul e ca pentru oraș e o mașina stralucita...doar prea scumpă la nivelul finisajelor ei și prea multă reclama...restul e despre gusturi.
   Cât despre discuțiile de mai sus pro și contra Toyota, țin sa subliniez ca m-am saturat de Yaris din cauza poziției execrabile de condus, dar asta e o chestie personală. In plus, experiența legată de toate serviciile Toyota , calitatea mecanicilor și prețurile mari la piese și consumabile...asta e o alta fata a problemei.

#54
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Sa Lasăm energiile negative. Sa vă bucurați de escapadă și să vă întoarceți sănătoși și reîncărcați cu energie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate