Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sistem de racire pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

View Postcalinus68, on 24 august 2018 - 17:24, said:

Inox alimentar, cum sunt tancurile de vin de la statiuni.

Cred ca mi-ar trebui teava din inox pe care sa o fac serpentina. Dar unde gasesc colac de teava din inox alimentar?

View Postmosul595, on 24 august 2018 - 14:09, said:

Posibil sa pot sa-ți ofer o soluție  .Ce suma maxima dispui pentru acest proiect ? Pentru ca trebuie sa ai in vedere cit costa materialele ;un agregat  frigorific minim 300 de lei serpentina de cupru care nu este nici ea ieftină și trebuie calculata la volumul recipientelor pentru a putea face transferul termic și multe alte elemente de automatizare .In plus trebuiesc mult mai multe detalii concrete.........

Da-mi un telefon la 0722317283

#38
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Poți comanda aici in funcție de dimensiunile dorite prețul diferă  :
Serpentina din inox
Serpentina din inoxModel:
SERPENTINA INOX RACIRE
Telefon:
021/456.07.59 sau 0372 735 476

Aceasta este firma care produce subansamble din inox:
Rodax Impex Srl
Persoana de contact: Vanzari Departament
Adresa: Str. Sadului, Nr. 35, Sector 5
Localitate: Bucuresti
Judet: Bucuresti
Telefon: 021/456.07.59 sau 0372 735 476
Telefon mobil: 0722.329.080
Fax: 021/456.07.59


#39
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Merci mult. Dau o fuga la ei luni.

Cum fac eu calcul caloric sa stiu cata teava imi trebuie daca apa din fantana sa spunem ca are intre 10-12°?

Apa care iese din teava pot sa o arunc inapoi in fantana, avand in vedere ca debitul o sa fie mic?

#40
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Oricum la racirea cu apa iti trebuie serpentina serioasa sa dea rezultate, (ce volum de vin racesti ) sa te gandesti ca nu faci treaba cu o spirala de 20mm.

#41
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

View Postcalinus68, on 24 august 2018 - 20:21, said:

Oricum la racirea cu apa iti trebuie serpentina serioasa sa dea rezultate, (ce volum de vin racesti ) sa te gandesti ca nu faci treaba cu o spirala de 20mm.

Volumul este de 1000 litri.

#42
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Nu are nimeni idee cat ar trebui sa fie de mare teava si ce lungime?

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
...să începem...
1.tu trebuie să scoți din must căldura conținută în 1000 litri cam să scazi temp de la 24 la 14*C
Q = mCpDt = cam 10000 Kcal

2.pt a afla aria suprafeței de transfer de căldură
Q=KADt, de unde A = cam 22 metri pătrați

tu nu tre să te sperii, asta e suprafața să răcești mustul dintr=o singură trecere a agentului (apa de izvor :) )

deci fă mătăluță o serpentină cilindrică, din țeavă cu diametrul de juma de țol, mare cât să-ți încapă în toată budana și dă-i drumul la recirculare apă

când temp ajunga la valoarea dorită, oprești apa, apoi  - din cauza fierberii (tf must în alcohol) temp va crește iar, tu iar dai drumul la recirculare...ETC

ăăă... pompele alea de care-ți ziceam NU ridică apa din puț
deci cumperi mătăluță și un hidrofor cu care alimentezi un bazin cu plutitor

din acest bazin tragi cu pompița minune!

(dar nu mai bine mă asculți și faci vin strămoșesc??? :o )

hmmm... uite cum ajungem să-nțelegem de ce NU poate costa un vin îmbuteliat - LA RAFT - 8 lei/litru!!!

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgushpi, on 27 august 2018 - 12:46, said:

de ce NU poate costa un vin îmbuteliat - LA RAFT - 8 lei/litru!!!

pe vremuri ii zicea "dealurile chimiei" sau "din podgoriile noastre forestiere"
dar tot mai bun era sarilear incurnitezel .. ;)

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
3 lei costă materia primă (pt 1 litru)
x lei manopera
y lei îmbuteliatul (cu tot cu ambalaj)
z lei costă transportul

apoi 30% adaosul comercial al producătorului
apoi între 100-300%  adaosul comercial al vânzătorului

cum drakku să fie 8 lei butelca?

#46
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Multumesc mult de sfaturi.
Acum sa o luam pe etape:
1. Ma intreaba cel cu teava de inox diametrul cilindrului, numar de spire, distanta dintre spire iar la grosime i-am zis sa fie de 200mm.

2. Pentru vinul meu materia prima costa 4 lei/litru, sticla 2,2 lei, eticheta fata+spate 1,5 lei, dopul 2,1 lei, capisonul 0,2 lei si avem un cost de ~10 lei/sticla. Aici nu am pus curent, manipulare, transport struguri/sticle, depozitare, pritocuri, MUNCA Posted Image .. si acum sa facem un calcul Posted Image . Nu pun sulf, nu pun nimic decat struguri si e vinul meu de care ma bucur cu pritenii

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007

View PostBarbarosa, on 27 august 2018 - 13:37, said:

1. Ma intreaba cel cu teava de inox diametrul cilindrului, numar de spire, distanta dintre spire iar la grosime i-am zis sa fie de 200mm.

pot sa-ti sugerez furtunul flexibil gofrat pentru racordurile de gaze? ;) sa detaliez cu ce te ajuta gofrajul?

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
1. diam cilindru = este diam vasului tău minus 20 de cm (să fie serpentina la cel puțin 10 cm de peretele vasului
2. între spire io aș lăsa 1 cm, încă 20 cm de la fund  (să nu se-nnece în drojdie) și doar fo 5 cm de la suprafață (că acolo-i mai cald mustul!)
3. deci calculezi câte spire în funcție de parametrii de la pct 2
4. ce-i aia 200 mm grosime? 20 cm grosimea cui??? poate 2 mm grosimea țevii...

PS: aș cere să se facă spirala conică!

#49
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Da, dar nu e ok. Eu trebuie sa bag si sa scot serpentina. O tin cateva zile cat este foc mare apoi o scot ca o sa-mi fie necesara la alt bazin.
Ma gandeam la o serpentina de 30cm diametru si spire apropiate la 1cm, cu inaltime de1metru.

#50
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Nu cunosc in amănunt tot procesul tehnologic pe care îl urmezi pentru a păstra calitatea vinului in parametrii dar mai vin cu o idee in cazul in care este viabila .Daca ai recircula vinul cu trecere prin ceva asemanator unui boiler pentru a diminua temperatura nu ar fi mai rezonabil?Solutia aceasta ar fi una economică ce nu implica cheltuieli mari cu acea serpentina

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmosul595, on 27 august 2018 - 14:40, said:

Nu cunosc in amănunt tot procesul tehnologic pe care îl urmezi pentru a păstra calitatea vinului in parametrii dar mai vin cu o idee in cazul in care este viabila .Daca ai recircula vinul cu trecere prin ceva asemanator unui boiler pentru a diminua temperatura nu ar fi mai rezonabil?Solutia aceasta ar fi una economică ce nu implica cheltuieli mari cu acea serpentina

View PostBarbarosa, on 27 august 2018 - 14:20, said:

Da, dar nu e ok. Eu trebuie sa bag si sa scot serpentina. O tin cateva zile cat este foc mare apoi o scot ca o sa-mi fie necesara la alt bazin.
Ma gandeam la o serpentina de 30cm diametru si spire apropiate la 1cm, cu inaltime de1metru.

dacă vei răscoli mustul aflat în fierbere, și-l vei pune mereu în contact cu oxigenul din aer, vezi să nu pierzi bunătate de producție
secretul transformării zahărului în alcool este procesul anaerob (de-aia și pui „fierbătoare” la butoi: să ai mereu o pernă de CO2, iar O2 să lipsească în totalitate)
(amintește-ți că în cramele de renume ai văzut sticle pline, răsturnate cu fundul în sus, astfel încât dopul de plută să nu se usuce și să intre aerul prin el...)

#52
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

View Postmosul595, on 27 august 2018 - 14:40, said:

Nu cunosc in amănunt tot procesul tehnologic pe care îl urmezi pentru a păstra calitatea vinului in parametrii dar mai vin cu o idee in cazul in care este viabila .Daca ai recircula vinul cu trecere prin ceva asemanator unui boiler pentru a diminua temperatura nu ar fi mai rezonabil?Solutia aceasta ar fi una economică ce nu implica cheltuieli mari cu acea serpentina

Acum daca e sa radem, macar sa o facem impreuna. Prostia care mi-a trecut prin cap cand mi-a zis Mosul de trecerea vinului prin ceva am pus-o in practica Posted Image
Asadar, am fost la Rodax am stat de vorba cu "nenea" si am facut calcule peste calcule si asa am dat la confectionat o serpentina din inox de 20mm cu 12m lungime (adica 2 bare). Va avea fi-ul de ~400mm, distanta dintre spire de 30mm si probabil o lungime totala de 600-700mm. Intrarea si iesirea vor fi una langa alta la unghi de 90°
Am facut rost de o lada de congelare care raceste la -30°C (poate fi reglata si mai jos) si o sa-mi iau un bac de plastic suficient de incapator pentru serpentina.
O sa umplu bacul cu apa, scufund serpentina si dau temperatura la -30°C. Apa probabil o salinizez sau pun antigel sa nu inghete.
Voi circula vinul de cateva ori pe zi cu o pompa care duce 2.000 litri/ora si pe care deja o folosesc de ceva timp la transvazare lichid.

Acum sa vad care va fi temperatura la intrare si care la iesire. Nu mai spun ca mi-e teama putin sa nu fie prea frig si sa se infunde teava, desi este un fluid la 20° care circula cu ceva viteza.

Practic, sper sa functioneze ca un schimbator de caldura. Oare o fi ok asa ca ieftin sigur nu a fost?

Ceva idei?

Si multumesc inca o data pentru toate sfaturile si ideile voastre utile. Posted Image

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
mie îmi place ideea..., dar bagă ceva antigel în agentul de răcire - nu doar pt a nu îngheța, ci și pt că antigelul are capacitate calorică mai mare (deci înmagazinează mai multă căldură)

#54
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Tot la fel de bine poți sa păstrezi și ideea de a Racii cu apa din put  pentru ca nu ar mai fi costuri cu energia electrică care in timp vor avea o valoare de loc neglijabila,doar ca va trebui sa reciculi o data vinul cu o pompa de 80-100 de wati și apoi sa aduci apa cu alta submersibilă de 600-900 wati și așa vei ajunge la un consum de aproape 1 kw pe ora la modul economic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate