Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Achiziție ochelari online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013
Deschid acest topic in ideea ca ii va fi folositor cuiva. La randul meu, mi-ar fi fost folositor sa am aceste informatii cand le cautam.
Ideea e de a avea posibilitatea de a cumpara ochelari de vedere/soare la preturi foarte bune.
Context/Istoric:
- Am fost in urma cu cateva saptamani sa imi fac un control de rutina la ochi,
- Chiar daca dioptriile mele nu se schimbasera de caproximativ 6 ani, pentru ca lentilele mele cele vechi s-au cam zgariat am zis ca imi fac alti ochelari
- Am cerut o oferta de la cei la care mi-am facut controlul: 450 de lei / 1 lentila + ceva rame misto cu clips: inca 450 de lei. Astfel m-ar fi ajuns la 1350 de lei o pereche noua de ochelari

Am auzit de nu stiu unde de posibilitatea de a comanda ochelarii online pe baza retetei primita de la medicul oftalmolog. Dupa niste cercetari si dupa ce am tot scormonit si citit review-uri am ajuns la cei de le eyebuydirect. Review-urile au fost bune, rame faine pe site, deci am decis ca imi voi comanda de la ei.

Buun....dar cum fac cu ramele? de unde stiu care imi sunt bune? Simplu: m-am dus intr-un magazin de la noi si am probat o gramada de rame: patrate, rotunde, metalice, de plastic, cu/fara rama. Cand am decis care tip si marime mi se potriveste mai bine, am notat masurile de pe bratul ochelarului: 53 18-145, unde: 53 = latimea lentilei, 18 = distanta dintre lentile, 145 = lungimea bratului ochelarului. Avantajul a mai fost ca ochelarii pe care ii aveam inainte imi veneau foarte bine si i-am masurat pe ei pentru o acuratete mai mare.

Simplu si facut:
- am intrat la ei pe site si mi-am facut cont
- mi-am gasit ramele Damien care mi-au placut - 19$
- am ales lentilele: dioptriile de pe reteta(sfera, cilindru, ax, distanta pupilara), protectie pentru calculator si subtierea lentilei la indexul 1.6
     Astfel am ajuns la 63.20$(aprox 250 de lei) in loc de 1350 de lei  - MOCA Frate.
- vazand asta, mi-am mai comandat si o pereche de ochelari de soare, polarizati cu dioptrii care m-au ajuns 109$
Astfel ca, cu ~175$ mi-am facut o pereche noua de ochelari de vedere si inca o pereche cu dioptrii.
Costuri suplimentare: 57$ transportul pentru 6 perechi(am luat si pentru sora/mama)
Vama: au declarat coletul la 68$ si am avut de platit vama 52 de lei.
Am obtinut un cod de reducere de pe net, astfel ca am redus 47$ din valoarea facturii
- ochelarii au ajuns in aprox 10 zile(transport + vama) direct la usa
- bineinteles ca nu am avut incredere in lentilele astea, asa ca m-am dus la un magazin de ochelari sa le verific dioptriile - erau exact asa cum le-am comandat
- am inceput sa ii port si totul e in regula

De acum numai asa imi voi face ochelarii. La pretul asta, merita o noua pereche in fiecare an :)
Bineinteles, exista si altii, nu doar precizati de mine:
- warbyparker - dar ramele au fost mai scumpe (~ 50-60$)
- lenskart - am citit review-uri mai aiurea despre ei cu lentile care nu se potrivesc & stuff
- zennioptical - la review-uri pareau ok, doar ca pe partea de reclamatii au primit review-uri aiurea. Adica nu iti faceau refund in caz ca greseau lentilele.
- bineinteles, si cei de la eyebuydirect au primit review-uri aiurea, cum ca au mai gresit lentilele, dar pe partea de service au fost foarte prompti si au rezolvat problemele.

Pentru orice alte intrebari....stau la dispozitia oricui.

#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

 prisacariuadi, on 26 septembrie 2018 - 15:25, said:

...

...Cand am decis care tip si marime mi se potriveste mai bine, am notat masurile de pe bratul ochelarului: 53 18-145, unde: 53 = latimea lentilei, 18 = distanta dintre lentile, 145 = lungimea bratului ochelarului. Avantajul a mai fost ca ochelarii pe care ii aveam inainte imi veneau foarte bine si i-am masurat pe ei pentru o acuratete mai mare.

...

Cum aflu masurile astea?
Trebuie sa probez multe perechi pana vad ce mi se potriveste sau exista si o alta varianta de calcul?

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Prin magazinele locale costa in jur de 400 de lei o pereche de ochelari lentile cu strat antireflexiv si subtiate + rame, se gasesc cel mai ieftin si pana in 100 de lei ( cu lentile de sticla chioara, evident ).

La optica medicala profiturile sunt si de 1000%, e si afisat acest lucru in magazinul unde am fost eu ( si era cel mai ieftin din oras )

#4
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

 Imperathor, on 26 septembrie 2018 - 15:40, said:



Cum aflu masurile astea?
Trebuie sa probez multe perechi pana vad ce mi se potriveste sau exista si o alta varianta de calcul?

Nu exista formula de calcul. Ideea e sa îți și placa cum îți stă. Când ai decis cu ce îți place, notezi datele alea de pe brat

 modoran, on 26 septembrie 2018 - 15:41, said:

Prin magazinele locale costa in jur de 400 de lei o pereche de ochelari lentile cu strat antireflexiv si subtiate + rame, se gasesc cel mai ieftin si pana in 100 de lei ( cu lentile de sticla chioara, evident ).

La optica medicala profiturile sunt si de 1000%, e si afisat acest lucru in magazinul unde am fost eu ( si era cel mai ieftin din oras )
Da? Nu știam. Nu am găsit astfel de magazine locale.

#5
iamgiulia

iamgiulia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2018
Foarte bun acest topic, sunt fix în aceeași situație. N-aș vrea să fiu nevoită să-mi vând un rinichi și un ficat pentru o pereche de ochelari. Iar prețurile de pe site arată extrem de bine. Și modelele sunt simpatice. Adică și cu taxa de 19 dolari, tot nu ajungi la prețul din magazinele de la noi, care sunt deja nesimțite.

#6
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

 iamgiulia, on 26 septembrie 2018 - 15:53, said:

Foarte bun acest topic, sunt fix Ăźn aceeași situație. N-aș vrea să fiu nevoită să-mi vĂąnd un rinichi și un ficat pentru o pereche de ochelari. Iar prețurile de pe site arată extrem de bine. Și modelele sunt simpatice. Adică și cu taxa de 19 dolari, tot nu ajungi la prețul din magazinele de la noi, care sunt deja nesimțite.
Asa este. Apropo... Acum vad ca este un cod de reducere de 25%. Poate fi aplicat și mai reduci puțin costul

Edited by prisacariuadi, 26 September 2018 - 16:00.


#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Este exagerat de mare pretul unei perechi de ochelari inteleg ca vand in fiecare o pereche de ochelari dar nici chiar asa. Pe de alta parte in pretul ochelarilor intra si serviciul de probare si persoana aceea angajata in magazin sa fie la dispozitia ta dar si chiria locului.
Probabil ar trebui sa se reprofileze pe vanzarile de ochelari de soare in paralel cu vanzarile pt ochelarii de vedere

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ramele din poză cu clip - on magnetic cu lentile polarizate de soare,  cu tot cu lentile relativ normale (miopie 1.50 și 1.75 parcă) - 500 de lei la un magazin de la mine din oraș.

Nu sunt eu în poză.

Attached File  516_400_crop__ovsxe8_DSC95692copy.jpg   43.34K   36 downloads

Edited by waterman, 26 September 2018 - 16:06.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intradevar , o idee excelenta! Adica eu ii trimit online magazinului o chestie de genu: "stiti eu cu ochiul stang vad bine cam pana la 38,4 m, iar cu dreptul vad cam la 90 de grade, va rog sa-mi trimiteti niste ochelari pentru sofat un bugatti, iar aia, imi trimit exact ce-am cerut! Cu doar 19 dolari taxa de transport!

#10
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

 waterman, on 26 septembrie 2018 - 16:04, said:

Ramele din poză cu clip - on magnetic cu lentile polarizate de soare,  cu tot cu lentile relativ normale (miopie 1.50 și 1.75 parcă) - 500 de lei la un magazin de la mine din oraș.

Nu sunt eu Ăźn poză.

516_400_crop__ovsxe8_DSC95692copy.jpg

Pretul e foarte bun. La mine e ciudat ca la stângul am sfera cu + și cilindru cu -. Lucru care cam strica meciul și creste prețul.

Cred ca ceva de genul(model) voiam și eu sa iau initial când am primit oferta

 myshyk, on 26 septembrie 2018 - 16:08, said:

Intradevar , o idee excelenta! Adica eu ii trimit online magazinului o chestie de genu: "stiti eu cu ochiul stang vad bine cam pana la 38,4 m, iar cu dreptul vad cam la 90 de grade, va rog sa-mi trimiteti niste ochelari pentru sofat un bugatti, iar aia, imi trimit exact ce-am cerut! Cu doar 19 dolari taxa de transport!

Man...mergi la un control, scoți rețetă, iar pe baza ei îți comanzi ochelarii

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pari un foarte bun agent de vanzari. Daca aveam o firma care sa vanda ceva, te angajam imediat. Fara proba si fara cerinte de experienta in domeniu.

#12
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

 myshyk, on 26 septembrie 2018 - 16:19, said:

Pari un foarte bun agent de vanzari. Daca aveam o firma care sa vanda ceva, te angajam imediat. Fara proba si fara cerinte de experienta in domeniu.

Haha... Mulțumesc frumos.
Am s-o iau ca pe un compliment.
Păcat ca-s doar un amarat de inginer

Edited by prisacariuadi, 26 September 2018 - 16:25.


#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 prisacariuadi, on 26 septembrie 2018 - 15:25, said:

Astfel am ajuns la 63.20$(aprox 250 de lei) in loc de 1350 de lei  - MOCA Frate.
Adaos de 1150 lei, cat un minim pe economie! Posted Image

#14
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

 YourFan, on 26 septembrie 2018 - 17:01, said:


Adaos de 1150 lei, cat un minim pe economie! Posted Image

Eh... Nu chiar atât. Ca na,diferenta între ochelari 1100,mai e transportul și vama. Dar totuși e o diferență substantiala

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de calitate nu zici nimic ? Au ajuns ?
I-ai probat ?

Ce faci dacă nu sunt conform cu ce ai cerut tu ?
Cum îi verifici ?


Mea culpa: "asa ca m-am dus la un magazin de ochelari sa le verific dioptriile - erau exact asa cum le-am comandat"

Singura chestie care mie mi se pare românism?

Quote

Simplu: m-am dus intr-un magazin de la noi si am probat o gramada de rame: patrate, rotunde, metalice, de plastic, cu/fara rama

Edited by waterman, 27 September 2018 - 08:08.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai mare prostie! Mărimile ramelor nu s standard. Adică un 55 de la Persol îți poate fi mic, pe când același 55, la Ray Ban, îți poate fi mare.

Mergeți în optici și încercați să vă faceți controalele optometrice acolo, să vă achiziționați ramele și lentilele în același loc. Ca optica respectivă să și asume și rețeta, și alegerea ramelor/ lentilelor!

Plus că montajul este f important. În opticile care beneficiază de tehnologie de ultimă oră, vei găsi un soft care îți măsoară distanța interpupilara pe fiecare ochi in parte și înălțimile de montaj, la fel. Astea s f importante pentru că nu suntem simetrici. Dacă ai o distanță interpupilară de 60, majoritatea vor împărți sauzeciu la 2. Nu e corect.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce faci șefa strici fengshuiu la magazinul online ?

Posted Image

Așa se procedează corect. Te duci la reprezentanță, probezi Porsche Cayenne, gratis, toate modelele, vii acasă și-ți iei online prin programul Rabla 2018 un Logan.

Știi de chestia cu cele trei atribute:

BUN   / IEFTIN / REPEDE.

Poți alege oricare două, dar al treilea -automat-  va fi exact opusul.

Edited by waterman, 27 September 2018 - 08:27.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se pare halucinant să vrei sa faci rabat de calitate atunci când vorbim despre vedere. Și mai e ceva, suntem prea săraci să dăm banii pe lucruri ieftine, de proastă calitate.

Durata de viață a unei lentile China, ieftină, este mult mai mică decât e uneia de calitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate