Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Achiziție ochelari online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Las' că ochii nu-s așa de importanți Posted Image

Ce dracu să vezi ? Facebookul e nașpa, la teve numai prostii.

Pentru așa ceva, merg și ochelarii la 30 de dolari.

Ce se recomandă aici e tipic românesc. Gen automedicație.
Ar fi mai util să se șteargă topicul întrucât nu este sănătos așa ceva.

Așa dacă ne zgârcim, sunt ochelari la farmacie cu 13 lei. Din ăia de citit. Probezi gen 30 de perechi și vei găsi ceva care să fie mulțumitori.

Edited by waterman, 27 September 2018 - 08:31.


#20
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postwaterman, on 27 septembrie 2018 - 07:57, said:

Dar de calitate nu zici nimic ? Au ajuns ?
I-ai probat ?

Ce faci dacă nu sunt conform cu ce ai cerut tu ?
Cum îi verifici ?


Mea culpa: "asa ca m-am dus la un magazin de ochelari sa le verific dioptriile - erau exact asa cum le-am comandat"

Singura chestie care mie mi se pare românism?

Au ajuns. Sunt foarte calitative ramele. Iar lentilele au specificațiile comandate.

Faza cu probatul ramelor eu personal am făcut-o în timp ce așteptam să intru la control doar ca să vad cum ce stil mi-ar sta bine. Numerele le-am luat de pe vechii ochelari.

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2018 - 08:15, said:

Cea mai mare prostie! Mărimile ramelor nu s standard. Adică un 55 de la Persol Ă®ți poate fi mic, pe când același 55, la Ray Ban, Ă®ți poate fi mare.

Mergeți Ă®n optici și Ă®ncercați să vă faceți controalele optometrice acolo, să vă achiziționați ramele și lentilele Ă®n același loc. Ca optica respectivă să și asume și rețeta, și alegerea ramelor/ lentilelor!

Plus că montajul este f important. ĂŽn opticile care beneficiază de tehnologie de ultimă oră, vei găsi un soft care Ă®ți măsoară distanța interpupilara pe fiecare ochi in parte și Ă®nălțimile de montaj, la fel. Astea s f importante pentru că nu suntem simetrici. Dacă ai o distanță interpupilară de 60, majoritatea vor Ă®mpărți sauzeciu la 2. Nu e corect.

Corect și ce zici tu cu masurile. E un risc pe care și-l asuma fiecare. În optica am fost pentru control, pentru măsurat dioptrii, distante pupilare și tot felul. Pe baza controlului am primit o rețetă. Am și dat bani dacă îți vine să crezi...

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E chestie de preferințe.

Eu personal sunt prea sărac să iau lucruri proaste.

Decât să dau 500 de lei pe ceva posibil slab calitativ, mai bine iau de la început cu 1300 și gata.

#22
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2018 - 08:21, said:

Mi se pare halucinant să vrei sa faci rabat de calitate atunci când vorbim despre vedere. Și mai e ceva, suntem prea săraci să dăm banii pe lucruri ieftine, de proastă calitate.

Durata de viață a unei lentile China, ieftină, este mult mai mică decât e uneia de calitate.

Tot ce e posibil sa fie de o mai proasta calitate. Doar ca e un lucru asumat de cine își cumpără asa ceva.


View Postwaterman, on 27 septembrie 2018 - 11:13, said:

E chestie de preferințe.

Eu personal sunt prea sărac să iau lucruri proaste.

Decât să dau 500 de lei pe ceva posibil slab calitativ, mai bine iau de la Ă®nceput cu 1300 și gata.

Corecta și atitudinea ta.
Ideea e: Exista și alternativa. Nu e recomandare , nu e obligatoriu de urmat. Am pus indicații către o alternativa,asa cum exista în toate domeniile.


#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Frumos și elegant.
Nu te-am criticat. Apreciez gestul tău. Doar că eu unul nu aș face așa ceva.
Sunt chiorete de vreo 20 de ani și pentru liniștea mea mă duc și iau ceva sigur.

Însă e interesant și prețul la care ai ajuns tu cu niște ochelari buni ...

#24
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postwaterman, on 27 septembrie 2018 - 11:27, said:

Frumos și elegant.
Nu te-am criticat. Apreciez gestul tău. Doar că eu unul nu aș face așa ceva.
Sunt chiorete de vreo 20 de ani și pentru liniștea mea mă duc și iau ceva sigur.

ĂŽnsă e interesant și prețul la care ai ajuns tu cu niște ochelari buni ...

#MeToo.
Port ochelari de 24 de ani. De fiecare data am luat ochelari scumpi(din cauza dioptriilor) care au trebuit schimbați la fiecare 2 ani(sau mai repede dacă ii spargeam) .
Am zis sa încerc și alternativa.
Totuși, mi-am asumat și ca lentilele nu o sa fie bune, și ca voi folosi doar ramele cu lentile luate de la noi.
Doamne ajuta ca (momentan) e totul în regula

Cam ce am găsit când am cautat pe net: https://www.reddit.c..._save_yo_money/

https://www.reddit.c..._up_in/cl9tjqv/

Edited by prisacariuadi, 27 September 2018 - 11:33.


#25
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mx1dMvbT5Fw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006
intre timp am comandat si eu si i-am primit vineri, am început sa-i port pentru a ma obișnui cu ei.
eu am luat rimless si modelul care mi-a placut este mai lat cu 1cm fata de cei pe care ii aveam iar copiii imi spun ca arat mai ciudat cu astia, probabil si pt.ca pina acum am avut doar ochelari cu rame.
am primit si un pliant in care producatorul mentioneaza majoritatea lentilelor folosite sunt produse de essilor si ca este posibil sa am nevoie de 1-2 saptamani pina cind ma obisnuiesc cu lentilele progresive, timp in care :
- moving your head around often to get accustomed to looking at different distances through the correct lens ;
- reading with youh chin up while focusing your eyes downwards.

#27
camypos

camypos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.11.2010

View Postprisacariuadi, on 27 septembrie 2018 - 11:11, said:

Au ajuns. Sunt foarte calitative ramele. Iar lentilele au specificațiile comandate.

Faza cu probatul ramelor eu personal am făcut-o în timp ce așteptam să intru la control doar ca să vad cum ce stil mi-ar sta bine. Numerele le-am luat de pe vechii ochelari.



Corect și ce zici tu cu masurile. E un risc pe care și-l asuma fiecare. În optica am fost pentru control, pentru măsurat dioptrii, distante pupilare și tot felul. Pe baza controlului am primit o rețetă. Am și dat bani dacă îți vine să crezi...


Da-le pace. Am luat si eu de pe Eyebuy si sunt ieftini si buni. Lantile Essilor. Verificate (au un fel de marcaj, holograma nu stiu, se vede cu aparatul cu care ii verifica).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate