Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

UDMR si 10 august. De ce tace UDMR-ul ?

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#19
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009
Se pregatesc pentru 1 decembrie.

#20
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
O expresie romaneasca "tace si face".
Evenimentele din ultimile zile si in mod special cele declarate de unii care se cred mari formatori de opinie convine de minune UDMR-ului si celorlalte organizatii politice si mai putin "politice" ale cetatenilor romani de origine maghiara.
E trist cand vezi ca unii "romani" declara utilizarea gazelor lacrimogene ca utilizarea de arme chimice.
Si mai trist cand vezi unii "romani" care se declara muribunzi de la inhalarea de gaze lacrimogene.
Stiu ca acest punct de vedere va deranja unii colegi de forum dar am "trait" mineriada din septembrie 1991 in aceeasi locatie ca mitingul din 10 august.
In ziua cand minerii au luat cu asalt sediul guvernului la Piata Romana era "ceata" de la gazele lacrimogene.Gazele isi faceau efectul si in alte locatii mai indepartate.
Dar "curentul de opinie" a fost format in mentalul cetatenilor simpli din Occident, daca in Romania fortele de ordine legale au gazat cu
"arme chimice" niste simpli protestari la o manifestare a unor cetateni prin care vor sa obtina desfintarea prin forta a unor institutii locale ale statului utilizarea gazelor lacrimogene va fi redata in Occident ca "genocid etnic".
Repet, imi asum viitoarele critici ale opiniei mele exprimata mai sus dar deseori "ne batem singuri cuie-n talpa".

PS.
Topicul a fost deschis de un coleg de profesie militar, adica stie sa traga cu arma si de-a lungul anilor a luat parte la diverse simulari si aplicatii de profil unde au fost utilizate gaze lacrimogene,iritante, fumigene de concentratie mai mare compartiv cu cele de uz civil.
Si sa vezi de misto e atunci cand inainte de simularea respectiva un militar isi verifica minutios masca de gaze, filtrul, supapele si la un moment dat in mijlocul actiunii simte cum ii cedeaza un vizor de la masca, simte "mirosul" gazului cu ochiul dar nu se opreste, merge inainte.
Insa unii care vor o schimbare de guvern, nu vreau sa-i etichetez acum, s-au dat "gazati" aproape mortal de la gazele lacrimogene.
Morala, o vorba romaneasca spune ca "cine se aseamana se aduna" si imi pare rau pentru ei, nu sunt in stare sa ajunga la putere prin forta si nu  vor ajunge nici prin lupta politica.


#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da, gazele le -am simtit si eu pe la exercitii .Eu insa nu stiu sa imi explic tacerea acestora din UDMR  .Doar atat .Usor insa,  cu ajutorul colegilor,  incep si eu sa inteleg cum devine chestiunea .
Greu, dar parca, parca ..

Edited by GingisHan2015, 18 August 2018 - 16:20.


#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
daca jandarii nu au batut si unguri, de ce sa guitze ceva. stau pe coada lor si se bucura, eventual mai si cinta "intarita-i drace, ca si mie-mi place" ..

#23
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View PostGingisHan2015, on 18 august 2018 - 15:07, said:

Se intampla si s-au intamplat evenimente importante in ultima perioada, s-a discutat si se va discuta ani de zile dupa acest protest al diasporei si poate nu vom sti niciodata totul despre cele mai dure si nedorite evenimente din istoria moderna a Romaniei .
Alde a vorbit, a vorbit si PSD, au vorbit ziaristi, au vorbit jandarmi, analisti politici, am vorbit si noi aici de ne doare gura si tastatura .
Un singur partid n-a vorbit absolut nimic, nici o aluzie subtila macar, nimic, nimic, nimic .
Ba inca nici colegii nostri de forum n-au vorbit si nici macar o postare din partea lor nu am citit .Eu nu imi explic asta, nu inteleg aceasta tacere si as dori sa intelegem impreuna fenomenul .
De ce tace UDMR,  de  ce tac maghiarii din Romania .Eu doar suspicionez ca nu sunt poate de acord cu modul in care s-a actionat acolo si nu pot vorbi nimic de rau contra aliatilor .Oare zic bine ? Oare gresesc ? Totusi, de ce  tac maghiarii ?

NU TOTI MAGHIARII SUNT SI UDMR-ISTI
Eu personal am initiat topicul in care am propus obligarea purtarii unei matricole [Nr de identificare] care sa fie vizibila la actiuni de represiune sau de ordine ca sa se poata filtra si identifica pe acei [jindari] care abuzeaza de bastoane,gaze si alte arme [pumnii .picioarele]
Pe mine nu ma reprezinta ca maghiar fiind UDMR-ul si nici pe o foarte mare parte de maghiarimea din Romania!
Ca si la romani sunt tot felul de gandiri si ideologii dar cea mai grava este/sunt [romani si maghiari] cei care din indiferenta nu se duc nici macar la alegeri la vot,
Dar dupa doua luni injura guvernul.
Din pacate si acestia [UDMR] nu se mai pot starpii ca si PSD au radacina buna, adanc infipta si sunt cei care au supt tata buna a PCR,ei sun de fapt fii si nepotii lor si sunt greu de schimbat ideologic.Voteaza orice lege si prostie antiumana si antiromaneasca de care vor suferii totdeauna si palmasii maghiari.

Edited by csoka2002ro, 18 August 2018 - 16:43.


#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Csoka, chiar n-am nici un bai aici cu nimeni .Era efectiv o mare dilema tacerea asta, bro ! Posted Image

#25
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postwolfmanro, on 18 august 2018 - 15:17, said:

UDMR-ului ii convine instabilitatea si degringolada intretinute de idiotii #rezist. UDMR isi freaca mainile si probabil au niste erectii cat casa cand vad Romani vs Romani in Piata Victoriei. D-aia tace UDMR. Ca le convine situatia. Iar voi si pesedestii, ca prostii, nu vedeti asta.

Nu este adevarat ! sunt maghiar si nu m-am bucurat deloc de ce s-a intamplat !

View PostGingisHan2015, on 18 august 2018 - 16:45, said:

Csoka, chiar n-am nici un bai aici cu nimeni .Era efectiv o mare dilema tacerea asta, bro ! Posted Image
Cum am scris mai sus sunt smecheri [UDMR elita din UDMR ]pana in panzele albe,totdeauna au stiut ce strategie sa aplice.
Sunt si foarte oprtunisti,si s-au folosit de minune totdeauna pentru ciolanel.

Edited by csoka2002ro, 18 August 2018 - 16:48.


#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcsoka2002ro, on 18 august 2018 - 16:47, said:

Nu este adevarat ! sunt maghiar si nu m-am bucurat deloc de ce s-a intamplat !
oamenii normali ies din discutie ;)

#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

UDMR-u este singurul partid politic din romanika
care este la guvernare inca de la infiintare.
capacitatea lor de a negocia ii fac ceva ce
lipseste rumanilor....politicieni de profesie

#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Respectul meu neconditionat dragule .Esti de admirat si o spun cu toata sinceritatea .

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Postwolfmanro, on 18 august 2018 - 15:17, said:

UDMR-ului ii convine instabilitatea si degringolada

Atit !

View Postcsoka2002ro, on 18 august 2018 - 16:41, said:

NU TOTI MAGHIARII SUNT SI UDMR-ISTI

Doar majoritatea de 90% !

9 % is PPMT-isti !

1% sunt nehotariti cu care din astea 2 sa tina: Cu extremistii hard core din PPMT  sau cu extremistii din UDMR !?

Edited by Daco_Get, 18 August 2018 - 16:56.


#30
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Cei de la udmr au vorbit destul de clar  ...

27 Iunie 2018 : ,,...parlamentarii udmr nu vor vota motiunea de cenzura ... decizia UDMR de a nu susține moțiunea de cenzurã semnatã de PNL, USR și PMP ...''

Decembrie 2017 :
,,...Presedintele Partidului Popular European critica puterea PSD-ALDE de la Bucuresti pentru modificarea legilor Justitiei din Romania, dar si pe UDMR, partid membru PPE, care a votat alaturi de putere...''

#31
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
UDMR "nu știe să vorbește", de-aia tace. ;)

#32
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
MAi exista UDMR?Posted Image

#33
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cine spuea ca in dragoste si
politica, totul este permis ?

#34
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da. Dar nu vorbeste .

#35
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postdanyel61, on 18 august 2018 - 15:21, said:

Sunt în concediu toti.

Sunt în concediu toti.
Si strang din c..r dar sunt mai smecheri de a face sau a zice ceva nelalocul lui

View PostDaco_Get, on 18 august 2018 - 16:55, said:

Atit !


Doar majoritatea de 90% !

9 % is PPMT-isti !

1% sunt nehotariti cu care din astea 2 sa tina: Cu extremistii hard core din PPMT  sau cu extremistii din UDMR !?

Asta din statisticile cui ?Realitatea din tara este garantat alta,si batranii mei parinti tata la 79 de ani si socrul la 76 se dezic de politica oprtunista si mincinoasa a UDMR.

#36
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postcsoka2002ro, on 18 august 2018 - 17:13, said:

Asta din statisticile cui ?Realitatea din tara este garantat alta,si batranii mei parinti tata la 79 de ani si socrul la 76 se dezic de politica oprtunista si mincinoasa a UDMR.

Evident Posted Image , acesta este si motivul pt care UDMR intra mereu in parlament cu o prezenta la vot de 100%, mai ceva ca Teleorman.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate