Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Decizie impunere Anaf pt Cass pe 2013, din dobanzi bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
A revenit ANAF cu tampenia asta: am primit decizie de plata CASS pentru 2015 si 2016 la nivel de venituri de minim pe economie, pentru 2 lei dobanzi bancare pe an.
Am vazut ieri la TV ceva agitatie in legatura cu asta da online nu gasesc nimic - stie cineva mai multe?

#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mde. E foame mare de bani. Și eu am primit decizii CASS una după alta pentru 2014, 2015 și 2016. Nu pentru dobînzi bancare, e adevărat, dar e simptomatic - au nevoie de bani și calculează decizii la foc continuu.
Iar codul fiscal din anii ăia prevedea explicit pentru dobînzi plata CASS în cuantum calculat la salariul minim pe economie, deci cale de scăpare nu e. Doar dacă or fi dat vreo amnistie fiscală între timp - e de verificat.

#39
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Am primit si eu in aprilie decizie de impunere pentru CASS pe 2015, tot pentru dobanzi bancare - la momentul respectiv nu lucram si singurii bani ii tineam in banca. Concluzia: nu mai tin banii in banca, ca oricum dobanda e o caterinca.

#40
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
https://www.digi24.r...-inapoi-1130413 din 14.05.2019

#41
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Pana la urma stie cineva niste cifre clare ce nu trebuie depasite pentru a evita asa ceva? Care este pragul maxim pentru dobanzi bancare intr-un an? Am impresia ca totusi e o suma mica, cateva sute de lei pe an, ca totusi nu am sute de mii de lei in conturi care sa-mi genereze ceva substantial.

#42
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postw00tz, on 24 iulie 2019 - 22:02, said:

Pana la urma stie cineva niste cifre clare ce nu trebuie depasite pentru a evita asa ceva? Care este pragul maxim pentru dobanzi bancare intr-un an? Am impresia ca totusi e o suma mica, cateva sute de lei pe an, ca totusi nu am sute de mii de lei in conturi care sa-mi genereze ceva substantial.
Nu exista cifre maxime sau minime. Orice dobanda este imputabila. daca ai venituri numai din dobanzi atunci se calculeaza la salariul minim. Vesti proaste dar nu ai ce sa faci. Ma astept si eu sa vad o decizie de imputare  CASS  cat de curant.
Cred totusi ca se poate evita daca nu iti retragi  dobanzile adica fizic sa le scoti ca venit din banca. Ai depozit il lasi acolo pana dupa o aministie fiscala, nu te atingi de el nici batut.

#43
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006

View PostTonic Water, on 29 iulie 2019 - 19:43, said:

Nu exista cifre maxime sau minime. Orice dobanda este imputabila. daca ai venituri numai din dobanzi atunci se calculeaza la salariul minim. Vesti proaste dar nu ai ce sa faci. Ma astept si eu sa vad o decizie de imputare  CASS  cat de curant.
Cred totusi ca se poate evita daca nu iti retragi  dobanzile adica fizic sa le scoti ca venit din banca. Ai depozit il lasi acolo pana dupa o aministie fiscala, nu te atingi de el nici batut.

O alta varianta ar fi sa nu se mai tina banii intr-un cont de economii, ci doar intr-unul care nu genereaza dobanda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate