Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

De când a devenit Suedia o țară nasoală ?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#271
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 02.09.2014

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 10:48, said:

"Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius." Posted Image


Tu știi că ăia se omoară și între ei, cu mare eficiență chiar, de când a murit Mohamed, da?
Care este relevanța/"necesitatea existențială" a islamului pentru cultura europeană, mai concret?
De la Reconquista încoace, să zicem!
Ca să citez același etern clasic în viață "cu ce mă ajută pe mine să am musulmani în Europa?"
Alții decât cei nativi, să ne înțelegem, adică turcii, albanezii, bosniecii!
De la Gästarbeiteren încoace, poftim!
Discuția, cel puțin în articolele din presa de la noi era despre criminalitatea bandelor de somalezi din suburbiile orașelor suedeze și cum au cauzat ele ascensiunea "extremei drepte".
Bun, la subiect, aplicat, care este legătura istorică a Somaliei cu Suedia și de ce ar fi somalezii o parte chintesențială a culturii europene?
E apocrif. Nu a zis ala care stim toti ca ar fi spus asta. Dar a facut nasoale oricum, jigodia...

#272
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 10:48, said:

Bun, la subiect, aplicat, care este legătura istorică a Somaliei cu Suedia și de ce ar fi somalezii o parte chintesențială a culturii europene?
Nici o legătură, nu știam ca trebuie sa existe una pentru a avea libertate de mișcare.

#273
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostCostel2014, on 14 septembrie 2022 - 11:18, said:

E apocrif. Nu a zis ala care stim toti ca ar fi spus asta. Dar a facut nasoale oricum, jigodia...
Știu că n-a zis.
Dar de făcut a facut.

View Postro_explorer, on 14 septembrie 2022 - 11:13, said:

Pana una alta cine e agresorul și cine e victima în versul care arata violenta islamului?
Având în vedere că acțiunea se petrece în Arabia secolului 7 putem trage concluzia certă că nu europenii îi agresau...


View Postro_explorer, on 14 septembrie 2022 - 11:20, said:

... libertate de mișcare.
Libertatea mea de mișcare a luat o pauză de vreo două ore la Nădlac acum două săptămâni, deci sunt COMPLET indiferent la "argumentul" ăsta!
Apropo, îți sugerez cu căldură să nu folosești povestea cu "libertatea de mișcare este un drept universal" pe la granițele unor state arabe, s-ar putea să-ți regretăm postările, ăia au prostul obicei de a fi cam "trigger happy"! ;)

Edited by garett, 14 September 2022 - 11:29.


#274
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,141
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:10, said:

Be veeeeery careful what you wish for, "Winter is coming"! Posted Image
Frig și fără apă caldă înseamnă pur și simplu București,

Nu mai plange de mila bucurestenilor.
Cine a iesit teafar din comunism, o sa treaca si peste iarna asta.
Pe toate topicurile plangi ca o sa mori de frig in intuneric.
Am centrala proprie, consum cat ma tine buzunarul.
Simplu.

#275
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,295
  • Înscris: 08.01.2021

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:27, said:

povestea cu "libertatea de mișcare este un drept universal" pe la granițele unor state arabe, s-ar putea să-ți regretăm postările, ăia au prostul obicei de a fi cam "trigger happy"! ;)

Valabil și în România de doar acum 30 ani. Ce vrei sa zici, că românii sunt niște animale și ar trebui ținuți în țarcuri?

#276
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmarius.bunu, on 14 septembrie 2022 - 11:27, said:

Pe toate topicurile plangi ca o sa mori de frig in intuneric.
Am centrala proprie, consum cat ma tine buzunarul.
Simplu.
EU nu plâng, și eu am centrală.
Iar pe unii în mod cert n-o să-i plâng, chiar dacă mor de frig în întuneric la propriu! ;)
Da' îmi place că în 2022 AD se mai pune problema de supraviețuire în legătură cu chestii banale legate de confort, sună fix a progres și civilizație avansată!

View PostKiloW, on 14 septembrie 2022 - 11:31, said:

Valabil și în România de doar acum 30 ani.
Să ridice mâna sus cine și-a făcut etnogeneza la nord de Mediterana!
Restul e can-can!

Edited by garett, 14 September 2022 - 11:34.


#277
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,295
  • Înscris: 08.01.2021

View Postmarius.bunu, on 14 septembrie 2022 - 11:27, said:



Nu mai plange de mila bucurestenilor.


Tu n-ai înțeles esența nationalistului roman de tip sputnik.
Luati individual, toți o duc bine, le merg afacerile, etc. Însă deși tuturor le merge bine, României ii merge prost, și deci trebuie salvata de UE, elgetebei, multinaționale,  baciul vrâncean și cel ungurean, și userei.

Edited by KiloW, 14 September 2022 - 11:39.


#278
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:27, said:

Libertatea mea de mișcare a luat o pauză de vreo două ore la Nădlac acum două săptămâni, deci sunt COMPLET indiferent la "argumentul" ăsta!

ești incoerent și irațional, nu indiferent

pauza nu îți îngrădește libertatea de mișcare, ți-o verifică. adică AI libertate de mișcare, dar NU AI garanția unei mișcări continue și fluide, neîntreruptă de controale la graniță
controale pe care înțeleg că le susții, să nu cumva să vină migranți/musulmani peste noi
deci așa cum tu vrei restricții pt alții, așa și alții vor să nu vină români necivilizați peste ei


LE
mi se pare o ipocrizie cruntă
critici UE care e cea mai primitoare (te lasă doar cu buletinul ăla penibil), dar nu critici SUA, care îți cere vize, umilitor
ba chiar și Rusia cerea vize să mergi la ei.. deci prietenii tăi de la răsărit îți îngrădesc libertatea de mișcare mai rău ca nemernicii de europeni

Edited by Flat, 14 September 2022 - 11:46.


#279
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003
Revenind la subiect, nici eu nu cred ca se deporteaza zeci de mii de imigranti. Aia e o operatiune imensa, ar trebui ca aeroporturile sa fie pline de arabi si africani cu bilet one way. Exista asa ceva acum in Suedia?
Poate maxim 1000 - 2000 pe an.

#280
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,141
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:34, said:

Da' îmi place că în 2022 AD se mai pune problema de supraviețuire în legătură cu chestii banale legate de confort, sună fix a progres și civilizație avansată!

Se pune, pentru ca prostia unora a facut UE dependenta de gazele rusesti.
O sa ramai la infinit cu narativa asta?
Au dat niste lideri europeni cu mucii in fasole, faptul e consumat, lesson learnt (the hard way).

Move on.
Cauta solutii, nu justificari, vinovati, cu "greaua mostenire"' nu rezolvi nimic nicaieri.

O sa treaca UE si peste iarna asta , indiferent de costuri.

Edited by marius.bunu, 14 September 2022 - 11:49.


#281
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,295
  • Înscris: 08.01.2021
Însă crezi ca sunt zeci de mii de infractori? Ca ar trebui sa fie măcel pe străzi. Ceva ce n-a văzut nici America :D

#282
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmarius.bunu, on 14 septembrie 2022 - 11:49, said:

Au dat niste lideri europeni cu mucii in fasole, faptul e consumat, lesson learnt (the hard way).
Lesson learnt e DUPĂ ce schimbi liderii care au dat cu mucii în fasole ȘI doctrina pe care au aplicat-o!
Altfel, dacă insiști pe business as usual cu aceiași lideri și aceleași idei nu faci decât să persiști în greșeală sperând la un rezultat diferit.
Știi a cui definiție e asta, da?
Narativul este "să facem sacrificii".
Bun, le facem, what's next?
O luăm de la capăt în toamna lui 2023 pentru că ACEEAȘI Uschi a insistat cu ACEEAȘI păguboasă "înverzire"?


#283
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:27, said:

Având în vedere că acțiunea se petrece în Arabia secolului 7 putem trage concluzia certă că nu europenii îi agresau...
Iar o dai cotita după cireș. E ok.

#284
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,794
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKiloW, on 14 septembrie 2022 - 11:31, said:

Valabil și în România de doar acum 30 ani. Ce vrei sa zici, că românii sunt niște animale și ar trebui ținuți în țarcuri?
Why not?
Da' sa stea si aialalti tot asa.
Sa nu stricam laptele, zic.

#285
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Legat de statele arabe, musulmane, oricât de tâmpiți și de spălați pe creier ar fi unii de pe acolo, și europenii, americanii, s-au dus la un moment dat peste ei, nu de puține ori și asta îi întărâta și mai mult... Știți voi, războaiele în numele libertății și alte chestii, care mai mult au fost pentru sfere de influență și petrol, opiu etc.

Ne comportam de parcă statele Europei au fost niște ghiocei firavi și nevinovați, de-a lungul timpurilor... Hai să scormonim istoria englezilor, cu Imperiul Britanic, francezii, spaniolii, nemții, italienii, belgienii, portughezii, olandezii, nordicii etc., idem, și vom găsi imperii coloniale, crime, atrocități, trădări, abuzuri, Inchiziția, diverse cruciade.

Edited by Vlad_22, 14 September 2022 - 13:13.


#286
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postfuturist, on 14 septembrie 2022 - 13:03, said:

Why not?
Da' sa stea si aialalti tot asa.
Sa nu stricam laptele, zic.

ce mentalitate aberantă
eu vreau să mă amestec cu ailalți. globul este un mare cartier unde oricine poate să meargă oriunde

numai oamenii limitați vor să stea izolați în cătunul lor și să nu interacționeze cu STRĂINII răi



View PostVlad_22, on 14 septembrie 2022 - 13:11, said:

Ne comportam de parcă statele Europei au fost niște ghiocei firavi și nevinovați, de-a lungul timpurilor... Hai să scormonim istoria englezilor, cu Imperiul Britanic, francezii, spaniolii, nemții, italienii, belgienii, portughezii, olandezii, nordicii etc., idem, și vom găsi imperii coloniale, crime, atrocități, trădări, abuzuri, Inchiziția, diverse cruciade.

ce a fost a fost. e cazul să tragem o linie și statele lumii să zică t0, de azi nu mai contează ce a fost, gata
ne înțelegem cu toții și mergem spre un stat planetar, fără granițe

#287
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,794
  • Înscris: 09.05.2008

View PostVlad_22, on 14 septembrie 2022 - 13:11, said:

Legat de statele arabe, musulmane, oricât de tâmpiți și de spălați pe creier ar fi unii de pe acolo, și europenii, americanii, s-au dus la un moment dat peste ei, nu de puține ori și asta îi întărâta și mai mult... Știți voi, războaiele în numele libertății și alte chestii, care mai mult au fost pentru sfere de influență și petrol, opiu etc.

Ne comportam de parcă statele Europei au fost niște ghiocei firavi și nevinovați, de-a lungul timpurilor... Hai să scormonim istoria englezilor, cu Imperiul Britanic, francezii, spaniolii, nemții, italienii, belgienii, portughezii, olandezii, nordicii etc., idem, și vom găsi imperii coloniale, crime, atrocități, trădări, abuzuri, Inchiziția, diverse cruciade.
Ia de citeste istoria si de la dreapta la stanga, vezi cine si cum a inceput cu ghoiceii si diverse.
Lula mea, lumea a luat-o braila rau cu pusu' cenusei in cap degeaba.

View PostFlat, on 14 septembrie 2022 - 13:23, said:

ce mentalitate aberantă
eu vreau să mă amestec cu ailalți. globul este un mare cartier unde oricine poate să meargă oriunde

numai oamenii limitați vor să stea izolați în cătunul lor și să nu interacționeze cu STRĂINII răi





ce a fost a fost. e cazul să tragem o linie și statele lumii să zică t0, de azi nu mai contează ce a fost, gata
ne înțelegem cu toții și mergem spre un stat planetar, fără granițe
+10823872748 like

#288
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,295
  • Înscris: 08.01.2021

View Postgarett, on 14 septembrie 2022 - 11:57, said:


?
O luăm de la capăt în toamna lui 2023 pentru că ACEEAȘI Uschi a insistat cu ACEEAȘI păguboasă "înverzire"?

Neah o luam de la capăt cu aia care au mizat pe energie de import, de preferința de la rusi, sunt mult mai buni. Sau aia care au subfinantat infrastructura energetica și s-au ocupat doar de pensii speciale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate