Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

IPhone XS si XS Max

  • Please log in to reply
2225 replies to this topic

#595
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Si eu sunt nehotarat daca sa fac pasul sau nu.
M am tot uitat la ceva clipuri,face id o idee mai rapid,procesorul o idee mai rapid(pe viitor diferenta va creste probabil),camera mai buna,simtitor mai buna,la display n am observat diferente.
Eu zic ca da,incarcarea wireless protejeaza putin bateria.cel din link este ok,nu vad de ce sa nu fie..?

#596
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Eu nu as schimba x-ul pe Xs, nu cred ca vei vedea o diferenta in utilizarea de zi cu zi.

Dusmanul bateriei este caldura, daca se incinge nu e bine pt baterie, iar eu cu incarcatorul wireless luam telefonul tot timpul incins de la incarcat. Asa ca nu sunt convins ca wireless e mai bine. Oricum, vei avea timpi de incarcare foarte mari. si ce nu imi place mie la wireless e ca il pui si il scoti de la incarcat de 50 ori pe zi, de cate ori iau telefonul de pe masa (si e des). Cu cablul pot sa il tin la incarcat si in timp ce il folosesc. Daca tot iti iei wireless, cauta unul care stie sa dea cel putin 7.5W

#597
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In loc de XS luati XS Max (cu 100€ mai scump), ecran mai mare, baterie mai potenta.

#598
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
E cu dus si intors, eu am xs max si imi e dor de x-ul meu. :) de cate ori iau telefonul sotiei (un x) mi se pare atat de placut si natural de tinut in mana...xs max-ul mi se pare greu, obositor seara cand ma uit pe net, greu de scris cu o mana, ma dor degetele...

#599
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Nici nu incerc sa scriu cu o mana, n-am nicio sansa. Dar in rest sunt incantat de el, nu m-as intoarce la ceva mai mic Posted Image

De la x nu stiu cat merita trecerea la Xs, dar daca pretul este asa incredibil ia-l Posted Image

@jericho foarte foarte interesanta chestia aia, dar se gaseste prin tarisoara noastra? :)

Edited by warchilde, 16 January 2019 - 18:04.


#600
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 02.09.2005
abia a aparut, acolo inca e la preorder, n-am incercat sa vad daca livreaza si in ro

#601
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
nu sunt la preorder, alea pentru xs nu mai sunt in stoc. pentru max au pe stoc, am dat eu sa vad daca merge comanda si e ok, livreaza in Romania pentru 4 euro.
Amuzant e pretul produsului ca e de 50 euro sau 50 lire. euro, lire, same s**t Posted Image))

Acum, nu sunt foarte ieftine, nu stiu daca sa ma risc sa le cumpar sau nu, ca nu au nicium review nicaieri, nici macar la ei pe fb Posted Image). Si ar trebui sa dau jos folia de la vetter ca sa testez jucaria :D

Edited by warchilde, 16 January 2019 - 20:07.


#602
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Pana la urma am facut upgrade-ul de la X la XS si nu regret deloc decizia luata. Chiar daca initial aveam impresia ca nu voi observa vreo schimbare, lucrurile stau putin diferit. Cele mai mari diferente pe care le-am observat de cand am activat telefonul au fost difuzoarele, ce au un volum o idee mai mare si o claritate mult imbunatatita si camera, unul dintre motivele principale pentru care am facut trecerea.

Ulterior, dupa ce toate aplicatiile mi-au fost aduse din iCloud, am inceput sa-l butonez ceva mai mult si am observat schimbari importante fata de X la care nu m-am asteptat initial. Incepand cu iPhone X, m-am obisnuit sa nu mai inchid aplicatiile din background. Totul mergea perfect dar uneori observam la switch-ul intre doua aplicatii mai complexe ca sta 1-2s dupa switch si face un mic reload al state-ului in care a ramas aplicatia inainte de a fi pusa in background. Acest lucru in intalneam foarte des in Outlook cand ramanea aplicatia in calendar sau in vreun mail plin de atasamente. Ei bine la XS nici vorba de asa ceva. Aparent acel 1GB RAM in plus isi face simtita prezenta iar procesorul este intradevar o bestie, aplicatiile se deschid instant.

O alta schimbare de care ma bucur enorm este calitatea semnalului. In cladirea in care lucrez, pe iPhone X atat eu cat si ceilalti colegi ai mei nu aveam niciodata mai mult de 1-2 linii semnal 4G (reteaua Vodafone). Internetul mergea prost spre foarte prost, de multe ori daca aveam nevoie de hotspot nu depaseam 0.4mbps download, iar telefonul comuta foarte des pe 3G rezultand intr-o autonomie scazuta a bateriei. Am fost nevoit sa il las tot timpul pe 3G ca sa evit problemele. La XS situatia s-a schimbat, nu am intalnit niciodata sa scada sub 3 linii semnal 4G in cladire iar cand deschid un download de obicei atinge semnal maxim. Speed test-ul arata aprox. 42mbps download si 30mbps upload. Nu stiu daca au fost schimbate antelele la XS, dar am observat ca pozitia acestora a fost schimbata fata de X.

De asemenea, Face ID-ul este mai rapid, dupa cum m-am asteptat si nu a dat niciun fail de cand l-am configurat. Pe iPhone X mai pateam uneori sa nu ma recunoasca.

Referitor la XS Max, nu l-am luat niciodata in calcul. Il are un coleg de-al meu si este exagerat de mare. Nu pot efectiv sa-l butonez cu o singura mana iar in buzunar se simte foarte incomod. Ca dimensiuni si screen-to-body ratio, XS este ideal pentru mine. Am avut o perioada iPhone 7 Plus (aici nu am avut de ales, 7 Plus avand o camera in plus fata de 7) si de atunci am ramas pe ideea ca nu voi mai achizitiona varianta Plus/Max cat timp nu exista diferente intre ele legate de specificatii. Cat timp nu va deranjeaza dimensiunile, cum spunea si @breitner, pentru 100€ in plus merita sa luati XS Max.

Am renuntat de moment la ideea de wireless charging, il incarc pe cablu si ca sa am grija cat mai mult de baterie nu las telefonul sa scada sub 20%. Pana acum nu am observat diferente legate de autonomie fata de X.

Urmeaza sa mai iau o husa originala din piele, am vazut aparitia unei culori noi, Forest Green, absolut superba si cam asa va ramane pana apare noul iPhone in toamna Posted Image. Daca mai este cineva in dilema referitor la upgrade-ul de la X la XS tot ce va pot spune este ca diferentele exista, sunt sesizabile (mai mult sau mai putin, in functie de cum il utilizezi) si merita facuta trecerea cat timp diferenta de bani nu este mare (de ex. sa vinzi iPhone X-ul la 3200 lei si sa iei XS la 5500 cat este acum pe eMag mi se pare o afacere foarte proasta).

#603
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
XS Max si X. Baterie externa de la Samsung. Cablu original Apple. Incarca doar cand vrea.
Bateria e noua si e ok, incarca alte telefoane
Why?

#604
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 29.03.2010
E o mănărie celor de la Samsung. Datorită competiției dintre cele 2 firme, au pus un senzor in baterie care detectează dacă încarci vreun produs Apple și dorește să îl saboteze, să îți dea impresia că e ceva cu telefonul :D

#605
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

 ionutzm05, on 19 ianuarie 2019 - 07:38, said:

1.Am renuntat de moment la ideea de wireless charging,
...
2.Speed test-ul arata aprox. 42mbps download si 30mbps upload.
1.Eu am descoperit intr-un sertar suportul de wirelles charging (12 V, 750 mA) Fatboy de la un Nokia Lumia de acum 6 ani :lol:
Se potriveste perfect, a incarcat in sub 2 ore de la 24% la full.

2. Probabil ai semnal prost in cladire. De exemplu acasa nici eu nu prea trec de 30 cu 20, in centru insa, la serviciu, trec lejer de 100 cu 30.

#606
TanaseR17

TanaseR17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 29.10.2013
Salut, mai revin cu o intrebare, pot scoate acea bara de jos care “imi spune” de unde sa glisez ca sa ies din aplicatie? Nu ma enerveaza, nu ma jeneaza, doar intrebam. Multumesc

Attached Files



#607
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
As miza pe nu, dar e posibil sa ma insel, deci mai asteptam raspunsuri. Bara aia nu iti spune doar de unde sa glisezi ca sa iesi, o poti folosi sa schimbi aplicatiile stanga-dreapta, o poti folosi pentru a cobori ecranul de sus pana la jumatate, ceea ce la max fac des :))

#608
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 02.09.2005
În caz ca duce cineva dorul home buton, se pare ca el exista încă
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5LWI8AG8Oc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#609
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 jericho, on 16 ianuarie 2019 - 11:45, said:

interesanta chestia asta, nici nu stiu cum s-o numesc :)
http://www.qdossound...one-xsx?id=1771

Eu nu recomand genul acesta de carcasa magnetica. Am văzut la un coleg de job pusa pe un alt model de telefon. Am lăsat telefonul sa cada de la 30-40 cm pe o canapea și am avut de adunat trei obiecte. Carcasa se desface relativ ușor și îmi lasă impresia că poate să zgârie telefonul in cazul unei căzături de la înălțime mică.

#610
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
referitor la home butonul de pe x-uri, nu stiu cum functioneaza, nu sunt interesat sa incerc. Dar, in caz ca cineva vrea sa o faca, aveti grija la cum functioneaza. Functia asta exista de mult pe Ios si pe un iphone 7 era un security risc :)), puteai folosi mult prea bine un telefon blocat, cu minunatul buton virtual. Asta pe ios 11, poate pe 12 nu mai merge asa dar sa fiti atenti inainte :)

#611
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Salut. De câteva zile am se comporta ciudat telefonul. Întotdeauna pana acum statea pe 4G. Insa de câteva zile când ies de pe wifi (plec de acs) se muta pe Edge si nu pe 4G cum facea de obicei. Daca il pun pe mod avion si il scot, se muta pe 4G si sta asa pana se conectează iar la wifi si cand plec iar se muta pe Edge.
Același lucru il face si pe xsMax si pe un X, ambele pe Orange. Vi se întâmplă asta? Ce pot sa ii fac?

#612
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă face la fel pe mai multe telefoane cu aceeași retea pot fi doar 2 cauze (din punctul meu de vedere): software sau operatorul.
Ar fi bine dacă ai putea să afli cum se comporta cu o cartela din alta rețea. De asemenea, pe wifi stă cu wifi calling sau nu?
Ai putea încerca reset network settings pe un telefon să testezi dacă persistă situația.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate