Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cum recuperez banii de pe ebay ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
samtin

samtin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2007
Buna ziua,
Am cumparat de pe ebay un modul electronic HB100 si doua module electronice HC05 pe 04.04.2018, articolele sunt insotite de un numar de urmarire si arata ca sunt in tranzit. Pentru ca au trecut deja 128 de zile si nu am primit pachetul m-am hotarat sa recuperez banii, trebuie sa spun ca vanzatorul pare cooperant, imi raspunde la mesaje si este dispus sa-mi returneze banii, nu stiu care este procedura de restituire. Am incercat sa accesez pe ebay la istoric cumaraturi optiunea de restituire si nu am gasit aceasta optiune, atasez alaturat imaginea de pe pagina de site ebay.

Attached Files


Edited by samtin, 14 August 2018 - 12:19.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.ebay.co....d=4701#section2

Ai jos de tot chat online. Sau ii poti suna.

#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ai jos in pagina:

"Resolution Center"!

PS: eu de fiecare data la expirarea perioadei de livrare, deschid disputa cu vanzatorul! II transmit ca mai astept 2 saptamani si daca produsul nu ajunge, sa-mi trimita banii in cont!
Tu ai 128 de zile, nu stiu daca mai poti face ceva in privinta asta.

Edited by pustiu_22, 14 August 2018 - 12:40.


#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Cand cauti numar de urmarire, ce info primesti? Cu ce cauti numarul respectiv?

#5
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
si eu procedez la fel ca pustiu_22
disputa se poate deschide pana la 6 luni dupa cunostintele mele

#6
samtin

samtin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2007

Quote

Cand cauti numar de urmarire, ce info primesti? Cu ce cauti numarul respectiv?

Quote

disputa se poate deschide pana la 6 luni dupa cunostintele mele
Asa stiam si eu, dar nu am acces la optiunea mentionata mai sus, se poate face o sesizare scrisa catre ebay ?

Attached Files


Edited by samtin, 14 August 2018 - 13:50.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Ce nu inteleg eu. La ce dati fratilor comenzi de pe ebay cu  depozit china? Ebay e bun doar pentru comenzi UE. Pentru China exista aliexpress. Nici pe aliexpress nu stai din aprilie Posted Image.

PS: Macar de pe aliexpress iti luai banii dupa 60 de zile, nu 128 :lol:.

Edited by Serafim606, 14 August 2018 - 14:37.


#8
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 21.04.2009
Daca este un numar de urmarire de genul ''  UG828881678CN '' sau '' UC828881678CN '' acestea sunt doar partial urmarite poate fi acel colet cheiar si in tara si sa nu stii .

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Incearca o cautare cu https://ro.trackitonline.ru/ si/sau https://www.17track.net/ro
S-ar putea sa primesti mai multe informatii despre starea livrarii. Succes!

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Dai "contact seller" si gata, ebay oricum urmareste fiecare mesaj, eu am avut probleme cu un scam pe ebay, adica am "cumparat" ceva, vanzatorul a sters contul , am dat "contact seller" si in 10 minute am primit banii de la ebay. Bineinteles vanzatorul in sine nu avea cum sa citeasca acel mesaj.

#11
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010

View Postsamtin, on 14 august 2018 - 12:19, said:

Buna ziua,
Am cumparat de pe ebay un modul electronic HB100 si doua module electronice HC05 pe 04.04.2018, articolele sunt insotite de un numar de urmarire si arata ca sunt in tranzit. Pentru ca au trecut deja 128 de zile si nu am primit pachetul m-am hotarat sa recuperez banii, trebuie sa spun ca vanzatorul pare cooperant, imi raspunde la mesaje si este dispus sa-mi returneze banii, nu stiu care este procedura de restituire. Am incercat sa accesez pe ebay la istoric cumaraturi optiunea de restituire si nu am gasit aceasta optiune, atasez alaturat imaginea de pe pagina de site ebay.

Deschizi disputa in resolution center la eBay si deschizi disputa si la PayPal. Ebay o sa inchida disputa automat (dar ramane semnalare in sistem pt vanzator)pt ca primeaza cea de la paypal. Eu am patit-o luna trecuta cu o comanda de 80$ (neajunsa dupa 120 zile)si in 7 zile lucratoare de la deschiderea disputei, paypal mi-a virat banii in cont.

View PostSerafim606, on 14 august 2018 - 14:36, said:

Ce nu inteleg eu. La ce dati fratilor comenzi de pe ebay cu  depozit china? Ebay e bun doar pentru comenzi UE. Pentru China exista aliexpress. Nici pe aliexpress nu stai din aprilie Posted Image.

PS: Macar de pe aliexpress iti luai banii dupa 60 de zile, nu 128 Posted Image.

Pt ca la Ali, chinezii au inceput sa judece stramb si sa traga de timp in favoarea vanzatorilor....Pe eBay, platesti via paypal, iar astia nu discuta, dupa ce au verificat TN dat de vanzator, direct au luat decizia.

Edited by nila04rrw, 15 August 2018 - 09:46.


#12
samtin

samtin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2007

Quote

Deschizi disputa in resolution center la eBay si deschizi disputa si la PayPal. Ebay o sa inchida disputa automat (dar ramane semnalare in sistem pt vanzator)pt ca primeaza cea de la paypal. Eu am patit-o luna trecuta cu o comanda de 80$ (neajunsa dupa 120 zile)si in 7 zile lucratoare de la deschiderea disputei, paypal mi-a virat banii in cont.

Pai tocmai asta incerc sa spun aici ca nu am optiunea "Resolve a problem", in primul post este o poza in care se vede intr-un chenar rosu ca am doar doua optiuni, "Save this seller si Contact seller". Am incercat in "resolution center" si primesc un mesaj ca nu este articolul cautat. Atasez mai jos imaginile.

Attached Files



#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Citeste aici
https://www.ebay.com...ed?id=4042&st=7

#14
samtin

samtin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2007
Cautam o portita sau un mod de a ma adresa catre ebay, am citit si ce m-a sfatuit pustiu_22, se pare ca nu pot deschide nici un caz la ebay.

Quote

Dai "contact seller" si gata, ebay oricum urmareste fiecare mesaj, eu am avut probleme cu un scam pe ebay, adica am "cumparat" ceva, vanzatorul a sters contul , am dat "contact seller" si in 10 minute am primit banii de la ebay. Bineinteles vanzatorul in sine nu avea cum sa citeasca acel mesaj.
Am incercat ce m-a sfatuit modoran in speranta ca mesajul adresat vanzatorului il va citi si cei de la ebay.

#15
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Daca nu merge in eBay, du-te in contul de paypal si deschide acolo, pt ca ai stocata tranzactia si acolo cu nr de comanda si date de contact.

#16
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Poate ai dat deja feedback pozitiv?

#17
samtin

samtin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2007
Salut tuturor,
Am castigat cazul, baietii de la PayPal sunt de isprava, pe 16.08.2018 am deschis disputa si pe 17.08.2018 au intrat banii in contul PayPal (suma intreaga), iar pe 20.08.2018 pe card, am prins un weekend. Atasez doua poze. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Attached Files


Edited by samtin, 20 August 2018 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate