Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

[AJUTOR] Centrala pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Răspuns la întrebarea lui Zolak: dacă tăceai filozof rămâneai....... cred ca nu ai auzit tu cuvântul centrală termică ,Cité mi-au trecut mie prin mina

#20
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Eu doar am intrebat, dar daca vrei sa "furi" un pic de meserie, citeste asta:

 mosul595, on 27 august 2018 - 16:06, said:

Centrală este ușor de ales trebuie sa ai in vedere prima data puterea (se calculează foarte simplu economic (Mai mult pentru apartamente este 55w pe metru cub încălzit )normal 65w pe metru cub )se înmulțește cu metri cubi ai clădiri de încălzit la care se Adaugă aproximativ 8kw necesari încălziri apei menajere și astfel rezulta puterea centralei .Ori cum sub 22kw nici nu găsești oferte pe piața .

Astfel de calcule NU SE FAC decat de Dorei care uita ca locuinta poate fi din chirpici cu o foaie de geam de 2 mm sau din contra, din super-caramida cu super-izolatie, cu tripan si alte asemenea minunatii.

Ce aduni tu 8 kW(asa se scrie corect si nu kw) este o aberatie,
  • odata pentru ca centrala murala (explicatie: de apartament) ori face apa calda ori face caldura deci foloseste toata puterea doar pentru a face ori una ori alta si nu produce in paralel si acm si agent pentru incalzire
  • pe de alta parte as vrea sa te vad iarna cu apa rece la 5-6 grd.C, cata apa calda pentru dus poti produce cu 8 kW? Din calculele mele reiese 3.28 l/min la 40 de grade, care nu e prea mult, ar merge vreo 43-45 de grade, deci poti produce acm la un debit volumetric si mai mic. Pai cu debitul asta te speli pe dinti, nu faci dus.
Noroc ca s-au gandit producatorii sa faca alte calcule decat ale tale si orice centrala murala poate produce acm in limite rezonabile.

La cate centrale ai despachetat (poate), ca mai mult nu cred ca stiai sa le faci, oricum(asa se scrie corect!) aceste calcule sunt prea "filozofice", dar nu dispera, mai sunt si multi alti meseriasi cu pretentii care fac calcule ca si tine.

Edited by zolak, 28 August 2018 - 18:33.


#21
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 07.09.2008
Exista centrale de puteri mici incepand de la 6KW care pot produce si apa calda, dar cu boiler cu serpentina. In occident deja astfel de echipamente incep sa prinda din ce in ce mai mult acolo unde se pune problema de consumuri energetice mai mici si implicit costurile de achizitie. La nivel individual pare sa nu reprezinte mare lucru, dar cand ne gandim la mii sau milioane de utilizatori atunci valorile se schimba substantial.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate