Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

IPhone XS si XS Max

  • Please log in to reply
2225 replies to this topic

#325
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu e chestia de zgarieturi, cu ci problema este daca vreodata, involuntar, il scapi.

#326
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
pentru scapat am asigurare de la Orange

#327
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
esti convins?
"Asigurarea Basic nu acoperă daunele estetice, cele rezultate din neglijență sau care nu sunt datorate unui accident.
Asigurarea Premium nu acoperă aceleași situații neacoperite de asigurarea Basic și nici furtul unui bun lăsat nesupravegheat sau furtul nedeclarat la Poliție în maxim 48 ore de la descoperire."

#328
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Nu mai pot edita, insa uitandu-ma prin conditiile de asigurare am gasit asta:

"b. Excluderi specifice doar pentru acoperirea avariei accidentale
În plus față de excluderile generale, Asigurătorul nu va avea nicio obligaţie să despăgubească Clientul şi nu va acoperi:
- deteriorarea de natură estetică a bunului asigurat, care nu afectează utilizarea în siguranţă a acestuia, incluzând dar fără a se limita la
zgâriere, urme de lovituri, ciobire, decolorare, coroziune, daune produse de către rozătoare sau alte animale, acţiunea soarelui, vântului
sau vremii rele, rugină sau uzură în general, orice cauze care acţionează treptat."

Mie-mi suna ca daca l-ai lovit, ciobit, zgariat (care se intampla atunci cand il scapi), nu primesti nicio despagubire.
N-am avut minunata lor asigurare tocmai din cauza acestor clauze de excludere care mi se pare ca golesc de continut asigurarea. A fost cineva in situatia asta, relativ recent, fiind si despagubit?

#329
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 boy4ever, on 06 decembrie 2018 - 10:06, said:

Nu e chestia de zgarieturi, cu ci problema este daca vreodata, involuntar, il scapi.
Corect! Eu il tineam cu husa nillikin nature (silicon transparent) si folie de sticla. Am coborat din masina si poc, din buzunar, direct pe ciment: sticla de protectie sparta, iar siliconul facut praf atat de tare intr-un colt, incat a trecut piatra/cimentul si a lasat semn pe metalul telefonulul. A contat si greutatea mare a telefonului.
Acum am de piele originala. Asta ar fi protejat...
(cu ceva zile inainte, ma gandeam sa dau folia jos, ca e pacat de ecran... :))

#330
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 warchilde, on 06 decembrie 2018 - 12:11, said:

Nu mai pot edita, insa uitandu-ma prin conditiile de asigurare am gasit asta:

"b. Excluderi specifice doar pentru acoperirea avariei accidentale
În plus față de excluderile generale, Asigurătorul nu va avea nicio obligație să despăgubească Clientul și nu va acoperi:
- deteriorarea de natură estetică a bunului asigurat, care nu afectează utilizarea Ăźn siguranță a acestuia, incluzĂąnd dar fără a se limita la
zgĂąriere, urme de lovituri, ciobire, decolorare, coroziune, daune produse de către rozătoare sau alte animale, acțiunea soarelui, vĂąntului
sau vremii rele, rugină sau uzură Ăźn general, orice cauze care acționează treptat."

Mie-mi suna ca daca l-ai lovit, ciobit, zgariat (care se intampla atunci cand il scapi), nu primesti nicio despagubire.
N-am avut minunata lor asigurare tocmai din cauza acestor clauze de excludere care mi se pare ca golesc de continut asigurarea. A fost cineva in situatia asta, relativ recent, fiind si despagubit?
Dacă ți greu sa denaturezi puțin adevarul mai bine nu faci asigurare. Uite ce poți spune și nici un asigurator nu o sa comenteze:
-Mergeam pe strada și vb la telefon. Din spate a venit cineva in fuga, m-a lovit și am scăpat telefonul din mana.
Asta e tot.

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 06 December 2018 - 22:58.


#331
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Deci dupa ce ca le dai bani, trebuie sa pui in scena si o mica piesa de teatru pentru ei :)))
Trist, dar ideea nu e rea :)

#332
gigiultrafin

gigiultrafin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.07.2010

 tudor_ionutz2000, on 06 decembrie 2018 - 22:57, said:


Dacă ți greu sa denaturezi puțin adevarul mai bine nu faci asigurare. Uite ce poți spune și nici un asigurator nu o sa comenteze:
-Mergeam pe strada și vb la telefon. Din spate a venit cineva in fuga, m-a lovit și am scăpat telefonul din mana.
Asta e tot.

Dacă ar fi așa de simplu... Ideea e că în primele luni, până nu se adună ceva bănuți din asigurarea plătită lunar la abonament te împaci cu ideea că dacă îl scapi nu vei fi deloc despăgubit, apoi vei plăti o franșiză de 100 de euro sau 200 dacă e cazul, ceea ce e destul de mult, oricum nu mai țin minte exact. Nu vă bazați pe aceste povești căci au procese pe rol în desfășurare la greu aceste companii de asigurare. Operatorii Telecom se spală pe mâini și te vor îndruma să te dai în judecată cu ei. Tu nu poți demonstra că nu l-ai scăpat intenționat și tot așa. Mai bine nu pui răul și speră să n-ai ghinion... Eu sunt pățit prin Vodafone.

#333
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
200e nu e fransiza la nimeni, nici macar la masini.
Sa inteleg ca ai proces cu ce asigurator? Ca Vodafone nu e companie de asigurari

#334
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
La Orange e 70 euro fransiza (parca). La Vodafone aveam 40 euro fransiza, deci nici vorba de sute de euro.
Plus ca, asa cum spune si Morogan, nu cu operatorii mobili ai contract de asigurare ci cu firme specializate (chiar daca inchei contractul în magazinul operatorului)

#335
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
depinde de telefon, la  peste 1000 euro valoarea telefonului (un xs max) fransiza e 90 euro.

Iar cu cine ai contractul de asigurare e irelevant, omul chiar a spus PRIN vodafone, dar oricum nu asta era ideea. Problema era daca te despagubesc in situatia data sau nu, caz in care ai platit asigurarea degeaba.

#336
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui. Eu personal stau mult mai relaxat dacă am asigurare. Sper sa nu fie nevoie de de ea, dacă va fi și nu voi fi despăgubit va anunț cu siguranța.

#337
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Da, dar nu asta era discutia. Nici tu nu ai mai da banii daca ai sti ca n-o sa primesti nicio despagubire in caz de ceva. Oricum asigurarea e intr-un cuantum foarte mic, pe la vreo 10 euro, nu cred ca asta e marea problema.
Intrebam sa aflam de la cei patiti, atat cei despagubiti cat si cei refuzati, dar oricum nu e topicul potrivit pentru asta.

#338
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Eu aveam 40E la vodafone (prin vodafone, ca sa fie corect) si mi-au inlocuit telefonul cand l-am spart.
La orange am 70E (atat tin minte ca mi-au zis ca e fransiza) dar sper sa nu am ocazia sa ajung sa vad exact.

In ambele cazuri telefoane de peste 1000E

#339
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
am luat preturile de aici https://www.orange.r...care/asigurare/
cum ti-ai spart telefonul si ce le-ai spus cand ti l-au inlocuit?

#340
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
L-am scapat pe scari si asta am si spus, chiar au fost foarte ok. Acum nu stiu daca s-au mai schimbat lucrurile (daca oamenii abuzeaza de asigurarile astea)

#341
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Dar practic pentru asta e asigurarea, pentru astfel de accidente (din vina ta). De exemplu in UK pe siteul Argos (puteti cauta si voi), cand dai la “breakdown care” iti arata in prezentare un laptop cu o cana de cafea varsata pe tastatura...

#342
gigiultrafin

gigiultrafin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.07.2010
În dicționarul lor accident semnifică altceva: nu vă înțeleg oameni buni. De ce nu citiți cu atenție contractul. E cu dublu înțeles și cu substrat. Depinde de norocul pe care îl ai.Nu toți sunt despăgubiți conform draftului...
La iPhone și orice chestie legată de Apple sunt cei mai scârboși oricum o dai, deși ar trebui să nu comenteze că oricum te prostesc și primești un refurbished, în schimb Samsung sau orice alt telefon, operatorul îți desigilează unul nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate