Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Forma (design) Dacia Duster, pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 Adm, on 01 august 2018 - 22:53, said:

Pe mine ma distreaza ipocrizia asta "ce iti pasa ce gandesc altii".

Cand iesi din casa vrei sa arati bine, si te gatesti (cel putin oamenii normali).

La fel extinzi si la masini.
Cand iti cumperi Logan, il iei pentru ca adesea atati iti permiti, nicidecum pentru ca iti doresti Logan, exceptand cazuri sado-maso.

Daca iti permiti ceva mai scump/decent, atunci te zbati sa il ai, desi are tot 4 roti si 5 scaune.

Impresia conteaza, la fel respectul de sine!
Frumos, scurt si la obiect Posted Image

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,207
  • Înscris: 22.05.2003

 EMPP, on 01 august 2018 - 23:05, said:

de ce oamenii care au o mașină second de 10 000 de euro se uită de sus la unu cu Logan care a dat  tot atât sau poate mai mult pe mașină?
Pentru ca adesea ala care a dat 10 000 EUR pe un SH (fara milioane de Km), a facut o alegere mai buna decat un cosciug nou si lucios!

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 31.01.2010
Cind vom mai trece in normalitate o sa ne treaca asta, masina este un tool, transportation device ceva de acest gen nu un fetis.
Sa nu uitam ca noi venim dupa 40 de ani in care a avea o masina era un vis indepartat, acum se poate si o confundam cu un status.
Exista, e corect insa principalul este ca si acel Logan sa fie curat, lustruit si poti iesi in lume cu el.
Totdeauna am fost de principiul ca poti face altceva mai bun decit sa arunci banii pe masini banale, asta insemnind ce se vehiculeaza pe la noi.
Duster-ul e o masina cinstita si corecta, nu o comparati cu Suzuki, aia este exact pentru status, daca ai nevoie de masina pe drumuri romanesti, tara, padure,
Duster este perfect!

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 01 august 2018 - 22:44, said:


E un Logan cu garda la sol mai mare, motorizari mediocre, fara clima in 2018 (stiu ca are AC)!


Si ce daca nu are climatizare automata ? Am tot condus o gramada de masini (cu AC manual sau automat, pentru mine diferentele au fost insesizabile).

#23
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
De fapt e un Sandero, ca loganul aia e, un sandero....

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 31.01.2010
Am pe ailalta clima automata, nu`i rea da nu`i duc lipsa!

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,207
  • Înscris: 22.05.2003

 TruculMagic, on 01 august 2018 - 23:07, said:

Si ce daca nu are climatizare automata ? Am tot condus o gramada de masini (cu AC manual sau automat, pentru mine diferentele au fost insesizabile).


Hai sa iti spun eu care e diferenta

La AC ai 30 de grade afara, 40-80C de grade la tabla (in fct de culoare) si dupa cateva ore de condus ai 18-20C de grade in masina.
Cand te dai jos iti crapa capul! Soc termic!

La Clima iti setezi temperatura de comfort (23-25C pt mine), iar sistemul incearca sa o pastreze, astfel incat sa nu ai soc termic cand iesi din masina.
Desigur, daca temperatura ta de comfort este 16-20C, socul e inevitabil.

P.S. MAi sunt deosebitii pe care AC ii ucide.
Ei prefera sa mearga cu geamul deschis, plin de praf si sudoare, pentru ca fac reomatism.
Problema vine tocmai pt ca prea putini stiu diferenta dintre AC si Clima automata.

#26
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 Pilutu, on 01 august 2018 - 22:32, said:

Buna seara, as avea nevoie de ceva pareri despre forma (designul) la Dacia Duster model 2017. Sa ma explic: In 2017 mi-am cumparat un Duster nou, culoare verde scrie pe talon dar de fapt e un fel de kaki (alea ca la armata dar mai deschis la culoare). Consider ca m-am pripit cand am cumparat-o ca abia dupa aceea mi-am dat seama ca sunt nemultumit de cum arata, parca tot altele imi plac mai mult: Suzuki Vitara All Grip, Renault Kadjar, Renault Captur etc. De aceea as dori ceva parari sincere, cum vad altii aceasta masina (doar la forma ma refer, fara a intra in detalii tehnice). Nu vreau sa fiu consolat, vreau pareri sincere, ca sa stiu...daca vad bine sau nu. Imi pare rau ca nu stiu (nu reusesc) sa postez aici poza cu masina mea. Va multumesc anticipat pentru parari.
Pai e de porc, cum sa fie !
Cat ai dat pe el ? Si ce dotari are ?
Ca forma este interesant de tunat pe modelul pikepeak , cu garda joasa, roti pe 21 macar, 200 cp, etc...

Edited by M0sGerila, 01 August 2018 - 23:13.


#27
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 l_dan, on 01 august 2018 - 22:54, said:

Te deranjeaza forma - sau culoarea, de fapt?
Ca posesor de Duster (model nou), nu am nicio problema cu forma, consider ca e un pas inainte fata de vechiul model si imi place. De culoare nu comentez- de gustibus. Ca forma exterioara, din cele enumerate de tine, imi place Kadjar-ul - dar Dusterul este ceea ce imi trebuie mie.
Trebuia ca inainte de a-ti cumpara masina sa-ti definesti cat mai exact necesitatile (cat si in ce conditii vei folosi masina, ce costuri de intretinere si ce consum poti suporta, etc), asteptarile ( ce vrei de la masina: recunoastere sociala, utilitate, lux, etc) si bugetul disponibil. Faci apoi o lista scurta cu modelele care se incadreaza cerintelor, faci drive test cu toate si alegi ce se potriveste cel mai bine pt tine. Daca ai luat masina ca pe un tricou din mall, la impuls, ai gresit indiferent ce ai ales!
Da, I_dan, ai dreptate, da Doamne mintea romanului cea din urma. Forma nu-mi place, culoarea da.

#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 31.01.2010
Cind esti in ea vezi fix capota.
Aia`i colorata asa cum iti place.
Daca merge si te serveste este foarte buna si frumoasa!
S`o folosesti sanatos!

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015

 M0sGerila, on 01 august 2018 - 23:09, said:

De fapt e un Sandero, ca loganul aia e, un sandero....

Wow Einstein.

Loganul a fost prima masina aparuta in 2004-2005, abia apoi a aparut Sandero. Sunt pe aceeasi platforma. Posted Image

#30
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 pasilla, on 01 august 2018 - 23:05, said:

Vorbeam de design, sau de performante tehnice, ori fiabilitate ?

Eu, personal, as prefera si acum o masina [noua] care sa se poate repara cu sarma si patent.
Astea noi nu se prea strica, dar daca se intampla, nu poti decat sa o incui si mergi pe jos.
Eu m-am referit strict la design.

#31
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 TruculMagic, on 01 august 2018 - 23:20, said:



Wow Einstein.

Loganul a fost prima masina aparuta in 2004-2005, abia apoi a aparut Sandero. Sunt pe aceeasi platforma. Posted Image
Wow , deci daca e aceeasi platforma relatia de egalitate nu e valabila decat intr-un singur sens .
Wow, wow ...fuguta la scoala ....

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 01 august 2018 - 23:10, said:

La AC ai 30 de grade afara, 40-80C de grade la tabla (in fct de culoare) si dupa cateva ore de condus ai 18-20C de grade in masina.
Cand te dai jos iti crapa capul! Soc termic!

La Clima iti setezi temperatura de comfort (23-25C pt mine), iar sistemul incearca sa o pastreze, astfel incat sa nu ai soc termic cand iesi din masina.
Desigur, daca temperatura ta de comfort este 16-20C, socul e inevitabil.

Sa nu exageram, ca nu suntem asa fragili.
Pe orice masina pun pe treapta 1 si temperatura scazuta (18-24 grade), daca e prea rece aerul, atunci mai invart de butonul de la temperatura (daca e manual), ca nu sunt handicapat, sau daca mi se pare ca e prea cald si la treapta 1 nu simt nimic, dau pe 2 si tot asa. Ideea e ca in scurt timp imi fac modul prielnic pentru mine. Ma enerveaza clima automata cand incepe sa mearga de capul ei pana ajunge la temperatura selectata. Unele chestii tin doar de mofturi. Probabil daca ai crescut doar in s-class , esti genul care are gadgeturi si isi masoara zilnic corpul pe cantare smart, bratari smart, isi calculeaza pana si caloriile pe care le baga in gura, probabil atunci ac-ul automat ti se pare ceva de stricta necesitate, insa eu si altii suntem mai "old school". ;)

#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,807
  • Înscris: 01.10.2002

 Pilutu, on 01 august 2018 - 22:32, said:

Buna seara, as avea nevoie de ceva pareri despre forma (designul) la Dacia Duster model 2017. Sa ma explic: In 2017 mi-am cumparat un Duster nou, culoare verde scrie pe talon dar de fapt e un fel de kaki (alea ca la armata dar mai deschis la culoare). Consider ca m-am pripit cand am cumparat-o ca abia dupa aceea mi-am dat seama ca sunt nemultumit de cum arata, parca tot altele imi plac mai mult: Suzuki Vitara All Grip, Renault Kadjar, Renault Captur etc.
Alea nu sunt off-roadere adevarate. Singurii care mai fac asa ceva in Europa sunt Daimler...
[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/how-to-have-g-wagon-that-s-cheap-and-original-using-surplus_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si care arata mai rau decat Duster-ul tau, care e un off-roader decent...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7f2HPVySQq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In definitiv, da aia ai cumparat o Dacie, pentru utilitate, nu de fitze, corect?

#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pilutu, designul e ok, punerea in practica lasa de dorit !

Edited by M0sGerila, 01 August 2018 - 23:26.


#35
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 M0sGerila, on 01 august 2018 - 23:11, said:

Pai e de porc, cum sa fie !
Cat ai dat pe el ? Si ce dotari are ?
Ca forma este interesant de tunat pe modelul pikepeak , cu garda joasa, roti pe 21 macar, 200 cp, etc...
M-am referit doar la forma, de toate celelalte sunt multumit.

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
Cred ca mai bine nu deschideai acest topic... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate