Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Plata zugravit casa scarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostIon_de_la_Raion, on 07 august 2018 - 13:14, said:

Eu am un caiet dictando si nu produce cheltuieli.

Daca trebuie sa scrii ceva pe el ai nevoie de un pix, pe care il cumperi, si uite cheltuiala

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View PostdreaQ, on 07 august 2018 - 13:12, said:

[..]Mai aveam vreo 2 mosi in bloc din astia care se opuneau oricarei investitii, chestii simple ca renovatul liftului, camere, zugravit.[...]
Majoritatea bate minoritatea. Așa s-a zugrăvit și la noi - suntem 6 cu inițiative din 10. Restul n-au de ales.

#39
RM55

RM55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.08.2018

View Postliviu_np, on 07 august 2018 - 12:55, said:

Ori e alba, ori e neagra? Hotareste-te!

Sunt obosit, am o noapte nedormita. Am vrut sa zic e zugravit dar eu nu beneficiez.
Nu mai fiti si voi asa rai.

Am obtinut raspunsurile necesare.
Puteti inchide topicul.

Edited by RM55, 07 August 2018 - 13:33.


#40
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ba da, beneficiezi.
Acum indirect, pentru ca aparatmentul tau, impreuna cu bucata aia de scara, se prezinta frumos.
Bafta si sa fii sanatos.

#41
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
In provincie sunt cazuri in care nu sunt organizate asociatii de proprietari. Proprietarii au contracte direct cu furnizorii (electricitate, apa/canal, gunoi, cablu). Pe scara unde locuiesc parintii mei fiecare face curat in zona stabilita, cu randul. In caz de zugravire, acoperis, canalizare pana la camin etc, cheltuielile se impart proportional intre proprietari, toate apartamentele fiind de 2 camere, cate 3 pe palier.

#42
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Normal ar fi sa contribui dar in realitate mai greu sa te oblige, in special daca nu exista administrator de bloc/ asociatie (cum e cazul la blocurile mici din provincie). Caz concret - nu se face curatenie/nu se plateste femeie de serviciu ca nu vor unii. Casa scarii nu a fost zugravita din anii 80. Alt caz concret - schimbare invelitoare, unul din  proprietari nu a vruy sa contribuie cu cei ~ 3000 de lei si au pus ceilalti. Nici pana in ziua de azi nu s-a recuperat vreun ban de la el ( acum vreo 3 ani s-a facut reparatia).

Edited by Bylly00, 07 August 2018 - 15:21.


#43
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 11.08.2003

View PostBylly00, on 07 august 2018 - 15:21, said:

Normal ar fi sa contribui dar in realitate mai greu sa te oblige, in special daca nu exista administrator de bloc/ asociatie (cum e cazul la blocurile mici din provincie). Caz concret - nu se face curatenie/nu se plateste femeie de serviciu ca nu vor unii. Casa scarii nu a fost zugravita din anii 80. Alt caz concret - schimbare invelitoare, unul din  proprietari nu a vruy sa contribuie cu cei ~ 3000 de lei si au pus ceilalti. Nici pana in ziua de azi nu s-a recuperat vreun ban de la el ( acum vreo 3 ani s-a facut reparatia).
Daca aveti nevoie ca de apa de banii aia, judecata altfel, nu poate sa vanda apartamentul pana nu achita restanta aia. Pam-pam! :)

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBylly00, on 07 august 2018 - 15:21, said:

caz concret - schimbare invelitoare
Ce invelitoare ?

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pilotă pentru acoperiș :)
Învelitoarea e stratul exterior al acoperișului, n-ai mai auzit cuvântul ăsta folosit așa?

#46
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca faci misto de termenul in sine - sa stii ca e un termen corect - cuprinde orice acopera sarpanta - ca e vorba de tabla galvanizata, ondulata, tigla metalica, tigla ceramica, de beton, sindrila si ce-o mai exista. Daca intrebi de care a fost si cat a costat parca wetterbest a fost, dar in afara de invelitoare a mai fost si costul repararii sarpantei pe alocuri.

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalthea, on 08 august 2018 - 10:04, said:

Pilotă pentru acoperiș Posted Image
Învelitoarea e stratul exterior al acoperișului, n-ai mai auzit cuvântul ăsta folosit așa?
Nu. La noi s-a refacut tencuiala si s-a zugravit. De fapt de un an tot lucreaza la 4 blocuri amarate si nu au facut nici jumatate. Am scris aici pe forum ca se mortareste blocul (adica se aplica mortar) si lumea nu a inteles ce vreau sa spun. Asa scumpa e invelitoarea asta ? Bine ca noi n-avem. Avem acoperis cu tigle. Care zboara mereu la furtuni.

#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 08 august 2018 - 17:17, said:

Asa scumpa e invelitoarea asta ? Bine ca noi n-avem. Avem acoperis cu tigle. Care zboara mereu la furtuni.
Ba aveți, e acoperiș cu învelitoare din țiglă.

Până acum vreo câțiva ani, când am refăcut acoperișul la casă, nici eu nu auzisem de învelitoare Posted Image

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La cum il descrii, invelitoarea pe blocuri fara tigle nu e acel gudron sau ce o fi peste care se toarna smoala ? Am vazut cand am stat mai demult la etajul 9 al unui bloc turn ca turnau asa ceva pe un bloc vecin de 4 etaje.

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 08 august 2018 - 21:29, said:

La cum il descrii, invelitoarea pe blocuri fara tigle nu e acel gudron sau ce o fi peste care se toarna smoala ?  
Aș zice că nu, dar nu te lua după mine că-s atehnică.

Eu prin acoperiș înțeleg o structură pe care montează ceva: țigle, tablă etc., atât. Ce vine pus peste structură e învelitoarea acoperișului.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Acoperis tip terasa?

#52
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Teoria chibritului. Acoperis = structura + invelitoare. Structura = sarpanta = lemnele alea pe care montezi invelitoarea (poate sa fie si din beton sau metal, dar mai rar). Invelitoare = ce am scris mai sus.

Acoperis tip terasa = ce e la foarte multe blocuri. Peste placa de beton a ultimului nivel vin tot felul de straturi termo si hidroizolante astfel incat sa nu permita infiltrarea apei. Asta in teorie, ca in practica se stie ca "orice om ii e frica de ultimul etaj" chiar din cauza asta.

#53
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ca sa fii scrupulos, poti sa ceri celor ce ti-au solicitat sa platesti sa-ti faca solicitarea in scris si sa ataseze dovada platii serviciilor de zugravit (factura si chitanta)
99% nu au asa ceva ci lucreaza la negru cu mesteri tocmiti. atunci ai scapat, nu au cum sa dovedeasca nimic sau intra la evaziune fiscala

mai stiu un caz de administrator din asta care una doua venea cu nu stiu ce lucrare, era el prieten cu un mester si ii dadea aluia 3 beri si facea treaba, dar locatarilor le cerea sute de lei pe apt...

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFlat, on 09 august 2018 - 12:20, said:

ca sa fii scrupulos,
Altul e cuvântul care i sar potrivi dacă ar face asta, nu scrupulos. 150 de lei e o sumă corectă, în mod sigur au lucrat cu meșteri nu cu firmă.

Quote

sau intra la evaziune fiscala
Citește ce e evaziunea fiscală, ca să nu mai scrii prostiuțe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate