Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Plata zugravit casa scarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:38, said:

E folosit zilnic dar eu nu beneficiez. Sublieniez nu stau acolo, se bucura asltii.

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el. E gol!

Ori e alba, ori e neagra? Hotareste-te!

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el. E gol!

Nici nu conteaza ca e gol sau ca este plin, atat timp cat il ai in proprietate trebuie sa platesti anumite cheltuieli, chiar daca nu stai acolo, cum ar fi salariul administratorului, si toate acele cheltuieli care tin de proprietatea comuna, inclusiv zugravitul de pe casa scarii.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el. E gol!

Mai sus ziceai ca e folosit zilnic. Te refereai la apartament sau la altceva?

Nu conteaza ca tu nu folosesti, reparatiile/imbunatatirile pe partile comune le platesti oricum, ca proprietar.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el. E gol!
Hai sa lamurim un lucru. De cat timp il ai?

#23
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:25, said:

Sunt student, am in proprietate un apartament primit ca donatie si mi s-a solicitat sa platesc 150 de lei zugravitul pe casa scarilor.
Apartmanetul este nelocuit de 6 ani.
Nu am sursa de venit. Sunt obligat sa platesc aceste cheltuieli?
Multumesc!
Pai si de unde ai bani sa platesti intretinerea si

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:25, said:

Sunt student, am in proprietate un apartament primit ca donatie si mi s-a solicitat sa platesc 150 de lei zugravitul pe casa scarilor.
Apartmanetul este nelocuit de 6 ani.
Nu am sursa de venit. Sunt obligat sa platesc aceste cheltuieli?
Multumesc!
Pai si de unde ai bani sa platesti intretinerea si celelalte parti comune  ?

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:25, said:

Apartmanetul este nelocuit de 6 ani.

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:38, said:

E folosit zilnic dar eu nu beneficiez.

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el.

Amice,tu-ti bati joc de noi toti?
Blocati topicul,fratilor,ne-a gasit de fraieri.

ps.
Cine n-are posibilitati financiare sa-si intretina proprietatea sau sa se achite de obligatii,vinde proprietatea si gata.Asta-i capitalismul.

Edited by adisz, 07 August 2018 - 13:02.


#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
eu mai am o intrebare : de cat timp ai intrat in posesia apartamentului, in urma donatiei ? stii ca exista cheltuieli lunare pe care fiecare proprietar trebuie sa le achite, indiferent daca locuieste sau nu cineva acolo ? ai trecut vreodata pe la apartament / bloc, sa vezi ce suma de plata este afisata la avizier, in dreptul apartamentului tau ?
imposibil ca in acesti 6 ani sau de cand ai devenit proprietarul acestui apartament, sa nu se fi spart vreo teava sau inlocuit/reparat ceva la partile comune.

"Art. 43. — Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiiIor cu alta destinatie decat aceea de Iocuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.
Art. 44. — (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire Ia proprietatea comuna, cu privire Ia: fondul sau fondunile pentru Iucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare Ia partile de constructii si instaIatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distnibutie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electnica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; intenfonul — partea de instaIatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisuI si altele asemenea, conform prevedenilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari or persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; ccntracte sau poIite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna."

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hai mah, acum serios, problema originala e lamurita din prima: cineva (proprietarul in acte, in fapt... oricine) trebuie sa plateasca banii aia.
Este este clar, evident, obligatoriu... simplu ca buna ziua.
Deja discutia a deviat rau... dar este mai mult o curiozitate deja... cine/cum foloseste apartamentul ala care este sau nu este gol - apartamentul lu' Schrodinger Posted Image

#27
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postalthea, on 07 august 2018 - 12:55, said:

Inițiator, există și lege scrisă care spune că ești obligat să contribui la plata cheltuielilor de întreținere a părților comune...
RM55 citește legea de aici: https://lege5.ro/Gra...a-condominiilor

#28
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Esti prea sarac pentru un proprietar. Vinde apartamentul babei si sparge banii. Viata la bloc implica niste costuri cu intretinerea imobilului.
Mai aveam vreo 2 mosi in bloc din astia care se opuneau oricarei investitii, chestii simple ca renovatul liftului, camere, zugravit. Pana la urma s-au curatat :D

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:25, said:

Sunt student, am in proprietate un apartament primit ca donatie si mi s-a solicitat sa platesc 150 de lei zugravitul pe casa scarilor.
Apartmanetul este nelocuit de 6 ani.
Nu am sursa de venit. Sunt obligat sa platesc aceste cheltuieli?
Multumesc!

Da.  Cu placere!

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSef-chenko, on 07 august 2018 - 12:45, said:

Nu stiai ca orice bun ai  in proprietate produce cheltuieli?
Eu am un caiet dictando si nu produce cheltuieli.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostEMPP, on 07 august 2018 - 12:34, said:

dacă chiar estenefolosit poți vorbi cu administratorul și poate înțelege situația și te scoate de la plată.dar să n-ai vreun chiriaș,prietenaș care mai stă pe acolo

Nu are importanta daca e folosit sau nefolosit. Curatenia si igienizarea pe casa scarii o platesc toti proprietarii.

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostRM55, on 07 august 2018 - 12:48, said:

Nu se foloseste nimeni de el. E gol!
Zii merci ca nu te trezesti cu squatteri.

#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 11.08.2003
Astea nu-s cheltuieli cu penalizari. Astea intra la fondul de reparatii.
O astfel de lucrare se poate face din bugetul avut, urmand a fi reintragit, sau dupa constituirea unuia:
1. cu buget: plata este deja facuta catre prestator si recuperarea banilor se poate face intr-o rata sau mai multe, oricum ar fi, nu se impun  penalizari pentru ca nu se pune problema\ de facturi restante
2. fara buget: la sedinta de la inceputul anului sau cand dreaq o fi fost, s-a decis zugravirea si, in mod normal, un buget sau o rata lunara pentru constituirea acestuia. Acum, daca au fost suficient de cretini incat sa se apuce de treaba si plata fara sa fi strans banii, da, poate fi vorba de penalizari, motiv pentru care aia trebuiesc lipiti un pic de perete.  Daca au asteptat sa se stranga banii, tot rata lunara ar trebui pusa.

Ca idee: avem, in blocul nostru, un cont de depozit de ceva mii de lei, altul decat cel pentru facturi. De la inceputul anului s-a stabilit o suma de 5 lei / ap / luna pentru reparatii. Nu stim ce reparatii vor fi dar, avand in vedere ca intretinerea pe lunile de vara e mai mica, impactul este si el mai mic. Cel mai probabil vor fi folositi pentru a mai schimba niste robineti / vane pe la subsol, asta daca nu intervine altceva. Cand am avut si noi reparatia pe casa scarii, au fost folositi bani din bugetul avut si, intr-adevar, a venit la fiecare de plata, dar sumele nu au fost incadrate la cele cu penalizari.


Si, zugraveste-ti apartamentul ala si inchiriaza-l. Pentru tine, in acest moment, aia e o gaura in care anual trebuie sa bagi bani: impozit, cheltuieli administrative, altele. Vorbeste cu presedintele, administratorul sau imprieteneste-te cu un vecin de acolo (macar pentru a te tine la curent)(poti face asta intr-un weekend sau vacanta) si cauta-ti chiriasi. Daca e vorba de vecin, sari si tu cu 50-100 lei lunar din chirie pentru deraj si o sa-ti fie mai bine. In acest caz, in loc sa dai bani vei lua. iar, daca il dai gol, nu vei plange dupa mobila, frigider sau dreaq mai stie ce.

Edited by sorin147, 07 August 2018 - 13:19.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrosix, on 07 august 2018 - 13:15, said:


Nu are importanta daca e folosit sau nefolosit. Curatenia si igienizarea pe casa scarii o platesc toti proprietarii.
sunt cheltuieli pe numar de persoane => la astea nu participa pentru ca e zero
sunt cheltuieli pe apartament (bucata, cota indiviza, etc) => la astea participa.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postadisz, on 07 august 2018 - 13:00, said:

Amice,tu-ti bati joc de noi toti?
Blocati topicul,fratilor,ne-a gasit de fraieri.
Ce nu intelegi, omul are un apartament gol, nelocuit de 6 ani, folosit zilnic si de care nimeni nu se foloseste. Ce e asa de greu de priceput ? Posted Image

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Daca acumulezi restante se poate executa apartamentul.
O chirie ceva ?

Edited by overseas, 07 August 2018 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate