Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#181
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 LauCalin, on 14 noiembrie 2018 - 16:33, said:

Și ca o paranteza referitoare la scăderea prețurilor imobiliarelor, eu nu cred că se va întâmpla asta. Sau se va întâmpla destul de puțin. Pentru că pe dezvoltării îi costă (cel puțin) la fel de mult să construiască. S-au scumpit materialele, iar mana de lucru e tot mai puțină și din ce in ce mai scumpă. Chit că nu e neapărat și eficientă.
Scad marja profitului, alte costuri/ comisioane etc.- au de unde.

Edited by vacantamijlocie, 14 November 2018 - 16:59.


#182
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
In acest moment exista cerere enorma pentru orice, cerere care nu poate fi satisfacuta.Exista cerere pe produse, servicii, transport, imobiliare si din pacate inca nu se poate satisface.
Emag va vinde de BF iar record absolut pentru ca exista cerere.
Daca citesti zilnic orice ziar economic vei afla ca orice afacere creste sustinut singura problema este lipsa fortei de munca pentru o crestere exploziva, deci este cerere si pe forta de munca, toti cer ceva.

#183
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Proprietatile astea multe mananca si ele timp.din partea ta, de asemenea bani.
Sa cumperi teren pe care sa il.tii degeaba nu vad a fi rentabil. La propriwtati platesti impozite, ce sunt din ce in ce mai mari.

#184
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 FC72, on 14 noiembrie 2018 - 17:01, said:

In acest moment exista cerere enorma pentru orice, cerere care nu poate fi satisfacuta.Exista cerere pe produse, servicii, transport, imobiliare si din pacate inca nu se poate satisface.
Emag va vinde de BF iar record absolut pentru ca exista cerere.
Daca citesti zilnic orice ziar economic vei afla ca orice afacere creste sustinut singura problema este lipsa fortei de munca pentru o crestere exploziva, deci este cerere si pe forta de munca, toti cer ceva.
Da, economia "duduie" ( si in 2007- 2008 duduia ). Cresterea bazata doar pe consum, imprumuturi/ cresterea datoriilor ( si acela circa 70% din import ) nu este sustenabila pe termen mediu si lung.

#185
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu stiu in ce realitate paralela traiti dar la mine in fiecare zi este sedinta cu ce solicitari contractuale refuzam si culmea ca cei care le solicita fac scandal initial apoi recunosc ca si ei procedeaza la fel refuzand lucrari tot din lipsa de personal.
Deja m-am plictist sa refuz sistematic by default orice solicitari vin.Nici macar marirea preturilor nu limiteaza cererea.
Economia din 2018 nu are nici cea mai vaga legatura cu 2008, orice sector opereaza la complet alt nivel, verifica cifrele statistice.

#186
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 geostorm, on 14 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Proprietatile astea multe mananca si ele timp.din partea ta, de asemenea bani.
Sa cumperi teren pe care sa il.tii degeaba nu vad a fi rentabil. La propriwtati platesti impozite, ce sunt din ce in ce mai mari.
Daca ai bani si prinzi o oferta buna de la proprietar direct fara sa mai treci prin agentii, terenul e o super investitie daca esti in zona cu utilitati si nu o parcela in camp unde costa sa tragi curent cam cat terenul in sine. Posted Image Terenul e o investitie cu risc minim daca esti dispus sa astepti destul si bineinteles nu cumperi in bula. Impozitul pe teren e neglijabil daca in zece ani terenul ala isi dubleaza valoarea. In banca sigur nu dublezi investitia. Am un amic care a tot luat terenuri, fiind doctor care avea bani dar nu avea timp sa se ocupe de apartamente sau altceva. In vreo 5-6 ani a luat inclusiv terenuri care au fost 60E si acum sar de 200E spre Theodor Pallady. O fi rentabil sa le tina degeaba si sa scoata cand ii pleaca copiii la facultate niste sute de mii sa ii tina prin Anglia sau Olanda? Posted Image
In fine, sunt chestii pe care le vezi doar daca ai bani si nu poti sta cu ei. Cand numeri maruntisul de la un salariu la altul nu ai viziune de ansamblu, nu iti permiti sa risti mai nimic.

Edited by filipxxx, 15 November 2018 - 11:10.


#187
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ca sa vedem o scadere a preturilor din imobilire, prima oara trebuie sa avem o scadere a veniturilor sau a populatiei. Altfel, orice scadere "inexplicabila" aratata de vreo statistica facuta de exceptionalele institutii ale statului roman e, cel mai probabil, o interpretare gresita. Spuneam acum 2 ani (cand, apropo, urma o criza prin 2017 - 2018) ca e imposibil sa ai scadere de preturi cand un instalator poate sa isi cumpere fara nici o greata apartament cu 3 camere in centrul orasului. Sau cand salariile din corporatii si medicina sunt aproape la fel ca in vest, dar preturile cu 4-5-6x mai mici (pentru locuinte echivalente), cum ar putea fi scaderi? Cine le-ar sustine?

Din pacate sinuciderea economica care s-a facut cu cresterea salariilor din administratie nu o sa se corecteze altfel decat prin inflatie. In loc sa automatizeze sistemul si sa creasca salariile doar celor cu adevarat necesari, iar pe restul sa-i elibereze catre mediul privat, ei, intocmai ca niste parinti betivi, au cheltuit toti banii din casa pe bautura si plasme. Acum era cel mai bun moment pentru o reforma reala in bugetarime, eficientizarea statului si investitii masive in educatie si infrastructura.

Edited by figo1988, 15 November 2018 - 13:46.


#188
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Se  pare  ca  unii  cu bani au interes  sa  tina  sus  preturile.

Aruncand  bani pe piata.
Logic , nu ?
ANAF, ce pazesti ?

#189
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Polonia nu s-a confruntat cu nici o criza : https://www.zf.ro/ba...rsului-13634167
Au avut crestere permanenta doar jongland din curs.
Ce nu inteleg, cei ce spera la preturi mai mici la imobiliare, este ca salariile odata marite nu se mai pot reduce si singurul mijloc de compensare a dezechilibrului este caderea cursului.Inflatia va fi mult mai mare decat orice scadere iar cei cu bani se vor grabi sa ii bage in ceva sa nu piarda din devalorizare.Cel mai simplu este sa ii bage in imobiliare.Fundul a fost atins in 2014 de acum directia este doar in sus fie si fortat prin mariri artificiale de salarii, taxe, utilitati prin devaloriazarea leului, etc.

#190
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 filipxxx, on 15 noiembrie 2018 - 11:07, said:


Daca ai bani si prinzi o oferta buna de la proprietar direct fara sa mai treci prin agentii, terenul e o super investitie daca esti in zona cu utilitati si nu o parcela in camp unde costa sa tragi curent cam cat terenul in sine. Posted Image Terenul e o investitie cu risc minim daca esti dispus sa astepti destul si bineinteles nu cumperi in bula. Impozitul pe teren e neglijabil daca in zece ani terenul ala isi dubleaza valoarea. In banca sigur nu dublezi investitia. Am un amic care a tot luat terenuri, fiind doctor care avea bani dar nu avea timp sa se ocupe de apartamente sau altceva. In vreo 5-6 ani a luat inclusiv terenuri care au fost 60E si acum sar de 200E spre Theodor Pallady. O fi rentabil sa le tina degeaba si sa scoata cand ii pleaca copiii la facultate niste sute de mii sa ii tina prin Anglia sau Olanda? Posted Image
In fine, sunt chestii pe care le vezi doar daca ai bani si nu poti sta cu ei. Cand numeri maruntisul de la un salariu la altul nu ai viziune de ansamblu, nu iti permiti sa risti mai nimic.

A fost un mare boom cu terenurile, datorita exploziei economice din Romania. Si asta in cateva judete cu importanta economica, sar in rest.
Acum nu prea mai gasesti terenuri la pret de chilipir

 Adrexx, on 15 noiembrie 2018 - 14:07, said:

Se  pare  ca  unii  cu bani au interes  sa  tina  sus  preturile.

Aruncand  bani pe piata.
Logic , nu ?


ANAF, ce pazesti ?

Cei mai multi care cumpara cu cash sunt romanii care lucreaza in afara tarii.
Deci ce vrei sa,le faca ANAF.
Cu cat mai multi romani plecati afara cu atat mai multi bani intorsi in tara si bagati in imobiliare.
Asta e ca o solutie de back up pentru ei pe viitor

#191
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Se pare  ca  revin vremurile  de  tipul '' cursa  salarii -preturi '' , care  conduce  la  inflatie  galopanta.
Sau chiar mai  rau.

Este  normal  ca  in sectorul  bugetar, salariile  sa se  dubleze  in mai putin de doi ani....in medie ?

Iar  ANAF  ar trebui sa  verifice  fiecare  nou  proprietar  cu tranzactii peste  o suma, sa zicem  100.000 EURO.
Esti  cetatean  roman ?
Fisa  fiscala  pe anul anterior  tranzactiei.
in anumite  tari  avansate, am auzit  ca  daca :

-  te duci la  ANAFul lor  sa declari  o masina scumpa, un imobil , il poti  declara  numai daca  ai fisa  fiscala  in ordine.

Altfel esti  evazionst, confiscare, amenda, inchisoare  etc.
Multi de pe aici  arunca  cu bani  in imobiliare  pentru  ca au bani negri,
Sau gri...
Un taximetrist  imi  povestea :
- am o cunostinta  in Bucuresti
Are  o firma  de  reconditionare si vanzare masini de epoca.
Posted Image Posted Image Posted Image
A venit  ANAF si  i-a  cerut  sa  justifice  valoarea  declarata  de 22  masini,. cca.  1.600.000 EURO.
Provenienta  bani de achizitii, reconditionare, venituri, cheltuieli  etc.
Nu a putut  dovedi.
Sechestru  si executare  silita.

Bine ar fi sa se extinda  actiunea , am auzit  ca  toate  achizitiile  de peste 100.000 EURO, mobile  si imobile  au intrat  in vizorul ANAF....la mai mare !

#192
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Sters.

Edited by goldstreing, 16 November 2018 - 10:32.


#193
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Adrexx, on 16 noiembrie 2018 - 10:13, said:

A venit  ANAF si  i-a  cerut  sa  justifice  valoarea  declarata  de 22  masini,. cca.  1.600.000 EURO.
Provenienta  bani de achizitii, reconditionare, venituri, cheltuieli  etc.
Nu a putut  dovedi.
Sechestru  si executare  silita.

Omul avea SRL si ce facea se numeste evaziune.

 Adrexx, on 16 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Bine ar fi sa se extinda  actiunea , am auzit  ca  toate  achizitiile  de peste 100.000 EURO, mobile  si imobile  au intrat  in vizorul ANAF....la mai mare !

Eu stiu ca nu exista prevedere in lege pentru asa ceva si intuiesc ca orice om cu capul pe umeri i-ar trimite la plimbare. Oricum, putini iau apartamente scumpe cu cash, e o prostie dpdv financiar. DAE a fost pana acum <5%, iar majoritatea investitiilor returneaza peste aceasta suma.

#194
fguy

fguy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 19.10.2015

 goldstreing, on 14 noiembrie 2018 - 13:32, said:

fguy - Eu sunt fostul marin-ioon banat. Nu ai înțeles nimic din ce am scris, ești paralel total cu imobiliarele.

Să explic pentru tine și alții ce am scris mai sus:

1- Ce e bun și zboară în 10 minute dacă apare pe internet are prețul cerut de vânzător și este din start mare deoarece nu mai există altul la fel și sunt 5-10 inși cu banii pregătiți.

Daca se vinde sub pret, sau la ceea ce considera cumparatorul a fi un "pret bun".  Daca vanzatorul vede ca il suna 10 persoane, va urca pretul.

 goldstreing, on 14 noiembrie 2018 - 13:32, said:

4- Cea mai bună moștenire pentru copii sunt apartamente închiriate că poate să fie și prostul proștilor dacă are sursa de venit lunară asigurată toată viața și poate să facă orice altceva ce îi place, nu să muncească până îi dă sângele pe nas ca visătorii ăia de corporatiști să plătească toată viața rate cămătarilor (bănci). Eu sunt unul din ăia care a beneficiat de așa ceva de la vârsta de 25 de ani.

Te uiti pe geam si vezi asta. O gramada de apartamente noi aparute. vom mai construi si altele daca va fi nevoie.
[ https://www.ziardecluj.ro/sites/default/files/styles/watermark/public/media/image/2018/02/accident_santier_0.jpg?itok=ft16QQrm - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://uploads.gazetadecluj.ro/gazcluj/wp-content/uploads/2016/02/tower-manastur.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.ebihoreanul.ro/static/news/fitbox/468/326/04_blocuri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 vacantamijlocie, on 14 noiembrie 2018 - 14:25, said:

Dupa 2030 se vor pensiona cei din generatia "decreteilor" (generatii numeroase- circa 500.000 copii/ an ). Dupa 2000, in Romania se mai nasc circa 200.000 copii/ an;  in ultimii ani a coborat sub aceasta valoare ). Variantele ar fi sa se intoarca romanii plecati in strainatate sau sa fie adusi imigranti.

Primii care vor scadea preturile vor fi smecherii cu apartamente noi. De ce? pt. ca nu le au mostenire de la mama si tata, si pt. ca chiar daca le vand cu un profit de 50% in loc de 100% (cu bani luati de la banca) imediat pot construit altele. Ar putea da sa zicem ultimele 10% din apartamente la pretul de constructie, doar sa aiba un avans pt. linia de credit urmatoare.



Populatia tot scade, insa romaca se marita dupa 30 de ani, pt. ca vrea sa se distreze. Ea sta in chirie, fraierul de mascul face casa sau cumpara apartament cu credit.  Un smecher ii da femeii chirie dupa ce a luat el credit bancar pt. a plati acel apartament. O gramada se muta de la sate in oras , macar la studii.

 meme10, on 14 noiembrie 2018 - 15:45, said:

Daca cererea scade(iar datele ancpi asta arata) preturile pot creste doar daca oferta scade. Vom vedea. Preturile se pot si dubla daca nu exista oferta.

Am vandut 95% domle, dar daca te grabesti mai prinzi si tu unu'

[ http://adevarulfinanciar.ro/wp-content/uploads/2015/10/cladiri-blocuri-constructie-santier-rezidential-locuinte-getty.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.newmoney.ro/wp-content/uploads/2016/11/blocuri-in-constructie_santier_mediafax_newmoney-e1480324037197-840x517.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 geostorm, on 14 noiembrie 2018 - 16:32, said:

Normal ca oferta scade.
Forta de muncadin constructii e din ce in ce mai scumpa si mai putina

Pt. ca de ce sa lucrez pt. 3000 lei la un patron prost, cand imi pot face PFA sau sa lucrez la negru si sa iau usor si 10 000 lei/ luna, lucrand eu , la cine vreau , si cam cand vreau.

 vacantamijlocie, on 14 noiembrie 2018 - 18:24, said:

Da, economia "duduie" ( si in 2007- 2008 duduia ). Cresterea bazata doar pe consum, imprumuturi/ cresterea datoriilor ( si acela circa 70% din import ) nu este sustenabila pe termen mediu si lung.

Nu ai de unde sa stii daca DUDUIE sau NU. Pt. ca PIB inseamna produsul intern brut, nu cati bani am castigat , sau incasat la buget ca de ex. in PIB intra si oualele pe care le fac gainile, chiar daca le mananca taranul, cat lapte da vaca. Problema e ca Ionel construieste 5 case, pe care nu le vinde in veci. Vine un analist si zice ca alea costa 1 milion de euro fiecare. Pac inca 5 milioane la PIB. O buna parte din PIN sunt credite fictive date de banci!  Daca construim o naveta spatiala pe care cheltuim 300 miliarde de euro, intra tot la PIB!

 FC72, on 15 noiembrie 2018 - 10:00, said:

Nu stiu in ce realitate paralela traiti dar la mine in fiecare zi este sedinta cu ce solicitari contractuale refuzam si culmea ca cei care le solicita fac scandal initial apoi recunosc ca si ei procedeaza la fel refuzand lucrari tot din lipsa de personal.
Deja m-am plictist sa refuz sistematic by default orice solicitari vin.Nici macar marirea preturilor nu limiteaza cererea.
Economia din 2018 nu are nici cea mai vaga legatura cu 2008, orice sector opereaza la complet alt nivel, verifica cifrele statistice.

Stiu prietene. Se naste o criza mult mai grava. Construim f. mult... daca ne punem sa construim f. multe masini , cererea va scadea, iar toate masinile alea vechi nu vor fi dorite de nimeni.

 figo1988, on 15 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Ca sa vedem o scadere a preturilor din imobilire, prima oara trebuie sa avem o scadere a veniturilor sau a populatiei. Altfel, orice scadere "inexplicabila" aratata de vreo statistica facuta de exceptionalele institutii ale statului roman e, cel mai probabil, o interpretare gresita. Spuneam acum 2 ani (cand, apropo, urma o criza prin 2017 - 2018) ca e imposibil sa ai scadere de preturi cand un instalator poate sa isi cumpere fara nici o greata apartament cu 3 camere in centrul orasului. Sau cand salariile din corporatii si medicina sunt aproape la fel ca in vest, dar preturile cu 4-5-6x mai mici (pentru locuinte echivalente), cum ar putea fi scaderi? Cine le-ar sustine?


Gresit. prin anii 90 un calculator costa cat o casa. acuma gasesti si la 50-100$.  Un laptop incepe de la 500-700 lei. Mult mai ieftin si ca in anii precedenti. Tot ce trebuie sa facem sa scada preturile, facem deja! CONSTRUIM !
E ca si cu bitcoin. A scazut de la 20,000 si nu a crescut la 1 milion. Ar fi trebuit sa ajunga la 10 milioane deja, pt. ca urma ca tot mai mult oameni "sa auda de el" si sa investeasca.

 figo1988, on 16 noiembrie 2018 - 11:16, said:

Omul avea SRL si ce facea se numeste evaziune.



Eu stiu ca nu exista prevedere in lege pentru asa ceva si intuiesc ca orice om cu capul pe umeri i-ar trimite la plimbare. Oricum, putini iau apartamente scumpe cu cash, e o prostie dpdv financiar. DAE a fost pana acum <5%, iar majoritatea investitiilor returneaza peste aceasta suma.

Toate contractele imobiliare se fac doar la notoar. Se poate face plata cash doar pana la 50.000 lei noi, restul doar prin transfer bancar. Banca iti va cere o gramada de acte daca platesti cash/cu bani din cont si te va pari la ANAF, SRI,etc. Sunt foarte curios cum NN interlopi au reusit sa cumpere zeci de apartamente, foooooarte curios. Pt. majoritatea romanilor acestea sunt doar "povesti" deoarece ei cumpara prin PRIMA CASA. Am o cunostinta care face case. Din 42 de casa, a vandut 40, toate doar prin credit prima-casa. Nici macar prin credit simplu, dapoi prin cash.


Daca ai foarte multi bani cash , sau vrei sa cumperi un apartament cu 50,000 euro cash banca se poate supara pe tine si sa-ti dea termen de 15 zile sa vii sa-ti ridici toti banii ca-ti inchid contul. Bancile urasc clientii cu bani. Iubesc clinetii cu credite. Daca as avea o firma de constructii, si as construi  din banii mei, apoi lumea sa ma plateasca doar cu bani cash , as avea contul blocat dupa primele 2-3 transferuri (sau chiar din prima), si apoi "good bye mother fucker!".

Edited by fguy, 16 November 2018 - 12:02.


#195
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Fguy - Eu personal am câteva chestii mari care nu vor apărea niciodată pe internet deoarece dacă aș vrea să vând nici măcar nu mă deplasez la ele cu cei care le vor fiincă ei știu de ele și oferă prețul corect cerut de mine numai cash nu cu credit ca toți săracii care nu au nimic și mergem direct la notariat.

Te asigur că nu sunt venit în București din provincie și că stau printr-o ghenă de gunoi de bloc nou din vreo groapă de rahat de cartier de tip prima casă luată cu bani cerșiți în genunchi de la cămătari (bănci).

Văd că tu mă confunzi cu cei din Cluj că ai pus pozele alea din Cluj, eu stau pe Magheru în București de 30 de ani și m-am născut un pic mai departe de Magheru, pe la Rosetti și văd pe geam milioane și milioane de euro și pe fața bulevardului (hoteluri și altele noi și vechi) și pe spatele bulevardului (vilele multi milionarilor că milionarii sunt mai săraci și stau și prin blocuri).

Când o să văd eu personal pe geam de unde stau și pe față și pe spate ghenele alea de gunoi de blocuri noi ieftine ca în pozele puse de tine sau scumpe, nu contează, atunci poate că voi vinde tot ce am și voi pleca în America cu familia unde voi sta toată viața fără să muncesc o zi exact cum stau acum în România de zeci de ani. Trăiesc din multe chirii de peste 20 de ani și am și o profesie liberală pe care o fac doar de plăcere că de când cu DNA-ul bate vântul peste tot.

Voi construiți în Cluj acolo până umpleți toate câmpurile alea și când va începe valul de executări vei vedea cât valorează cu adevărat bombele alea de apartamente vândute la prețuri umflate rău-rău de tot din cauză că aruncă băncile cu bani aiurea-aiurea la cerșetorii care nu au nimic și se îngroapă de vii și de tineri la cămătari (bănci).

Cred că tu ești atins de euforia creșterii prețurilor din Cluj dar sunt sigur că te vei trezi la realitate mai repede decât crezi tu și toți naivi care se îngroapă în datorii pe 30 de ani pentru ceva ce este vândut la preț dublu.

Edited by goldstreing, 16 November 2018 - 13:44.


#196
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Toti cunoscutii mei interesati de domeniu au cumparat cash(sau transfer bancar daca preferi) minim 7 proprietati+terenuri in ultimi 5 ani fie in nume personal fie pe numele rudelor de gradul 1 si nu i-a intrebat nimeni nimic.
Toate investitiile astea au crescut in valoare cu minim 30% chiar au primit oferte sa le vanda dar prefera sa le inchirieze.Un ultim exemplu, in Timisoara s-a cumparat un teren s-a construit si acum inainte de finalizare a primit oferta fix dublu sumei investite pana acum, a zis pas razand ca la o gluma buna.
Chiar si interlopi pot cumpara pe buletinele sclavilor oricate proprietati fara nici o greata.Poate nu stii dar multi o dau pe legalitate, au in subordine cabinete de notari si executori judecatoresti.

#197
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 fguy, on 16 noiembrie 2018 - 12:00, said:

Daca se vinde sub pret, sau la ceea ce considera cumparatorul a fi un "pret bun".  Daca vanzatorul vede ca il suna 10 persoane, va urca pretul.



Te uiti pe geam si vezi asta. O gramada de apartamente noi aparute. vom mai construi si altele daca va fi nevoie.
[ https://www.ziardecluj.ro/sites/default/files/styles/watermark/public/media/image/2018/02/accident_santier_0.jpg?itok=ft16QQrm - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://uploads.gazetadecluj.ro/gazcluj/wp-content/uploads/2016/02/tower-manastur.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.ebihoreanul.ro/static/news/fitbox/468/326/04_blocuri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Primii care vor scadea preturile vor fi smecherii cu apartamente noi. De ce? pt. ca nu le au mostenire de la mama si tata, si pt. ca chiar daca le vand cu un profit de 50% in loc de 100% (cu bani luati de la banca) imediat pot construit altele. Ar putea da sa zicem ultimele 10% din apartamente la pretul de constructie, doar sa aiba un avans pt. linia de credit urmatoare.



Populatia tot scade, insa romaca se marita dupa 30 de ani, pt. ca vrea sa se distreze. Ea sta in chirie, fraierul de mascul face casa sau cumpara apartament cu credit.  Un smecher ii da femeii chirie dupa ce a luat el credit bancar pt. a plati acel apartament. O gramada se muta de la sate in oras , macar la studii.



Am vandut 95% domle, dar daca te grabesti mai prinzi si tu unu'

[ http://adevarulfinanciar.ro/wp-content/uploads/2015/10/cladiri-blocuri-constructie-santier-rezidential-locuinte-getty.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.newmoney.ro/wp-content/uploads/2016/11/blocuri-in-constructie_santier_mediafax_newmoney-e1480324037197-840x517.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pt. ca de ce sa lucrez pt. 3000 lei la un patron prost, cand imi pot face PFA sau sa lucrez la negru si sa iau usor si 10 000 lei/ luna, lucrand eu , la cine vreau , si cam cand vreau.



Nu ai de unde sa stii daca DUDUIE sau NU. Pt. ca PIB inseamna produsul intern brut, nu cati bani am castigat , sau incasat la buget ca de ex. in PIB intra si oualele pe care le fac gainile, chiar daca le mananca taranul, cat lapte da vaca. Problema e ca Ionel construieste 5 case, pe care nu le vinde in veci. Vine un analist si zice ca alea costa 1 milion de euro fiecare. Pac inca 5 milioane la PIB. O buna parte din PIN sunt credite fictive date de banci!  Daca construim o naveta spatiala pe care cheltuim 300 miliarde de euro, intra tot la PIB!



Stiu prietene. Se naste o criza mult mai grava. Construim f. mult... daca ne punem sa construim f. multe masini , cererea va scadea, iar toate masinile alea vechi nu vor fi dorite de nimeni.



Gresit. prin anii 90 un calculator costa cat o casa. acuma gasesti si la 50-100$.  Un laptop incepe de la 500-700 lei. Mult mai ieftin si ca in anii precedenti. Tot ce trebuie sa facem sa scada preturile, facem deja! CONSTRUIM !
E ca si cu bitcoin. A scazut de la 20,000 si nu a crescut la 1 milion. Ar fi trebuit sa ajunga la 10 milioane deja, pt. ca urma ca tot mai mult oameni "sa auda de el" si sa investeasca.



Toate contractele imobiliare se fac doar la notoar. Se poate face plata cash doar pana la 50.000 lei noi, restul doar prin transfer bancar. Banca iti va cere o gramada de acte daca platesti cash/cu bani din cont si te va pari la ANAF, SRI,etc. Sunt foarte curios cum NN interlopi au reusit sa cumpere zeci de apartamente, foooooarte curios. Pt. majoritatea romanilor acestea sunt doar "povesti" deoarece ei cumpara prin PRIMA CASA. Am o cunostinta care face case. Din 42 de casa, a vandut 40, toate doar prin credit prima-casa. Nici macar prin credit simplu, dapoi prin cash.


Daca ai foarte multi bani cash , sau vrei sa cumperi un apartament cu 50,000 euro cash banca se poate supara pe tine si sa-ti dea termen de 15 zile sa vii sa-ti ridici toti banii ca-ti inchid contul. Bancile urasc clientii cu bani. Iubesc clinetii cu credite. Daca as avea o firma de constructii, si as construi  din banii mei, apoi lumea sa ma plateasca doar cu bani cash , as avea contul blocat dupa primele 2-3 transferuri (sau chiar din prima), si apoi "good bye mother fucker!".
Da, foarte  corect.
Pana  acum  nu i-a  intrebat  nimeni de la  ANAF  de sanatate  financiara. pe  toti  imobiliarii  astia  care se joaca  cu banii.

De unde au bani, cat  impozit  platesc ( deh, nu toti  dezvoltatorii  construiesc  hotel pe  persoana  fizica  precum Negoita  de la  sectorul  3 ) , sursa  veniturilor.

 FC72, on 16 noiembrie 2018 - 13:56, said:

Toti cunoscutii mei interesati de domeniu au cumparat cash(sau transfer bancar daca preferi) minim 7 proprietati+terenuri in ultimi 5 ani fie in nume personal fie pe numele rudelor de gradul 1 si nu i-a intrebat nimeni nimic.
Toate investitiile astea au crescut in valoare cu minim 30% chiar au primit oferte sa le vanda dar prefera sa le inchirieze.Un ultim exemplu, in Timisoara s-a cumparat un teren s-a construit si acum inainte de finalizare a primit oferta fix dublu sumei investite pana acum, a zis pas razand ca la o gluma buna.
Chiar si interlopi pot cumpara pe buletinele sclavilor oricate proprietati fara nici o greata.Poate nu stii dar multi o dau pe legalitate, au in subordine cabinete de notari si executori judecatoresti.
Cine  a cumparat  prin  2007 - 2008  terenuri si case  la  preturi  supraevaluate, iese  acum in pierdere, indiferent  cum o dai.
A, daca a  avut  bani negri care trebuiau  albiti, iese  in castig. Logic, nu ?

#198
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Privesti din perspectiva gresita. Ai impresia ca sunt doua extreme. Saracie unde cheltui tot ce castigi sau bogatie extrema (cu bani negri). Nu-i deloc asa, sunt destui profesionisti chiar si in Bucuresti care pun deoparte 10-20-30k de euro anual fara sa-si ia nimic de la gura. Si banii lor unde crezi ca o sa se duca? Ori in depozite bancare ori in imobiliare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate