Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Parere aspirator robot - Roomba, Xiaomi, Dyson etc

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2109 replies to this topic

#235
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pe cel.ro au oferte de BF la

Samsung VR20M707HWSGE - 1899 lei

Xiaomi Mi Roborock Robot S50 - 1849 lei

#236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
xiaomi roborock 2 e mai ok.
ubuntu os

Edited by adiatric, 16 November 2018 - 08:07.


#237
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
azi primesc si eu mi robot vacuum comandat luni de pe gearbest

#238
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt reduceri la acessorii pentru roborock2

#239
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am facut si eu upgrade iar la FW, dar pe serverul de UE.
Ar trebui sa mearga si pe IOS noile functii, spoer. Inca roade la upgrade.

Attached File  WhatsApp Image 2018-11-16 at 11.04.43.jpeg   51.42K   25 downloads

Am luat accesorii de aici

Vor veni prin 2019, daca vin!

Attached Files


Edited by Courage, 16 November 2018 - 11:16.


#240
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

View PostAdm, on 16 noiembrie 2018 - 06:36, said:

Pe cel.ro au oferte de BF la

Xiaomi Mi Roborock Robot S40 - 1849 lei
Adm, unde scrie ca este s40? Dupa foto si descriere pare s50.

S40 nu este cel fara spalator?

#241
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
roborock este versiunea cu mop

#242
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
S50, scuze

#243
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCourage, on 16 noiembrie 2018 - 11:14, said:

Am facut si eu upgrade iar la FW, dar pe serverul de UE.
Ar trebui sa mearga si pe IOS noile functii, spoer. Inca roade la upgrade.

Attachment WhatsApp Image 2018-11-16 at 11.04.43.jpeg

Am luat accesorii de aici

Vor veni prin 2019, daca vin!
Am updatat si eu la noul FW. Vad ca poti pune No-Go zone sau Barrier.
Sunt utile functiile, dar as fi preferat sa pot si marca camerele individual, sa pot sa-i dau curatare doar la camera X si Y. Poate pe viitor.

Edited by MembruAnonim, 16 November 2018 - 18:38.


#244
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 18:36, said:

Am updatat si eu la noul FW. Vad ca poti pune No-Go zone sau Barrier.
Sunt utile functiile, dar as fi preferat sa pot si marca camerele individual, sa pot sa-i dau curatare doar la camera X si Y. Poate pe viitor.

Poti salva harta scanata dupa prima curatare in toate camerele dupa care poti selecta mai multe zone de cleanup.
Ai o functie dezactivata numita Map saving mode.

#245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am activat functia de Map Saving si a si facut o curatare completa de atunci. Cum pot salva harta? ca nu ma prind cum sa fac asta si cum sa definesc zone diferite de cleanup. Ma poti ajuta?

Edited by MembruAnonim, 17 November 2018 - 12:18.


#246
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zone cleanup, apoi alegi zonele în care vrei sa cureți pe harta respectiva.

#247
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ah, pai asta era si pana acum. Eu ma refeream sa poti denumi anumite zone, expl: Living, Dormitor, Hol etc. si cand ii dai clean sa poti selecta daca vrei doar anumite zone, fara sa le selectezi atunci cu chenarul ala.
In fine, pacat ca nu se prea ocupa chinezii de aplicatie, ca i-ar creste potentialul produsului cu mai multe functii in aplicatie.

Edited by MembruAnonim, 17 November 2018 - 16:22.


#248
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Salutare posesori de aspiratoare automate. Sunt nou in bransa - abia ieri seara am primiti comanda plasata: un  Xiaomi Roborock Lite Aspirator AP, Control de la distanta 1600 cu putere de aspirare a prafului 640ml si 2600mAh baterie - Alb. Brandingul e putin confuz, pentru ca pe el scrie Xiaowa, care e sub-marca Xiaomi, dar pe cutie scrie Xiaomi. In fine, nu ma deranjeaza, ca pretul a fost ok pentru ce am cautat noi sa cheltuim.
Ca sa fac si o introducere, aveam nevoie de un astfel de gizmo, pentru ca ajungem seara acasa, in weekend mai lenevim, sau mai lucram pe langa casa, asa ca nu ajung foarte des sa aspir. Plus, factorul determinanta, eu nu sunt fan al acestei activitati. Nu am probleme sa spal, sa calc, sa gatesc sa lucrez pe afara, dar sa nu ma pui sa fac curatenie, ca mor incet. De fapt, moare incet cel care vrea sa fac curat, pentru ca nu prea are cu cine :)  Asa ca am cautat un model accesibil ca pret, dar am preferat sa fie achizitionat din tara, nu din China, pentru ca vreau musai garantie la achizitii de peste 100 de euro. Asta a fost 1199 RON la iHunt prin eMag, iar pe gearbest il gaseam pe la 700 RON.
In fine, abia seara ajung acasa sa vad cum a prestat, dar pot sa spun ca sunt deja multumit ca nu voi mai face eu asta :)
Acum, intrebarile:
1. Am cautat si am verificat cu call centerul lor, un aspirator care da si cu mopul. Desi mi-au confirmat ca face si asta, vad ca nu :( In consiliul de familie s-a decis sa il pastram totusi pe Thor (de la AspiraThor), insa tot nu sunt linistit. As vrea sa stiu daca pe acest model pot totusi sa montez un rezervor de apa si un mop? Any hints?
2. Desi e nou achizitionat, ma gandesc sa ii cumpar consumabilele din timp. La cat timp le-ati schimbat voi?
3. Cum ati facut sa vedeti harta camerelor?
4. Cand mi-am facut casa nu m-am gandit (e drept ca, acum 7-10 ani nu prea existau dracovenii din astea) ca o sa am aspirator din asta, iar usile le-am facut traditionale, din lemn masin, cu praguri de 2,5 cm. Acum asta ma incurca, pentru ca Thor al meu nu poate trece dintr-o camera in alta. Ma gandeam sa comand un fel de rampe de la o fabrica de mobila, pe care sa le montez cand plec de acasa. A rezolvat cineva altfel situatia? Nu de alta, dar parterul ar putea fi facut din intr-o tura, pentru ca tot comunica si nu inchidem usile.
5. Peretii virtuali sunt ok? La etaj am scarile si nu as risca un accident. Am vazut ca a intrebat cineva daca vin si pe alte culori. Ati gasit?
6. Ar mai trebui sa stiu ceva? Tips and tricks I mean.

Merci
Cristi

#249
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
am si eu o problema cu Mi Robot-ul meu. Nu l-am mai pus la munca de vreo 7 zile, iar astazi am vrut sa il trimit in actiune inainte sa plec la munca. Din aplicatie imi apare "offline" si am asteptat cateva secunde ca sa vad daca isi revine conexiunea, dar nimic.

Am indepartat robotul si am incercat sa il reconectez, nimic. I-am dat Wi-Fi reset, l-am reconectat, nimic. Am schimbat server-ul pe China, reconectare, nimic. Am mai dat odata Wi-Fi reset, nimic.

Ajung pana la pasul cand incearca sa se conecteze si imi apare procentajul ala de "loading". Cand ajunge la 100% imi apare "your device can't be connected, please reset your wi-fi, bla bla bla". Dau Wi-Fi Reset dar degeaba nu merge.

Are cineva o solutie ce sa fac?

#250
Nervoz

Nervoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.04.2006

View Postcristianraduca, on 20 noiembrie 2018 - 09:09, said:

Salutare posesori de aspiratoare automate. Sunt nou in bransa - abia ieri seara am primiti comanda plasata: un  Xiaomi Roborock Lite Aspirator AP, Control de la distanta 1600 cu putere de aspirare a prafului 640ml si 2600mAh baterie - Alb. Brandingul e putin confuz, pentru ca pe el scrie Xiaowa, care e sub-marca Xiaomi, dar pe cutie scrie Xiaomi. In fine, nu ma deranjeaza, ca pretul a fost ok pentru ce am cautat noi sa cheltuim.
Ca sa fac si o introducere, aveam nevoie de un astfel de gizmo, pentru ca ajungem seara acasa, in weekend mai lenevim, sau mai lucram pe langa casa, asa ca nu ajung foarte des sa aspir. Plus, factorul determinanta, eu nu sunt fan al acestei activitati. Nu am probleme sa spal, sa calc, sa gatesc sa lucrez pe afara, dar sa nu ma pui sa fac curatenie, ca mor incet. De fapt, moare incet cel care vrea sa fac curat, pentru ca nu prea are cu cine :)  Asa ca am cautat un model accesibil ca pret, dar am preferat sa fie achizitionat din tara, nu din China, pentru ca vreau musai garantie la achizitii de peste 100 de euro. Asta a fost 1199 RON la iHunt prin eMag, iar pe gearbest il gaseam pe la 700 RON.
In fine, abia seara ajung acasa sa vad cum a prestat, dar pot sa spun ca sunt deja multumit ca nu voi mai face eu asta :)
Acum, intrebarile:
1. Am cautat si am verificat cu call centerul lor, un aspirator care da si cu mopul. Desi mi-au confirmat ca face si asta, vad ca nu :( In consiliul de familie s-a decis sa il pastram totusi pe Thor (de la AspiraThor), insa tot nu sunt linistit. As vrea sa stiu daca pe acest model pot totusi sa montez un rezervor de apa si un mop? Any hints?
2. Desi e nou achizitionat, ma gandesc sa ii cumpar consumabilele din timp. La cat timp le-ati schimbat voi?
3. Cum ati facut sa vedeti harta camerelor?
4. Cand mi-am facut casa nu m-am gandit (e drept ca, acum 7-10 ani nu prea existau dracovenii din astea) ca o sa am aspirator din asta, iar usile le-am facut traditionale, din lemn masin, cu praguri de 2,5 cm. Acum asta ma incurca, pentru ca Thor al meu nu poate trece dintr-o camera in alta. Ma gandeam sa comand un fel de rampe de la o fabrica de mobila, pe care sa le montez cand plec de acasa. A rezolvat cineva altfel situatia? Nu de alta, dar parterul ar putea fi facut din intr-o tura, pentru ca tot comunica si nu inchidem usile.
5. Peretii virtuali sunt ok? La etaj am scarile si nu as risca un accident. Am vazut ca a intrebat cineva daca vin si pe alte culori. Ati gasit?
6. Ar mai trebui sa stiu ceva? Tips and tricks I mean.

Merci
Cristi

Salut. Sa încerc sa îți răpund la întrebări. :)

1. Din păcate versiune lite, adică C10 are numai funcție de aspirator. Versiunile E20 și E35 au într-adevăr și mop.
2. Eu spre exemplu am doi boți, asa ca am luat din timp mai multe seturi de perii și filtre. Funcția de mop nu o folosesc. Însă uzura lor depinde foarte mult de suprafața pe care o ai și cât de des aspiră. Dar, îți recomand să ai măcar un set de perii/filtre la îndemână, just în case.
3. Harta o vei vedea după prima aspirare direct în aplicație.
4. După cum ai spus, robotii urca obstacole de pana la 2cm înălțime, dar vis-a-vis de soluția ta, da, probabil ca va merge, dar tine cont și de unghiul de înclinare, pt ca din câte îmi aduc aminte, nu pot urca rampe mai mari de 30°
5. Merg cum trebuie, iar ca scările nu ai de ce sa îți faci griji. Poți sta cu el dacă ai emoții la prima aspirare și vei vedea cum reacționează. În cazul în care se arunca în gol, măcar îl poți prinde :). Legat de culori, nu știu.
6. Aduna cabluri, obiecte mici, șosete and co de pe jos înainte de a aspira și eventual obiecte fragile. Dacă vrei sa se bage peste tot încearcă să optimizezi un pic spațiul pentru el, și aici ma refer la scaunele de prin bucătărie și tot felul de mobilier, ca se se poată baga peste tot. Dar din nou, nu te stresa prea tare, știe ce sa facă :)

#251
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
@cristianraduca - Xiaowa este versiunea lite, mai "dumb".
E aseamantoare vechilor produse Roomba, care au un fel aproximativ aleatoriu de a aspira.
Au ei un fel de algoritm, dar au creierul mic si nu fac curat sistematic, pt ca nu au senzori de mapare laser, precum fratiorii mai mari.
Functia de mop se gaseste stiam ca se gaseste doar la modelul de top S50.
Problema este ca rezervorul e foarte mic.


@business11 - dai un reset total du agrafa, altfel a crapat.

#252
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Mulțumesc. Adevărul că e ok și cum face curat. Fiind primul astfel de device, am preferat să plătesc mai puțin pe el, până mă conving.
Voi ce aplicație folosiți? Că în MiHome nu vad harta și nici statistici cu ore economisite cu aspiratul. Așa văzusem la altii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate