Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Constructii prin ograda - garaj, magazie si alte acareturi

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#127
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cat te a costat bransamentul trifazic? Doreste o cunostinta sa si traga,dupa ce a vazut la mine ce inseamna...Doar ca eu am tras in '91...si nu mai stiu preturile.

#128
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De pe stalp , traversat pe sub strada cca 8 m, pus cutie contor prinsa in beton pe 2 tevi galvanizate , pus cutie cu 2 prize mono si 1 trifazic in spate contor in alta cutie am platit 2800 de lei ( eu nu am facut absolut nimic ) .

#129
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Parfum.

Eu m-am zgarcit rau si am tras de la casa la garaj doar un 3 x 2,5mmp la 50m lungime.
la fel am facut, apa si curent la un loc, desi nu-i recomandat, trebuia macar curent dedesubt, strat de nisip in care pui si folie de atentionare ca te apropii de curent, apoi peste nisip conducta de apa, apoi ingropat totul.

Cred ca o sa fiu nevoit sa sap din nou cat de curand. Adica sa trag un cablu mai gros, eventual si pentru trifazic, pe alta ruta.

#130
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Alta viata cand ai apa ( gratis ) si nu mai trebuie sa aduci de acasa Posted Image

Attached Files



#131
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Mie mi s-a cerut 9600 de lei pt bransament trifazat. Stalpul este vis a vis de casa. Distanda dintre casa si stalp: maxim 10 metri. De stalpul respectiv am legate doua bransamente monofazice

#132
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca strada e asfaltata , acolo e si diferenta de pret .
In cazul meu s-au aliniat astrele si am apucat sa fac bransamentul inainte sa faca drumul ( cu 3 luni ) . Acuma e gata si drumul , asfalt proaspat pus Posted Image

#133
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Nu, nu e asfaltata. Este o ulita, la tara. In ce an s-a realizat bransamentul?

#134
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ieri am dublat investitia: montat usa 4,4 x 3 m

Am de lucru acum la izolatie, 3 cm exterior, 10cm in interior , intre stalpi.
OSB-ul a inflorit bine la exterior, lavabila data a fost degeaba. Sau mai rau...

#135
niva 1

niva 1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare. Vorbeam undeva mai in fata despre usa...Am terminat si eu garajul si nu m-am lasat pana ce nu mi-am facut o usa din 2 panouri ...Marele avantaj e ca se deschide in ext, are cam 3x3 m  cu 2.3 m H util. Mai am de lucru la izolatie...

Attached Files



#136
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, vazusem modelul asta de usa pe youtube, a fost pomenit pe forum, ori aici pe topic ori in alta parte.

De fapt voiam sa intreb: Ce caroserie e aia?

#137
niva 1

niva 1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
E30. Din primavara reiau lucrul la caroserie.

#138
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Am platit 3400ron ptr bransament trifazat (17.8KW) acuma in decembrie2019. Inca nu au facut lucrarea, e la sat, strada ne-asfaltata, stalpul e peste drum, vreo 17m in linie dreapta, Enel Distributie Banat.

Edited by l_stoian79, 06 January 2020 - 10:36.


#139
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Sa fii la fata locului cand iti pun tetrapolara, sa " ungi " rotitele sistemului sa-ti monteze una de 32-40-63A curba C sa nu te trezesti ca iti pun 16A curba B.

#140
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Iertati necunoasterea...tetrapolara inseamna si nul legat prin siguranta aia?
Daca raspunsul este da,si tot umbli cu gresorul,mai bine o tripolara de 63A.Eu am sigurante fuzibile de 63A pe intrare in contor.

#141
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
De 63A n-o sa primeasca garantat .
Nulul de lucru e bine sa-l treci prin siguranta , parerea mea , zic asta pt ca exista multi Dorei angajati la electrica si in cazul schimbarii contorului sa nu care-cumva s-o comita si sa lege o faza pe conductorul de nul c-apoi e bai mare . O masura de siguranta in plus nu strica niciodata .

#142
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Cosmelia a trecut cu bine testul de saptamana asta.
Dar inca n-au venit tornadele....

Si un mic detaliu, mai ramane doar sa dresez pisicile.

Attached Files



#143
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Mai trebuiesc puse jgheaburile, o mana de lac pe lemne si exterioru-i cam gata.

Attached Files



#144
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Inca mai gasim de lucru.

Se tot aduna pasarele in stratul de vata din tavan. Nu ma lasa inima sa le sigilez acum, mai vedem daca la iarna inchid accesele.
Pe de o parte nu-mi convine sa faca mizerie pe perete si pe jos, dar pe de alta parte le vreau in preajma, mai curata pomii, mai fac galagie, sunt bune la casa omului.
Chiar, la casa e mai rau, ca nu am sigilat inca bine izolatia de polistiren de 20cm si e plin de cuiburi in pod, in fiecare an mai scurma niste bobite de expandat si-l arunca pe afara.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate