Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 

pot sa debransez de la curent vecinii ce au cablu pe casa mea?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
59 răspunsuri în acest subiect

#55
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.236
  • Înscris: 15.05.2008
initiator fa o romaneasca acolo
eu o data le-as spune,mutati cablu
te intepi in cablul lor
bagi si tu ceva de consum,partea frigului ce vine pe usa

Editat de ceanu1980, 09 octombrie 2018 - 10:14.


#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.306
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajPhobos, pe 08 octombrie 2018 - 22:39, a scris:

Ai zis ca e dupa contor. Ce e dupa contor nu mai intereseaza pe absolut nimeni, nici pe Electrica. Doar pe vecin,...

aici are perfectă dreptate fobos...
DECI, te duci 'geaba la distribuitorul de „lumină” - vei avea parte de cheltuieli mari - că ăia au regii mari cât jupiter!!!

convinge-l pe vecin (cu un vin sau cu bățul) și mutați firul de comun acord
de nu merge, de față cu vecinu', scoți ușa veche și firul se rupe... OOPS! ce să-i faci?

io am contorul pe un stâlp la 50 m de gardul meu
de acolo am un cablu montat îngropat de o firmuliță care are drept proiect o mică planșă

crezi că de-o săpa vreun harnic IEZACT pe cablul meu și mi-l rupe, nu tot io-l repar?
(că nu cred că-s mai voinic decât „celalant”...)

#57
daptzoanca

daptzoanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 12.11.2007
Salutare tuturor. Azi de dimineata am fost la Enel, printr-o serie interminabila de plimbari de la unchiseu la altul, de la un telefon la altul, mi-au confirmat ceea ce stiam si eu si ceea ce ati spus si voi. Problema de dupa contor, in "aval" este STRICT problema beneficiarilor, adica, in cazul meu, a vecinilor. Am mai trecut si pe la postul de politie sa aflu in ce cadru legal ma incadrez cu aceasta problema... raspunusul. "nu prea stim ce sa va spunem....". Maine dimineata ma duc la comunitari, ultima "frontiera". Ideea care am "auzit-o" si dintr-o parte si din alta ca ar fii recomandat sa cad la o intelegere cu vecinii si sa se faca un nou traseu al cablurilor de catre un electrician autorizat. Maine seara se face o sedinta in curte sa discutam problema. Insa dupa cum ii stiu pe "ai mei", dupa cum au si spus azi cand i-am chemat la sedinta, nu cred ca vor fi interesati de acest subiect. Deocamdata sunt in stand-by.
Intrebarea care o s-o le-o adresez este urmatoarea: Este legal sau le tai firul de pe casa mea? Iar daca NU... reversul... Dar daca ei vor avea probleme cu acel cablu,, este legal sa-mi sparga fatada????

#58
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca asa ai cumparat casa, nu prea cred ca ai ce face, fara actiune in instanta.

#59
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.955
  • Înscris: 25.01.2007
Evident ca nu vor putea sparge fațada. Vor veni cu alt cablu.
Totusi cablul ala nu-l poți scoate afara din tencuiala?

#60
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajdaptzoanca, pe 09 octombrie 2018 - 21:48, a scris:

Intrebarea care o s-o le-o adresez este urmatoarea: Este legal sau le tai firul de pe casa mea?
Ai putea sa-l rupi si din greseala. Cred ca puteti sa-l schimbati si singuri, cu o cheltuiala minima punandu-l mai sus unde nu deranjeaza. Fixat pe exteriorul peretelui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate