Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Cumparare masina electrica

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
17743 replies to this topic

#13015
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

View Postraducut123 said:

Pna la urma, care e autonomia maxima a unei masini electrice?A ajuns la 700-800 km?
Nu, dar am scapat de EGR, turbine, filtru de particule, AdBlue, sonde, injectoare, tacheti si alte kakatisuri care ma tot disperau la fostele masini...me happy. Posted Image
Sa mai zic ca am mers dublu in aceeasi perioada (peste 55k in 1 an jumate) iar costul a fost maruntis?
Te rog ramai la fosila ta ca sa nu ma incurci la incarcat...

Edited by raven75, 27 January 2022 - 21:17.


#13016
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postraven75, on 27 ianuarie 2022 - 21:13, said:


Nu, dar am scapat de EGR, turbine, filtru de particule, AdBlue, sonde, injectoare, tacheti si alte kakatisuri care ma tot disperau la fostele masini...me happy. Posted Image
Sa mai zic ca am mers dublu in aceeasi perioada (peste 55k in 1 an jumate) iar costul a fost maruntis?
Te rog ramai la fosila ta ca sa nu ma incurci la incarcat...

Dar ce cazane ai avut de tot te disperau?
Te bagai tu sub masina sa repari sau cum?
Mare scofala,mers la service si gata.
Aveti si voi astia cu electrice niste frustrari maxime.Nu toti dar destui.
Parca sunteti aia cu Iphone.Sa nu zici ceva de firma aia ca sar posesorii in sus.

#13017
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003

View Postraducut123, on 27 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Pna la urma, care e autonomia maxima a unei masini electrice?A ajuns la 700-800 km?
Si eu am organu de 25cm ? Conteaza ?

#13018
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postraducut123, on 27 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Pna la urma, care e autonomia maxima a unei masini electrice?A ajuns la 700-800 km?

da boss, dar n-ai tu material pt. asa ceva.
revino in cativa ani pe forum.

View Postraven75, on 27 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Nu, dar am scapat de EGR, turbine, filtru de particule, AdBlue, sonde, injectoare, tacheti si alte kakatisuri care ma tot disperau la fostele masini...

nu stiu ce-ai avut inainte, dar eu n-am avut niciodata probleme cu cele mai sus enumerate..in zeci de ani.

#13019
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019

View PostGroh, on 27 ianuarie 2022 - 21:20, said:


Aveti si voi astia cu electrice niste frustrari maxime.Nu toti dar destui.
Parca sunteti aia cu Iphone.Sa nu zici ceva de firma aia ca sar posesorii in sus.

Damit! Ce ma fac, am și Electrica și IPhone… sunt blestemat! Posted Image

și iată primul vapor electric:

https://www.kongsber...nt=yarasomefilm!

#13020
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
taci ca-i liniste pe front. Musk si-a cam dat azi cu tesla-n...actiuni.
FSD or nothing. Fuck the 25K car, who needs it?
Hello???!!!!

apropo, ia uite cata tehnologie germana e in model 3:

[ https://pbs.twimg.com/media/FKIZ8zcXEAIaNk0?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zeroice, 27 January 2022 - 23:59.


#13021
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005

View Postzeroice, on 27 ianuarie 2022 - 23:14, said:



nu stiu ce-ai avut inainte, dar eu n-am avut niciodata probleme cu cele mai sus enumerate..in zeci de ani.

Mie mi-a crăpat egr-ul la 65k km și valva PCV la 75k.. schimbul de ulei și filtre aferente la 10k, nu ca acum la 30k. Distribuția s-a rupt după 110k și am venit acasă cocoțat pe platformă. Lucrurile astea lasă urme...

Să nu uit: Mazda 6 cu euro4 fără dpf, care era și mai problematic.

Edited by CRG, 28 January 2022 - 06:28.


#13022
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
funny cum toti pe aici au ICE de ultima generatie, fara nicio problema. si daca te uiti pe forumurile mono-marca te iei cu mainile de cap la masinile model nou.
da, e doar o proportie din realitate..dar vai...nu e nimeni real care sa aiba probleme cu ICE.

anyway, iar mai apare un flamer, iar mai arunca fitilu..iar sariti.. si numarul de electrice creste ca si numarul de tastaturisti pe aici.

#13023
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013

View Postraven75, on 27 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Nu, dar am scapat de EGR, turbine, filtru de particule, AdBlue, sonde, injectoare, tacheti si alte kakatisuri care ma tot disperau la fostele masini...me happy. Posted Image
Sa mai zic ca am mers dublu in aceeasi perioada (peste 55k in 1 an jumate) iar costul a fost maruntis?
Te rog ramai la fosila ta ca sa nu ma incurci la incarcat...
Da ce nu incarci la casa...sau stai la bloc?
Daca iti castigi painea cu volanul te inteleg....nu mai comentez....

Edited by raducut123, 28 January 2022 - 08:16.


#13024
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016

View Postwrc2007, on 28 ianuarie 2022 - 07:44, said:

funny cum toti pe aici au ICE de ultima generatie, fara nicio problema. si daca te uiti pe forumurile mono-marca te iei cu mainile de cap la masinile model nou.
da, e doar o proportie din realitate..dar vai...nu e nimeni real care sa aiba probleme cu ICE.

anyway, iar mai apare un flamer, iar mai arunca fitilu..iar sariti.. si numarul de electrice creste ca si numarul de tastaturisti pe aici.
Mare adevăr!👏🏻


#13025
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

View Postraducut123, on 28 ianuarie 2022 - 08:14, said:

Da ce nu incarci la casa...sau stai la bloc?
Daca iti castigi painea cu volanul te inteleg....nu mai comentez....
Incarc la job ca e moka si niste statii gratuite pe langa casa. Mai incarc si acasa de la fotovoltaice plus voucherele de la Kaufland. Spor.

#13026
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt in discutii cu sotia cu privire la achizitia unei a doua masini, prima ramane si va fi ingropata in curte. Sunt atent la cum pun problema, nu vreau sa mananc bolovani fierti.
Cum vremurile sunt asa cum sunt ziceam minim un hibrid (inclin spre PHEV) sau chiar una electrica. Acum am benzina+GPL.
In ordinea numerelor de pe tricou cred ca prima optiune e ZOE cu minusurile ei (clasa, autonomie)... apoi altele de genul Kona.
Stiti daca anul asta apare vreo eletrica avand capacitatea bateriilor marita fata de ce e acum pe piata?
Desi stau la casa parca ma cam limiteaza in drumurile de peste 400 de km, am oarecari emotii...
Ar fi oportuna o electrica acum, sa mai astept bateriile alea mai mari saU sa merg pe HEV/PHEV?
Nu m-as duce mult peste 25000 de euro.

#13027
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Renault Megane o sa apara anul asta dar nu stiu daca bugetul e tocmai in grafic

Eu avand o Kona, nu pot sa recomand alta electrica. Cel mai bine e sa te uiti la review-uri si sa vezi daca ti se potriveste. Eventual test drive

#13028
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
In banii și nevoile expuse, tot Kona de 64 recomand și eu.

Dar da, un test drive înainte ..

#13029
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am fost anul trecut la Hyundai si mi s-a parut cam micuta, sotia a cam strambat din nas cand a vazut-o insa femeile aleg masinile dupa marca si culoare, apoi restul.
Megane iese din schema, e prea scump.
Ma gandeam poate aveti informatii cum ca ar aparea modele noi anul asta care au capacitati crescute ale bateriilor de acumulatori.

#13030
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
In bugetul de 25.000 nu prea ai variante cu autonomie mare in afara de Kona

La fel si eu a trebuit sa iau aceeasi decizie in bugetul asta. Hyundai-Kia au cam cele mai eficiente motoare din segmentul electrice. Da, vin si cu dezavantaje, insa sincer la 25.000e nu prea ai ce sa iei mai bun.
Pentru oras, portbagajul si spatiul interior e suficient. Am facut si drumuri lungi cu 4 persoane cu Kona. Daca scoti podeaua din portbagaj obti suficient spatiu pentru un troller si 2-3 bagaje mari de mana

#13031
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010
Neaparat test drive si vazuta masina, pentru ca poti sa ai surprize. De pilda, in ID3 ai spatiu mai mare la genunchi fata de un Golf 8, dar foarte mic la cap. Cu alte cuvinte spatiul la genunchi suplimentar este degeaba, inutil pentru persoanele scunde si inutil, de asemenea, pentru cele inalte (de peste 1.85m), care ar sta cu capul direct in plafon. La Golf nu ating plafonul, la ID3 ar trebui sa stau cocosat in masina. Inadmisibil pentru un monovolum/crossover. Pentru cineva de 1.75m inaltime nu e o problema.
In buget gasesti Kona/ID3, ZOE e prea mica, mai ales la drum lung.

#13032
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Depinde si de mixul de deplasare extraurbana vs naveta zilnica. Daca masina e folosita preponderent pentru naveta si fataiala in jurul casei, fara doar si poate o electrica. Mai ales ca poti sa montezi si "o benzinarie" pe acoperis.

Daca in schimb o mare parte din kilometri ii faceti pe coclauri extraurbane (si implicit distante mari), mai ales avand in vedere ca e singura masina in familie, va recomand un PHEV. Gasiti suficiente modele in plaja de pret ~25Keur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate