Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Decizie impunere Anaf pt Cass pe 2013, din dobanzi bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007
Buna ziua,
Am primit ieri o decize anaf referitoare la contributia la sanatatate (cass) datorata pe anul 2013 (prin spatiul virtual, nu posta).
Eu in trecut am avut un pfa, pentru care mi-am achitat toate datoriile (impozite, sanatate, pensie). In 2013, acesta era suspendat. Eu am continuat sa platesc contributia la sanatate la nivelul salariului minim pentru a putea sa fiu asigurata in continuare. Mentionz ca pe chitantele de plata scrie “cass pers activitati independente”, asa alegea casiera din program cand eu ii spuneam ca vreau sa platesc asigurarea minima.
In 2013 am avut si dobanzi bancare, care au generat o datorie de cass (putin mai mare decat cass-ul achitat de mine in cursul anului).
Problema e ca decizia emisa acum (cu 4 ani jumate mai tarziu decat trebuia ea emisa) imi arata o datorie calculata la intreaga suma aferenta dobanzilor, fara a scadea din ea platile facute de mine.
Consider ca sunt indreptatita sa mi se ajusteze suma de plata cu ceea ce eu deja am platit.
Atasez tabelul din decizie, care la mine e completat acolo unde apare cuvantul “suma”. Cred ca ar fi trebuit sa fie suma ajustata la capitolul “Diferente” cu sumele platite de mine deja.
Vreau sa fac o contestatie in acest sens si va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, cum ar trebui facuta o contestatie care sa nu fie respinsa de Anaf.
Multumesc.

Attached Files



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 grirux, on 02 septembrie 2018 - 14:56, said:

Buna ziua,
Am primit ieri o decize anaf referitoare la contributia la sanatatate (cass) datorata pe anul 2013 (prin spatiul virtual, nu posta).
Eu in trecut am avut un pfa, pentru care mi-am achitat toate datoriile (impozite, sanatate, pensie). In 2013, acesta era suspendat. Eu am continuat sa platesc contributia la sanatate la nivelul salariului minim pentru a putea sa fiu asigurata in continuare. Mentionz ca pe chitantele de plata scrie “cass pers activitati independente”, asa alegea casiera din program cand eu ii spuneam ca vreau sa platesc asigurarea minima.

Esti sigura ca ai achitat CASS si nu CAS, ca sunt doua chestii diferite?  Ideea este ca nu ar fi trebuit sa declari “cass pers activitati independente" intrucat aveai PFA-ul suspendat, deci nu aveai venituri din activitati independente ci ar fi trebuit sa te asiguri la sanatate ca si persoana fara venit.  Ori, daca ai incasat venituri din dobanzi, ai devenit din persoana fara venit, persoana cu venituri din dobanzi la care se calcula CASS asa cum ti-a trimis ANAF-ul.  
Poti incerca totusi sa depui o contestatie la ANAF indicand ca ai platit deja la salariul minim si ai fost asigurata in perioada respectiva, poate reusesti sa te scoti.

Contestatia se face in forma scrisa, descriind exact situatia si anexand documente justificative (chitantele de plata).

Ar fi trebuit sa stii inca din 2014 ca in 2013 ai incasat dobanzi pentru care datorezii CASS la suma efectiv incasata, baza de calcul neputand fi mai mica de un salariu minim lunar.
In 2013 se platea CASS la venitul efectiv realizat pentru toate veniturile, ori daca tu ai declarat deja ca ai un venit din activitati independente si la ANAF s-a mai adaugat si un venit din dobanzi.. de acolo a rezultat situatia prezentata.

Edited by rosix, 02 September 2018 - 15:25.


#3
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 15:21, said:

Esti sigura ca ai achitat CASS si nu CAS, ca sunt doua chestii diferite?  Ideea este ca nu ar fi trebuit sa declari “cass pers activitati independente" intrucat aveai PFA-ul suspendat, deci nu aveai venituri din activitati independente ci ar fi trebuit sa te asiguri la sanatate ca si persoana fara venit.  Ori, daca ai incasat venituri din dobanzi, ai devenit din persoana fara venit, persoana cu venituri din dobanzi la care se calcula CASS asa cum ti-a trimis ANAF-ul.  
Poti incerca totusi sa depui o contestatie la ANAF indicand ca ai platit deja la salariul minim si ai fost asigurata in perioada respectiva, poate reusesti sa te scoti.

Contestatia se face in forma scrisa, descriind exact situatia si anexand documente justificative (chitantele de plata).

Ar fi trebuit sa stii inca din 2014 ca in 2013 ai incasat dobanzi pentru care datorezii CASS la suma efectiv incasata, baza de calcul neputand fi mai mica de un salariu minim lunar.
In 2013 se platea CASS la venitul efectiv realizat pentru toate veniturile, ori daca tu ai declarat deja ca ai un venit din activitati independente si la ANAF s-a mai adaugat si un venit din dobanzi.. de acolo a rezultat situatia prezentata.

Sigur am achitat CASS. La momentul suspendarii PFA-ului, am depus cerere la pensii pentru a mi se inchide situatia, si am fost si la sanatate, unde mi s-a spus ca va trebui sa continui sa platesc, la salariul minim (eu avand semnat un contract cu ei la momentul deschiderii pfa-ului). Oricum, am vrut sa raman in continuare asigurata, in caz ca am nevoie sa ajung la vreun spital.
Eu nu stiam la momentul 2013 ca se datoreaza cass si pentru dobanzi bancare, ca nu am lecturat codul fiscal in timpul liber. Deci nu aveam cum sa precizez ca vreau sa platesc pentru dobanzi. Eu am spus ca vreau sa platesc asigurarea minima, si casiera a scris “activitati independente” pe chitante.
Am platit de 3 ori si prin ordin de plata, unde eu am scris “cass luna x”, fara alte precizari.
Eu nu am declarat la Anaf vreun venit (nici anticipat, nici rectificativ) in anii in care pfa-ul era suspendat.
Dar mie mi se pare normal sa existe o regularizare a tuturor datoriilor de sanatate, ajustate cu toate platile facute in contul cass, indiferent de destinatie.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 grirux, on 02 septembrie 2018 - 15:40, said:

Eu nu am declarat la Anaf vreun venit (nici anticipat, nici rectificativ) in anii in care pfa-ul era suspendat.
Dar mie mi se pare normal sa existe o regularizare a tuturor datoriilor de sanatate, ajustate cu toate platile facute in contul cass, indiferent de destinatie.

Nu se face nici in prezent o astfel de regularizare, trebuie sa mearga omul la ANAF cu chitantele in mana, daca a achitat separat. Ca tu ai achitat pentru PFA iar ANAF ti-a calculat pentru dobanzi. Din punct de vedere a codului fiscal trebuia sa platesti CASS pentru TOATE veniturile, deci in baza de date la ANAF apari ca ai platit pentru activitati independente (ca asa te-ai inteles cu Casa de Sanatate) si mai ai de plata si pentru venituri din dobanzi.. pe care nu le-ai mai declarat la ANAF.  
Intrucat PFA-ul era suspendat, ar fi trebuit sa te asiguri la CASS ca persoana fara venituri si se plateau, nu stiu 7 luni pentru un an... sau nu stiu care era procedura.   Mergi la ANAF cu chitantele alea de plata si vezi daca poti rezolva ceva.

Sistemul fiscal din Romania pe partea de dobanzi a fost total, total tembel (altfel n-am fi in Romania)..
Omului ii era retinut impozitul pe dobanzi la sursa (adica la banca) dar.. in anul urmator el trebuia sa-si declare separat venitul la ANAF si sa plateasca CASS pentru el.

Edited by rosix, 02 September 2018 - 16:47.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Înainte să faci contestație ar trebui să vezi ce prevedea Codul Fiscal din 2013 pentru situația ta. Altfel riști să contești altceva decît trebuie și se respinge.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
https://gestiunepfa....anii-anteriori/

In 2013 se platea la salariul minim brut pe economie sau la venitul net obtinut daca era mai mare decat salariul minim brut. Salariul minim brut in 2013 semestrul I = 750 lei, respectiv 800 lei in semestrul II. Procentul de contributii a fost de 5,5%.

Edited by rosix, 02 September 2018 - 16:53.


#7
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

 radunic, on 02 septembrie 2018 - 16:50, said:

Înainte să faci contestație ar trebui să vezi ce prevedea Codul Fiscal din 2013 pentru situația ta. Altfel riști să contești altceva decît trebuie și se respinge.
Am citit si consider ca nu am gresit cu nimic, doar ca trebuia sa existe o regularizare a platilor in anul urmator si nu a avut loc pt ca Anaf emite abia acum decizii de plata, din foame de bani, la implinirea a aproape 5 ani ani de la momentul respectiv.
Citez din codul fiscal pe 2013
"ART. 296^27 (1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
[...]b. investitii [...]
(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară."


 rosix, on 02 septembrie 2018 - 16:18, said:

in baza de date la ANAF apari ca ai platit pentru activitati independente (ca asa te-ai inteles cu Casa de Sanatate) si mai ai de plata si pentru venituri din dobanzi.. pe care nu le-ai mai declarat la ANAF.  
Intrucat PFA-ul era suspendat, ar fi trebuit sa te asiguri la CASS ca persoana fara venituri
si se plateau, nu stiu 7 luni pentru un an... sau nu stiu care era procedura.  
Sistemul fiscal din Romania pe partea de dobanzi a fost total, total tembel (altfel n-am fi in Romania)..
Omului ii era retinut impozitul pe dobanzi la sursa (adica la banca) dar.. in anul urmator el trebuia sa-si declare separat venitul la ANAF si sa plateasca CASS pentru el.

Cu siguranta ma voi prezenta la ANAF, cu toate dovezile. Vroiam sa aflu pareri de la cei care au mai depus contestatii sfaturi referitoare la intocmirea lor.
PS: Contractul incheiat de mine cu CASMB nu specifica nicaieri ca eu eram pfa la momentul respectiv, este incheiat pe numele meu, ca persoana fizica. Cand m-am dus la CASMB sa anunt ca am suspendat PFA-ul, mi s-a spus ca nu e nevoie si nu am ce acte sa depun in acest sens.
PS2: Dintr-o decizie de impunere mai veche emisa de CNAS (nu Anaf, deci inainte de 2012), la fel adresata mie ca persoana fizica, mi se spune ca obligatiile se platesc in contul "CASS datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente si alte activitati, si persoanele care nu realizeaza venituri". Deci era un singur cont pentru toate si de aceea apare asa pe chitantele ulterioare de la Anaf
PS3: Eu nu am declarat dobanzi la Anaf pentru ca nu e obligatia mea sa o fac. Ele sunt raportate de catre banci si se retine impozit la sursa. In formularele pe care le depuneam eu in vremea pfa-ului, 200 si 220, nici nu exista vreo rubrica in care le-as fi putut trece.
Mira-m-as sa existe vreo persoana care s-a dus la Anaf de buna voie si nesilita de nimeni sa declare dobanzi bancare si sa plateasca in avans cass aferent lor...  La ce scandal si ce surprize au avut oamenii acum cativa ani cand Anaf-ul a vrut sa le ia cass mai mare decat dobanda obtinuta de ei, cand ei nici nu stiau ca ar datora asa ceva...

Edited by grirux, 02 September 2018 - 17:17.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 grirux, on 02 septembrie 2018 - 17:13, said:

PS3: Eu nu am declarat dobanzi la Anaf pentru ca nu e obligatia mea sa o fac. Ele sunt raportate de catre banci si se retine impozit la sursa. In formularele pe care le depuneam eu in vremea pfa-ului, 200 si 220, nici nu exista vreo rubrica in care le-as fi putut trece.
Mira-m-as sa existe vreo persoana care s-a dus la Anaf de buna voie si nesilita de nimeni sa declare dobanzi bancare si sa plateasca in avans cass aferent lor..

Pai.. chiar daca nu ai declarat dobanzi la ANAF, le-a declarat banca. Impozitul pe venit s-a retinut la sursa (banca) iar CASS-ul trebuia declarat distinct in anul urmator la ANAF ca si venit la care se calcula CASS, asta era procedura atunci.  Pentru ca figurezi cu venituri la ANAF la care nu s-a platit CASS, trebuie sa te duci cu documentele de plata si sa dovedesti ca ai platit, fix pentru perioada respectiva la care se refera obligatia de plata pentru care a trimis ANAF hartiile. In 2013, din cate stiu, baza de date s-a transferat de la Casa de Sanatate la ANAF deci, teoretic ar fi trebuit sa figureze ca ai platit la CASS ca persoana fara venituri, prin asigurare voluntara.

#9
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 17:21, said:

Pai.. chiar daca nu ai declarat dobanzi la ANAF, le-a declarat banca. Impozitul pe venit s-a retinut la sursa (banca) iar CASS-ul trebuia declarat distinct in anul urmator la ANAF ca si venit la care se calcula CASS, asta era procedura atunci.  Pentru ca figurezi cu venituri la ANAF la care nu s-a platit CASS, trebuie sa te duci cu documentele de plata si sa dovedesti ca ai platit, fix pentru perioada respectiva la care se refera obligatia de plata pentru care a trimis ANAF hartiile. In 2013, din cate stiu, baza de date s-a transferat de la Casa de Sanatate la ANAF deci, teoretic ar fi trebuit sa figureze ca ai platit la CASS ca persoana fara venituri, prin asigurare voluntara.

Multumesc.
Recunosc, nu stiu ce formulare ar fi trebuit eu sa completez in acea perioada ca sa calculez eu dobanzi (adunand "n" sume mici din toate extrasele de cont) si sa declar cass-ul. Nu poti sa le stii pe toate, mai ales daca intreband la ghiseu si ti se spune ca nu trebuie sa mai depui nimic.Nu cred ca sunt singura in situatia asta si ma mir sa existe cetateni atat de informati cu toate schimbarile codului fiscal care sa se duca ca nebunii sa depuna toate formularele de care nu s-a auzit in mod curent si sa plateasca prompt si eventual in avans toate traznaile care s-au modificat si abrogat de atatea ori in decursul anilor.
Eu consider ca am avut bunul simt sa platesc o contributie minima la sanatate, la care sunt de acord sa platesc ajustari, DAR sa mi se recunoasca si sumele platite de mine la momentul respectiv.

Edited by grirux, 02 September 2018 - 18:01.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Nu vreau sa supar pe nimeni dar spun:
in conditiile in care codul fiscal si conexele se schimba precum ciorapii cetatenii cu II, PFA, SRL ar trebui sa angajeze/contracteze un consultant financiar.
Si sa-l plateasca pe masura.

#11
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

 crocko.dilul, on 02 septembrie 2018 - 19:37, said:

Nu vreau sa supar pe nimeni dar spun:
in conditiile in care codul fiscal si conexele se schimba precum ciorapii cetatenii cu II, PFA, SRL ar trebui sa angajeze/contracteze un consultant financiar.
Si sa-l plateasca pe masura.
Cel mai "amuzant" e cand nici angajatii Anaf nu stiu sa-ti raspunda care e interpretarea legii, ce ar trebui sa faci, sa depui, etc... Si nu e exclus ca doi inspectori fiscali sa inteleaga diferit si sa aplice prevederile diferit... Deci mie mi-ar fi frica si cu un consultant financiar :)

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In domeniul CASS au fost numeroase schimbari ale Codului Fiscal in functie de impostorii care s-au perindat pe la putere.  Ba plateai daca nu aveai venituri la baza de calcul stabilita din burta, ba nu mai plateai daca erai si salariat, ba plateai pe ultimii 5 ani daca aveai nevoie de servicii medicale... au fost tot felul de modificari.  De asta e greu, acum, sa dezgropi ce a fost in 2013.. ca nu mai stie nici drku ce a fost atunci.. s-au schimbat vreo 20j de guverne intre timp.

In relatie cu ANAF-ul nu va recomand logica comuna sau "bunul simt" ca e vorba de colectat bani si ele nu se aplica.  Politica fiscala a unei tari nu se cladeste pe considerente morale ci pe cati bani are nevoie statul sa colecteze ca sa poata plati salariile si pensiile, deci lasati logica, ca nu-si are locul aici.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Na, că a venit și ziua în care sînt de acord cu ceva scris de rosix... Subscriu la chestia cu logica omului normal nu funcționează aplicată la legi, cod fiscal și ANAF.
Dacă nu știi bine cum gîndesc cei de la ANAF, ce înseamnă fiecare cuvînt din Codul Fiscal și ce paragrafe ți se aplică ție ai toate șansele să contești altceva decît crezi tu că ai contestat și să ți se răspundă pe alături.
Dacă suma merită, sfatul meu e să cauți un avocat sau consultant pe teme fiscale să-ți scrie contestația.
Dacă suma e mică, poți încerca să te descurci singur pe principiul ce-am avut și ce-am pierdut...

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 grirux, on 02 septembrie 2018 - 20:53, said:

Cel mai "amuzant" e cand nici angajatii Anaf nu stiu sa-ti raspunda care e interpretarea legii, ce ar trebui sa faci, sa depui, etc... Si nu e exclus ca doi inspectori fiscali sa inteleaga diferit si sa aplice prevederile diferit... Deci mie mi-ar fi frica si cu un consultant financiar Posted Image


O sa te rog, dupa ce discuti cu ANAF sa revii aici pe Forum cu detalii, poate mai foloseste si altora, care au platit si s-au trezit cu decizii de impunere la CASS.

#15
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

 rosix, on 03 septembrie 2018 - 16:23, said:



O sa te rog, dupa ce discuti cu ANAF sa revii aici pe Forum cu detalii, poate mai foloseste si altora, care au platit si s-au trezit cu decizii de impunere la CASS.
O sa revin cu detalii. Planul e sa ajung la Anaf saptamana asta, sa cer informatii suplimentare si sa depun o contestatie. Bine sau rau, contestatia o voi compune singura, pe considerentul ca suma ce doresc eu a-mi fi scazuta din datorie este in jur de 500 lei (contributia minima pe 2013, pe care am platit-o atunci) si nu cred ca merita timpul si banii de a cauta un jurist / consultant financiar.
Aici eram eu curioasa ce experiente au avut altii cu contestatiile, si daca e o practica curenta pt Anaf sa ceara bani fara sa tina cont de cei pe care i-ai platit deja. Adica astia tin o evidenta a platilor sau banii se duc ca intr-o gaura neagra si trebuie sa demonstrez eu ce si cum le-am platit.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Mie mi-au cerut CASS pentru 2012, cînd a fost tranziția colectării de la CNAS la ANAF. Atunci am plătit în avans pe tot anul la CNAS și am stat liniștit. Acu' a apărut ANAF cerînd 50% din contribuție. Am contestat, le-am arătat chitanța de la CNAS. Au decis că ce am dat atunci e plată voluntară suplimentară. Suma nu era mare, avocatul m-ar fi costat ceva mai mult așa că am le-am zis ceva urări din inimă și am plătit...
Morala - cît e posibil nu mai plătesc impozite și contribuții în avans. Nix, nada, zero. Nici măcar promisiunea de a-mi reduce cu 5% impozitul nu mă atrage. Prea riscant mai ales că declarația model nou e executorie doar pentru contribuabil. Nu scrie nicăieri în lege ce se întîmplă dacă îți rezultă că statul trebuie să returneze ceva...

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postradunic, on 04 septembrie 2018 - 09:17, said:

Mie mi-au cerut CASS pentru 2012, cînd a fost tranziția colectării de la CNAS la ANAF. Atunci am plătit în avans pe tot anul la CNAS și am stat liniștit. Acu' a apărut ANAF cerînd 50% din contribuție. Am contestat, le-am arătat chitanța de la CNAS. Au decis că ce am dat atunci e plată voluntară suplimentară.

E ilegal daca considera asa, pentru ca omul s-a asigurat intr-adevar voluntar la sanatate, dat fiind faptul ca nu era asigurat si ca avea nevoie de medic... acu sa vii sa-i mai percepi inca o plata pentru acelasi lucru ca ai descoperit nu stiu ce venituri mi se pare o ilegalitate din partea ANAF (ca sa nu spun o hotzie la drumul mare).  

Toti asiguratii care au platit voluntar la sanatate nu au de ce sa mai plateasca inca o data la venituri, poate doar suma suplimentara peste CASS la salariul minim.

#18
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007
Asta cu "plata voluntara suplimentara" e mortala. Cred ca e modul elegant de a zice ca daca esti prost sa dai bani la stat, nu-i mai vezi niciodata.

Pt ca ma pregatesc asiduu sa depun contestatia la Anaf, am studiat sa vad cu ce as putea fi eu in culpa fata de fisc (in afara de faptul ca am platit voluntar, ca proasta), adica ce declaratii referitoare la dobanzi ar fi trebuit eu sa depun si nu am depus. Si am ajuns la concluzia ca e vorba de declaratia 205 - Declaraţie  informativă privind impozitul reţinut la sursă şi câştigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit (pct c de mai jos), prin eliminare dintre toate declaratiile mentionate in Codul fiscal 2013 care se folosesc la determinarea cass in cazul altor venituri, printre care si dobanzile.

ART. 296^28 Stabilirea contribuţiei
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se stabileşte de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza informaţiilor din:
a) declaraţia privind venitul realizat, pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor, transferuri de titluri de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor închise, şi operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract, şi orice alte operaţiuni de acest gen;
b. declaraţia de impunere trimestrială, pentru veniturile din tranzacţii cu titluri de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor închise;
c) declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit;
d) evidenţa fiscală, pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor, în cazul în care venitul net se stabileşte prin deducerea cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut

Declaratia poate fi gasita aici https://static.anaf....atii_R/205.html
Si deja imi era frica ca o sa ma amendeze astia ca n-am depus-o la timp si o sa-mi ceara si penalitati, cand, surpriza, descopar ca eu prin 2014 am solicitat la Anaf adeverinte de venit pe ultimii 5 ani, si in cea pt anul 2013 scrie la rubrica "Document care atesta venitul impozabil" - "Declaratie informativa 205 nr. xxxxx/28.02.2014", cu suma aferenta veniturilor din dobanzi si impozitul calculat la ea (care fusese retinut de catre banca o data cu virarea dobanzilor nete catre mine).
Deci iata ca aceasta declaratie, cel putin in cazul dobanzilor, nu trebuia depusa de mine, ci se intocmea automat de catre Anaf pe baza raportarilor bancare. Asa mi se pare si corect, nu sa aibe incredere fiscul in mine si calculele mele, cand ei primesc raportarile bancilor.
Deci eu nu stiu cu ce sa ma mai simt in culpa fata de acest stat, care deja ne-a inoculat ca noi suntem de vina pentru orice, fara a fi informati de obligatiile care ne revin, dar nici de drepturile de care ar trebui sa beneficiem.

Mai multe amanunte, dupa ce depun contestatia si primesc vreun raspuns.

Edited by grirux, 05 September 2018 - 19:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate