Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Parere aspirator robot - Roomba, Xiaomi, Dyson etc

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#271
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,165
  • Înscris: 22.05.2003
Xiaomi V1 International upgrade firmare, pe IOS si server Europa.

pentru cine are V1, e diferenta intre versiunea de China si cea Internationala, cred ca e aici problemele.

@business11 - incearca sa il treci pe Singapore server (pare a fi un common fix)

https://en.miui.com/forum-52-1.html


P.S. Reinstaleaza aplicatia Mi Home.
Daca tot nu vrea, ia-l la sub brat si mergi la vecina, sa incerci pe conexiunea/wifi-ul ei.

Attached Files



#272
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
zilele trecute tot incercasem pe Mainland, Singapore, India, Turcia si nu a vrut. O sa incerc din nou diseara sa vad ce si cum.

Deodata asa sa nu mai mearga ma si enerveaza.

#273
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
Buna seara!
De abia am scos robotul din cutie, am instalat aplicatia ( v5.4.33) dar un reusesc sa il conectez. Am lasat pe mainland China. Sa schimb? Am zis ca mai bine intreb prima data :)

#274
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
La mine merge pe Mainland China. Eu zic sa verifici pasii

#275
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
O sa mai incerc. Multumesc! Am uitat sa specific Android 9

#276
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
xiaomi roborock merge doar pe 2.4ghz.

#277
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
M-a sunat mama aproape plangand, ca nu ii mai merge robotelul.
Era disperata, ca o ajuta enorm :)

L-a pus stramb pe baza si nu se incarca, deci s-a oprit.
L-a pus la loc, s-a incarcat si putut sa ii dea dxrumu.

Happy, Happy mom!

#278
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,798
  • Înscris: 13.01.2005
E mai mare în realitate decât pare în poze.

#279
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Xiaomi V1 International upgrade firmare, pe IOS si server Europa.

pentru cine are V1, e diferenta intre versiunea de China si cea Internationala, cred ca e aici problemele.

Ai idee care ii diferenta dintre versiunea internationala si cea chinezeasca? Doar ceva diferente de firmware/aplicatie mobil sau si diferente hardware? Versiunea afecteaza cu ceva in utilizarea de zi cu zi?

Tocmai am cumparat ieri urmatorul model cu 265$ si livrare din Germania: https://www.aliexpre....3a5e4c4du5WI5X

N-am idee ce versiune o fi cel pe care l-am comandat. Nu este mentionat.

Later Edit: vad ca exista ceva variante de convertit robotelul intre chinese/international.
https://drive.google...PCUZSTfA7Y2vbf8

Pare destul de complicat si n-am studiat exact sa vad beneficiile.

Edited by epuru, 25 November 2018 - 13:50.


#280
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,165
  • Înscris: 22.05.2003
Daca vine din Germania, e versiunea Internationala.

#281
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
inca nu am reusit o conexiune pe serverul Europa. Pe Singapore inca nu am mutat aplicatia nu am avut timp destul.

Inca nu imi functioneaza si deja disper, nu stiu daca sa fie de la robot sau de la aplicatie (update). Am zis sa astept pana la urmatorul update sa vad atunci diferenta, dar deja ma enerveaza.

#282
cocioaba

cocioaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.07.2005
business11 . am patit si eu ceva de genul tau incercand sa  comand asipiratorul cu Alexa . am incercat diferite servere ,update pana a murit legatura cu androidul . rezolvarea este sa te intorci la firmware original cu care a venit roborock . acesta de afla in memoria lui  .comanda este :
Restore Factory Settings
If the machine does not function properly after resetting,
please hold the button when the machine is on, and press
the rest button at the same time, until you hear the voice
prompt „start restoring the initial version“, then the main
unit has been restored to the factory settings.

pana nu spune  „start restoring the initial version“  si dupa 10-15 minute  ca a terminal  , resetarea nu s-a executat .

Dupa aceea totul ar trebui sa fie ca nou la conectarea cu aplicatia . daca nu vrea te conectezi tu la wifi robotului si dai conectare  Succes

#283
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcocioaba, on 27 noiembrie 2018 - 10:40, said:

business11 . am patit si eu ceva de genul tau incercand sa  comand asipiratorul cu Alexa . am incercat diferite servere ,update pana a murit legatura cu androidul . rezolvarea este sa te intorci la firmware original cu care a venit roborock . acesta de afla in memoria lui  .comanda este :
Restore Factory Settings
If the machine does not function properly after resetting,
please hold the button when the machine is on, and press
the rest button at the same time, until you hear the voice
prompt „start restoring the initial version“, then the main
unit has been restored to the factory settings.

pana nu spune  „start restoring the initial version“  si dupa 10-15 minute  ca a terminal  , resetarea nu s-a executat .

Dupa aceea totul ar trebui sa fie ca nou la conectarea cu aplicatia . daca nu vrea te conectezi tu la wifi robotului si dai conectare  Succes

banuiesc ca te referi la Home Button? Pai tin, imi apare vocea cu: "reseting to factory settings, this will take 5-10 minutes" si dupaia lumineaza becurile si nu stiu ce trebuie facut. Dupa care nu mai aud nimic si aspiratorul e ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

La ce te referi cu "conectezi tu la wifi robotului si dai conectare" ?

Mersi

#284
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007

View Postcocioaba, on 27 noiembrie 2018 - 10:40, said:

business11 . am patit si eu ceva de genul tau incercand sa  comand asipiratorul cu Alexa . am incercat diferite servere ,update pana a murit legatura cu androidul . rezolvarea este sa te intorci la firmware original cu care a venit roborock . acesta de afla in memoria lui  .comanda este :
Restore Factory Settings
If the machine does not function properly after resetting,
please hold the button when the machine is on, and press
the rest button at the same time, until you hear the voice
prompt „start restoring the initial version“, then the main
unit has been restored to the factory settings.

pana nu spune  „start restoring the initial version“  si dupa 10-15 minute  ca a terminal  , resetarea nu s-a executat .

Dupa aceea totul ar trebui sa fie ca nou la conectarea cu aplicatia . daca nu vrea te conectezi tu la wifi robotului si dai conectare  Succes

La mine merge conectat cu Alexa prin Mi Home skill, adaugat ca Switch.  Pe robot am China Mainland cu v 1632. Stie doar start si stop (pause).

#285
cocioaba

cocioaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.07.2005
Incearca si asta . Tin minte ca atunci  cand  ledul albastru ( WIFI ) al robotului clipeste pentru configurare , poti gasi pe telefon la retele wifi  pe roborock ca retea , te deconectezi de la routerul tau si te legi la reteaua lui , si continui in aplicatie detectare . incearca

#286
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcocioaba, on 27 noiembrie 2018 - 16:09, said:

Incearca si asta . Tin minte ca atunci  cand  ledul albastru ( WIFI ) al robotului clipeste pentru configurare , poti gasi pe telefon la retele wifi  pe roborock ca retea , te deconectezi de la routerul tau si te legi la reteaua lui , si continui in aplicatie detectare . incearca

pai doar asa ma conectez. Alte variante nu stiu.

Intru in aplicatie > apas pe "+" > ma duc la aspiratoare, aleg Xiaomi Mi Robot > dupa care imi spune sa confirm ca lumina de la Wi-Fi lumineaza > dupaia imi apare sa bag parola de la Wi-Fi-ul meu si sa aleg in urmatorul pas din setariile telefonului conexiunea robotului > revin in aplicatie si incepe sa se incarce.

La inceput cand il conectam, pe la 50-60 % imi spunea conexiunea a fost efectuata si functiona. Eh, de la ultimul update pe telefon la aplicatie, se incarca pana la 100 % si dupaia imi da eroare in aplicatie ca sa dau reset la Wi-Fi de la robot si sa incerc iar. Fac asta de 5 ori si nimic.

#287
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
Ieri am dat factory reset. S-a resetat, dupa aproximativ 10 minute a spus: loading. Semn ca ar fi terminat resetul.

Sterg aplicatia Home Mi, o reinstalez. Prima oara incerc pe serverul EU sa ma conectez, nici o sansa. Incerc, Singapore, others, Mainland, etc. Nu se conecteaza.

Le scriu la chinezi de unde am cumparat aspiratorul sa vedem ce solutie au astia. Tare imi este ca mi-am luat teapa :-D

#288
sandorleon

sandorleon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2012
Al meu nu merge pe mainland

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

lazio44

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate