Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

O șoferiță de TIR din Brăila, amendată cu 500 de lei pentru că a criticat poliția pe Facebook

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
575 replies to this topic

#559
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,471
  • Înscris: 02.09.2016

 tico18, on 15 octombrie 2018 - 16:18, said:

Mai conteaza din moment ce si legea GDPR a fost incalcata? La ce se mai dau legi daca nu se respecta? Eu daca cer la facebook sa-mi dea adresa unuia care sa zicem ca ma injura sau ma jigneste pe facebook ca vreau sa-l dau in judecata pe civil... ... Imi vor spune ca n-au voie sa-mi dea datele aluia care m-a injurat sau m-a jignit deoarece intra sub "umbrela" GDPR-ului....  imi vor spune sa ma adresez unei sectii de politie sa faca o ancheta iar pe baza anchetei ABIA APOI sa merg la instanta de judecata, daca m-am considerat jignit, sa-i cer in civil daune morale... cu toate ca injuriile intre semeni in spatiu public se sanctioneaza cu "contraventii".. Despre ce vorbim aici? Stiam ca legea este aceeasi pentru toti.
Cand se deschide un cont (... By clicking Sign Up, you agree to our Terms...) trebuie acceptate : termenii si conditiile ... Terms of Service, Data Policy etc.
... exista explicatii clare referitoare la GDPR  etc.
Este cam mult de citit/urmarit dar apare foarte clar : ,,... How do we respond to legal requests or prevent harm...'' etc.

#560
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,850
  • Înscris: 15.06.2007
Politia ar trebui sa se autosesizeze in cazurile in care se semnaleaza cocalari care fac live la volan cu viteze de raliu. Numa ce a facut unul prapad recent.

#561
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 tfmercedez, on 15 octombrie 2018 - 22:56, said:

Politia ar trebui sa se autosesizeze in cazurile in care se semnaleaza cocalari care fac live la volan cu viteze de raliu. Numa ce a facut unul prapad recent.
Nee, n-au ei timp de chestii de-astea minore. Sunt ocupati sa-i urmărească pe cei care ii critica pe rețelele de socializare.

#562
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

 -Jinx-, on 15 octombrie 2018 - 12:23, said:

Tovarase comisar permiteti-mi sa raportez ca...
-  toanta trebuia ignorata nicidecum amendata.
Nu ca va face din nou.

 -Jinx-, on 15 octombrie 2018 - 12:23, said:

-  utilizarea resurselor statului (adica banii cetatenilor) in monitorizarea discutiilor imbecile de pe facebook ar trebui sanctionata
Resursele statului se folosesc si pentru mentinerea demnitatii statului Posted Image

 Lipsum, on 15 octombrie 2018 - 12:56, said:

Pentru că în primele 10 pagini am citit tot felul de aberații, de la faptul că Poliția i-a bătut la ușă și că au cerut datele de la ISP, sau mai știu eu ce.
Dacă ați fi căutat cu atenție pe site-urile de știri, ați fi găsit întreaga explicație. Astfel, respectiva a fost identificata conform datelor publicate de ea, prin nume - prenume, data nasterii, localitatea de domiciuliu și poză. Pe baza acestor date, i-a fost fost trimisă o invitație pentru a se prezenta la sediul poliției. La sediul poliției, i-a fost solictat să dea o declarație cu privire la ceea ce s-a întâmplat pe Facebook, și tot ceea ce știe despre această faptă. Cel mai probabil în declarație, ea a consemnat că este proprietara contului de Facebook și că ea a postat acel mesaj. Drept urmare, pentru cele recunoscute in declarație, i s-a întocmit PV de sancționare.
Unii jen Jinx nu inteleg Posted Image

Edited by andreic, 15 October 2018 - 23:39.


#563
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 andreic, on 15 octombrie 2018 - 23:38, said:

Unii jen Jinx nu inteleg Posted Image

Chiar nu ai citit mesajele urmatoare din discutie sau faci si tu precum colegul moderator lipsum si ignori adevarul?

Urata natie....

 andreic, on 15 octombrie 2018 - 23:38, said:

Resursele statului se folosesc si pentru mentinerea demnitatii statului Posted Image

Care demnitate?

 adisluc, on 15 octombrie 2018 - 21:42, said:

Cand se deschide un cont (... By clicking Sign Up, you agree to our Terms...) trebuie acceptate : termenii si conditiile ... Terms of Service, Data Policy etc.
... exista explicatii clare referitoare la GDPR  etc.
Este cam mult de citit/urmarit dar apare foarte clar : ,,... How do we respond to legal requests or prevent harm...'' etc.


Ahem....

"As long as there is probable cause to believe that a crime has been committed, law enforcement will probably be able to get a warrant to search through a user’s Facebook data."
http://blog.legalsol...really-do-that/


Vezi tu warrant ala e baza....fara ala politia e degeaba.

Edited by -Jinx-, 15 October 2018 - 23:56.


#564
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 andreic, on 15 octombrie 2018 - 23:38, said:

Resursele statului se folosesc si pentru mentinerea demnitatii statului
Demnitatea poliției e un oxymoron! ;)

#565
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Freddy12, on 15 octombrie 2018 - 17:11, said:

Unde era vigilenta politie cand colegii lor urlau la poarta Cotrocenilor făcându-l pe președinte javra ordinara? Atunci nu te-ai simțit jignit?  Dar de polițista din Huși care a afirmat ca doamna Veorica are IQ-ul sub 30 ce parere ai? Dar de faptul ca aceeasi polițista i-a facut pulifrici pe toti cei care din munca lor ii platesc salariul, ce zici? Eu nu suport dubla masura, nu suport ca legea sa fie pentru unii muma iar pentru altii ciuma. Si nu doresc sa se puna pumnul in gura nimănui. In Constituție scrie ca avem dreptul sa ne exprimam liber opinia. Daca tirista ar fi scris ca polițistul Icsulescu este prost si incompetent, acesta o putea da in judecată pentru calomnie sau defăimare si instanța stabilea daca e pasibilă de pedeapsa sau nu, eventual si daune morale reclamantului.
CE sa mai zic? Nimic Posted Image . Fiecare om are frustrarile si supararile lui. Sa te apuci sa jignesti aiurea pe net o persoana doar pentru ca nu-ti convine aceea persoana inseamna ca esti mai "jalnic" decat aceea persoana. Ar fi ca si cum le-am rezolvat pe toate in viata asta ...ce-mi mai ramane de facut?... hai sa jignesc persoane pe net. Asta nu-i o solutie dpmdv... Imagineaza-ti ce ar insemna.... daca ne-am lua dupa tema topicul de fata ... ca Dragnea sau Dancila sa faca plangeri la toti care i-au injurat si jignit pe facebook... la fel sa faca plangeri oamenii politici de dreapta, cei din UDMR ca si ei sunt oameni ai statului, cu functie publica. Unde s-ar ajunge? Toti s-ar turna si amenda reciproc....cei de dreapta cu cei de stanga ... bugetarii cu privatii...etc. N-ar fi mai simplu sa inchizi sau sa limitezi accestul la "sursa" care permite defaimarea persoanelor in mediu online?... ai permite cuiva sa jigneasca o persoana nu inseamna libertate de exprimare

 overseas, on 15 octombrie 2018 - 17:19, said:

Daca unul posteaza print screen dupa fb-ul altuia, la revedere, nu trebuie mandat.
Te-ai uitat la prea multe "filme cu prosti" omule. Nici macar nu stii ca banalu' "copy-paste" (ca asta inseamna print screen) in anumite situatii poate ajunge si penal, cum a fost acum vreo 2 luni un caz tot pe facebook cand unii au luat comentariile unei doamne (cu functie publica intr-o localitate, nu mai tin minte care), fara acordul ei aducand-i injurii pe alt cont fara ca ea sa stie si sa-si spuna punctul de vedere. Orice activitate in afara legii comisa in spatiu public online este supusa unor reguli foarte stricte si cercetarea se face NUMAI sub mandat judecatoresc.. S-a discutat intens pe aceasta tema si pe la TV prin primavara cand s-a dat legea aceea cu protectia datelor ..

 adisluc, on 15 octombrie 2018 - 21:42, said:

Este cam mult de citit/urmarit dar apare foarte clar : ,,... How do we respond to legal requests or prevent harm...'' etc.
Pentru chestia asta cu divulgarea datelor fara mandat judecatoresc sau pentru ca au distribuit conturile utilizatorilor in interes de publicitate.... facebook a fost amendat la greu in SUA discutia ajungand si-n Senatul SUA

Edited by tico18, 16 October 2018 - 08:10.


#566
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

 -Jinx-, on 15 octombrie 2018 - 23:55, said:

Care demnitate?
Aceea in care oamenii se respecta, vorbesc frumos si nu insulta sau injura :)

 garett, on 16 octombrie 2018 - 05:41, said:

Demnitatea poliției e un oxymoron! Posted Image
Nu chiar, e ca la armata.

#567
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 garett, on 16 octombrie 2018 - 05:41, said:

Demnitatea poliției e un oxymoron! Posted Image

Exact

Edited by -Jinx-, 16 October 2018 - 08:16.


#568
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,598
  • Înscris: 05.11.2009

 tico18, on 16 octombrie 2018 - 07:41, said:

CE sa mai zic? Nimic Posted Image . Fiecare om are frustrarile si supararile lui. Sa te apuci sa jignesti aiurea pe net o persoana doar pentru ca nu-ti convine aceea persoana inseamna ca esti mai "jalnic" decat aceea persoana. Ar fi ca si cum le-am rezolvat pe toate in viata asta ...ce-mi mai ramane de facut?... hai sa jignesc persoane pe net. Asta nu-i o solutie dpmdv... Imagineaza-ti ce ar insemna.... daca ne-am lua dupa tema topicul de fata ... ca Dragnea sau Dancila sa faca plangeri la toti care i-au injurat si jignit pe facebook... la fel sa faca plangeri oamenii politici de dreapta, cei din UDMR ca si ei sunt oameni ai statului, cu functie publica. Unde s-ar ajunge? Toti s-ar turna si amenda reciproc....cei de dreapta cu cei de stanga ... bugetarii cu privatii...etc. N-ar fi mai simplu sa inchizi sau sa limitezi accestul la "sursa" care permite defaimarea persoanelor in mediu online?... ai permite cuiva sa jigneasca o persoana nu inseamna libertate de exprimare


corect domnule, sa se inchida odata facebook-ul ala si internetul mai ales, ca prea is nesimtiti aia de scriu acolo cu saracii conducatori si slugile lor :( ce..hotii de la guvernare si slugile lor NU ESTE SI EI OAMENI? NU ARE SI EI O INIMA? :(

#569
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Vanitty, si pentru tine libertatea de exprimare e absoluta? Ar trebui sa fie exceptii? Daca da, care? Hint: Antena 3. Te confund?

#570
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,598
  • Înscris: 05.11.2009

 catalina1, on 16 octombrie 2018 - 08:40, said:

Vanitty, si pentru tine libertatea de exprimare e absoluta? Ar trebui sa fie exceptii? Daca da, care? Hint: Antena 3. Te confund?
arata-mi un singur loc in care am sustinut ca latrinele trebuie inchise..

#571
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Inchise, amendate, whatever
Ok, daca te confund imi cer scuze, dupa cum am zis. Si ma bucur.

Inchise, amendate, whatever
Ok, daca te confund imi cer scuze, dupa cum am zis. Si ma bucur.

#572
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,598
  • Înscris: 05.11.2009

 catalina1, on 16 octombrie 2018 - 08:43, said:

Inchise, amendate, whatever
Ok, daca te confund imi cer scuze, dupa cum am zis. Si ma bucur.

Inchise, amendate, whatever
Ok, daca te confund imi cer scuze, dupa cum am zis. Si ma bucur.
pai cand au fost amendate nu le-am plans de mila, de obicei latrinele au fost amendate cand au sarit calul rau de tot. totdeauna insa am zis ca e cel mai jegos post din Romania, cel mai pupincurist si ca daca varanul le ordona alora de la latrine sa ia un rahat de pe jos si sa-l manance, aia vor face exact acest lucru fara nici o intrebare si fara sa se supere ca seful ii pune sa manance rahat..

Dar asta nu inseamna ca am dorit vreodata sa fie inchise..

Edited by vanitty, 16 October 2018 - 08:48.


#573
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 catalina1, on 16 octombrie 2018 - 08:43, said:

Inchise, amendate, whatever
De cand a inchide o televizune sau a o amenda pentru derapaje e fix acelasi lucru?

A3 ar trebui amendata zilnic, la cate mizerii deverseaza aia ar trebui taxati fara mila. Sa vedem cat pot sa reziste cu gunoaiele lor cand vor trebui sa deconteze.

#574
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
Ma, a platit amenda sau nu ?! :D
ceva noutati ?

#575
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 andreic, on 16 octombrie 2018 - 08:15, said:

Nu chiar, e ca la armata.
Să-ți amintesc de ăla care plângea de mila cămătarilor? Like, literally, cu lacrimi și tot tacâmul!
Nu mă lua cu "demnitatea poliției" că mă dor fălcile de râs!

#576
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 andreic, on 14 octombrie 2018 - 11:12, said:

Critica e una si "expresii jignitoare" e cu totul altceva... ea nu a criticat, a jignit. Bine ca a amendat-o, exista dreptul la imagine.

rahat.

asta e gandire comunista.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate