Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Parere aspirator robot - Roomba, Xiaomi, Dyson etc

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#1711
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006

 johnnickelby, on 08 aprilie 2023 - 08:21, said:

Cat la suta este incarcat, daca te uiti in aplicatie?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DgNv5VjuZJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu mai arata nimic acum. E offline. O sa ii schimb bateria, sper saptamana viitoare. Multumesc pentru ajutor! Revin cu un update

#1712
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008

 nick5roo, on 04 martie 2023 - 16:54, said:

https://www.hardrese...Alm5up336E7azIE

Aveți aici toți roboții posibili. Folosiți mod desktop pentru a vedea tab-urile importante de mentenanță.
În link găsiți orice rezolvare a erorilor cu tutoriale, inclusiv de schimbare a bateriilor.
Spor!

Apropo, este valabil pentru orice produs electronic.
@slai ai încercat și acest site?

Și tu @vibecatalin

#1713
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007

 slai, on 08 aprilie 2023 - 11:40, said:

am un xiaomi mi robot vacuum cleaner, unul din primele modele facute de astia.
merge prin casa si tot anunta error 10, curata sau inlocuieste filtrul.
am pus filtru nou, am resetat tot din aplicatie, aspiratorul functioneaza ok, cu exceptia faptului ca mai anunta eroarea la cateva minute.
in afara de filtrul dreptunghiular, peria de sub el, care se invarte, eventual peria aia rotativa de pe lateral, mai pot curata altceva, sa scap de eroarea zece?
Da, l-am resetat, a mers o bucata de am crezut ca am rezolvat, dar a început iar.
M-am uitat acum pe internet, e și un filtru în spate, la ieșirea aerului, lângă portul de încărcare, trebuie desfacut aspiratorul sa ajungi la el.

Attached File  Screenshot_20230408-152222_YouTube.jpg   179.43K   30 downloads

Edited by slai, 08 April 2023 - 14:27.


#1714
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 slai, on 08 aprilie 2023 - 11:40, said:

am un xiaomi mi robot vacuum cleaner, unul din primele modele facute de astia.
merge prin casa si tot anunta error 10, curata sau inlocuieste filtrul.
Posted ImageAi asa ceva? Poate te ajuta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P-XkPc0eCYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuze, acum am vazut ca ai gasit deja.

Edited by johnnickelby, 08 April 2023 - 14:37.


#1715
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  20230408_155251.jpg   431.79K   81 downloads

Am ajuns la filtrul ala buclucaș...

#1716
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006

 vibecatalin, on 08 aprilie 2023 - 12:41, said:

Nu mai arata nimic acum. E offline. O sa ii schimb bateria, sper saptamana viitoare. Multumesc pentru ajutor! Revin cu un update

I-am scos bateria, am masurat-o avea 16 volti, deci nu are probleme. Am bagat-o la loc si si-a revenit.

 nick5roo, on 08 aprilie 2023 - 13:48, said:

@slai ai încercat și acest site?

Și tu @vibecatalin
Pe acel site functioneaza Reset sau Hard Reset doar daca se aprind ledurile pe robot. La mine nu se aprindea nimic.

#1717
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Am tinut scos din priza S7 timp de 2 saptamani, timp in care am folosit alt aspirator. Surpriza ! Bateria e la 75%. Deci nu se descarca total si rapid cum l-ai scos din priza, cum s-ar crede.

#1718
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Se pot folosi 2 roboti Xiaomi cu aplicația Xiaomi home? Mă gândeam să mai cumpăr unul să îl folosesc la parter și celălalt la etaj...

#1719
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Da, se poate! Fiecare are SSID diferit.

#1720
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa multi ani a venit timpul sa pensionez Neato D5 Connected.
Am comandat un Roborock S7 Pro Ultra si as vrea sa iau si modulul pentru uscarea carpei, altfel din cate am inteles se usuca destul de greu si chiar nu vreau miros de carpa uda in casa.
A gasit cineva pe undeva la pret decent?

Edited by andreyvsjoker, 20 May 2023 - 22:01.


#1721
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la urma am luat din China cu aprox 46 Euro.  
https://www.aliexpre....75caf19cRjrwY1

Sper sa ajunga la mine anul asta Posted image
Probabil va trebui sa-i fac si o automatizare cu ceva clicker, din cate inteleg doa S7 MaxV recunoaste modulul. Pe S7 pro ultra merge doar la buton.

#1722
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajandreyvsjoker, pe 30 mai 2023 - 20:20, a scris:

Sper sa ajunga la mine anul asta
Nu-i bai. Acum vin caldurile, uscare naturala.

#1723
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
Cand ramane pe mop se usuca destul de greu. Si nu as vrea sa se imputa.
Am pus oricum putin sanytol in apa ar trebui sa previna aparitia bacteerilor.  Nici recipientul de apa murdara nu a mai mirosit dupa ce am pus sanytol in apa.

#1724
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Curatarea gresiei, parchetului, cel mai bine se face cu putin detergent pentru aceste suprafete, fie turnat in rezervoru de apa fie "imbibat" mopul, impreuna cu mai multa apa.

Si cam trebuie doua mopuri, folosite cu schimbul, sa nu fie utilizat doar unul mereu si des, ci cand e unul la uscat, celalalt pus pe robot, la curatat. Astfel, se vor uza mai greu.

Oricum, mopul dupa utilizare, trebuie spalat (cu detergent) si bineinteles uscat bine.

#1725
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
Momentan, avand in vedere ca nu am modulul de uscare am luat mopul, l-am spalat si l-am pus la uscat.
Dar sincer nici n-am avut ce sa splat de el, dock-ul il spala foarte bine. L-am dar cu sapun si nu a iesit mizerie din el.  
Am incercat ceva detergent Hobot dar nu prea imi place ca are ceva colorant albastru care ramane pe mop.
Am comandat si detergentul Omo Roborock. Vom vedea cum e si asta dar cel mai probabil il voi folosi combinat cu sanytol. Multi s-au plans ca s-au dezvoltat bacteriile, in recipient,  cu acel detergent.  

Motivul pentru care am luat S7 Pro Ultra e pentru a reduce "mentenanta" dupa fiecare ciclu asa ca nu am de gand sa schimb mopul dupa fiecare ciclu.

Edited by andreyvsjoker, 01 June 2023 - 22:47.


#1726
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
A venit uscatorul. Functioneaza conform asteptarilor. Desi eram mai mult ca sigur ca nu va fi recunoscut automat mai tineam o farama de speranta.
Dar dupa cum ma asteptam Posted Image  nu e recunoscut atomat. Asa ca am comandat si un switchbot sa apese automat butonul pentru uscare.
Partea finala a livrarii s-a facut cu Fan deci ori au smecherit-o cu vama ori au platit-o ei.

Edited by andreyvsjoker, 10 June 2023 - 13:47.


#1727
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007
Happy to report that mop dryer really woks!!!
Uscatorul de mop e o aditie extraordinara daca doresti ca robotelul vacuum/mop sa fie chiar autonom si sa nu necesite atentia ta la fiecare ciclu de curatare.
Am reusit sa fac si o automatizare in Home assistant care functioneaza fara probleme.

Pentru modelele noi lansate, automatizarea nici nu mai e necesara avand uscatorul inclus in Docking station.

Xiaomi nu recomanda sa pui nimic in apa inafara de detergentul recomandat dar eu am ales sa pus si o mica cantitate de Sanytol floor cleaner ca sa evit coloniile de bacterii.
La fel si in vasul de apa murdara cand il golesc  il limpezesc si pun pe fund putin  Sanytol (pentru haine) si nu se inmultesc bacteriile nici acolo si nu miroase deloc cand arunc apa. Golesc acel recipient doar cand e aproape plin.

Edited by andreyvsjoker, 31 July 2023 - 11:37.


#1728
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.03.2021
Chiar ma gandesc cum a rezistat umanitaatea pana cum fara tampeniile astea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate