Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Recomandare telefon 2500-3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#73
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Am recunoscut ca am gresit, fara sa imi dau seama, dar a doua serie de screenshoturi "prezinta" cam acelasi SOT ca prima.
Cu alte cuvinte, dincolo de faptul ca am fost "in  eroare", la modul "real" nu am mintit sau dezinformat. SOT situatia 1 = SOT situatia 2(prin estimare/aproximare).

#74
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Arată-mi și mie unde ai recunoscut greșeala, pt că eu nu am văzut decât că te iei de mine. Vrei să-ți spun numărul postării?
Referitor la estimarea ta cu SOT nu este întotdeauna așa. Am mai avut pe telefoane cu 10-15 % consumat și peste o ora de SOT iar când telefonul a ajuns la 10% trebuia să am în jur de 5 ore SOT, dar nu a fost așa...

#75
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
S9 plus folosit normal ,nu doar acasa pe wi-fi si cu liminozitatea la 30% ,nu are cum sa aiba sot de 8-9 ore  niciodata,punct.

#76
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Aici nu mă bag...cu S7 Edge sau atins și 8 ore SOT. Eu nu am reușit niciodată.

#77
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Din ultimele 3 pagini tot n-am inteles daca S9+ > P20pro sau invers.... :D

#78
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Ce nu ai inteles? S9+ clar ;)

#79
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ba nu...
Daca doreste performanta bruta + pret bun: One+6 cu 8 GB de RAM

Daca doreste performanta bruta + camere bune(senzori mari, gen S9+) + pret bun : Asus Zenfone 5Z.

Ambele, One+6 si 5Z, sunt mai performante ca S9+, mai ieftine, One+6 este "aproape dezastru" pe partea de foto, 5Z-ul nu.

Huawei merita cumparat doar pentru camera si autonomie, in rest, la performante, este intrecut de orice telefon cu SD 845 de anul acesta(lucru evident, chiar si SD 835, de anul trecut, era mai bun ca procesorul Kirin 970, tot de anul trecut si el).
Totusi, in gama aceea de pret S9+ este o alegere mult mai buna: performante mai bune, sunet mai bun, cel mai bun ecran(pana la Note 9), "conectivitate" mai buna/rapida(Wifi, Modem, USB, BT), autonomie apropiata, camere cu performante apropiate.

Daca senzorul principal(mare, fata de restul puse pe telefoane, de 1/1.79 inch) de pe P20Pro era stabilizat optic, mai avea si ceva apertura variabila(duala), merita sacrificata performanta in detrimentul "capacitatilor" fotografice.

Edited by i0nut_tt, 04 September 2018 - 06:24.


#80
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Din review-ul lui Buhnici, Asus Zenfone 5Z nu părea să stea prea grozav la capitolul cameră... mai ales în lumină slabă...
Mie mi-a plăcut foarte mult acest telefon,  dar acesta și bateria este motivul pentru care cred că tot Samsung va câștiga până la urmă.

#81
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Intre One+6 si Zenfone 5Z, la preturi asemanatoare(in aceeasi gama de pret) are camerele mai bune 5Z, probabil "softul"  este realizat prost.
Ca hardware foto, 5Z sta bine, mult mai bine ca One+6, senzori foto mai mari(pixeli mai mari), etc.

Daca "urcam" la pret, atunci clar S9+ este alegerea mai buna.
Daca urcam si mai mult - Note 9.

La un buget de 2000-3000 de Ron => Zenfone 5Z

Edited by i0nut_tt, 04 September 2018 - 08:44.


#82
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cum sa dai atatia bani pe un Asus. Chiar si Samsung aduce update-uri mai dese.

#83
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pentru ca: performante, daca nu m insel 5Z-ul este primul sau a fost primul in "teste".
Pentru ca One+6 are o camera nici "prea prea nici foarte foarte" buna.
Pentru ca, dincolo de unele "functii" noi(implementate de si prin vointa producatorului), upateurile nu schimba radical performanta unui telefon.

Te pomenesti ca daca se "chinuie" Samsung si realizeaza un update pentru A-ul tau brusc: creste senzorul foto, se modifica tipul memoriei din UFS x in UFS y, mai creste o baterie prin mufa de alimentare & altele.

Edited by i0nut_tt, 04 September 2018 - 09:32.


#84
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
De baterie nu are nevoie, camera nu ma intereseaza, iar viteza memoriei este suficienta. Nu am lag. In schimb, update-urile de securitate sunt esentiale.

#85
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Da, pentru ca infractorii cibernetici vizeaza utilizatorii de telefoane entrylevel si midlevel, exemplu: <<ii "exploatam" telefonul lui asta, sigur are bani, are "Je" de 100 de euro>>.
Era doar un exemplu, absurd desigur, toate "vulnerabilitatile" de securitate pot fi exploatate doar in anumite situatii si cele mai multe, implica accesul fizic si direct la dispozitiv.
Updateuri de securitate trimit toti producatorii "care se respecta"


#86
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ionut,tu pe s9 + ai SD 845?

#87
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu, am Exynos. Dar este similar SD 845, are "grija" Samsung.
Se prea poate ca de la anul, pe fondul zvonurilor(sau realitatilor) ca Qualcomm schimba "producatorul" actual(Samsung) cu TMSC, ca lucrurile sa nu mai stea la fel.

Plus ca mare "scofala" nu realizeaza Qualcomm, deoarece SD 855 va folosi arhitectura/nuclee ARM(Cortex A76, produs/-e de Samsung) iar Exynosul corespunzator va avea M4-uri.

Ramane de vazut...

Edited by i0nut_tt, 04 September 2018 - 10:06.


#88
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Si atunci de ce tot compari tu cu sd845?si el sta tot in Romania,tot la exynos are acces,de ce vorbesti despre un procesor destinat altui continent?

#89
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 04 septembrie 2018 - 09:45, said:

Da, pentru ca infractorii cibernetici vizeaza utilizatorii de telefoane entrylevel si midlevel, exemplu: <<ii "exploatam" telefonul lui asta, sigur are bani, are "Je" de 100 de euro>>.
Era doar un exemplu, absurd desigur, toate "vulnerabilitatile" de securitate pot fi exploatate doar in anumite situatii si cele mai multe, implica accesul fizic si direct la dispozitiv.
Updateuri de securitate trimit toti producatorii "care se respecta"


Puisor, furtul de date prin diverse vulnerabilitati ale sistemului se face in masa, nu targetat. Nu sunt paranoic ca ma urmareste pe mine cineva in mod special, dar telefonul il folosesc pentru munca, am datele clientilor cu care am semnate contracte de confidentialitate. Adica sunt direct raspunzator de datele alea. Tu vezi-ti de joculetele tale si de Mercedes si de casa aia si lasa-ma pe mine cu munca mea, nu mai face pe desteptul, ca nu esti chiar cel mai ascutit cutit din sertar, minti, te lauzi, nu recunosti cand gresesti. Cam toate atributele unui cocalar. Fa-ma sa cred altceva despre tine, te rog.

#90
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postsilviu03, on 04 septembrie 2018 - 10:13, said:

Si atunci de ce tot compari tu cu sd845?si el sta tot in Romania,tot la exynos are acces,de ce vorbesti despre un procesor destinat altui continent?

Pai daca sunt egale?
Procesoarele sunt facute in aceeasi fabrica, telefoanele sunt facute in aceeasi fabrica.
Diversele mici probleme(la lansare, rezolvate prin update) ale Exynosului provin de la faptul ca Samsung nu are acelasi nivel de "expertiza" software ca si Qualcomm.

Alta intrebare?

Edited by i0nut_tt, 04 September 2018 - 10:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate