Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Achizitie masina de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009

View PostDeenman, on 15 august 2018 - 16:26, said:

Totusi imi da si mie cineva niste date despre motorul 1.4 aspirat? e cel care face 0-100 in 12 sec+? daca da nu l-as lua in considerare, este lenes de periculos. Un 10 sec as accepta dar 12 nu.
Nu stiu tu, dar eu nu fac liniute cand ma plimb cu familia, chiar nu ma intereseaza sportivitatea, performantele masinii.
Vreau sa aiba dotari si sa fie fiabila. :P

#74
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
12 secunde este foarte foarte foarte mult.  Nu esti in siguranta cand masina ta nu merge. Poate trebuie sa accelerezi ca sa eviti ceva, nu neaparat o depasire.

#75
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009

View PostDeenman, on 15 august 2018 - 20:56, said:

12 secunde este foarte foarte foarte mult.  Nu esti in siguranta cand masina ta nu merge. Poate trebuie sa accelerezi ca sa eviti ceva, nu neaparat o depasire.
Ai dreptate, dar nu vad o diferenta atat de mare 2 secunde de la 0 la 100. Poate este doar parerea mea de tatic...Acum 5 ani as fi dorit alt fel de masina :))

#76
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Poti sa accelerezi cu ce vrei tu, daca esti in treapta gresita accelerezi degeaba , poate la automate sa mai ai vreo sansa !


#77
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostDeenman, on 15 august 2018 - 20:56, said:

12 secunde este foarte foarte foarte mult.  Nu esti in siguranta cand masina ta nu merge. Poate trebuie sa accelerezi ca sa eviti ceva, nu neaparat o depasire.
Pe bune? De cate ori faci 0-100 in mersul de zi cu zi? Un sprint 80-120 / 60-100 sa zicem, o acceleratie in-gear da, dar nu 0-100. 0-100 e cel mai irelevant test pentru ca e foarte importanta etajarea cutiei. Multe benzinare ajung in a 2-a la 100 la ora. Altele au nevoie de a 3-a.
Ranger-ul meu manual cu 200 de cai si 470Nm face 0-100 in 10.9 secunde pentru ca are cutia foarte scurta in primele trepte si e nevoie de a 3-a la 100 la ora => timp pierdut la schimbari => timp mai slab 0-100. Dar in accelerarile intr-o anumita treapta trage de rupe. Nu mi-e frica sa fac nici un fel de depasire cu el, indiferent de treapta. Vrei sa zic ca ar trebui sa nu ma simt in siguranta cu ea ca accelereaza in 10.9 secunde la suta de km?
Sau sa ma simt in nesiguranta ca se raceste la semafor? Posted Image

#78
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
C4 Grand picasso 1.6 diesel, automat in 6 trepte, 120CP, 0-100 in 13.5sec .... cea mai tare masina de familie pe care o poti dori. Nu am murit, nu am accidentat-o, totul a fost perfect .... ca sa vezi chestie.

Edited by ro_explorer, 15 August 2018 - 22:28.


#79
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vorbesc doi oameni care nici macar nu locuiesc sau au condus recent in Romania, si cand zic recent, zic de ultimii 5-6 ani de cand toata lumea are 2-3 masini.

Ia conduceti voi putin prin Romania, extraurban sa vedeti cum se conduce.

DAca masina face 0-100 in peste 12 secunde, doar nu-ti imaginezi ca pe 60-100 o sa fie rapida? ca ma faci sa rad.

Ranger-ul tau e o masina de 10 tone, la 200 de cai, e normal sa fie lesinata, e masina de tras, nu de accelerat.

In Romania mergi cu 150 km/h pe autostrada si iti iei flashuri din spate sa te dai la o parte. Pe nationale daca mergi cu 100km/h te injura si te imping tirurile de la spate. E normal sa vorbiti asa, daca nu stati in Ro.

Edited by Deenman, 15 August 2018 - 22:49.


#80
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In tari straine nu ai nevoie de motor puternic. 100 de cai sunt mega arhi-suficienti pe o masina de 1500 de kilograme.

Romanii mai au mult pana sa inteleaga conceptul asta.

#81
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Romanii n-au multe, nu au bun simt, si nu au auzit de condus preventiv, si nu au drumuri ca sa mearga cum mergeti voi afara.

AFara se merge constant, pe fiecare banda se merge cu o anumita medie de viteza, de asta nici nu trebuie sa schimbi benzile mult pe autostrada afara, ca se merge bine. Acolo nici nu iti trebuie cine stie ce masina.

In schimb in Romania, trebuie sa fi atent mereu, pentru ca la fiecare cateva minute dai de un hercules cu masina lui, care se crede la raliu. De obicei incalca orice regula de circulatie, iti da flash-uri, iti face semne sa te dai pe dreapta (pe banda de urgenta), si asa mai departe.

Pentru Romania, o masina normala, care mai are putere si la 80-100km/h e mai sigura decat una care de abia accelereaza pana la 100km/h.

In plus, pana nu am vazut cu ochii mei, nu am crezut, ca un prieten are Logan, si mi-a zis ca merge pe autostrada cu 140km/h si nu se dau din fata lui masinile de "marca" si ca daca ii depaseste, vin dupa el sa-l depaseasca, vorbesc de soferii de bmw-uri, audi, si asa mai departe. Nu am crezut pana nu am fost cu el in masina si am vazut treaba asta.

In tarile civlizate, nu se intampla asa ceva, in tarile civlizate, daca deranjezi traficul, sicanezi, te dai zmeu, suna cineva la politie si te asteapta baietii.

Intre 2013 si 2017 am facut delegatii in tara pentru jobul de atunci, in medie 30.000km/an condusi de mine si inca 10.000km condusi cu alti colegi ca pasager. Cred ca am vazut destui hercules in traficul din Romania ca sa vad cum se conduce defapt.

Edited by Deenman, 15 August 2018 - 23:07.


#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si ? Daca vine Rambo cu masina, stai pe banda ta si il lasi sa depaseasca. Nu zice nimeni ca trebuie sa fii Mihai VIteazul pe sosea.
Am condus in Romania de sarbatori iarna trecuta, cu un Fluence inchiriat, cu un motoras de casetofon in loc de motor. Am supravietuit.
Nu e dracul asa de negru, mai dati-o naibii.

Edited by ro_explorer, 15 August 2018 - 23:25.


#83
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 16.08.2016

View PostDeenman, on 15 august 2018 - 22:46, said:

Vorbesc doi oameni care nici macar nu locuiesc sau au condus recent in Romania, si cand zic recent, zic de ultimii 5-6 ani de cand toata lumea are 2-3 masini.

Ia conduceti voi putin prin Romania, extraurban sa vedeti cum se conduce.

DAca masina face 0-100 in peste 12 secunde, doar nu-ti imaginezi ca pe 60-100 o sa fie rapida? ca ma faci sa rad.

Ranger-ul tau e o masina de 10 tone, la 200 de cai, e normal sa fie lesinata, e masina de tras, nu de accelerat.

In Romania mergi cu 150 km/h pe autostrada si iti iei flashuri din spate sa te dai la o parte. Pe nationale daca mergi cu 100km/h te injura si te imping tirurile de la spate. E normal sa vorbiti asa, daca nu stati in Ro.
Mai taie din ele. Tirul este limitat la 90km/h, nu are cum sa te împingă dacă tu mergi cu 100.
0-100 este inutil, mai bine te uiți sau faci test 80-120 de obicei pe aici se fac depășirile. Nu toți suntem vitezomani sa depășim toate mașinile din fata :)

#84
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009
Anyway, ne contrazicem aiurea, off topic.

View Postro_explorer, on 15 august 2018 - 22:28, said:

C4 Grand picasso 1.6 diesel, automat in 6 trepte, 120CP, 0-100 in 13.5sec .... cea mai tare masina de familie pe care o poti dori. Nu am murit, nu am accidentat-o, totul a fost perfect .... ca sa vezi chestie.
O dingura problema am cu masina asta...Nu gasesc benzinare :))

#85
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai la ditamai patulul nu cred ca pune cineva benzina pe ele, ca le trebuie rezervor de 100 de litri. Motoarele sunt foarte ok chiar daca sunt diesel !

#86
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostDeenman, on 15 august 2018 - 22:46, said:

Vorbesc doi oameni care nici macar nu locuiesc sau au condus recent in Romania, si cand zic recent, zic de ultimii 5-6 ani de cand toata lumea are 2-3 masini.

Ranger-ul tau e o masina de 10 tone, la 200 de cai, e normal sa fie lesinata, e masina de tras, nu de accelerat.

In Romania mergi cu 150 km/h pe autostrada si iti iei flashuri din spate sa te dai la o parte. Pe nationale daca mergi cu 100km/h te injura si te imping tirurile de la spate. E normal sa vorbiti asa, daca nu stati in Ro.
Ce? Daca te referi la mine, eu locuiesc in Romania de cand ma stiu si tot aici conduc (prea putin am condus in afara).

Ranger-ul meu e o masina de 2.2 tone, nu de 10. Si daca stai putin sa faci niste calcule are aproape aceeasi putere / tona ca si Leon-u tau. 200 de cai cu 470nm la 2.2 tone sau 125 cu 200nm la 1.25-1.3 tone? Nu e tot cam aia? Zic si eu. Posted Image
Si exact la asta ma refeream. Leon-u tau face suta in vreo 9 secunde, camionu meu in 10.9. Dar de aia la o acceleratie din mers (sprint) nu prea cred ca e mult mai rapid Leon-ul. cum e la acceleratia 0-100.

Edited by AstroNut98, 16 August 2018 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate