Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Cu masina la Sunny Beach.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua, anul acesta m-am hotarat sa ma duc in Bulgaria la Sunny Beach. Nu am mai fost niciodata. Defapt anul trecut a fost pentru prima data cand am mers la mare si am fost la Mamaia. Am fost cazat la un cineva aproape de delfinariu si ca sa ajung pe plaja din Mamaia, imi era foarte greu. Autobuzele nu circulau pana in mamaia, doar cele supra etajate la care asteptam foarte mult, chiar peste o ora. Erau taxi-maxi dar tot deauna erau pline si soferul a zis, hai ca incapi si tu, am zis pas. Taxi-ul ma costa cel putin 20-30 de lei un drum pana la plaja. Pana la urma am ales sa ma duc cu masina din locul de cazare pana pe faleza, chiar daca ma invarteam doua ore dupa un loc de parcare, dar cand plecam de acolo eram sus in masina si ajungeam acasa.

Acuma intrebarea e, daca merita sa iau o cazare in oras, la Sunny Beach, mai departe de plaja, am inteles ca si la bulgari e ca si la noi, locurile de parcare nu prea exista. Iar daca o parchezi ilegal mai ramai si fara masina. Totusi oare as gasi un loc de parcare langa plaja, chiar si pe bani?  dar pe bani putini, ca nu sunt inrudit cu familia Becali https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png Alta optiune e sa iau un autobuz sau un taxi, dar sa nu astept cu orele dupa autobuz sau sa platesc extra la taxi.

Edited by logy, 12 August 2018 - 03:46.


#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce simplu e sa deschizi un subiect nou si sa primesti raspunsuri,in loc sa cauti pe net si sa te documentezi despre subiectul care te intereseaza...
https://forum.softpe... sau pe:"am_fost_acolo" (nu m-a lasat sa pun linkul).
Merg de 4 ani la mare in BG si e prima data cand aud de cazare la "particulari",in "oras"...Acolo sunt statiuni,iar cazarea se face la hoteluri,pensiuni sau camping (cu cortul sau la casute.
Am venit de 10 zile de la Sunny Beach,unde am mers pentru a 2-a oara.Poti gasi si parcari gratuite,dar,in zone mai putin aglomerate (nu in zona centrala) si nu chiar langa laja,acolo fiind zone cu acces special,pentru clientii hotelurilor de langa plaja...Am stat la hotelul Europa (langa plaja),cu parcare gratuita. Data trecuta,am fost la Amfora (langa Imperial),tot langa plaja (in sud,aproape de Nessebar),cu parcare platita (5 Euro pe zi).
Sunt in BG si statiuni unde totul e mai ieftin si...gasesti o gramada de locuri de parcare fara plata: Sfintii Constantin si Elena,Chaika,Obzor si altele.
Concediu placut si sa ne scrii impresiile...pe "Cu masina spre Bulgaria" Posted Image...vezi ce traseu alegi...depinde de unde pleci din RO.

Edited by danpet, 12 August 2018 - 06:15.


#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
M-am documentat foarte bine, toti care zic ca au fost la bulgari cu masina, zic traseul pe unde au mers, pe mine ma intereseaza doar Sunny Beach, in rest nici o statiune, si da, vreau sa ies din hotel si sa ma arunc in mare, dar asa ceva nu se poate, vreau sa fiu cazat si in oras, dar si sa fac 2 minute pana la plaja Posted Image

Edited by Barboso, 12 August 2018 - 15:43.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai ajuns pe taramul asteptarilor nerealiste, mergi si tu pana la capat :). doreste-ti sa te cazezi acasa, gratis, si sa faci 5 minute pana la plaja. dorinta asta e la fel de realizabila ca si cea cu "vreau sa fiu cazat si in oras, dar si sa fac 2 minute pana la plaja".

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa cauti o harta a statiunii, sa vezi amplasarea parcarilor publice. trebuie sa stii ca nu prea exista parcare pe langa plaja, din simplul motiv ca statiunea  are hoteluri unul langa altul in prima linie, fiecare hotel avand parcare proprie, accesibila doar clientilor cazati.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlogy, on 12 august 2018 - 06:24, said:

vreau sa ies din hotel si sa ma arunc in mare, dar asa ceva nu se poate, vreau sa fiu cazat si in oras, dar si sa fac 2 minute pana la plaja Posted Image
Deci vrei sa nu fii un sarantoc. Pai e simplu: ia camera intr-un hotel cu plaja proprie la mare.

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Peste două săptămâni plec pentru a şaptea oară la Sunny Beach. Ai ghicit, e locul preferat de mers la mare. Poţi găsi şi locuri gratis de parcare, dar nici cele cu plată nu sunt foarte scumpe, zece leva pe zi (adică 5 euro). Dacă parchezi aiurea, clar ţi-o ridică. Hingherii de maşini sunt activi p-acolo.
Dacă ai bani puţini, încearcă hotel în septembrie. Sau şi mai ieftin, încearcă la aparthotel. Când erau copiii mici, am avut un an cu buget minuscul şi am stat la Apart Hotel Central. E foarte bine poziţionat, Ce-i drept, nu a venit nimeni să ne facă curat, prosoapele se schimbau foare rar sau deloc. Dar am ieşit super-bine la preţ.

Baftă! Ai grijă, sunt şanse mari să devii dependent de tura de vară la Sunny Beach! Posted Image

Edited by Yoda, 12 August 2018 - 10:08.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postlogy, on 12 august 2018 - 06:24, said:

M-am documentat foarte bine, toti care zic ca au fost la bulgari cu masina, zic traseul pe unde au mers, pe mine ma intereseaza doar Sunny Beach, in rest nici o statiune, si da, vreau sa ies din hotel si sa ma arunc in mare, dar asa ceva nu se poate, vreau sa fiu cazat si in oras, dar si sa fac 2 minute pana la plaja Posted Image
1.Nu inteleg de ce incarci fotumul cu citat dublu al postarii mele,mai ales ca una din reguli pe forum este: sa nu copiezi postarea anterioara!...e de la sine intales ca ai raspuns acelei postari.
2. Nu te-ai documentat bine...Gasesti pe net impresii si descrieri/datalii despre orice statiune sau/si hotel.Pe **** si pe site-urile de booking.
3.Ce vrei tu nu exista...Regula: pretul cazarii e invers proportional cu distanta fata de plaja.
4.Concediu placut si fara evenimente neplacute!
Exemplu de parcare ieftina,uriasa.La "granita" dintre Chaika si Nisipurile de Aur,5 Leva pe zi...Am vazut in acea parcare si masini cu rotile blocate (de RO)...se putea intra in parcare si ilegal,trecand peste o fasie cu iarba (nu era gard).

Attached Files



#9
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postlogy, on 12 august 2018 - 03:44, said:

Buna ziua, anul acesta m-am hotarat sa ma duc in Bulgaria la Sunny Beach. Nu am mai fost niciodata.
Anul asta va fi a patra oara. Am fost si la all inclusiv si la apartament cu chicineta unde iti gatesti singur, de fapt iti incalzesti singur , ca am venit cu mancarea inghetata ca sa nu pierdem timp cu gatitul.Sunt si supermarketuri de unde poti cumpara pt dimineta si seara.
All inclusivul e suficient (mancare si bautura) dar nu la nivelul extravagant din Turcia, dar ai de toate . Plaja pe unde am stat eu e la aprox 7-10 min pe jos, nu'i bai .
Daca vrei recomandari efective din ce stiu , iti spun.

Sa nu ratezi Nesebarul , daca iti plac locurile/siturile vechi, putin cam prea comercial in ultima vreme.E o parcare ieftina chiar inainte de peninsula, sau poti veni cu autobuzul local, sau pe jos daca esti aproape.
Daca vrei o pauza de plaja intr-o zi ,poti calatorii la Burgas, printre altele e o expozitie permanenta de sculpturi in nisip

Edited by sailor62, 12 August 2018 - 15:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate