Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 Tv nou

De ce nu miros hainele a balsam d...

Canon EOS R1

Declaratie venit si siguranta XTB
 Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava
 Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 

Nota de plata nunta restaurant Flormang (Craiova) .

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Esti patron, platesti ospatarii, rtestaurantul, totul este al tau. Inchide-l si pleaca acasa.
Acum a trecut, nu mai ai ce schimba. Data viitoare, respecta-te mai mult.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbazil1988, on 12 august 2018 - 18:13, said:

Tu trebuia sa te ridici de la discutie sa pleci, sa vina cu factura daca dorea ceva. S-a semnat un contract inainte ceva?
Ce simplu este ! Se vede ca n-ai facut o masa de genul asta .
Si-a vazut sacii in caruta , hai sa dam cu flit ...dar a uitat cind se ruga sa fie pus pe lista , sa fie aia sau ailalta .
Daca ar fi vrut sa evite orice discutie discuta toate aspectele atunci cind au facut intelegerea .
Si vezi surpriza , cu factura s-ar putea sa coste mult mai mult .

View Postlaur_radu, on 12 august 2018 - 18:22, said:

...... Mie oricum mi se pare aiurea ideea asta ca sa te duci la nunta sa dai bani si apoi sa ii primesti inapoi. Si cei care nu se mai casatoresc ce fac ?!! ......
Stiu . Sint multi care spun ca botezul , nunta , inmormintarea sint " pierdere de timp " dar toti vor cit mai mult fast .
Ce rost are " darul " ? Eu ajutor al familiei si prietenilor pt tinerii casatoriti . Cine nu se casatoreste , adica nu face nunta , rateaza .

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, daca e asa, de ce mai faci acolo masa/nunta ?!
Te rogi sa te puna pe lista ?! Oare de ce, e singurul restaurant ?! Nu poti sa mergi la altul sau sa gasesti alta data libera ?!
Eu am avut si contract, si factura, si tot ce trebuie.
Pina la urma, sint banii mei.
Daca esti nesimtit cu mine (ca nu renunta patronul ala la nu stiu ce pina nu-i aducea restul), sint si eu nesimtit, mai ales ca deja am primit serviciile.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
<p>

View Post86-APP, on 12 august 2018 - 18:46, said:

Esti asa de SF, ca ma faci sa rad.

1. Eu nu rog pe nimeni, nimic, ever. Atat timp cat am banul, acesta poate fi transformat in orice.
2. Faci asta cu mine, am grija sa nu mai prinzi clienti, pana-ti schimbi filozofia de viata.
3. Ce nu scrie in contract, nu exista. Eu vreau numai cu factura, da, sunt sado si-mi place sa platesc mai mult. Ce, inca mai merge duda asta cu factura care scumpesete tot?! Ca nu factura, ci intelegerile verbale, genereaza, dupa cum se vede, costuri suplimentare.

Edited by YOUR_GOD, 12 August 2018 - 19:13.


#23
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
La nesimtire raspunzi cu aceeasi moneda. Iti cere bacsis pe fata, ii ceri bon fiscal. Daca nu iti da, suni la ANAF.

#24
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,240
  • Înscris: 22.02.2017
Ti-o meriti. Trebuia sa te sechestreze si pana nu ii dai masina, casa si sotia sa nu te lase sa pleci. Vai de tine.... Posted Image

Se stie clar : nu trebuie sa platesti nimic daca "comerciantul" refuza sa iti ofere bon fiscal/factura. Posted Image  Dar tu......Posted Image te-ai preferat calcat in picioare.

#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postburkina, on 12 august 2018 - 19:17, said:

La nesimtire raspunzi cu aceeasi moneda. Iti cere bacsis pe fata, ii ceri bon fiscal. Daca nu iti da, suni la ANAF.
Unde asta?....in Craiova?....e fief pesede...evaziunea e la ea acasa ;)

#26
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 11.09.2017

View Postlaur_radu, on 12 august 2018 - 17:17, said:

Binenteles nu mi-a oferit bon fiscal /factura pt nimic desi era vorba de peste 30000 lei. Mentionez ca prima data cand am vorbit despre bani , inainte de nunta,  nu mi s-a comunicat nimic despre alte plati, ba chiar mi s-au promis mai multe servicii gratis , daca accept oferta dlor, insa dupa nunta mi s-au impus si acele servicii desi s-a mentionat si in scris inainte de nunta.  Asadar aceste restaurante fac evaziune de miliarde, ofera salarii mizere si nimeni nu face nimic.
Incerc sa inteleg: adica tu incurajezi frauda fiscala, declari explicit ca esti complicele evazionistilor, dai bani fara sa primesti factura si apoi... te plangi pe forum ca nimeni nu face nimic Posted Image

- mesaj sancționat: 1 punct + o zi suspend pentru ignorarea avertismentului public -

Edited by althea, 12 August 2018 - 20:11.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post86-APP, on 12 august 2018 - 18:46, said:

Ce simplu este ! Se vede ca n-ai facut o masa de genul asta .
Si-a vazut sacii in caruta , hai sa dam cu flit ...dar a uitat cind se ruga sa fie pus pe lista , sa fie aia sau ailalta .
Daca ar fi vrut sa evite orice discutie discuta toate aspectele atunci cind au facut intelegerea .
Si vezi surpriza , cu factura s-ar putea sa coste mult mai mult .

Tu crezi ca asa se face nunta cu toti haidamacii?  Se spune, nene, cat costa din start si fara figuri in final....  Da unde va credeti, bai nene... la Caracal, la Oltenita sau  unde?

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 12 august 2018 - 20:04, said:


Tu crezi ca asa se face nunta cu toti haidamacii?  Se spune, nene, cat costa din start si fara figuri in final....  Da unde va credeti, bai nene... la Caracal, la Oltenita sau  unde?
Si ? Trebuia sa confirmi ce-am scris eu ????

#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postloock, on 12 august 2018 - 17:42, said:

10% din "peste" 30 K este peste 3 K, deci cu 1200 nu ai platit nici macar 4%.
600 era sub 2%...
Sunt restaurante ( in tara asta...) la care comisionul pt servire se trece clar pe bonul fiscal ( pt. cei care stau mai slab la aritmetica si nu mai au nici baterie la mobil...)
Daca nu sunt precizate inainte clar, doar nebunii le platesc ceva. Si initiatorul nu trebuia sa dea nici un bacsis, nici 600 nici 1200. Au salariu, e suficient.
Sa mai intreb? Esti servitor la un restaurant?

Edited by jm2010, 12 August 2018 - 20:45.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View Postjm2010, on 12 august 2018 - 20:44, said:

Daca nu sunt precizate inainte clar, doar nebunii le platesc ceva. Si initiatorul nu trebuia sa dea nici un bacsis, nici 600 nici 1200. Au salariu, e suficient.
Sa mai intreb? Esti servitor la un restaurant?

Doar in Japonia nu se plateste comision pt. servire, in restul lumii se plateste.
( or mai fi exceptii care confirma regula...)
Nu sunt chelner, sunt un client ca oricare altul normal, care nu e cazut in cap sa nu stie pe ce lume traieste...

Doar daca esti rupt in coor si oricum nu a bani sa mergi niciodata la restaurant, poti sa aberezi la modul asta.

Poti a spui orice, ca oricum nu ai bani de restaurant, si atunci nu-ti faci probleme de jena sa mai mergi odata in acelasi local.

Comisionul de servire nu se plateste decat daca servirea sau/si mancarea nu au fost satisfacatoare.
Si asta poate sa fie un caz relativ usor de intalnit si imaginat, daca te duci orbeste pe oriunde...

Este si o metoda prin care se motiveaza localul si angajatii sa fie cat mai buni, mancarea sa fie buna si sa vina intr-un timp rezonabil, chelnerul sa fie atent si politicos, etc.

Ca teoretic se poate si fara, e adevarat, dar depinde si de oameni.
Intr-un fel sunt japonezii, si in alt fel sunt romanii si altii.
Asa cum am amintit mai sus, sunt restaurante care au comisionul de servire trecut in nota de plata - asta e o varianta rezonabila care sa faca macar o mica punte peste prapastia dintre japonezi si restul lumii.

Edited by loock, 12 August 2018 - 21:51.


#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 15.05.2008
acea suma in plus daca e data la chelneri e ok,dar direct,nu prin patron si doar daca vrea mirele,nu impus
pana acum nu am auzit asa ceva,voi incepe sa intreb,m-ai facut curios
eu cand am facut nunta,dimineata am plecat acasa,la cererea patronului si am revenit la el dupa amiaz,nu ne cunosteam

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,134
  • Înscris: 14.08.2007
E o mare diferenta intre a merge la restaurant si a lasa bacsis si a inchiria un restaurant si a plati o taxa anterior agreata. E treaba patronului sa includa "bacsisul" in nota finala.

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Se lasa si la nunta. Si 600 e chiar f putin. Eu zic ca patronul nu e lacom cerand 1200, ci chiar decent. In ideea ca banii ajung la ospayari si la bucatarie.

Acum, voi spuneti de factura... ok, asa trebuie. Si factura. Daca vrem o tara normala, trebuie totul legal. Inclusiv adaugat tva-ul la nota de plata de 30,000 lei sau cat era

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postargentum, on 13 august 2018 - 02:24, said:

Inclusiv adaugat tva-ul la nota de plata de 30,000 lei sau cat era

Era bagat si tva-ul. Doar ca se ducea tot in buzunar la patron. Cand i-a calculat sticla de whiskey, i-a pus pretul din meniu care avea TVA-ul deja adaugat

Edited by MembruAnonim, 13 August 2018 - 02:59.


#35
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postargentum, on 13 august 2018 - 02:24, said:

Se lasa si la nunta. Si 600 e chiar f putin. Eu zic ca patronul nu e lacom cerand 1200, ci chiar decent. In ideea ca banii ajung la ospayari si la bucatarie.

Acum, voi spuneti de factura... ok, asa trebuie. Si factura. Daca vrem o tara normala, trebuie totul legal. Inclusiv adaugat tva-ul la nota de plata de 30,000 lei sau cat era
Se plateste doar pretul agreat initial. Orice altceva este dat din bunavointa clientului (daca doreste), nu obligat. Este problema patronului sa "include" bacsisul in discutie initiala, la final orice pretentie suplimentara este nula. Aia care aparati bacsisul si aruncati cu vorbe ca "daca nu iti permiti restaurant stai acasa", daca va iau la bani marunti (si caut posturile voastre anterioare) pot sa fac pariu ca restaurant pentru voi inseamna cantina la "impinge tava". Lasati-o asa ca macane.

Edited by jm2010, 13 August 2018 - 06:25.


#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cand faci nunta sau vrei sa mananci la restaurante cauti restaurante de renume si acoo vei avea totul asa cum trebuie
Cand mergi la restaurante de mana a 2 a ori esti bazat pe tine si cu scoala vieti ori te impaci cu soarta ca vei fi fraierit grupa mare

Mie daca imi facea asa il salutam si plecam linistit,nu tu contract..nu tu factura nu avea cum sa dovedeasca datoria mea catre el

Edited by I2O, 13 August 2018 - 06:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate