Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Decizie impunere Anaf pt Cass pe 2013, din dobanzi bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgrirux, on 05 septembrie 2018 - 19:58, said:

Deci eu nu stiu cu ce sa ma mai simt in culpa fata de acest stat, care deja ne-a inoculat ca noi suntem de vina pentru orice, fara a fi informati de obligatiile care ne revin, dar nici de drepturile de care ar trebui sa beneficiem.

NU. Declaratia aia nu se depune de persoanele fizice, beneficiare de venit ci de catre platitorii de venituri cu retinere la sursa, pana la 31 ianuarie a anului urmator, pentru anul de raportare.
De acolo afla ANAF ca ai incasat un venit din dobanzi, dividende, etc, pentru care ai platit impozit pe venit la platitorul de venit (adica ti-a oprit el)... Tot pe baza acelei declaratii ANAF stabileste daca ai sau nu ceva de platit la CASS.

Problema e daca tu, care ai platit deja voluntar, ar trebui sa mai platesti inca o data contravaloarea asigurarii la sanatate (plata dubla pentru acelasi lucru).  Asta trebuie sa discuti cu ANAF-ul.

#20
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007
Am cautat in Codul fiscal sa vad daca eu sunt in culpa ca nu am depus vreo declaratie de dobanzi la Anaf, sa nu am surprize cand ma duc acolo.

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 16:18, said:

mai ai de plata si pentru venituri din dobanzi.. pe care nu le-ai mai declarat la ANAF.

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 17:21, said:

CASS-ul trebuia declarat distinct in anul urmator la ANAF ca si venit la care se calcula CASS, asta era procedura atunci.

Si asa am ajuns la declaratia 205, care m-am lamurit ca nu intra in atributia mea sa o completez.
Astazi am ajuns la Anaf si am aratat decizia de impunere, spunand ca ea nu contine platile facute de mine si regularizarea dintre datorie si aceste plati.
Si mi s-a dat din calculator un desfasurator de plati pe care le-am facut eu, de la jum lui 2012 pana in prezent si mi s-a spus ca Anaf-ul nu pune in oglinda cele doua rubrici, ce datorez si ce am platit, decat daca eu cer regularizare.
Eu am intrebat daca nu e normal sa fac o contestatie impotriva sumei din decizia de impunere, dar mi s-a recomandat ca e mai rapid sa fac o cerere de regularizare. Personal, cred ca ei se tem ca daca trebuie sa anuleze o decizie si sa emita alta s-ar putea sa treaca termenul de prescriptie daca ajungem in 2019.
Nu am depus inca cererea de regularizare.
Conform desfasuratorului de plati, eu am platit CASS fara sa existe o obligatie in acest sens (pana acum la emiterea deciziei pe 2013). Doar ca daca nu plateam acel minim lunar eu as fi aparut la CNAS ca fiind neasigurata si nu as fi putut cere servicii medicale, pe care le-am cerut ocazional, prin 2016 si 2017.
Ma astept sa mai primesc o decizie de impunere si pe 2014 referitoare la dobanzi, singurele mele venituri din acea perioada, pentru care iar sa cer regularizare cu sumele platite in avans de mine.
Apoi, din 2015, nu stiu care este statutul meu in viziunea Anaf, persoana fara venituri, ca dobanzi sau altceva nu am mai incasat... Oricum, eu nu am facut nici un demers de a ma declara fara venituri.
Iar de anul asta am incetat sa mai fac plati de cass, avand in vedere haosul de la Anaf care la inceput cerea o suma minima de 2280 lei /an, abia apoi oferea posibilitatea de a plati doar 1140. Eu in declaratia unica nu am bifat rubricile de cass. In concluzie, astazi eu apar ca neasigurata B) , desi am platite sume in plus din 2012 pana in 2017, din care voi solicita regularizari pentru ce decizii imi va mai trimite fiscul.
Voi hotari la anul, daca voi solicita asigurarea minima de sanatate.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgrirux, on 06 septembrie 2018 - 21:37, said:

Nu am depus inca cererea de regularizare.
Conform desfasuratorului de plati, eu am platit CASS fara sa existe o obligatie in acest sens (pana acum la emiterea deciziei pe 2013). Doar ca daca nu plateam acel minim lunar eu as fi aparut la CNAS ca fiind neasigurata si nu as fi putut cere servicii medicale, pe care le-am cerut ocazional, prin 2016 si 2017.
Ma astept sa mai primesc o decizie de impunere si pe 2014 referitoare la dobanzi, singurele mele venituri din acea perioada, pentru care iar sa cer regularizare cu sumele platite in avans de mine.
Apoi, din 2015, nu stiu care este statutul meu in viziunea Anaf, persoana fara venituri, ca dobanzi sau altceva nu am mai incasat... Oricum, eu nu am facut nici un demers de a ma declara fara venituri.
Iar de anul asta am incetat sa mai fac plati de cass, avand in vedere haosul de la Anaf care la inceput cerea o suma minima de 2280 lei /an, abia apoi oferea posibilitatea de a plati doar 1140. Eu in declaratia unica nu am bifat rubricile de cass. In concluzie, astazi eu apar ca neasigurata Posted Image , desi am platite sume in plus din 2012 pana in 2017, din care voi solicita regularizari pentru ce decizii imi va mai trimite fiscul.
Voi hotari la anul, daca voi solicita asigurarea minima de sanatate.

Potrivit Codului de procedura fiscala regularizarile se fac la cererea contribuabilului deci ANAF nu le face din oficiu.  Poti sa faci cum doresti, ori sa depui contestatie ori solicitare de regularizare dar trebuie sa tii cont ca ele se fac distinct pentru fiecare an in parte.. sa nu te astepti ca ANAF sa ia niste sume platite in 2012 in plus si sa-ti acopere debite din 2013. Ce ai platit in plus ramane bun platit in acel an.
Deci, regularizare an pe an.. Iti poti rezolva eventual anul 2013 sau 2013 dupa cum ai platit.  Eu ti-as recomanda contestatia ca, in cazul regularizarii, s-ar putea sa stinga ce vrea muschii lor din datorie sa ramai cu dobanzile si penalitatile de plata.   Adica trebuie urmarita anularea deciziei de impunere care include atat debitul cat si accesoriile.. altfel, printr-o simpla regularizare nu cred ca scapi de accesorii, chiar daca tu ai platit la timp.

Pentru anul 2015 daca nu ai avut niciun fel de venit, nu ar trebui sa platesti nimic la sanatate.  Daca ai avut un venit oricat de mic sau daca ai accesat serviciile medicale o sa platesti, cred, tot calculat la salariul minim.

Pentru anul curent 2018 ai obligtie de plata doar daca depasesti un anumit plafon de venituri. Rubrica aia din declaratie este pentru asigurare voluntara cu plata CASS calculata la 6 salarii minime.

Edited by rosix, 07 September 2018 - 07:15.


#22
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View Postrosix, on 07 septembrie 2018 - 07:14, said:

Potrivit Codului de procedura fiscala regularizarile se fac la cererea contribuabilului deci ANAF nu le face din oficiu.  Poti sa faci cum doresti, ori sa depui contestatie ori solicitare de regularizare dar trebuie sa tii cont ca ele se fac distinct pentru fiecare an in parte.. sa nu te astepti ca ANAF sa ia niste sume platite in 2012 in plus si sa-ti acopere debite din 2013. Ce ai platit in plus ramane bun platit in acel an.
Deci, regularizare an pe an.. Iti poti rezolva eventual anul 2013 sau 2013 dupa cum ai platit.  Eu ti-as recomanda contestatia ca, in cazul regularizarii, s-ar putea sa stinga ce vrea muschii lor din datorie sa ramai cu dobanzile si penalitatile de plata.   Adica trebuie urmarita anularea deciziei de impunere care include atat debitul cat si accesoriile.. altfel, printr-o simpla regularizare nu cred ca scapi de accesorii, chiar daca tu ai platit la timp.

Pentru anul 2015 daca nu ai avut niciun fel de venit, nu ar trebui sa platesti nimic la sanatate.  Daca ai avut un venit oricat de mic sau daca ai accesat serviciile medicale o sa platesti, cred, tot calculat la salariul minim.

Pentru anul curent 2018 ai obligtie de plata doar daca depasesti un anumit plafon de venituri. Rubrica aia din declaratie este pentru asigurare voluntara cu plata CASS calculata la 6 salarii minime.

Decizia de impunere nu contine accesorii - dobanzi si penalitati. Pentru ca obligatia mea de plata s-a creat doar acum in 2018, prin emiterea deciziei. Ea ar fi trebuit emisa din 2014, dar nu a fost, din vina Anaf si a indolentei lor.
In prima faza, cand am aratat decizia la ghiseul Anaf, mi s-a prezentat desfasuratorul de plati din 2012 pana in 2014 inclusiv. Si doamna mi-a spus sa cer compensarea cu toate aceste plati (si sa mai platesc o mica diferenta). Eu am cerut  apoi desfasuratorul pana la sfarsitul lui 2017 si am intrebat-o daca nu pot sa cer compensarea si cu alte plati (din 2015) si sa nu mai am nimic de achitat. Ea mi-a raspuns ca da, si ca doar se gandea ca vor mai exista decizii de impunere urmatoare, pe care sa vreau ulterior sa le compensez si de aia la inceput mi-a aratat doar partial platile mele de cass.
Pe mine m-ar avantaja sa cer compensarea si cu plati pe care eu le-am facut in 2012 sau in alti ani in care nu exista obligatii / decizii de plata. Nu am interebat insa daca cererea de compensare trebuie sa identifice nominal platile mele pe care ei sa le ia in calcul. Mai am sa ma gandesc pana saptamana viitoare ce sa depun.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgrirux, on 07 septembrie 2018 - 12:49, said:

Nu am interebat insa daca cererea de compensare trebuie sa identifice nominal platile mele pe care ei sa le ia in calcul. Mai am sa ma gandesc pana saptamana viitoare ce sa depun.

Ce intelegi tu prin "nominal"?  Si la Casa de Sanatate si la ANAF tot pe CNP apar.  Din cate stiu eu se compenseaza an pe an adica suma cat trebuia (dupa calculul ANAF) sa platesti in 2012 minus cat ai platit tu, ca asigurare voluntara, in 2012.  Cred ca asta ar fi solutia de compensare. Apoi, daca la final mai ramane ceva de plata... atunci platesti cat ramane.

#24
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View Postrosix, on 07 septembrie 2018 - 21:32, said:


Ce intelegi tu prin "nominal"?  Si la Casa de Sanatate si la ANAF tot pe CNP apar.  Din cate stiu eu se compenseaza an pe an adica suma cat trebuia (dupa calculul ANAF) sa platesti in 2012 minus cat ai platit tu, ca asigurare voluntara, in 2012.  Cred ca asta ar fi solutia de compensare. Apoi, daca la final mai ramane ceva de plata... atunci platesti cat ramane.
Adica daca sa nominalizez eu ordinele de plata & chitantele (nr doc, data, suma), care in total fac "x" lei (care acopera suma din decizia de impunere), sau cer compensarea la modul general, cu soldul platilor facute de mine pana in prezent, sau partial pana la anul 2015 de exemplu.

#25
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Permiteti-mi va rog sa adaug si eu legat de titlul topicului "Decizie impunere Anaf pt Cass pe 2013, din dobanzi bancare

Din ce tin minte, in 2015 ANAF a trimis decizii pe impunere pe CASS, pt anul 2012 pina si la copii ce primeau alocatii in cont ...

Acum in 2018, s-au trezit iar ca oamenii datoreaza CASS pt 2013 ...

Milioane de romani care muncesc in strainatate,  dar care mai au un cont,  depozit la banca  de ce datoreaza statului acest CASS?

Odata ce CNAS spune ca persoana X  nu  a avut statutul de asigurat in anul 2013,  si nu a beneficiat de nimic, de nici un serviciu medical nici in strainatate,  de ce statul roman/ANAF  in 2018  impune persoanei acest CASS?  

Adica nu esti asigurat, marsh de-aici ca n-ai dreptul la nimic din sistemul sanitar,  dar plateste prostule ca aveai un cont la banca acu' 5 ani  si aveai venituri din dobanzi?

Parca erau niste principii de echitate, justete samd cand e vorba de impozitare...

#26
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View Postjakota, on 08 septembrie 2018 - 10:19, said:

Permiteti-mi va rog sa adaug si eu legat de titlul topicului "Decizie impunere Anaf pt Cass pe 2013, din dobanzi bancare

Din ce tin minte, in 2015 ANAF a trimis decizii pe impunere pe CASS, pt anul 2012 pina si la copii ce primeau alocatii in cont ...

Acum in 2018, s-au trezit iar ca oamenii datoreaza CASS pt 2013 ...

Milioane de romani care muncesc in strainatate,  dar care mai au un cont,  depozit la banca  de ce datoreaza statului acest CASS?

Odata ce CNAS spune ca persoana X  nu  a avut statutul de asigurat in anul 2013,  si nu a beneficiat de nimic, de nici un serviciu medical nici in strainatate,  de ce statul roman/ANAF  in 2018  impune persoanei acest CASS?  

Adica nu esti asigurat, marsh de-aici ca n-ai dreptul la nimic din sistemul sanitar,  dar plateste prostule ca aveai un cont la banca acu' 5 ani  si aveai venituri din dobanzi?

Parca erau niste principii de echitate, justete samd cand e vorba de impozitare...
Da, situatia pentru 2012 a fost absolut aberanta, cass pt alocatii colectate in conturi, pentru 1 leu dobanda pe contul unui pensionar se cerea cass la nivel de salariu minim...
Situatia aia cred ca s-a "rezolvat" doar pt ca s-a decis o amnistie fiscala, pentru a linisti valurile de nemultumiri. Pentru ca altfel intre codurile fiscale din 2012 si 2013 nu cred sa existe diferente care sa scuteasca de plata mica dobanda a unui pensionar sau persoanele care nu si-au dorit sa fie asigurate la sanatate. Poate se vor trezi din nou cu decizii de plata, sau Anaf-ul mai selecteaza dintre platitori, ca sa nu starneasca iar nemultumiri.
Si normal ca s-au trezit sa trimita decizii pe 2013, pentru ca se apropie termenul de prescriptie si foamea de bani e mare...
In ceea ce ma priveste, eu am ales sa continui sa fiu asigurata in sistem, desi a beneficia de servicii medicale de stat in Romania nu stiu daca este un beneficiu, sau o pedeapsa.

#27
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postrosix, on 07 septembrie 2018 - 07:14, said:

Potrivit Codului de procedura fiscala regularizarile se fac la cererea contribuabilului deci ANAF nu le face din oficiu.
sa nu te astepti ca ANAF sa ia niste sume platite in 2012 in plus si sa-ti acopere debite din 2013

De cand?

Tu sigur nu incurci regularizarea cu compensarea? Compensarea se face la cererea contribuabilului, prin depunerea unei cereri cu nr. de inregistrare la Registratura.

In 2019 o sa emita decizii pentru 2014.

Edited by Steetch, 08 September 2018 - 16:44.


#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postjakota, on 08 septembrie 2018 - 10:19, said:

Milioane de romani care muncesc in strainatate,  dar care mai au un cont,  depozit la banca  de ce datoreaza statului acest CASS?
Pentru că sînt cetățeni români cu domiciliul sau reședința în România.

ART. 136 - Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul public de pensii
Următoarele persoane au calitatea de contribuabili/plătitori de venit la sistemul public de pensii, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, după caz:
a) cetățenii români, cetățenii altor state sau apatrizii, pe perioada în care au, conform legii, domiciliul ori reședința în România;
B) cetățenii români, cetățenii altor state și apatrizii care nu au domiciliul sau reședința în România, în condițiile prevăzute de legislația europeană aplicabilă în domeniul securității sociale, precum și de acordurile privind sistemele de securitate socială la care România este parte;

ART. 153 - Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabili/plătitori de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și ale acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, după caz:
a) cetățenii români cu domiciliul sau reședința în România;
B) cetățenii străini și apatrizii care au solicitat și au obținut prelungirea dreptului de ședere temporară ori au domiciliul în România;

#29
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Radunic,

Stiu ca statul are DREPT de IMPUNERE, dar totusi vorbim de cetateni romani care muncesc in strainatate, plecati de ani de zile,  vin din an in pasti sa  vada popriri si executari silite?

Nici o parere de principiile alea de justete, echitate  in cazul asta ?  :

Esti obligat sa platesti CASS  retroactiv  pt perioada in care nu ai avut calitatea de asigurat (2013) !

#30
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View PostSteetch, on 08 septembrie 2018 - 16:47, said:

De cand?

Tu sigur nu incurci regularizarea cu compensarea? Compensarea se face la cererea contribuabilului, prin depunerea unei cereri cu nr. de inregistrare la Registratura.

In 2019 o sa emita decizii pentru 2014.
Ca sa lamurim diferenta, presupun ca regularizarea se refera la sume pt care exista obligatia declararii si platii anticipate si care sunt puse apoi in balanta cu sumele efectiv datorate, iar compensarea la compararea unui sold total al platilor efectuate intr-un anumit cont cu datorii de aceeasi natura, dar nu neaparat identice ca destinatie.
Daca e asa, nu sunt sigura daca eu platind anticipat dar nu in baza unei declaratii depuse se considera ca trebuie sa cer si regularizare pe anul 2013 si am si dreptul sa cer si compensare cu plati pe care le-am facut in alti ani, 2012, 2014, etc. Cert este ca daca eu nu plateam acel minim lunar, nu mai apaream de mult asigurata la CNAS.
PS: Cica astia vor sa ajunga la zi cu toti anii pt care mai trebuie sa emita decizii (informatie de la ghiseu, dar nici doamna nu era convinsa de ce spunea)

Edited by grirux, 08 September 2018 - 18:59.


#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postjakota, on 08 septembrie 2018 - 18:31, said:

Radunic,

Stiu ca statul are DREPT de IMPUNERE, dar totusi vorbim de cetateni romani care muncesc in strainatate, plecati de ani de zile,  vin din an in pasti sa  vada popriri si executari silite?

Nici o parere de principiile alea de justete, echitate  in cazul asta ?  :

Esti obligat sa platesti CASS  retroactiv  pt perioada in care nu ai avut calitatea de asigurat (2013) !
Cînd statul are nevoie de bani partea cu echitatea și justețea zboară pe geam.
În plus nu uita că vorbești de statul în care asigurarea de sănătate e proporțională cu venitul - pe scurt cu cît cîștigi mai mult, cu atît plătești mai mult chiar dacă serviciile oferite sînt fix aceleași pentru toți. Echitate aici înseamnă că X plătește 10 lei, Y plătește 50, amîndoi primesc servicii valorînd 2 lei. Din start nu există echitate în contribuțiile de sănătate.
La fel și la pensii unde au inventat pensiile speciale. Unii sînt mai egali decît alții...

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSteetch, on 08 septembrie 2018 - 16:47, said:

Compensarea se face la cererea contribuabilului, prin depunerea unei cereri cu nr. de inregistrare la Registratura.

AI si tu dreptate numai ca ANAF nu a facut regularizarea pe 2013, adica sumele pe care le avea de platit omul cu cele platite in avans, vezi cazul de fata.  Considera sumele alea platite la sanatate ca "plata voluntara" (asa a vrut omul, sa plateasca, n-a avut ce face cu banii).

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@grirux, baga te rog un update daca ai rezolvat ceva cu ANAFu... Sunt curios care a fost procedura si ce ai reusit sa faci.

#34
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View Postrosix, on 14 septembrie 2018 - 15:40, said:

@grirux, baga te rog un update daca ai rezolvat ceva cu ANAFu... Sunt curios care a fost procedura si ce ai reusit sa faci.
O sa depun probabil luni o cerere de compensare intre suma din decizie si soldul platilor mele asa cum rezulta el din desfasuratorul la zi, emis de ei. Probabil ca o sa mai dureze ceva pana primesc o rezolutie din partea Anaf. Ca masura de siguranta, pt ca am mare incredere in institutiile statului Posted Image , o sa-mi tin contul bancar pe zero, ca mi-e ca-mi pun astia poprire pana sa primesc raspuns.
O sa revin cu detalii.

Edited by grirux, 14 September 2018 - 20:34.


#35
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postgrirux, on 08 septembrie 2018 - 18:57, said:

Ca sa lamurim diferenta, presupun ca regularizarea se refera la sume pt care exista obligatia declararii si platii anticipate si care sunt puse apoi in balanta cu sumele efectiv datorate, iar compensarea la compararea unui sold total al platilor efectuate intr-un anumit cont cu datorii de aceeasi natura, dar nu neaparat identice ca destinatie.

PS: Cica astia vor sa ajunga la zi cu toti anii pt care mai trebuie sa emita decizii (informatie de la ghiseu, dar nici doamna nu era convinsa de ce spunea)

Te exprimi mai bine ca mine in termeni contabili, dar cred ca ai dreptate cu ce ai scris.

Informatia de la ghiseu este corecta - mie mi s-a transmis inca de acum 2 ani aceeasi informatie.

View Postrosix, on 10 septembrie 2018 - 06:58, said:


AI si tu dreptate numai ca ANAF nu a facut regularizarea pe 2013, adica sumele pe care le avea de platit omul cu cele platite in avans, vezi cazul de fata.  Considera sumele alea platite la sanatate ca "plata voluntara" (asa a vrut omul, sa plateasca, n-a avut ce face cu banii).

ANAF-ul este idiot, nu e o noutate, si cu greu accepta ca omul are dreptate.

View Postgrirux, on 14 septembrie 2018 - 20:33, said:

O sa depun probabil luni o cerere de compensare intre suma din decizie si soldul platilor mele asa cum rezulta el din desfasuratorul la zi, emis de ei. Probabil ca o sa mai dureze ceva pana primesc o rezolutie din partea Anaf. Ca masura de siguranta, pt ca am mare incredere in institutiile statului Posted Image , o sa-mi tin contul bancar pe zero, ca mi-e ca-mi pun astia poprire pana sa primesc raspuns.
O sa revin cu detalii.

Tine-l, dar daca iti pun poprire, in functie de banca, o sa ai comisioane bancare de datorat.

#36
grirux

grirux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2007

View Postrosix, on 14 septembrie 2018 - 15:40, said:

@grirux, baga te rog un update daca ai rezolvat ceva cu ANAFu... Sunt curios care a fost procedura si ce ai reusit sa faci.
Update:
Rezumat situatie:
la sfarsitul lui August am primit decizie de plata pt cass-ul din 2013
In 20 Septembrie am depus cerere de compensare (pt ca eu platisem lunar sau trimestrial sume echivalente cu contributia minima pt a-mi pastra statutul de asigurat)
La inceputul lui Decembrie inca nu primisesem raspuns la cererea de compensare, desi trecuse termenul legal de 45 zile.
M-am prezentat la Anaf-ul unde am depus (Bucuresti, str Avrig), sa-i intreb de sanatate (a lor, nu a mea contributie). Doamna de la ghiseu s-a luat cu mainile de cap, a facut referire la existenta a catorva zeci de mii de cereri de compensare nerezolvate si m-a trimis la sediul din CA Rosetti, sa-i intreb si pe aia de sanatate.
Pe 6 Decembrie (cand inca nu ajunsesem in Rosetti), primesc cadou de Sf Nicolae, prin spatiu virtual, titlu executoriu si somatie de plata cu termen de plata de 15 zile. Surpriza nr 2, in somatie suma era mai mare, incluzand pe langa decizia din August 2018, aferenta anului 2013 si o decizie datata 2017, pe care eu nu am primit-o niciodata.
M-am prezentat in Rosetti, unde un domn de la ghiseul de somatii si popriri, in semn de maxima "bunavointa" fata de mine mi-a zis ca-i zice doamnei de la compensari s-o opereze pe a mea cu prioritate.
Eu i-am cerut sa-mi dea ceva scris ca termenul din somatie se suspenda pana la rezolvarea compensarii, ca ei sunt in culpa fata de mine ca nu respecta termenele de rezolvare a solicitarilor. Domnul imi zice ca nu se poate si ca daca am vreo nemultumire sa mi-o exprim in scris. Eu ii flutur recipisa de la depunerea cererii de compensare si-i spun ca nu mi-a folosit la nimic depunerea in scris, ca nu am primit raspuns. Tonul conversatiei urca, la fel ca pulsul si tensiunea mea. Bataia de joc continua, el spunandu-mi ca nu poate sa-mi arate decizia emisa in 2017, sa ma duc din nou in Avrig sa o solicit. Ca sigur mi-a fost comunicata, si daca nu, oricum a fost publicata pe site-ul lor, asa ca ei sunt acoperiti.
Cand am vazut ca nu se poate discuta, am solicitat sa vorbesc cu sefa departamentului care, surpriza, a fost amabila, mi-a dat duplicat dupa decizia din 2017 (care se referea la cass-ul aferent anului 2012), mi-a adus cererea mea de compensare pentru a adauga eu ca vreau compensare si pe 2012, mi-a spus sa o sun in 3 zile sa-mi confirme ca compensarea a fost facuta. M-a asigurat (verbal) ca n-o sa ma trezesc cu poprire pe cont si aproape s-a scuzat pt excesul de zel al celor care emit somatiile.
In cele cateva zile am sunat-o si mi-a confirmat compensarea. In alte cateva zile am primit prin spatiul virtual ordinele de compensare.
Concluzie:
Anaf-ul nu da doi bani pe termenele pe care ar trebui sa le respecte.
Nimic nu se rezolva daca nu faci scandal / vorbesti cu un superior care sa aiba un dram de ratiune si respect fata de dobitocul de contribuabil.
Dobitcul de contribuabil se poate trezi cu mai multe obligatii de plata fata de ce stia el ca are, pt ca Anaf-ul s-ar putea sa omita sa-l anunte, dar apoi eventual sa-i ceara si penalitati (n-a fost cazul meu). Presupun ca tot contribuabilul ar trebui din cand in cand sa ceara cate o situatie, fie la ghiseu, fie prin spatiul virtual (daca merge), sa afle daca mai vrea Anaf-ul ceva de la sufletelul lui si a uitat sa ii comunice.
Deocamdata atat din experienta mea, astept pe viitor noi surprize.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate