Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Constructii prin ograda - garaj, magazie si alte acareturi

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#109
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt confectionate din lemn la un atelier. Tocurile si cadrele din dulap(a ramas de 45-43 mm geosime) iar fetele usilor din lambriu (de 22mm)
Usa in sine are un cadru cu o nervura pe mijloc, totul din dulap de 85x42, iar golul cadrului umplut cu vata minerala bazaltica de 50mm.


#110
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Tanc :)
Cred ca o sa fac usa din plastic/termopan, din comoditate. Sau poate iau legatura cu un atelier din zona.

Saptamana asta vin geamurile. Ma gandesc sa le montez asa:
- ceva mastic la muchia dinspre exterior
- pus geamul
- batut cateva tinte - de cautat
- din nou mastic, acolo unde se chituiau ferestrele clasice cu tamplarie de lemn.

E bine asa? Daca da, ce fel de mastic sa iau?
Si tinte?

#111
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi am muncit ceva in curte , ca tot am mutat foisoru ( si l-am modificat prin mutare , pun poza la gata ) . Beton facut la betoniera in curte , am pus la ciment + ceva armatura ca de abia l-am spart , ma dor toate Posted Image

Attached Files



#112
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi am comis-o grav Posted Image
https://forum.softpe...0#entry24388130

#113
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuia sa fac o magazie , acoperitoare , ceva , la teren ca de cate ori merg si m-apuca ploaia trebuia sa fug + ca un loc de luat masa ferit de vant , ploaie , soare , asa ca dupa un calcul mental , m-am apucat . Am tras din greu 2 zile si mai am , drujbita s-a comportat impecabil Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   512.15K   94 downloads
  • Attached File  2.JPG   437.86K   95 downloads
  • Attached File  3.JPG   434.82K   93 downloads


#114
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai miscat bine pentru doua zile.

#115
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si de atunci pauza , pana poimaine cand sper sa-mi aduca 1 mc de scandura sa continui. Trebuie sa iau si o usa si sa fac si scara la intrare ca e cam inalt in fata . Mai trebuie sa iau ceva osb si tabla cutata si sper ca pe saptamana viitoare sa finalizez .

#116
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am cam gatat magazia " polivalenta " ( nu am poza cu partea finala , cu streasina etc ) Pe post de geam i-am pus un plexiglas de 3 mm , fix . Drujbita nu m-a lasat la greu , nici generatorul Posted Image
In prima poza e si o scara improvizata la repezeala ca trebuia sa urc pe cocioaba sa-i montez marginile Posted Image

Attached Files


Edited by Baxon, 24 July 2019 - 23:00.


#117
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am dus si piesa de " rezistenta " , conceputa si executata acasa ( are aerisirea sub acoperis cu plasa ) . Mai trebuie sa sap santul pt tuburi si sa pun fosa ( va fi cu wc cu rezervor de apa ca acasa Posted Image ) , inca nu e pe pozitia finala .

Attached Files

  • Attached File  wc2.jpg   916.52K   57 downloads
  • Attached File  wc 1.jpg   764.45K   56 downloads

Edited by Baxon, 08 August 2019 - 18:41.


#118
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Foarte misto prima cosmelie.

#119
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Trebuie ancorat foarte bine. Altfel risti sa gasesti doar fosa. Am si eu unul la tara. La o furtuna l-a smuls din placa si l-a mutat vreo 20 de metri

#120
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e pe dealuri? La mine nu s-a intamplat asta cu un exemplar identic.

Mai mare minunea e faptul ca nu s-a intamplat nici cu garajul, desi chiar in we a fost o vijelie buna

#121
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O fost amu 3 zile o furtuna cu vant puternic dar " buda " o ramas in picioare , la fel si cabanuta Posted Image .
Azi am ingropat fosa( un IBC ) si am pus drenurile in santul destinat ( 3 buc ) de 7 m si conducta de canalizare. N-am poze ca am tras tare sa nu ma apuce noaptea si am uitat sa imortalizez Posted Image . Maine duc vasul wc si voi inaugura lucrarea Posted Image .
Dupa ce trag curentul de la contor , subteran pana la cocioaba , intentionez sa dorm o noapte doua acolo da musai intai sa am curent ca dimineata e cam racoare si un convector electric cred ca va face bine oaselor Posted Image

Edited by Baxon, 30 August 2019 - 23:42.


#122
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Mai bine dormeai acolo cat a fost cald afara :))
Pfff, e deja septembrie si n-am mai facut nimic prin curte.

#123
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ma crezi ca n-am avut vreme vara asta ? Nici in concediu n-am fost inca Posted Image
Abia am facut instalatia electrica interioara la cosmelie si iar pauza pana vineri cand sper sa termin operatiunea " curentul " .
Mi-au montat si contorul trifazic , toate bune pana aici .

Edited by Baxon, 04 September 2019 - 17:23.


#124
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tras apa si curentul pana la coliba ! Conductor armat 4x16 mmp de la contor la coliba 100ml

Attached Files



#125
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Prin același șanț? E permis?
Și eu am pus 5*2,5 in acelasi șanț cu teva de apă, pentru curent la poartă,  o priza, lumina sau automatizate. Sa fie acolo sa nu fiu nevoit să se iar

#126
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cablul asta poate sta si in apa  efectiv, nu are treaba , are 4 straturi de izolatie + armatura din otel .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate