Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DIGI 4K, prima televiziune 4K din România se află în teste.

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2159 replies to this topic

#451
dorindorin10

dorindorin10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 20.10.2015
Ei când au mers la CNA pentru aprobare trebuia sa fie pregătiți deja,așa i in România merg pentru aprobare și apoi durează cu lunile lansările de posturi sau altceva. de genu.

#452
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 06.09.2010
In legea audio-vizualului, varianta initiala, era specificat faptul ca un post radio-TV trebuie sa emita in maxim 18 luni de la primirea licentei, in caz contrar licenta devine nula.

Edited by megafanro, 16 November 2018 - 21:53.


#453
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Lol, esti culmea. Stii sa faci diferenta intre a anunta oficial si a spune ceva neoficial intr-o sedinta ?

Se pare ca nu stii sa faci diferenta asa ca iti traduc eu.

Oficial inseamna sa dai un comunicat de presa, sa pui stire pe site-ul Digi Romania, sa dai SMS-uri la abonati, sa le trimiti e-mail, eventual sa pui pe crawl pe Digi 24 si/sau Digi Sport ca in data de X se lanseaza canalul. Asta inseamna oficial.

In sedinta CNA s-a spus doar ca daca totul este ok si sunt conditii ideale se va lansa in jurul datei de 8 sau 9 noiembrie. A fost o data estimativa, nu a fost ceva anuntat in  mod oficial.

#454
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 05.12.2010

 catalinman, on 16 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Lol, esti culmea. Stii sa faci diferenta intre a anunta oficial si a spune ceva neoficial intr-o sedinta ?

Se pare ca nu stii sa faci diferenta asa ca iti traduc eu.

Oficial inseamna sa dai un comunicat de presa, sa pui stire pe site-ul Digi Romania, sa dai SMS-uri la abonati, sa le trimiti e-mail, eventual sa pui pe crawl pe Digi 24 si/sau Digi Sport ca in data de X se lanseaza canalul. Asta inseamna oficial.

In sedinta CNA s-a spus doar ca daca totul este ok si sunt conditii ideale se va lansa in jurul datei de 8 sau 9 noiembrie. A fost o data estimativa, nu a fost ceva anuntat in  mod oficial.
Digi niciodata nu a anuntat sau promovat lansarea unui canal inainte de lansare( ba da odata, parca au anunta ca lanseaza in premiera in Romania a canalului BBC Earth, dar....)
Daca nici anuntul la CNA nu este ceva oficial, nu are rost sa discutam, normal era cu anuntul de lansare in luna noiembrie, fara sa spui 8-9 noiembrie, oricum comunicare Digi cu clientii este zero.
Eu am rabdare cu lansarea, dar Digi a cam dat cu stangul in dreptul cu lansarea acestui canal.

#455
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 15.07.2005
aveti rabdare o sa emita in curand noul Digi 4k !!! nu va mai vaicariti pe aici !
Eu m-am reabonat la digi, special pentru acest canal 4k asa ca... astept cuminte..si sunt constient ca sunt de tras cabluri,  de testat ..filme..documentare..etc...sunet..sunt sigur ca pana la sfarsitul anului ii vor da drumul !

Edited by djmaxx, 17 November 2018 - 19:36.


#456
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Am si eu o intrebare: acest canal o sa faca upscaler de la full HD la 4k? sau o sa emita 4k nativ?
Pentru a emite nativ 4k trebuie sa se faca investitii in echipamente profesionale. Si acestea nu sunt ieftine.

Edited by testing1b, 18 November 2018 - 20:18.


#457
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Se inteleg bine cu BBC. Iau documentare 4K de acolo. Muzica 4K e pe toate drumurile. Sport 4K se produce cu tona. Stiri 4K clar nu o sa fie, vorba ta, costa mult echipamentele...

#458
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 24.05.2014
4 k nativ va fi sigur. Despre Upscaler-ul de la UHD la Full HD nu se stie nimic.

#459
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,991
  • Înscris: 18.09.2008

 mediasettv, on 18 noiembrie 2018 - 20:36, said:

4 k nativ va fi sigur. Despre Upscaler-ul de la UHD la Full HD nu se stie nimic.

Poate downscaller.

#460
gabriello

gabriello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.02.2007
eu  zic  sa  așteptam  să îi dea drumul si  avem ce  să comentăm  după

atatea comentari  fara rost  pe  acest  subiect

#461
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
se va putea vedea si pe un tv full hd? cu CI daca va fi codat?

#462
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 24.05.2014
Se va plati suplimentar ptr.Digi 4 k!Cu siguranta decodarea lui se va face cu un Smart Cam CI +.
4 k nativ va fi sigur!
Nu se știe daca va avea si o variantă ptr.tv full hd/sd.

P.S.Cu putin noroc, in 2019 poate ne vom bucura de 2 posturi tv 4 k in reteaua RDS (Digi 4 k  si Travel Mix 4 k).Doamne ajută!

Edited by mediasettv, 20 November 2018 - 08:37.


#463
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
Deja incepeti sa visati cu ochii deschisi
Nu spun ca nu ar fi bine sa aibe 2 prg tv 4K , dar deocamdata..........avem niste declaratii si atat , nimic practic

#464
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 10.10.2003

 wather, on 20 noiembrie 2018 - 17:09, said:

Deja incepeti sa visati cu ochii deschisi
Nu spun ca nu ar fi bine sa aibe 2 prg tv 4K , dar deocamdata..........avem niste declaratii si atat , nimic practic


.... si niste teste vara asta (importante, mai ales prin prisma declaratiilor)

#465
samsseba

samsseba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.12.2012
Aceasta lansare a postului Digi4k seamana izbitor cu lansarea "de succes" a postului 10TV... sper sa nu se indrepte spre acelasi "succes"...

#466
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Sau are aceiasi poveste ca si postul generalist insa nelansat nici pana astazi....Digi One.

#467
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
https://en.wikipedia...tion_television
Eu nu am reusit sa gasesc undeva vreo informatie de transmisie 4k pe CATV, toate transmisiile UHDTV s-au facut pe satelit sau DVB-T2, nicaieri nu scrie pe cablu.
Apoi nu stiu ce sperante de continut ar fi pentru un astfel de post, transmisiile sportive interesante se cumpara cu licenta pe bani grei nici macar Eurosport nu isi permite sa cumpere orice.In cazul unui post local nici macar competitii locale nu ar putea cumpara.Documentare BBC? serios, pai Planet Earth este pe disc UHD si costa serios nu se redifuzeaza la tv.Filme bune? la fel, costa serios si numai un distribuitor mare isi permite sa cumpere asa ceva iar in 4k nici vorba.
Bucuresti TV va fi ceva superb in comparatie.
Viitorul continutului 4k este online tip streaming VOD gen Netflix, Prime, nu posturi tv locale.Dar chiar si acesti mastodonti internationali nu isi permit orice, au o oferta limitata.

#468
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
FC72 aveam pretentii de la tine , INES-ul nu transmite prin iptv doua prg tv 4K
Atata timp cat magistrala o ai prin fibra , personal NU cred ca este vreo prb in a transmite un prg tv 4K prin dvb-c
Asta vara cand au retransmis CM 2018 in 4K prin dvb-c cum au putut si acum nu
Legat de licente , aici e alta poveste si cred ca vor incheia mai multe contracte de retransmitere cu diferite prg tv 4K existente prin satelit
Ramane sa vedem la ce pret va fi acest nou prg tv 4K , mai ales ca rcs-ul a obisnuit romanul cu preturi mici si nu cu CALITATE
Acum vine cu un prg tv CALITATIV si sa vedem la ce pret , pe net se vehiculeaza ca nu va fi mare
Insa notiunea de ''pret mare'' depinde de interpretarea fiecaruia si oricum doecamdata scriem/discutam doar presupuneri
Sa il anunte odata oficial si sa ii de-a drumul si apoi vom vedea/scrie concret pro/contra despre acest prg tv 4K , pna atunci.......

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate