Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#163
fguy

fguy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 19.10.2015
Salut!

Ar trebui sa va uitati si pe datele statistice din 2009-2016, puse la dispozitie pe site!

practic chiar si 2017 a fost un an mai prost decat 2009!

Cele mai multe vanzari au fost 2013- 2014, in unele judete de 4 ori mai multe ca in 2018!!!


Deci, sa repet.. nr. de tranzactii imobiliare a tot scazut din 2009 , de la asa zisa criza (is curios ce era inainte de 2009....) , dar preturile au tot crescut!


http://www.ancpi.ro/...sa-3/statistici

#164
fguy

fguy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 19.10.2015

 marin-ioon, on 17 octombrie 2018 - 10:10, said:

Dacă aștepți ceva bun pe internet, iese cam 1-2 pe an și se dă în aceiași zi chiar dacă anunțul mai stă neșters câteva zile.

Inseamna ca sunt prosti.Ar trebui sa ridice pretul in asa fel incat sa vanda in 2-3 luni, dar la un pret mai mare decat in prima zi.


 marin-ioon, on 17 octombrie 2018 - 10:10, said:

Investitorii care sunt mari proprietari de terenuri centrale în București (hectare, nu petice de 1000-2000 mp) nu construiesc fiincă nu rentează și vor vinde încet, încet hipermarketurilor.
Ar fi o prostie sa vanda totul dintr-o data. Ca sa ce? Sa tina banii in banca sa se devalorizeze?  Multe banci dau dobanda 0%, sau chiar dobanda negativa, mai adauga si inflatia.

 marin-ioon, on 17 octombrie 2018 - 10:10, said:

De chiriași - niciodată Bucureștiul nu o să ducă lipsă de ei dar contează enorm locația unde este apartamentul scos la închiriat și cărei categorii de chiriași te adresezi. Nu știu cum este în alte orașe.

Spargem cateva case vechi si facem blocuri, drumuri mai bune, linii mai bune de metrou. Problem solved.

 marin-ioon, on 17 octombrie 2018 - 10:10, said:

Cea mai bună și mai sigură moștenire pe care o poți lăsa copiilor sunt niște case/apartamente care ori le închiriază ori le vinde și face ce vrea cu banii după aia.

Gresit. Locuintele pana la urma sunt un bun. Oamenii construiesc bunuri. Vom construi mai multe locuinte decat este nevoie. In urma cu 20-30 de ani stateai "la ocazie" in speranta ca cineva sa te duca cu masina undeva. Acuma oricine isi poate lua o masina. Vad zilnic femei cu masini de 300-500 euro care le rad unor baieti cu masini de 20 000 euro in nas. "Am si eu mercedes!". Cand preturile la imobiliare vor scadea...vom asista la o cadere demografica de toata groaza. Feministe ne vor manca cu dintii. Multe femei vor baga divortul, altele nu se vor mai casatori invocand vesnicul "nu am nevoie de barbat! mai bine cu fxxx buddy decat cu ceva chelios gretos prin casa".  Tu te uiti in jurul tau cat de mult se construieste? Fata de criza din 2008, acuma se construieste si in boala. Blocuri noi , blocuri noi .... femeile vor urla de fecire! Nu vor mai trebuie sa "suxx pwxx la un doctor!".


Ceea mai buna investitie pe care le-o poti lasa copiilor tai sunt gene bune... aspect fizic , sanatate si poate si un pic de inteligenta (nu neaparat), pt. ca altfel maxim vor ajunge niste chimisti, biologi si doctori frustrati :))) sexual si social :)))

#165
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 leusteanul, on 04 noiembrie 2018 - 09:14, said:

Piața imobiliară din SUA dă semne de Ă®ncetinire a vânzărilor.
https://www.buzzfeed...ordability-2018

Bulsit.
Somajul in usa este la un nivel scazut, istoric unul din cele mai mici din ultimii 50 de ani.
O sa cada luna de pe cer inainte sa se prabuseasca piata in usa in astfel de conditii.
Nu ai somaj, ai oameni ce muncesc, fac bani, banu merge. Piata e stabila.
Cand ai sa vezi ca raman oamenii fara joburi si somajul creste, vezi ca astia daca nu ma insel il anunta atat lunar cat si la quarter, cand ai sa vezi ca urca usor usor, atunci aibsa vezi si piata cum scade

Aproximativ valabil si pt bucuresti. Doar ca la noi si niste mici variatii ce tin atat de economia subterana cat si de dependenta noastra fata de economia internationala

Asta apropos de cei superoptimisti, imaginati,va buburestiul cu 20% somaj.


#166
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 argentum, on 07 noiembrie 2018 - 05:04, said:

Bulsit.
Somajul in usa este la un nivel scazut, istoric unul din cele mai mici din ultimii 50 de ani.
O sa cada luna de pe cer inainte sa se prabuseasca piata in usa in astfel de conditii.
Nu ai somaj, ai oameni ce muncesc, fac bani, banu merge. Piata e stabila.
Cand ai sa vezi ca raman oamenii fara joburi si somajul creste, vezi ca astia daca nu ma insel il anunta atat lunar cat si la quarter, cand ai sa vezi ca urca usor usor, atunci aibsa vezi si piata cum scade

Aproximativ valabil si pt bucuresti. Doar ca la noi si niste mici variatii ce tin atat de economia subterana cat si de dependenta noastra fata de economia internationala

Asta apropos de cei superoptimisti, imaginati,va buburestiul cu 20% somaj.


Somajul creste dupa ce lucrurile se duc in jos , nu inainte . Dupa fiecare perioada de crestere economica trebuie sa fie si o perioada de recesiune . Vezi pe youtube -Ray Dalio

#167
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Somajul in america creste inainte de orice. Nu confunda cu alte parti.

Aia dau afara in 2 secunde mii de oameni inainte ca piata sa fie afectata doar ca sa pastreze numerele ok pe hartie.

De multe ori auzi cate o companie ca anunta concedierea a catorva mii de oameni si in secunda urmatoare le creste cota la bursa. Nu e gluma. Asa se intampla.


#168
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Nu "de multe ori", cred ca mereu. Scaderea cheltuililor e de obicei motiv de bucurie busriera, desi din experienta proprie pot sa spun ca e mult mai complicat de atit. De multe ori "scapa" de oameni cheie, chestie care ii musca de fund peste 1-2-3 ani.

#169
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

„Preţul la apartamente – inclusiv cele bune, inclusiv în marile oraşe – o să scadă cu cel puţin 25-30% în maxim 2-3 ani (având în vedere ultimele cifre, cred că ajustarea o să fie mult mai rapidă, poate chiar în anul următor). Recomandarea mea rămâne aceeaşi: staţi în chirie pentru încă 2 ani, când o să cumpăraţi cu cel puţin 30% mai ieftin comparativ cu preţul actual!”, spunea recent analistul Iancu Guda.

https://www.digi24.r...e-cauze-1032109

#170
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

 vali, on 14 noiembrie 2018 - 12:05, said:


Nu sunt de-acord cu el. 30% scadere de preturi se intampla doar in cazul in care apare un soc extern puternic(cad bancile italiene, cade deutsche bank sau ceva similar ca anvergura) si care zdrucina economia din toate incheieturile, suficient de mult incat toata lumea sa stie ca "e criza". Strict pe piata interna o astfel de scadere nu se poate intampla in timp scurt. Nicimacar in 2008 nu a fost o asemenea scadere(pe-atunci cresteau preturile cerute, nu cele de tranzactionare, deja nu se mai vindea nimic de vreo 2-3 luni). Piata din Romania e supraevaluata dar asta e adevarat pentru intreaga piata europeana. Cel care stie ca vecinul a vandut o proprietate similara cu 60.000, nu va accepta sa o dea un an mai tarziu cu 42.000. Ce dracu, suntem oameni, va pune eventual apartamentul la vanzare cu 63.000(sa aiba de unde negocia). Cand vede ca nu-l suna nici dracu dupa 2-3 luni, scade un 2000 de euro. Mai scade un 2000 de euro dupa alte 3-4 luni, dar sub 55.000E nu-l lasa nici taiat cu fierastraul in primii doi ani, mai bine ii da foc.

#171
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Din articol "Construction growth in eastern EU states outpaces western Europe"
https://www.bloomber...=premium-europe

Edited by greywolfact, 14 November 2018 - 13:37.


#172
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

 Heto, on 14 noiembrie 2018 - 13:29, said:

Nu sunt de-acord cu el. 30% scadere de preturi se intampla doar in cazul in care apare un soc extern puternic(cad bancile italiene, cade deutsche bank sau ceva similar ca anvergura) si care zdrucina economia din toate incheieturile, suficient de mult incat toata lumea sa stie ca "e criza". Strict pe piata interna o astfel de scadere nu se poate intampla in timp scurt. Nicimacar in 2008 nu a fost o asemenea scadere(pe-atunci cresteau preturile cerute, nu cele de tranzactionare, deja nu se mai vindea nimic de vreo 2-3 luni). Piata din Romania e supraevaluata dar asta e adevarat pentru intreaga piata europeana. Cel care stie ca vecinul a vandut o proprietate similara cu 60.000, nu va accepta sa o dea un an mai tarziu cu 42.000. Ce dracu, suntem oameni, va pune eventual apartamentul la vanzare cu 63.000(sa aiba de unde negocia). Cand vede ca nu-l suna nici dracu dupa 2-3 luni, scade un 2000 de euro. Mai scade un 2000 de euro dupa alte 3-4 luni, dar sub 55.000E nu-l lasa nici taiat cu fierastraul in primii doi ani, mai bine ii da foc.
Au mai fost scaderi mari in primul semestru din 2009, cand scadeau cu circa 5%/ luna, adica circa 30% in circa o jumatate de an. Dupa aceea, din vara lui 2009 au introdus Prima Casa pentru a stopa/ diminua scaderile.
Proprietarii vor scadea si mai mult pretul cerut, daca nu va mai continua Prima Casa, daca bancile vor da mai greu credite. Pragul de 60.000 Euro vine de la Prima Casa.
Am mai scris: preturile sunt umflate cu circa 25-30% ( se observa vazand valoarea prin chirii sau prin costuri, raportand si la salarii etc. ). Scaderile mai mari e posibil sa vina in 2021-2022, dupa alegeri, amplitudinea scaderilor fiind si in functie de o eventuala criza la nivel mondial. Romania traverseaza o iarna demografica ce va afecta piata imobiliara, sistemul de pensii, de sanatate etc. Dupa 2030 se vor pensiona cei din generatia "decreteilor" (generatii numeroase- circa 500.000 copii/ an ). Dupa 2000, in Romania se mai nasc circa 200.000 copii/ an;  in ultimii ani a coborat sub aceasta valoare ). Variantele ar fi sa se intoarca romanii plecati in strainatate sau sa fie adusi imigranti.

Edited by vacantamijlocie, 14 November 2018 - 14:32.


#173
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Au aparut datele pe octombrie 2018 la ancpi. Avem scadere a nr de tranzactii fata de oct 2017, dar este de "doar" 17% in bucuresti.(in sept a fost 48% scadere). Cererea scade, vedem ce face oferta.


#174
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Da, da tocmai ce admiram Bucurestiul fantoma unde nu mai este nimeni.
Dupa 3 luni de scadere catastrofala a tranzactiilor imobiliare, pretul continua sa creasca conform INS.

#175
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Conform statisticilor ancpi, La Cluj avem scadere de 43% la Total Imobile:

octombrie 2018: 2429
octombrie 2017: 4269

Nr unitati individuale (care presupun ca sunt altceva decat terenuri ? ) avem o scadere si mai mare, 48.4%
octombrie 2018: 657
octombrie 2017: 1275

Edited by laurcj, 14 November 2018 - 15:44.


#176
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Daca cererea scade(iar datele ancpi asta arata) preturile pot creste doar daca oferta scade. Vom vedea. Preturile se pot si dubla daca nu exista oferta.

#177
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Citesc ce spune analistul ala si ma minunez cum dracu de a prins spatiu pe un ziar ca digi24. Scenariul lui se aplica in economii si piete imobiliare mature si alea daca nu sunt in vre-un mare pol (raportat la piata locala) imobiliar gen Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov, etc. "Preţul la apartamente – inclusiv cele bune, inclusiv în marile oraşe – o să scadă cu cel puţin 25-30% în maxim 2-3 ani". Analistul nu ia in considerare un lucru care mie mi se pare hotarator: in orasele astea pentru zonele bune exista multi investitori, piata nu e dictata de pulimea care se bate pe un credit prima casa la un doua camere ci de cei care au bani si nu au in ce sa ii bage. OK, in cazul unei crize va scadea pretul apartamentelor din camp sau nu se vor mai construi deloc apartamente in cartiere muncitoresti, dar la centru blocurile se vand de la nivel de poza. Nu cunosc pe nimeni care a luat un apartament nou mai tarziu de groapa sapata in ultimii 3 ani, iar pretul de nou da si nivelul celor bune din apropiere. Apartamentul nou devine referinta si pentru alea vechi din vecinatate, ca nu poti cere dublu pe metru patrat la o strada diferenta de blocul vechi decat daca e u bloc de super fitza.

Edited by filipxxx, 14 November 2018 - 15:50.


#178
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 meme10, on 14 noiembrie 2018 - 15:45, said:

Daca cererea scade(iar datele ancpi asta arata) preturile pot creste doar daca oferta scade. Vom vedea. Preturile se pot si dubla daca nu exista oferta.

Normal ca oferta scade.
Forta de muncadin constructii e din ce in ce mai scumpa si mai putina

#179
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 goldstreing, on 14 noiembrie 2018 - 13:32, said:


4- Cea mai bună moștenire pentru copii sunt apartamente Ă®nchiriate că poate să fie și prostul proștilor dacă are sursa de venit lunară asigurată toată viața și poate să facă orice altceva ce Ă®i place, nu să muncească până Ă®i dă sângele pe nas ca visătorii ăia de corporatiști să plătească toată viața rate cămătarilor (bănci). Eu sunt unul din ăia care a beneficiat de așa ceva de la vârsta de 25 de ani.

Eu nu cred că asta e cea mai buna moștenire. Pentru și apartamentul ăla, ca sa poți să îl ții la o chirie ridicata și să prezinte interes, trebuie și întreținut. Iar întreținerea nu o face chiriașul. E probabil marele avantaj când stai in chirie. Te doare undeva dacă se strica termopanele, dacă se strica frigiderul, daca se strica centrala, dacă îl inunzi pe vecinul de sub tine etc. Ori aceste reparatii le suporta proprietarul.bsi uneori nu sunt reparatii ieftine. Schimbarea unor termopane proaste, costa câteva mii de euro. Înlocuirea unei centrale, peste 3000 de lei. Asta daca vrei sa iei ceva bun.  Ca sa nu mai zic că o dată la câțiva ani, se impune și o zugrăveala generala. În pkus sunt și chiriași care fac prăpăd sau pot fura din apartament. Deci te gândești să schimbi/repari și mobilierul de exemplu. Da, știu. Chemi poliția... bla, bla. Timp și bani pierduti. Deci eu cred că vezi doar partea plina a paharului. Nici sa fii proprietar nu e chiar așa ușor. :)
Și ca sa revin la ce ziceai, eu cred că cea mai buna moștenire o reprezintă o investiție în aur. Sau, cum bine zicea Tiriac (că na, omul demonstrează că nu bate câmpii ), un depozit in dolari la o bancă.

Și ca o paranteza referitoare la scăderea prețurilor imobiliarelor, eu nu cred că se va întâmpla asta. Sau se va întâmpla destul de puțin. Pentru că pe dezvoltării îi costă (cel puțin) la fel de mult să construiască. S-au scumpit materialele, iar mana de lucru e tot mai puțină și din ce in ce mai scumpă. Chit că nu e neapărat și eficientă.

#180
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 LauCalin, on 14 noiembrie 2018 - 16:33, said:

Și ca sa revin la ce ziceai, eu cred că cea mai buna moștenire o reprezintă o investiție în aur. Sau, cum bine zicea Tiriac (că na, omul demonstrează că nu bate câmpii ), un depozit in dolari la o bancă.

De metale pretioase depinde - daca ma uit la aur intr-adevar ca valoare absoluta in USD a tot crescut, dar ajustat cu inflatia valoarea actuala e sub cea din 1980 (=ai mai multi USD azi, dar valoreaza efectiv mai putin decat ce ai fi avut acu 40 de ani).
https://www.macrotre...-100-year-chart

De USD sau alte valute non EUR ce sa mai zic... ai cam 0% dobanda, comision administrare si efectiv fara sa ii schimbi nu ai ce face cu ei.

 goldstreing, on 14 noiembrie 2018 - 13:32, said:

4- Cea mai bună moștenire pentru copii sunt apartamente închiriate că poate să fie și prostul proștilor dacă are sursa de venit lunară asigurată toată viața și poate să facă orice altceva ce îi place, nu să muncească până îi dă sângele pe nas ca visătorii ăia de corporatiști să plătească toată viața rate cămătarilor (bănci). Eu sunt unul din ăia care a beneficiat de așa ceva de la vârsta de 25 de ani.

Cea mai buna mostenire cred sunt apartamentele si proprietatile in general (ex terenuri). Ca sunt cu chirias sau fara, in zone bune sau proaste, valoreaza ceva si tot timpul vor valora >0 si mai important te poti folosi de ele intr-un fel sau altul - reprezinta ceva fizic.

Edited by greywolfact, 14 November 2018 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate