Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

[AJUTOR] Centrala pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012
Va salut,
Ai mei vor sa-si cumpere o centrala pe gaz si mi-au cerut mie sfatul (proasta idee), nu ma pricep deloc.
O vor pentru la casa: baie, bucatarie, dormitor (3 camere, nu stiu cati mp dar sunt "obisnuite"). Fara apa pt consum, au boiler separat.
Vor dori 4calorifere x 1.4m fiecare.
Are vreo importanta ce anume centrala isi aleg? Sau pot sa mearga pe principiu "nici cea mai ieftina, nici urmatoarea, dar urmatoarea dupa urmatoarea". Ar fi undeva la 2200 lei

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt fan Motan.

#3
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 29.07.2017
Nu merge cu vor dori.....
Ai google la dispozitie. Citeste despre centrale in condensare, dimensionarea caloriferelor ca sa permita temperaturi pentru condensare, dimensionarea centralei. Pe gaz zic ca ar merge una de 24.
La 2200 lei e cam putin. Am vazut ca Ariston are ceva bun dar e la 3300.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,425
  • Înscris: 05.06.2002

 pasilla, on 26 august 2018 - 23:52, said:

Eu sunt fan Motan.
daca esti intr-un oras mare unde sa ai mai multe service-uri motan de unde sa alegi. fiindca au o politica pacatoasa de furnizare a pieselor de schimb si in orasele mici, unde-i cate un singur service autorizat ala are monopol, indiferent ca-i competent sau nu, ca-i serios sau nu. celelalte marci de centrale nu practica aceasta politica.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am o centrala Ferolli, la o casa de 220 mp utili, centrala este de 32 kW. Pentru un apartament de aprox. 90 mp cred ca merge foarte bine una de 24 kW. Centrala asta pe care o am acum a fost montata prin 2011 si isi face foarte bine treaba, cu apa scoasa din put (si deci cu calcar). O data la 2 ani ii fac o curatare, am desfundat anul trecut cosul de fum si cam asta. Daca ma lasa miine tot Ferolli as lua.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Protherm , grup Vaillant !
Ca idee eu am un lynx 28kw pt casa 360 mp = spatiu incalzit 300 mp , restul fiind garaje ,camera tehnica etc . Deci pt tine un Jaguar 24 kw e ce trebuie !

Edited by Baxon, 27 August 2018 - 00:50.


#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 pasilla, on 26 august 2018 - 23:52, said:

Eu sunt fan Motan.
Nu Motan...Dupa catva timp se srica tastele de pe panou si arata jalnic.Sunt asamblate in RO si cred ca au componente turcesti. De functionat,nu sunt mai bune decat altele,la fel si la defectiuni...
Evita si Ferroli.
Daca alegi "clasica" (nu cu condensare),ai grija sa fie cu 2 schimbatoare,nu cu schimbator bitermic (care se poate strapunge si costa cat jumatate din centrala).
Branduri de mijloc recomandabile: Ariston,Immergas...
Dimensiunea radiatoarelor se calculeaza in functie de multi factori...Exista programe pentru PC.
Pe SoftPedia sunt topice dedicate...nu trebuia sa deschizi inca unul!..de ex:
https://forum.softpe.../page__st__4194

Edited by danpet, 27 August 2018 - 07:25.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,924
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am Saunier  Duval din 2008. Sunt foarte mulțumit de ea.
Am de 24 și 6 calorifere.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La garsoniera am avut Beretta (nu mai stiu model, cea mai mica, cred ca fara condensatie), s-a stricat de 2 ori (sau 3?) placa de baza, in perioada garantiei, m-a costat doar ciubucul mesterului.
A mers perfect 10 ani (8 ani??? stau prost cu memoria) cit am stat acolo.
La apartament 3 camere + balcon + baie + bucatarie am o Ferolli Diva Condens de 1 an si jumatate, merge perfect.
Calorifele sint unele ieftine (otel? sau aluminiu, care e mai ieftin?), dimensionate ceva de genul 1 metru liniar calorifer la 10 mp camera.
De ce pastreaza apa calda pe boiler, nu consuma mult curent electric ?
Vara noi platim 20 de lei la gaze.

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 August 2018 - 08:24.


#10
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

 YOUR_GOD, on 27 august 2018 - 08:12, said:

Eu am Saunier  Duval din 2008. Sunt foarte mulțumit de ea.
Am de 24 și 6 calorifere.
Saunier  Duval de 24kw din 2009, in apartament de 80m2, si merge fara probleme! recomand!

Edited by johnsmith07, 27 August 2018 - 09:03.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La ai mei am pus o centrala de la Romstal (cand am tras si gazele) la un apartament cu 4 camere. Puterea e de 24Kw (fara condensare sau tiraj fortat), practic cea mai puternica fara o camera separata. Acum 10 ani am dat vreo 1.800 lei. E folosita atat pentru apa calda, cat si pentru caldura.

Unde m-am mutat am una italieneasca, nu mai stiu modelul (ma uit cand ajung acasa), dar e in condensare. La fel, 24 Kw 9aceeasi utilizare).

Doar centrala parintilor a mai avut nevoie de doua interventii (o pompa si o membrana anul trecut), dar a fost folosita intens (pana nu de mult de 4 persoane cu dusuri zilnice, acum doar de 3).

Ca recomandare: scapati de boiler! Cat am stat in chirie, am avut un boiler care consuma, in medie, 150 lei lunar (doar el), indiferent ca era vara sau iarna. Pe centrala iesi mult mai ieftin, in sensul ca vei consuma doar cand deschizi robinetul sau iti e frig. La boiler (cred) ca ti-ai dat seama ca are un consum zilnic de cativa Kw (chiar daca sta).

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Vezi in localitatea (sau proximitate) unde locuiesc parintii ce marca de centrale termice are reprezentanta sau ce firme service sunt autorizate. Sunt localitati unde preponderent merg pe Ariston, altele cu Bosch, Vaillant, Ferroli, Immergas, Saunier Duval, Viessman, acum vad ca Motan este pe val. De exemplu, parintii mei au Ariston, socrii vaillant. Nu ai vrea sa fie iarna, centrala sa aiba ceva defectiune, iar cei care fac service sa fie la 50-100 km.
Service la centrale se face pe contract, care include si verificarea la 2 ani. Asa ca trebuie sa fii in zona.

Iar daca tot isi pun centrala termica, sa renunte la boilerul electric, centrala da apa calda mai ieftin.

Eu am de 3 ani Bosch Condens 3000 W ZWB28 la apartament 4 camere si sunt foarte multumit. Mai ales ca o pot controla si prin telefon.

#13
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 claudiu1, on 27 august 2018 - 09:37, said:

Iar daca tot isi pun centrala termica, sa renunte la boilerul electric, centrala da apa calda mai ieftin.
sa renunte, dar sa nu-l desfiiteze.
Sa-l pastreaze pentru zile din acelea Doamne-feri

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am 2 Ariston una clasica de 5 ani si una in condensatie de 1an.Multumit de ambele;In cazul celei in condensatie,economia de gaz nu este f mare,fiind folosita tot pt calorifere.
Vaillant,...are un vecin si a avut probleme cu placa de baza.

#15
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Centrală este ușor de ales trebuie sa ai in vedere prima data puterea (se calculează foarte simplu economic (Mai mult pentru apartamente este 55w pe metru cub încălzit )normal 65w pe metru cub )se înmulțește cu metri cubi ai clădiri de încălzit la care se Adaugă aproximativ 8kw necesari încălziri apei menajere și astfel rezulta puterea centralei .Ori cum sub 22kw nici nu găsești oferte pe piața .Daca ești din provincie sau dintr-un oraș mai mic cel mai bine este sa te asiguri ca ai aproape de casa un service pentru marca respectiva de centrală .Nimeni nu vrea sa aibă probleme in timpul iernii și sa nu aibă la îndemâna o soluție de depanare De asemeni atenție cu Marca centralei o placa electronica pentru Saulnier Douval (marca de renume) ajunge PINA la jumate din valoarea centralei  ceia ce consider c aceste un lucru foarte important

#16
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Aceste calcule "ingineresti" evoluate au si o baza stiintifica?

Intreb pentru un nestiutor......

#17
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012
Multumesc pt sfaturi Posted Image Parintii stau in Prahova, la 30km de Ploiesti.
Sa aleg una cu condensare sau fara?
Intr-adevar o sa mergem pe una de 24kw, insa preturile sunt centrale de 2200 lei (asta) la 24kw si altele de 4700 (asta)  tot cu 24kw

Edited by s0mekind, 27 August 2018 - 20:57.


#18
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

 s0mekind, on 27 august 2018 - 20:56, said:

Multumesc pt sfaturi Posted Image Parintii stau in Prahova, la 30km de Ploiesti.
Sa aleg una cu condensare sau fara?
Intr-adevar o sa mergem pe una de 24kw, insa preturile sunt centrale de 2200 lei (asta) la 24kw si altele de 4700 (asta)  tot cu 24kw
Un raport pret calitate bun e immergass terra sau victrix in condensare,are schimbator din inox,modulare buna,singura prb ar fii cu service-ul care facut de black see de care nu am auzit lucruri bune dar poate e zonal era pe la 2600 ron

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate