Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem de racire pentru vin

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Salut,
Vreau sa construiesc un sistem de racire pentru 3 bazine de inox in care fermentez vin. Bazinele au capacitatea intre 500 si 900 de litri.
Trebuie sa construiesc o serpentina care sa intre in interiorul vasului si alaturi sa pun un compresor sau un sistem de racire. Daca pot adauga si un termostat este perfect.
Ajutati-ma va rog cu idei sau contacte care se pot ocupa de proiect. Proiectul este la 20km de Bucuresti.

Multumesc anticipat si cea mai buna solutie o recompensez ca nu-mi place sa raman dator :)

Attached Files



#2
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018
Inainte de hristos, omenirea facea vin.
Cum asigurau temperatura optima pentru fermentatie, fara tehnologiile sofisticate ale secolului nostru?
Daca vrei neaparat tehnologie din era spatiala, calcule, agent frigorific si compresor. Vad ca deja ai calculat si obtinut 2 serpentine.

Edited by maramiopedi, 19 August 2018 - 13:37.


#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Ce spui tu se cam bate cap in cap. Vrei sa faci fermentare controlata?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Spumant ?

#5
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Da, trebuie sa fermentez la temperatura controlata (14-16°C) in conditiile in care vinul ajunge in mod natural la 22-24°C in timpul fermentatiei (si asta pt ca recipientele sunt la vreo 2-3 metri sub nivelul pamantului.
Repet, am nevoie de cineva care sa se poata ocupa de realizarea serpentinei si de solutia tehnica pentru ca eu nu ma pricep...serpentina trebuie legata la un sistem cum s-o numi el, ceva.

 maramiopedi, on 19 august 2018 - 13:34, said:

Inainte de hristos, omenirea facea vin.
Cum asigurau temperatura optima pentru fermentatie, fara tehnologiile sofisticate ale secolului nostru?
Daca vrei neaparat tehnologie din era spatiala, calcule, agent frigorific si compresor. Vad ca deja ai calculat si obtinut 2 serpentine.

.of,of,of...ca sa ai un vin de calitate trebuie sa respecti niste lucruri. Pe vremuri sapau cramele si la peste 10 metri sub pamant unde era temperatura scazuta. Ca sa nu mai zic ca suntem afectati si de incalzirea globala :)

 crisstonne, on 19 august 2018 - 13:48, said:

Spumant ?

Nu. Doar vinuri linistite.

Edited by Barbarosa, 19 August 2018 - 13:52.


#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 maramiopedi, on 19 august 2018 - 13:34, said:

Inainte de hristos, omenirea facea vin.
Nu cred ca ti-ai dori sa bei posirca pe care o faceau aia pe vremuri si-i ziceau vin.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
nu ar fi mai usor si mai economic o climatizare a camerei in care se afla recipientele?

#8
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

 Onan_Barbaru, on 19 august 2018 - 14:00, said:

Nu cred ca ti-ai dori sa bei posirca pe care o faceau aia pe vremuri si-i ziceau vin.
Adica omenirea nu era in stare sa faca DECAT posirca?
Faceau si vin bun, ca nu avea toata omenirea acces la caviar, asta-i alta mancare de peste.

#9
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

 r_murphy, on 19 august 2018 - 14:06, said:

nu ar fi mai usor si mai economic o climatizare a camerei in care se afla recipientele?

Asta este varianta de rezerva dar sub 16°C nu cred ca am cu ce sa scad temperatura.
Anul trecut in conditiile in care aveam temp ambientala 14-16°, temp in bazin era 22-23° si nu e bine deloc.

#10
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Cauta o locatie gen crama, beci, cu siguranta are sub 18 grade. Pentru partea tehnica discuta cu un frigotehnist nu e greu sa-ti faca sistemul de serpentine cu termostat.

Edited by calinus68, 19 August 2018 - 14:34.


#11
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

 calinus68, on 19 august 2018 - 14:32, said:

Cauta o locatie gen crama, beci, cu siguranta are sub 18 grade. Pentru partea tehnica discuta cu un frigotehnist nu e greu sa-ti faca sistemul de serpentine cu termostat.

Cred ca nu m-am exprimat corect. Caut frigotehnist dar baietzii prefera sa monteze aer conditionat decat sa dea idei si sa faca o chestie mai inteligenta :(

#12
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

 Barbarosa, on 19 august 2018 - 14:43, said:


Cred ca nu m-am exprimat corect. Caut frigotehnist dar baietzii prefera sa monteze aer conditionat decat sa dea idei si sa faca o chestie mai inteligenta Posted Image
Probabil pentru ca respecta proverbul romanesc:
Nu te lega la cap daca nu te doare.
Nu-i cazul meu, eu nu sunt frigotehnist, dar ma pun in locul "baietilor" si ma gandesc:
Daca-i fac lucrarea, si apoi asta incepe sa ma frece la cap ca vrea garantie, mentenanta, despagubiri ca s-a stricat vinul,etc.??????????
Daca el calculeaza ceva, si trebusoara are un pret, iar clientul alege o varianta mai ieftina, dar mai putin fiabila?

#13
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

 maramiopedi, on 19 august 2018 - 14:52, said:

Probabil pentru ca respecta proverbul romanesc:
Nu te lega la cap daca nu te doare.
Nu-i cazul meu, eu nu sunt frigotehnist, dar ma pun in locul "baietilor" si ma gandesc:
Daca-i fac lucrarea, si apoi asta incepe sa ma frece la cap ca vrea garantie, mentenanta, despagubiri ca s-a stricat vinul,etc.??????????
Daca el calculeaza ceva, si trebusoara are un pret, iar clientul alege o varianta mai ieftina, dar mai putin fiabila?

Daca lumea ar fi gandit asa cred ca ne aflam la caruta si calaream pe cal.
Normal ca daca imi cere sume exorbitante nu dau dar nici gratis nu am obiceiul sa primesc ceva ;)

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Barbarosa, on 19 august 2018 - 14:12, said:

Asta este varianta de rezerva dar sub 16°C nu cred ca am cu ce sa scad temperatura.

se construiesc camere frigorifice unde se face frig de -20 si ceva de grade, 16 este apa de ploaie .. asa cum zicea calinus, cauta un frigotehnist nu astia cu aerele congestionate -cei care se ocupa de camerele frigorifice de la mega, penny, metro ... chestii industriale.

in alta ordine de idei, 20 km de bucuresti, cam in care directie, aproximativ, nu punctiform Posted Image si mai ales, care este dimensiunea incaperii in care vrei sa pui recipientii (suprafata+inaltime) sa intreb pe cineva daca se baga.

Edited by r_murphy, 19 August 2018 - 16:25.


#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Hai sa zic si eu o idee :
- Serpentine prin  care circula apa , care incalzita fiind de la recipientele de vin se raceste cu ceva ventilatoare intr-un sistem radiator/ventilator (eventual un aer conditionat ce raceste fortat acel radiator) si se intoarce inapoi la recipientele de vin.
Cum vinul se "coace" in sept-oct cred ca temperatura de racire asigurata de schimbatorul de caldura ventilator-radiator, ar fi OK
Daca ai in zona un put de adancime, iei apa de acolo la 12 gr o plimbi prin serpentina si o faci retur ?

Edited by keta, 19 August 2018 - 16:26.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Trebuie neaparat serpentina rotunda? Daca e ca si rezistentele la boiler are ceva? Il poti introduce in vasul de fermentare prin capac?

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca e in opt colturi ar fi perfect, dar de unde dracu o iei ? Sper ca te referi la sectiune ? cum teava de Cu maleabila este de obicei rotunda in sectiune te folosesti de ce ai....Daca e vorba de forma spirei atunci ar trbui vazut ce este mai eficient, Ma gandesc ca la spira rotunda aerisirea se face de la sine , in alta forma ar fi foarte greu sa aerisesti acel circuit.

Edited by keta, 19 August 2018 - 17:04.


#18
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
La cramele industriale, serpentina inconjoara la exterior butoaiele uriase, temperatura este monitorizata prin sonde de sticla pozitionate permenent la partea de sus.

Racirea nu se face prin serpentina introdusa in vin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate