Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#2377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKokoshmare, on 09 august 2018 - 08:32, said:

Ieri cand imi razuiam cu elan vigneta bulgareasca de la a treia deplasare in Bulgaria pe anul asta , am facut descoperirea epocala ca ieseam muuult mai ieftin sa imi iau una anuala avand in vedere ca anul asta voi mai face cel putin alte doua iesiri in Bulgaria.

Va dau si voua pontul ca-s baiat finut
Aşa am făcut şi eu, în aprilie.

#2378
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Seara buna..Plec la inceput septembrie cu masina din Bucuresti la Sunny Beach, trebuie sa fac vreo alta asigurare pentru masina? Am RCA si Casco valabil, iar in asigurarea de calatorie de la Allianz Tiriac sunt incluse si "Asigurare de Raspundere civila fata de terti +Asigurare de accidente"..Este ok?

#2379
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostREZA2015, on 09 august 2018 - 18:57, said:

Seara buna..Plec la inceput septembrie cu masina din Bucuresti la Sunny Beach, trebuie sa fac vreo alta asigurare pentru masina? Am RCA si Casco valabil, iar in asigurarea de calatorie de la Allianz Tiriac sunt incluse si "Asigurare de Raspundere civila fata de terti +Asigurare de accidente"..Este ok?
Sa fii foarte atent la vechimea mașinii. Mie mi s-a rupt cureaua de accesorii și mi s-a refuzat asistenta și despagubirea pentru ca masina era mai veche de 10 ani. Fatuca care-mi vânduse asigurarea uitase sa îmi precizeze acest mic amanunt scris de altfel cu litere mici pe contract.

#2380
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostKokoshmare, on 09 august 2018 - 08:32, said:

Ieri cand imi razuiam cu elan vigneta bulgareasca de la a treia deplasare in Bulgaria pe anul asta , am facut descoperirea epocala ca ieseam muuult mai ieftin sa imi iau una anuala avand in vedere ca anul asta voi mai face cel putin alte doua iesiri in Bulgaria.

Va dau si voua pontul ca-s baiat finut

Eu ce tot  behai pe aici de ani de zile?ba chiar m am oferit sa ajut cu vignete..

#2381
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postfoxbat, on 09 august 2018 - 20:26, said:

Eu ce tot  behai pe aici de ani de zile?ba chiar m am oferit sa ajut cu vignete..
Sezi, mai, bland!
Hai, ca nu e chiar operatie pe creier sa iti achizitionezi o [bu]vigneta. Pe o saptamana / pe o luna / pe un an.
Nici pierderile si nici castigurile nu-s vreo chestie faradecaresanusemaipoata.

Ce amuzanti sunt unii ipe aici. Principalul este sa ai bani de cazare / potol / combustibil / amintiri. Restu's detalii! Posted Image

Edited by BlueKing-69, 09 August 2018 - 20:37.


#2382
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013

View Postfoxbat, on 09 august 2018 - 20:26, said:



Eu ce tot  behai pe aici de ani de zile?ba chiar m am oferit sa ajut cu vignete..
Cum adica sa ajuti cu vigniete?
Pentru cat costã un pranz in Gr. va pretati la  chestii d-astea... ?Chiar asa rau stai cu banii?

Edited by raducut123, 09 August 2018 - 21:04.


#2383
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
A ajuta e neologism pt tine?
Ai nevoie sau te bagi in seama ca toti trolli psdm.isti?
Cand ai dorinta de a ti ajuta semenii da mi un  PM si ti dau cateva directii.


View PostBlueKing-69, on 09 august 2018 - 20:34, said:


Sezi, mai, bland!
Hai, ca nu e chiar operatie pe creier sa iti achizitionezi o [bu]vigneta. Pe o saptamana / pe o luna / pe un an.
Nici pierderile si nici castigurile nu-s vreo chestie faradecaresanusemaipoata.

Ce amuzanti sunt unii ipe aici. Principalul este sa ai bani de cazare / potol / combustibil / amintiri. Restu's detalii! Posted Image
Like.
Sunt insa unii mai disperati(insurati cu scorpii,copii,batrani)care sunt megafreak control sau n au timp de "de unde iau vigneta".am zis sa ajut daca pot(doar pt colegii bucuresteni).
Dar vezi..mi au luat si pranzul de Gr.:)))

View PostREZA2015, on 09 august 2018 - 18:57, said:

Seara buna..Plec la inceput septembrie cu masina din Bucuresti la Sunny Beach, trebuie sa fac vreo alta asigurare pentru masina? Am RCA si Casco valabil, iar in asigurarea de calatorie de la Allianz Tiriac sunt incluse si "Asigurare de Raspundere civila fata de terti +Asigurare de accidente"..Este ok?
Ce masina ai de ti e frica?8

#2384
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Sunny Beach- Varna, accident grav
Attached File  05BB162F-0DFD-47B4-9A87-DADF34DFD3B5.png   1.02MB   78 downloads
Poza de pe waze, nu am ajuns inca acolo, suntem blocati.

#2385
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am plecat din Sunny Beach la 11.00 si am ajuns la Domnesti la 17,20. Drumul perfect mai putin accidentul ala la care am pierdut o ora. Era un Lodgy si un Golf(?)-nu stiu, cred ca era golf (ambele de Bulgaria). Golful intrase in lateralul daciei, ambele masini praf, Lodgy-ul insa arata mai bine.
Pe drum un singur radar raportat pe waze, podul si vama le-am trecut imediat.
Pana la Bucuresti 4 radare, toate anuntate pe waze si vazute de detector.

#2386
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015

View Postfoxbat, on 09 august 2018 - 22:34, said:

A ajuta e neologism pt tine?
Ai nevoie sau te bagi in seama ca toti trolli psdm.isti?
Cand ai dorinta de a ti ajuta semenii da mi un  PM si ti dau cateva directii.



Like.
Sunt insa unii mai disperati(insurati cu scorpii,copii,batrani)care sunt megafreak control sau n au timp de "de unde iau vigneta".am zis sa ajut daca pot(doar pt colegii bucuresteni).
Dar vezi..mi au luat si pranzul de Gr.Posted Image))


Ce masina ai de ti e frica?8
Aston MartinPosted Image ,,Era o intrebare generala..

#2387
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Misto masina.nu ti e mila de ea s o scoti din garaj in tara asta?
Eu am ales varianta " sa nu ma doara capul",pt fitze iau motocicleta(ca Tariceanu).

#2388
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDecember, on 11 august 2018 - 18:02, said:

Am plecat din Sunny Beach la 11.00 si am ajuns la Domnesti la 17,20. Drumul perfect mai putin accidentul ala la care am pierdut o ora. Era un Lodgy si un Golf(?)-nu stiu, cred ca era golf (ambele de Bulgaria). Golful intrase in lateralul daciei, ambele masini praf, Lodgy-ul insa arata mai bine.
Pe drum un singur radar raportat pe waze, podul si vama le-am trecut imediat.
Pana la Bucuresti 4 radare, toate anuntate pe waze si vazute de detector.
Sapamana trecuta la si de la Veliko Tarnovo , am evitat cu gratie radarele de pe masini datorita waze-ului dar alea de pe catarg cred ca am luat cel putin doua la dus si doua la intors cu vreo 30-40 km/h peste viteza legala. Sa vedem daca peste niste luni primesc niste vederi de la statul vecin si prieten de la sud.

#2389
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Alea de pe spânzurători nu-s radare, sunt camere pt. controlul vignetei, aşa că fii liniştit.


Sănătate şi tcb !

#2390
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Plecat din Dr. Taberei Sambata dimineata. Am iesit pe Prelungirea Ghencea. Pe sensul meu a fost ok insa era coloana de vreo 3 km spre sud, nu stiu cat era in partea cealalta. Vai de mama ei de tara, te roaga aia cu fonduri europene si noi nimic. Am ajuns in vama pe al 10:30. Coada la platit taxa. Jur ca ala dn fata mea a coborat de 3 ori din masina si de fiecare data a stat la discutii cu casierita. Nu imi pot imagina de ce dar a fost de ajuns sa mai intarziem un pic. Pe partea cealalta a podului a fost ok, am avut 2 masini in fata la control, a mers repede de tot.

Am luat vigneta cu card de la OMV. Cele de o saptamana si o luna stateau frumos langa casa de marcat, semn ca se dadeau ca painea calda. Drumul liber pana in Varna. Pe drum doar o masina de politie la un accident, undeva inainte de autostrada, cred ca era o corsa intrata in parapet, nu parea ceva grav dar intinsesera jaloanele pe strada. Pe waze era trecut ca politie dar nu aveau treaba decat cu accidentul. In Varna am oprit in parcul ala mare sa se miste puradelul un pic. Farte frumos parculetul.

Am plecat spre Sunny Beach cred ca pe la 4 fara ceva. Pe artera principala care traverseaza Varna de la nord la sud in dreptul muzeului de arheologie s-au tamponat unii si s-a facut ditamai coloana. Cand am trecut pe langa ei completau amiabila. Blocau prima banda si se mergea bara la bara. Mai departe cand am ajuns la accidentul deja se eliberase si se circula, incet dar fara nici o coada. Inca erau vreo 5 masini de politie si cred ca baietii de la descarcerare sa ceva de genul asta care erau intinsi sub pom la umbra. Pe drum jaloane intre cele 2 masini. Era in zona de depasire (2 benzi pe un sens si unul pe celalalt) in curba de dupa Staro Oreahovo. Era un politist care facea semn sa se incetineasca chiar in curba dinainte. Masinile aratau groaznic, nu am identificat ce erau dar eram mai mult atent la drum decat la ele.

In rest totul ok. A mai fost un bulgar viteaza ca m-a depasit prin serpentinele alea dinainte de Sunny Beach pe linie continua si fara vizibilitate, dar bizoni din astia sunt multi in trafic. Am ajuns la hotel la 5 si 10.

Am plecat din Sunny azi de dimineata, pe la 10:30. A fost destul de aglumerat pana in Varna. Am trecut de un radar semnalizat regulamentar cu flashuri si waze. Din nou am oprit in Parc. Cam greu cu parcatul dar am gasit pana la urma. Mai departe am dat de 2 echipaje de politie daca am numarat bine. Unu era control pentru tiruri, cu dubita echipata pentru teste. Celalalt nu stiu ce naiba pazea, nu parea sa aiba radar, dar din mers nu am vazut asa bine sa bag mana in foc. Drumul din Varna catre Ruse liber, fara probleme. Vama am facut-o cred ca in jur de 4. S-a trecut foarte repede. Tot asa un pic de coada la plata taxei de pod dar s-a miscat bine. La control o singura masina in fata, am trecut super repede.

Coloana de tiruri spre bulgaria incepea dinaintea podului (dupa vama) si tinea pana dupa iesirea din Giurgiu. Cred ca au fost ceva probleme, nu tin minte sa fi vazut asa ceva pana acum. Am maia vazut pana spre giratoriul din oras dar acum iesea bine din oras. Pana la Bucuresti am  mai dat de un radar si un echipaj de politie care freca menta.

#2391
FL33

FL33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2007
Am gasit 2 variante de traseu catre sunny Beach:
-de la Shumen spre sud la Kamchia,apoi Vresovo-Yabalchevo-Goritsa-Poroy-Tankovo-...Sunny B  si
-de la Shumen spre sud la Kamchia,apoi Karnobat-Aitos-Isvorishte-Kableskovo-Aheloi...Sunny B.

Imi poate spune cineva care ar fi mai ok (stare drum , etc)
Multumesc !

#2392
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
De ce nu ala clasic prin Varna? Eu l-am facut de 2 ori. Odata pe cel prin Karnobat cand am fost la Duni. Dar acum multi ani.

#2393
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Ora 14:22..bravo bg.toate ghiseele de taxa pod lucreaza la max.3 cozi .zeci de masini.asteptat 10 min

#2394
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostFL33, on 18 august 2018 - 18:06, said:

Am gasit 2 variante de traseu catre sunny Beach:
-de la Shumen spre sud la Kamchia,apoi Vresovo-Yabalchevo-Goritsa-Poroy-Tankovo-...Sunny B  si
-de la Shumen spre sud la Kamchia,apoi Karnobat-Aitos-Isvorishte-Kableskovo-Aheloi...Sunny B.

Imi poate spune cineva care ar fi mai ok (stare drum , etc)
Multumesc !
Numai cineva care a parcurs ambele trasee iti poate spune care e mai bun.Eu tocmai am fost la Sunny B. pe traseul:
...De la Shumen,am mers spre sud la Kamchia,apoi Vresovo-Yabalchevo-Goritsa-Poroy-Tankovo-...Sunny B.
Drumul,din punctul meu de vedere,a fost bun si mai ales foarte frumos (peste munti-max 460m altitudine,prin paduri).Cred ca e cel mai scurt traseu...ales de GPS-ul meu setat pe "scurt".
De la Prosenik,ai 3 variante,aproximativ egale ca distanta,prin: 1-Bata,Medovo,  2-Poroy,  3-Orizare.
Un alt coleg a fost pe varianta prin Aitos,Aheloi si a zis ca e bun,dar,e putin mai lung...in principiu,un drum e cu atat mai bun cu cat are mai putine cifre pe harta :).
Vezi si harta bulgareasca cu calitatea drumurilor:
http://www.roads-bg.eu/#
Drum bun,concediu placut si fara evenimente!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate