Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#145
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 22 octombrie 2018 - 16:36, said:

Normal ca ma contrazic singur
Aoleu,  tu esti ala care zicea :

- "E mai bine sa te caci in fundul curtii decat intr-o toaleta de apartament cu apa curenta"
- "am studiat din gradinita albume cu vangogi, picassoi si rembranti"
- "Ce a facut Picasso nu e arta. Asta o spun oameni cu scoala si care stiu ce vorbesc si sint apreciati in domeniu"
- "atita timp cit pentru tatal meu a trebuit sa cumpar medicamente, ma doare la un metru in fata de orice forma de arta! "

Englezule, daca stiam ca tu ai scris chestiile astea, nu-ti raspundeam in veci in domeniul imobiliar/economic. E pierdere de vreme.

#146
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 12.07.2010

View Postleusteanul, on 26 octombrie 2018 - 10:08, said:



Nu prea cred. Cine e plecat, plecat ramane. Sa se intoarca ca sa ce...??
Sa-si bage banii in caramizi in Romania si sa traiasca de pe o zi pe alta, intr-o tara care sta sa se prabuseasca sub imperiul coruptiei si incompetentei?

Eu nu am cunoscut încă vreo persoană plecată la lucru de mai mulţi ani in vest să nu-şi fi cumpărat, reconstruit sau construit locuinţă în ţară.

#147
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Eu da. Am cunoscut destui. E adevarat ca erau plecati fara gand de intoarcere - si-au luat cetatenii, copiii nu mai vorbesc romana etc. Altfel intr-adevar e plin de case facute de romanii din afara. Doar acolo unde am eu o casa de vacanta nu si-a facut aproape nimeni... no idea why desi tot satul e in Franta si Italia.

#148
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Sunt destui care au plecat și au uitat de mulți-mulți ani de România. Mă refer la cei plecați din centrul Bucureștiului și înainte de revoluție și după revoluție care și-au vândut și tot ce au avut în România când au plecat și au ajuns bine de tot și profesional și material unde sunt acum.

Depinde mult și de unde pleacă românii în străinătate, oraș sau sat. Se întorc cei care nu reușesc să se ridice profesional și material pe unde ajung și mai și aruncă cu banii să construiască o casă/vilă în vreun sat uitat de lume pe terenul lui măsa sau a lui tasu și după ce moare proprietarul terenului (părinții lui) începe cu cearta pe teren între moștenitori și pe casa nouă care legal nu este a celui care a construit-o.

Ei sunt atât de proști și de tâmpiți încât nici măcar nu înțeleg că de fapt cât traiesc proprietarii terenului (părinții) unde construiesc casa/vila aia nouă ei nu au nimic-nimic și abia la succesiune după moartea proprietarului terenului (părinții lui) își dau seama că nici măcar casa/vila aia nouă făcută din banii lor nu este a lor și trebuie să ajungă la o înțelegere cu ceilalți moștenitori (frații celui care a construit casa/vila nouă) ca să nu ajungă prin tribunal.

Este gândirea omului de la țară care muncește o viață întreagă degeaba deoarece nu se vor folosi niciodată moștenitorii lui de casa aia nouă fiincă nu se vor mai întoarce niciodată și copii lor care vor crește și vor rămâne în străinătate.

Vor ajunge să moară singuri și uitați de toată lumea și este greșeala lor fiincă bagă toți banii câștigați la tinerețe în casele/vilele alea de care nici nu au nevoie la tinerețe și nici nu vor fi valoroase pentru moștenitorii lor cândva.

Edited by marin-ioon, 26 October 2018 - 22:57.


#149
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

View PostQuantum, on 26 octombrie 2018 - 10:38, said:

Nu se stie... Nu toti emigreaza. Peste jumatate se vor intoarce, au plecat doar sa munceasca, nu sa ramana printre straini.
Multi din cei plecati isi fac case. M-am plimbat prin Moldova si Transilvania si sunt case noi peste tot, in comune si sate.

Si Suedia s-a confruntat cu o emigratie mare acum 120 de ani si n-a disparut, apoi chiar a inflorit.
Creste oferta, scad preturile.
Multi construiesc pentru a-si afisa statutul. Conteaza locatia.

#150
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvacantamijlocie, on 27 octombrie 2018 - 05:58, said:

Creste oferta, scad preturile.
Multi construiesc pentru a-si afisa statutul. Conteaza locatia.
Asa este.

Preturile sunt dificil de manageriat: materialele si manopera au crescut. Unii tin la pret, ajutati de incapatanare si de banii multi intrati in piata.
E simplu si relativ ieftin(sau normal) sa construiesti "la rosu".  Insa finisajele vor atarna greu in portofel.

#151
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostQuantum, on 26 octombrie 2018 - 17:13, said:


Aoleu,  tu esti ala care zicea :

- "E mai bine sa te caci in fundul curtii decat intr-o toaleta de apartament cu apa curenta"
- "am studiat din gradinita albume cu vangogi, picassoi si rembranti"
- "Ce a facut Picasso nu e arta. Asta o spun oameni cu scoala si care stiu ce vorbesc si sint apreciati in domeniu"
- "atita timp cit pentru tatal meu a trebuit sa cumpar medicamente, ma doare la un metru in fata de orice forma de arta! "

Englezule, daca stiam ca tu ai scris chestiile astea, nu-ti raspundeam in veci in domeniul imobiliar/economic. E pierdere de vreme.
Nu te supara, dar chiar nu stii ce sa mai inventezi pentru a umili alti colegi de forum ?
Te rog sa nu mai pui in "quote" afirmatiile mele pe jumatate , avand grija sa se inteleaga altceva !!!
Era o intrebare daca ziceam eu balivernele alea sau ai ajuns tu la concluzia asta ?
Ps : Viena nu e in Anglia :)

Edited by tytyshor, 27 October 2018 - 18:14.


#152
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
tytyshor - Eu nu sunt userul Quantum. Să nu mă mai confunzi cu el.

#153
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 27 octombrie 2018 - 18:12, said:

Te rog sa nu mai pui in "quote" afirmatiile mele pe jumatate , avand grija sa se inteleaga altceva !!!
Ps : Viena nu e in Anglia Posted Image
iata afirmatiile intregi, in care se vede ca am schimbat sensul...:

View Posttytysor, on 18 martie 2016 - 13:05, said:

Atita timp cit pentru tatal meu a trebuit sa cumpar medicamente, ma doare cam la un metru in fata de orice forma de arta! Si atita timp cit alte mii si mii de bolnavi va face asta tot acolo ma va durea! Plus ca e greu de crezut ca smenul din afacerea asta nu pute de la distanta si dv. nu-l mirositi!

View Posttytysor, on 23 august 2016 - 17:11, said:

Si nu, ce a facut Picasso nu prea e arta. Asta o spun oameni cu scoala si care stiu ce vorbesc si sint apreciati in domeniu. Picasso a fost o capcana pentru a culege banii aflati din gresala asupra snobilor!
Cind v-a spus Domnia Mea ca asa e contractul si banii se vor da oricum, nu m-ati crezut. Acuma poate e mai clar smenul!
Vad ca ai fost bine informat cand ai spus ca "oricum se vor da banii" pt. Cumintenia Pamantului.       (restul citatelor pomenite sunt de pe acelasi topic)

NB :

View Posttytyshor, on 20 martie 2017 - 03:00, said:

Fiind in Anglia si avand in vedere faptul ca m-am documentat un pic despre creditele imobiliare de aici: Sunt foarte la moda in zona asta (undeva la 45 mile nord de Londra ) imprumuturile de gen Buy-to-let. pe o casa pe care se plateste cam 250k lire se incaseaza o chirie lunara in jur de 1200
Scuze, am crezut ca esti in Anglia, mai gresesc si eu, dar recunosc, cu sportivitate.


View Postmarin-ioon, on 27 octombrie 2018 - 20:36, said:

tytyshor - Eu nu sunt userul Quantum. Să nu mă mai confunzi cu el.
E mai simplu sa spui ce esti, nu ce nu esti.
Exemplu: chiar daca eu stiu anumite lucruri, nu le spun.

#154
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Șters.

Edited by marin-ioon, 28 October 2018 - 07:24.


#155
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Similar.

Edited by Quantum, 28 October 2018 - 07:26.


#156
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Șters.

Edited by marin-ioon, 28 October 2018 - 07:31.


#157
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
OK

#158
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostQuantum, on 28 octombrie 2018 - 06:11, said:


iata afirmatiile intregi, in care se vede ca am schimbat sensul...:


Uita-te te rog la numele de user pe care il citezi la topicul cu arta si apoi uita-te la al meu. Indiciu : Tango Yankey Tango Yankey Sierra HOTEL Oscar Romeo. Unde-i Hotelul ? 😂

#159
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 28 octombrie 2018 - 10:48, said:

Unde-i Hotelul ? ��
Sa nu zici ca nu e contul tau! :D
Ma bucur ca ai simtul umorului.

#160
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostQuantum, on 28 octombrie 2018 - 19:16, said:


Sa nu zici ca nu e contul tau! :D
Ma bucur ca ai simtul umorului.

Sa fii sanatos !!!!

#161
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Piața imobiliară din SUA dă semne de încetinire a vânzărilor.
https://www.buzzfeed...ordability-2018

Edited by leusteanul, 04 November 2018 - 09:15.


#162
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
da, cam de la sfarsit de 2017 is down. Octombrie =-5.5%. https://tradingecono.../new-home-sales Am TVul deschis acum, si astia pe aici fac fel si fel de analize pe tzanshpe indicatori incercand sa prezica next crisis...cum Octombrie a fost bun la new jobs, wages increase - pare sa fie ca la noi, cum spargem banii Posted Image apoi vedem.
Eu unul nu vad nimic major la orizont in lume, doar o recesiune "normala". Dar cu politicienii de azi, razboaie comerciale - cine naiba stie? Ma incred si in "antenele" companiilor mari, firma la care lucram in 2008 incepuse sa stranga surubul bine de tot din 2007, cand in Romania era plin de cresteri de salarii, eu eram singurul care taiam, cam 6-9 luni inainte de criza. In firma atunci nu stiau ce si cum, nu erau ei mai destepti ca altii, dar pentru ca lucram pentru multe industrii, aveam semnale de peste tot ca lucrurile incetinesc. Dar cine naiba sa stie de Lehman B & stuff...

Edited by adilushu, 05 November 2018 - 06:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate