Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

pot sa debransez de la curent vecinii ce au cablu pe casa mea?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
59 răspunsuri în acest subiect

#37
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.201
  • Înscris: 24.08.2007
Toata lucrarea aia e o magarie fara proiect sau alte avize

Editat de anaki, 08 octombrie 2018 - 21:08.
flame


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.697
  • Înscris: 01.12.2001
Doar in foto 2 e copex
La ce minune e acolo, te legi la cablul vecinului si ai curent moka. Izolezi deasupra si nu te prinde nimeni.
Te legi si la faza si la nul sa nu sara diferentiala (daca isi pune).

Editat de dorin_2k, 08 octombrie 2018 - 21:08.


#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016
Corect !
Este cum am spus eu mai sus:

 super8, on 08 octombrie 2018 - 20:37, said:

Din explicatia ta inteleg ca Enel a facut un proiect prin care sa bage cablurile de curent ale vecinilor pe fatada peretelui tau.
Daca se poate si altfel, inseamna ca:
1. aia de la Enel au ales cea mai simpla lucrare (sa bage cablurile pe peretele tau);
2. poate nu aveau cum altfel.


#40
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018
Lucratura profesionala.

#41
daptzoanca

daptzoanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 12.11.2007
Stiuuuuu ca e lucrare profesionala, altminter  si instalatia din casa este una "profesionala", spre exemplu am un circuit la prize ce are conductor subtire "de lumina" si nu stiu cum dracu a fost pus un boiler pe el Posted Image. De curand l-am "inchis" urmand sa schimb toata instalatia in casa. Asta e, am luat-o ieftin, pe ici pe colo cu mici probleme :P.

Maine dimineata la prima ora sunt la Enel sa vad daca pot sa cer mutarea contoarelor de pe perete si implicit a cablurilor.

#42
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.201
  • Înscris: 24.08.2007
Cel mai bine

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.697
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi ca facturarea si distributia/mentenanta pot fi la firme diferite.

#44
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 daptzoanca, on 08 octombrie 2018 - 21:20, said:

Maine dimineata la prima ora sunt la Enel sa vad daca pot sa cer mutarea contoarelor de pe perete si implicit a cablurilor.
Du cu tine si pozele postate aici pe forum.

#45
daptzoanca

daptzoanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 12.11.2007
Mersi de sfaturi, o sa le duc... pozele, oricum vroiam sa fac de mult, de cand am luat casa, aceasta mutare cum e vorba aia...pana ce nu dai cu capu` nu stii ca te doare :P Tineti-mi pumnii :) .. Promit ca daca se rezolva dau cate o bere cand treceti prin Timisoara :P

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

 daptzoanca, on 08 octombrie 2018 - 21:49, said:

Promit ca daca se rezolva dau cate o bere cand treceti prin Timisoara Posted Image
Ar fi util ca macar sa ne tii la curent. [nu curentul tau :) ]

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
De ce nu poti monta usa ? Nu are nicio legatura cu cablurile.
     Daca te pui pe reclamatii poti sa-ti lasi vecinii fara curent electric in pragul iernii.
     Si cum sunt 6 case intr-o curte comuna pot sa-mi imaginez cate castane o sa-ti lei in cap noaptea cand vii beat de la carciuma, mai ales ca o sa fie intuneric bezna.

#48
daptzoanca

daptzoanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 12.11.2007
Cspot, daca te uiti mai bine la poze vei observa ca acele cabluri trec pe deasupra buiandrugului. Acesta v-a veni schimbat, in locul lui v-a fii unul nou iar ca si complectare voi pune caramida. Unde pot sa zidesc cand deasupra e curent? De ce sa fie cablul vecinilor pe casa mea si al meu sta in aer? Nu e prima data cand "dragii" mei vecini dau dovada de nesimtire grosolana. Nu mi-e frica de repercursiuni, cum pot sa fie si ei agresivi pot sa fiu si eu!

PS nu ma duc seara la carciuma, beau acasa daca vreau Posted Image + o sa mai am si camere de supraveghere.. Posted Image

Si ei trec prin fata casei mele ... Posted Image))

Pe dragii mei vecini ii doare-n cot ca ma bate crivatul toata iarna prin usa actuala. Cand le-am ridicat problema cablurilor au dat din umeri ca nu au ce face, pe mine de ce m-ar interesa confortul lor?

Si nu e prima oara cand au astfel de atitudine fata de problemele care ar trebui rezolvate-n comun.

Editat de daptzoanca, 08 octombrie 2018 - 22:24.


#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.225
  • Înscris: 23.09.2005

 daptzoanca, on 08 octombrie 2018 - 19:50, said:

Este vorba despre cablul de dupa contor...
Am acest drept????
Multumes

Daca n-a fost tras cu acordul tau, normal da. Ai zis ca e dupa contor. Ce e dupa contor nu mai intereseaza pe absolut nimeni, nici pe Electrica. Doar pe vecin, partea de utilizare (adica tot ceea ce e DUPA contor e strict problema lui pe unde si-o duce.

Daca de exemplu era vorba de doua proprietati private, adica nu curti comune, sa zicem doi vecini care au casele unul langa celalalt, si daca era inainte de contor si trecea peste terenul tau fara sa fii de acord, tai firul si ala nu-ti poate face nimic. Pe terenul tau nu are voie sa treaca nimic fara acordul tau, si Electrica sau firmele de bransament stiu si ei asta si evita chestia asta.

 daptzoanca, on 08 octombrie 2018 - 20:10, said:

cablul a fost tras pe "furis" de cei de la enel intr-o zi cand ca prin minune nici un vecin nu era acasa.

N-o vezi, de-aia. Pe furis pentru ca asa a fost cel mai simplu, dar stiau si ei ca n-ar avea voie. S-au bazat pe faptul ca lumea e multumita si asa, iar daca face scandal cineva peste ani si ani, pica problema pe altul. In cazul tau, a picat pe vecin.



Doar cate probleme nu au fost cu oameni carora li s-a ingreunat mult procesul de bransare la curent, caci un vecin nu le-a dat voie sa bage cablul prin sau peste pamantul lui. De ce crezi ca nu-l baga nici Electrica? Pentru ca vecinul poate fain frumos lua harseul si sa le faca cablul felii si nu-i poate face nimeni nimic.

 GingisHan2015, on 08 octombrie 2018 - 20:03, said:

Nu .Dreptul asta il are furnizorul si distribuitorul .Ar fi o mare greseala,  si te paste o amenda, daca nu si dosar penal pentru distrugere .

Zice ca e oricum dupa contor. Pe distribuitor sau furnizor il doare drept in pix, poa` sa ia foc toata casa din partea lor cu fire cu tot ca nu-i intereseaza decat ce e pana la contor.

Editat de Phobos, 08 octombrie 2018 - 23:00.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.223
  • Înscris: 19.09.2005
Eu le-as agata aparent si asa le-as lasa.
Vor sa le bage in tencuiala mea, nici o problema ii astept cu expertiza casei mele, cu autorizatiea de constructie si ceva despagubiri.
(dar nu as taia nici un cablu, ci doar le-as scoate afara din tencuiala).

Editat de arg, 08 octombrie 2018 - 22:54.


#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Sa nu exageram.
     E un cablu electric izolat. Poti sa montezi usi, sa zidesti sa faci ce vrei tu. Poti sa joci si o sarba in jurul lui. Cat timp nu strici izolatia cablului, esti in siguranta.
    Sigur ca vecinii tai nu au ce face. Cablurile care vin din contor apartin de utilizator, numai ca nu poti desigila contorul ca sa muti cablul.

     Pune mana si schimba usa aia si inceteaza cu prostiile ...

#52
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018
Trebuie vazut si ce scrie in contractul de vanzare cumparare sau daca e vreun contract condominial, ca s-ar putea sa te trezesti ca peretele ala nu-ti apartine sau tampenii de-astea.

 cspot, on 08 octombrie 2018 - 22:54, said:

Cablurile care vin din contor apartin de utilizator, numai ca nu poti desigila contorul ca sa muti cablul.
Contorul meu nu e sigilat in iesire.

#53
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.225
  • Înscris: 23.09.2005

 pasilla, on 08 octombrie 2018 - 20:18, said:

Enel nu "trage" cabluri dupa contor.

 wagmich, on 08 octombrie 2018 - 20:35, said:

Decat "in privat" adica "la negru".

Iar daca e la negru, alea nu mai sunt trase de "Enel". :)

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.117
  • Înscris: 07.02.2003

 daptzoanca, on 08 octombrie 2018 - 22:14, said:

Pe dragii mei vecini ii doare-n cot ca ma bate crivatul toata iarna prin usa actuala. Cand le-am ridicat problema cablurilor au dat din umeri ca nu au ce face, pe mine de ce m-ar interesa confortul lor?
E ciudat rau ce este acolo... totusi cu proprietarul dinainte ai discutat ? Ca ala probabil a semnat. Nu cred chestia cu pe furis, nu are cum sa lucreze o echipa dinasta "pe furis", cineva trebuie sa le faciliteze accesul si sa semneze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate