Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Recomandare telefon 2500-3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#145
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Posti0nut_tt, on 07 septembrie 2018 - 20:14, said:

Nu prea intelegi cum functioneaza lucrurile, nu?

O baterie foarte mare + orice procesor = autonomie buna in idle(cand telefonul nu face aproape nimic), nu comparam iOS cu Android ca discutia se refera la Android, iar iOS este SO propriu Apple si nu se bazeaza pe servicii si alte "chestii"(care ruleaza in fundal) apartinand Google care "duc" la faptul ca Android este "gratis" sau aproape...
Comparam Android cu Android, sa fie clar.

Testele de baterie au o valoare egala cu 0, stii de ce?
- Pentru ca dincolo de faptul ca un procesor midrange este construit pe 14nm sau mai mult, este si mai slab, mai putin puternic;
- Teastele de baterie = idle + utilizare;
- In utilizare, testele, folosesc maximul de putere pe care il poate furniza procesorul, ori maxim 636 < maxim 845 si consumurile de enrgie sunt la fel.
Dincolo de faptul ca producatorii le fac mai mici, mai eficiente, se afla faptul ca: le fac si mai puternice.

Teste concludente pentru autonomie au cei de la Notebookcheck, mai dau si ei cu "virgula" la unele aspecte, dar nu compara mere cu pere, compara scenarii de utilizare, si chiar si asa, Max load la 845 nu este tot acelasi lucru cu Max load la 636.

Iti atasez doua capturi, amandoua telefoanele au 4000mah, unul are procesor pe 10nm, altul pe 14nm.

Pentru Xioami nu sunt suficiente date, ori pentru ca nu au testat, ori pentru ca nu a meritat testarea, nu este popular.

In capturile de ecran telefoanele sunt comparate in privinta unui scenariu de utilzare normal si anume: navigarea "pe internet" utilizand Wifi.

Cum 794(de minute) > 497(de minute), rezulta ca toate comparatiile ce presupun: mere cu pere(max load la un midrange vs. Max load la un flagship, idle time pentru baterie foarte mare vs. Idle time baterie mica) sunt egale cu 0.

Ce ai spus tu nu contează.

Conteaza doar practica, iar acolo redmi note 5 si 5 plus il bat pe mi mix 2s de il indoaie. Conteaza doar ce scrie dupa endurance rating.

Si daca nu ma crezi uita-te si in testele PCMark.

Edited by TrafalgarLaw, 08 September 2018 - 00:15.


#146
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Si cei de la Notebookcheck tot "practic" lucreaza.
Au o metodologie mai precisa, video playback fara   o metodologie buna = 0.

La fel si cu "navigarea pe internet".

Tot nu intelegi ca orice alt test ce nu reprezinta "scenariu" de utilizare normala este egal cu 0?
Se pare ca nu... Faci test ruland un video, il faci cu acelasi fisier, ruland la aceeasi rezolutie, aceeasi luminozitate a ecranului(nu minimul sau maximul din telefon ci masurata cu aparatura profesionala).

La fel "navigarea pe web" = 0 daca navighezi pentru un telefon pe pagini "grele" etc. iar pe altul doar citesti.

Testele PCMark, prezinta o autonomie in stransa corelatie cu puterea telefonului, daca telefonul este puternic, rezulta o autonomie ce "reprezinta" "capacitatea maxima" + autonomia maxima.

Doar utilizarea in aceleasi conditii "prezinta" o autonomie reala, si aici discutabil, ce poti rula cu un 845  cu o anumita performanta, nu poti rula cu 636 cu aceeasi performanta.

Deci pentru playback video, navigare internet, etc., realizate in conditii similare, un telefon utilizand 845(pe 10nm)  cu o baterie egala sau chiar mai mica decat un telefon utizand 636(14nm), are o autonomie mult mai buna.

Xiaomi Mi Mix 2S(baterie de 3400mah si procesor pe 10nm) = poate "naviga" pe internet timp de 11h si 56 min.
Xiaomi Redmi 5Plus(baterie se 4000mah si procesor pe 14nm)= poate "naviga" pe internet timp de 8h si 17min.

Daca erau date si pentru alte scenarii de utilizare, fii convins ca Mi Mix 2S "stergea" pe jos cu Redmi 5 Plus... mai putin la "Max load", pentru ca "max load" pentru 845 este mai "mare" ca "max load" pentru 636.

Intelegi care este treaba?
Cand se "micsoreaza" procesul de fabricatie, se mareste si puterea procesorului, nu se duce toata "diferenta de dimensiune" in autonomie ci se mai duce si in performanta, altfel astazi am fi avut procesoare la fel de lente ca in trecut(2010) dar cu autonomii fabuloase.

Si mai sunt aspecte de luat in calcul: dimensiunea ecranului, tipul acestuia, alti "consumatori" gen difuzoare stereo(mai ales daca se aud tare sau nu, am si un laptop de 2x2W, S9+ se aude mai tare si bine ca laptopul, dar si consumul de energie este mai mare).

Daca de exemplu cineva face un test de video playback si pe unul ruleaza un videoclip la maximul de HD si pe altul la QHD, sau unul are difuzor mono(cu volumul dat la minim) iar altul are difuzoare stereo(cu volumul la maxim), nu ti se pare normal sa "iasa" mai bun cel care ruleaza videoclip la maxim HD, cu un difuzor mono, cu volumul la minim?

Sau un alt exemplu:

1. Fixezi 2 telefoane pe un trepied, unul are un senzor de 1/3inch si nu are Dual Pixel iar celalalt are senzor de 1/2.3inch si Dual Pixel;
Ambele au baterie de x, procesor y, ecran similar.

2. Se leaga o sfera cu un fir si se balanseaza, stanga-dreapta.

3. Se deschide aplicatia camera, telefoanele sunt setata la aceeasi luminozitate.

4. Autonomia telefonului cu senzor mai mare si cu Dual Pixel va fi afectat simtitor: senzorul este mai mare consuma mai mult curent, are Dual pixel, fiecare pixel este responsabil si de focus, focalizeaza mai rapid si la fiecare miscare a sferei va "urmari"/focaliza instant bila;

5. Autonomia telfonului cu senzor mai mic si fara Dual-Pixel nu va fi afectata deoarece senzorul consuma mai putin curent, iar focalizarea este lenta, nu "are timp" sa focalizeze fiecare miscare a sferei.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 08 September 2018 - 08:40.


#147
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Diferentele de consum, per ansamblu, sunt infime. Mai mult, un telefon cu SD 645 dar cu soft neoptimizat, poate toca bateria mult mai repede decat un telefon optimizat bine. Tu poti scrie toate polologhiile din lume bazate pe niste cifre. E degeaba, daca nu testezi si in practica. Iar practica te contrazice.

#148
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Si asa incerci tu, Ionut, sa reinventezi teoria bateriei.

https://benchmarks.u...ySize=3.0,15.0k

Ia cauta tu Xiaomi Mi Mix 2 pe lista asta (10nm) si apoi Redmi Note 5 (14nm).


https://m.gsmarena.c...view-1758p3.php

Ia uite ce scrie acolo pentru Mi Mix 2s. 10h de web browsing si 8 si ceva de video.

https://m.gsmarena.c...view-1777p3.php

Aici sunt peste 13h. Deci poa' sa aiba Mi Mix'ul si 4000 mAh ca tot nu ajunge la valorile lui RN5.

Serios, Ionut. Lasa teoria asta.

Edited by TrafalgarLaw, 08 September 2018 - 15:31.


#149
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Cu voi nu se poate discuta, Notebookcheck spune "altceva", cu alte cuvinte nu este de parere cu GSMArena.
Nu reinventez nimic am postat doua capturi de pe siteul amintit.

Ca voi doriti sa "asimilati" ce va convine, este partea a doua.
Ce motiv as avea sa apar Mi Mix 2?
Nu il am si nici nu intentionez sa il am.

Este ca la TV, un post prezinta una, celalalt alta.va las sa alegeti ce doriti sa credeti.

Referitor la "teste sintetice" 636 nu are puterea lui 845 si punct.
Un test sintetic il va arata drept cu performanta  mai buna si autonomie mai slaba pe 845, pentru ca nu prezinta chestii de zi cu zi ci utilizarea maxima.
Maxim 636 < Maxim 845 => autonomie 636 > autonomie 845
Atutonomie chestii uzuale/simple/de zi cu zi 845 > 636.

Edited by i0nut_tt, 08 September 2018 - 16:18.


#150
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Prea multe tehnicalitati care nu ajuta la nimic. Plus, un alt subiect in care omul cere un sfat, iar userii se fac ca raspund, ca pretext, cu scopul de a se certa intre ei.

Ionut, vezi ca a inceput vocea romaniei si e cu andra si smiley ;)

#151
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Daca abonamentul nu era "pachet"(TV+Internet) scoteam de mult TV-ul, asa de mult ma pasioneaza, daca doresc sa fiu mintit, ma mint singur. :)
Am si raspuns, nu exagera, initatorul si-a cumparat S9+, toate bune si frumoase.

Cat despre Andra si Smiley: Andra are voce frumoasa, dar nu imi place, Smiley are cateva melodii bune.

Alta intrebare? :)

#152
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 08 septembrie 2018 - 22:48, said:

Alta intrebare? Posted Image


Renunta la expresia asta. In loc sa pari arogant, asa cum ai tu impresia, pari infantil.

Edited by Extinct, 08 September 2018 - 23:14.


#153
danpin

danpin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.10.2011
Pocophone F1
6/128
1900 lei la Emag.
Recomand!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate