Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#4987
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdestrug, on 07 martie 2024 - 10:35, said:

Ieri am fost in Ruse. La intrare foarte multi erau trimisi la un alt ghiseu, probabil sa plateasca amenzi. Zic hai ca-i momentul adevarului. Imi da actele fara probleme si intreb vamesul bulgar daca este nevoie de vigneta pentru Ruse. Imi raspunde cu un daaaaaa ostentativ. Il las in pace si pleca (fara vigneta). Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel ca mine, dar mi se pare aiurea sa cumperi  pentru nici 500m.
Are dreptate @Vulpoiul-Jhon, e cam greu sa iti dai seama in ce limba ti-a raspuns, daca a fost in bulgara sau romana.
Data viitoare sa il pui sa specifice daca DAAAA-ul este in romana sau bulgara. Posted Image

Lasand gluma la o parte :

https://www.mybg.biz...-limba-bulgara/

„Da“ e „Da“ și „Ne“ e „Nu“.   Cu recomandarea ca întotdeauna să confirmi verbal acest răspuns, indiferent că-l primești sau oferi. Asta pentru că majoritatea bulgarilor, conform tradiției locale, clatină din cap la da sau nu, ceea ce poate crea confuzie. Gestul de aprobare/ confirmare se face prin mișcarea capului  stânga – dreapta, iar negarea se face prin mișcarea capului de jos în sus.
Se pare că bulgarii sunt unul din puținele popoare din lume care dau invers din cap, când răspund cu „da” sau „nu”, iar explicația ne-o dă o legendă care spune că originea acestui gest datează din timpul dominației otomane, când asupriți religios, erau obligați să renunțe la creștinism, iar oamenii spuneau că „Da”, dar dădeau din cap că „Nu, niciodată”. Legendă sau nu, fapt e că majoritatea  bulgarilor gesticulează invers din cap, deși generația tânără tineri adoptă din ce în ce mai mult, modelul universal.

#4988
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdestrug, on 07 martie 2024 - 10:35, said:

Ieri am fost in Ruse. La intrare foarte multi erau trimisi la un alt ghiseu, probabil sa plateasca amenzi. Zic hai ca-i momentul adevarului. Imi da actele fara probleme si intreb vamesul bulgar daca este nevoie de vigneta pentru Ruse. Imi raspunde cu un daaaaaa ostentativ. Il las in pace si pleca (fara vigneta). Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel ca mine, dar mi se pare aiurea sa cumperi  pentru nici 500m.
Te-ai și găsit pe cine să-ntrebi. Bulgarii sunt simpatici ca ungurii iar vameșii sunt cireașa de pe tort... Probabil când un bulgar întreabă un vameș român dacă-i trebuie Rovinietă în Giurgiu, o să zică la fel....

Daaa........

#4989
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Indicatorul de intrare in Ruse este in rond.
Pana in rond circuli pe E70.
Teoretic esti pasibil de amenda pana in rond la indicator dar posibil bulgarii se gandesc si ei ca e prea aiurea sa  amendeze imediat dupa vama.

Attached Files



#4990
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMusic-Box, on 07 martie 2024 - 18:58, said:

Pana in rond circuli pe E70.
E70 e la fel ca DN la noi? Deci... ai nevoie de buvignetă? Nu cred că mergi mai mult de 100 m până la giratoriu, dar e clar pentru mine că mergi pe un drum care necesită buvignetă.

#4991
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
E70 de la ei e ca si E-urile de la noi. Tu intri in E70 dintr-un drum lateral. Chiar si pt 5 m esti pe drum cu taxa (vigneta). Poate pe acea portiune nu au camere. Asa se poate explica ca cei care se duc direct in Ruse nu au "cadou". Ceilalti ... BGTOLL ne cheama la plata.

#4992
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMusic-Box, on 07 martie 2024 - 18:58, said:

Indicatorul de intrare in Ruse este in rond.
Pana in rond circuli pe E70.
Teoretic esti pasibil de amenda pana in rond la indicator dar posibil bulgarii se gandesc si ei ca e prea aiurea sa  amendeze imediat dupa vama.

Am uitat eu de anul trecut, sau iesirea din vama e pe aici ?
Attached File  2024-03-08_084610.png   2.57MB   29 downloads

Aia pusa de tine este iesirea veche, inainte de modernizarea vamii. Acum pe acolo se intra in vama.

Edited by cristiany, 08 March 2024 - 08:51.


#4993
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
L.E. Am cautat pe StreetView un alt indicator de intrare in Ruse, dar nu l-am gasit.

#4994
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMusic-Box, on 07 martie 2024 - 18:58, said:

Indicatorul de intrare in Ruse este in rond.
Pana in rond circuli pe E70.
Teoretic esti pasibil de amenda pana in rond la indicator dar posibil bulgarii se gandesc si ei ca e prea aiurea sa  amendeze imediat dupa vama.
Captura aia este din 2012, posibil sa mai fie si acum semnul tot acolo, chiar nu mai stiu dar pe Google daca scrii Ruse, arata ca fiind cum incepe malul bulgaresc ...

Cum ziceau colegii mai sus, ar fi aiurea sa te amendeze pana ajungi in vama de unde teoretic ti-ai putea procura Vinieta. Dar cred ca daca ar fi sa amendeze ar putea amenda de ex daca pe bucata aia chiar ti-ar trebui bg toll, si nu ti-l faci in 24-48 ore...

Cum ziceam, eu am mai fost DOAR in Ruse, fara BG Toll si nu am avut probleme si am mai intrat in BG de atunci traversand-o pe toata (spre TR), evident atunci mi-am luat BG TOLL.

View Postcristiany, on 08 martie 2024 - 09:05, said:

L.E. Am cautat pe StreetView un alt indicator de intrare in Ruse, dar nu l-am gasit.
Uite unul aici https://maps.app.goo...oPZ7zt5FkfQaU56 . Pe partea cealalta nu se vede din cauza TIR-urilor.

Attached Files


Edited by Maskatu, 08 March 2024 - 09:41.


#4995
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Cu ajutorul tau, l-am gasit si pe cel de intrare in Ruse: https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Cu alte cuvinte, portiunea de drum pentru care ar trebui sa ai vinieta, este intre cladirea vamii si DN12. Adica undeva la aprox. 300 de metri.

#4996
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Nu va contrazic deloc, din punctul meu de vedere isi face cine vrea vigneta...nu sunt pro sau contra vigneta in mod special.
Treaba cu 24-48 ore la vigneta nu cred ca se aplica in Bulgaria, am vazut masini de Toll la Makaza dupa maxim 500 metri de vama care controlau masini si pe dus si pe intors.
Am vazut una la Silistra anul trecut imediat in vama dar nu cred ca verificau masini.
Teoretic daca nu ai vigneta la prima camera sau la prima verificare in trafic esti pasibil de amenda.
Anul trecut la iesire din Silistra m-a oprit politia Bulgara de circulatie dar nu m-a intrebat nimic de vigneta(asta asa ca si informatie).

@Maskatu, nu stiu care este treaba cu harta respectiva dar este ciudat ca indicatorul de intrare in Ruse din directia Volovo (drumul spre Romania) este in interiorul hartii.

Attached Files



#4997
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am casa la marginea orasului Targoviste chiar in dreptul indicatorului Targoviste. Primăria imi impune taxe la oras. Popa care vine cu botezul zice că aparțin de parohia din comuna limitrofă Targovistei. Ca să intru la mine in curte  cand vin din oras am nevoie de rovignetă? Teoretic nu. Dar ce să vezi? Militienii care stau cu radarul in fata portii mele spun că e drum national in această portiune, nu e in interiorul orasului. Cam asa e cu cei 100 m dintre vama Ruse si giratoriu de intrare in Ruse, e in zona crepusculară. Mie îmi plăcea să risc când eram tânăr si mergeam la femei, acum când mai e puțin si se vindecă rana, nu vreau să mai risc!!!

#4998
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Saptamana viitoare o să merg de sarbatori la SunnyBeach. Traseul de dus e prin Shumen, Restaurant-Motel Khan Krum, Ruen si iesire in SunnyBeach, iar intoarcerea prin Obzor si Provadia. Pe traseul asta am mai mers in 2022 in vacanta din Nessebar. Atunci am mers din Ruen pe traseul 3. Drum cu asfalt nasol cu toate că masina nu e o pretentioasă. A mers cineva pe celelate 2 trasee? Pe harta calitătii drumurilor Bg văd ca au portiuni rosii, iar pe streetview am văzut că sunt mai inguste. Dacă cineva a experimentat aceste variante 1 si 2 astept răspuns.
Attached File  Ruen.png   667.72K   19 downloads

#4999
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 08.02.2011
Între Negru Vodă și General Tosevo tot nenorocire este? Cozi de tiruri care blochează o banda, gropi imense, drum dezastru? Ca dacă tot asa, prefer Silistra spre Kranevo.

#5000
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

Vizualizare mesajVulpoiul-Jhon, pe 24 aprilie 2024 - 13:57, a scris:

Saptamana viitoare o să merg de sarbatori la SunnyBeach. Traseul de dus e prin Shumen, Restaurant-Motel Khan Krum, Ruen si iesire in SunnyBeach, iar intoarcerea prin Obzor si Provadia. Pe traseul asta am mai mers in 2022 in vacanta din Nessebar. Atunci am mers din Ruen pe traseul 3. Drum cu asfalt nasol cu toate că masina nu e o pretentioasă. A mers cineva pe celelate 2 trasee? Pe harta calitătii drumurilor Bg văd ca au portiuni rosii, iar pe streetview am văzut că sunt mai inguste. Dacă cineva a experimentat aceste variante 1 si 2 astept răspuns.
Atașament Ruen.png

Între Ruen și Sunny Beach, oricare variantă ai alege, este proastă, drumuri înguste, multe bumpere din beton, unele nesemnalizate, nu toate indicatoarele sunt bilingve, eu am fost în 2019, dar pe hartă arată ca și atunci, posibil chiar mai rău.

#5001
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

 mihaistoian, on 24 aprilie 2024 - 18:07, said:

Pe varianta 3 pe unde am mai fost, știu că sunt multe bumpere, dar și pe celelalte 2 variante sunt cocoașe?

#5002
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009
Scuze, acum am intrat pe site și am văzut întrebarea ta. O dată am fost pe varianta Ruen-Gorița-Orizare-Sunny Beach în 2019, iar în 2017 am fost pe varianta Shumen-Karnobat-Miroliubovo-Aheloi. Amândouă variante sunt la fel, sunt drumuri locale, neîntreținute bine, prost semnalizate și cu multe bumpere din beton

#5003
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 Vulpoiul-Jhon, on 24 aprilie 2024 - 13:57, said:

Saptamana viitoare o să merg de sarbatori la SunnyBeach. Traseul de dus e prin Shumen, Restaurant-Motel Khan Krum, Ruen si iesire in SunnyBeach, iar intoarcerea prin Obzor si Provadia. Pe traseul asta am mai mers in 2022 in vacanta din Nessebar. Atunci am mers din Ruen pe traseul 3. Drum cu asfalt nasol cu toate că masina nu e o pretentioasă. A mers cineva pe celelate 2 trasee? Pe harta calitătii drumurilor Bg văd ca au portiuni rosii, iar pe streetview am văzut că sunt mai inguste. Dacă cineva a experimentat aceste variante 1 si 2 astept răspuns.
Ruen.png

Pe traseul 2 am mers noi anul trecut la Nessebar (zona cu verde banuiesc ca e padurea de stejari pe langa care am trecut).  Nu imi amintesc de portiuni memorabil nasoale, nici nu suntem genul extrem de grijulii cu masina. Ne-am intors prin Varna-Dobrici si categoric drumul a fost chiar bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate