Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Forma (design) Dacia Duster, pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Ziceam că e neconcludent pentru că uite acolo în lista cate diferente sunt intre cei care au postat. Sunt perfect de acord că, consuma decent.

#110
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In lista aia e vorba de o singura masina, condusa de acelasi sofer, care si-a urcat ultimele 40 de alimentari (plinuri) cu masina lui.

Ai media de consum, omul circula extraurban, dupa viteza medie, dar pe drumuri europene, nu pe autostrada. Proababil face naveta la munca.

#111
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Bun dar daca te uiți la alții care au postat sunt diferențe, eu la Kadjar vad intre 6 și 9, e o harababura. Depinde ce talpa ai, pe unde mergi etc...

#112
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sunt pentru ca merg ori afara, ori pe autostrada, ori doar in oras. Si depinde cum zici tu, de cum conduce fiecare, cat de temperat etc.

Ca sa-ti faci o idee corecta despre orice masina, cauti masina/modelul/motorizarea si apoi ai cuvantul Anzahl care inseamna numar de alimentari. Apesi odata pe el si ti le arata pe cele care au cele mai multe plinuri de combustibil. Primul are 67 alimentari, al 2 lea 62, al 3 lea are 54. Duci mouse-ul pe pictograma cu pompa si iti zice cate alimentari au. Deci daca primii au 6~+ inseamna ca ala e consumul mediu. E un consum mic.

De exemplu hai sa luam comparativ un Suzuki Vitara pe benzina.

https://www.spritmon...t=3&powerunit=2


https://www.spritmon...t=3&powerunit=2

Iti arata si costurile pe multe alimentari pe 100km parcursi.

Media e undeva la 7 euro+ per 100km la Duster.

Daca ai o masina care are 8 euro+ per 100km, in cazul meu la 30.000km pe an parcursi cu un duster consum 2100euro  cu o masina care consuma 8 euro+ consum pe 30.000km 2400euro.

O diferenta de 300euro pe an, nu e asa mult, dar cand inmultesti cu 5 ani iti da cam 1500euro. Parca e cam mult, nu?1500 euro sunt reviziile si anvelopele pe 5 ani.

Edited by Deenman, 05 August 2018 - 11:50.


#113
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPilutu, on 05 august 2018 - 11:15, said:

Culoarea mi-a placut si imi place si acuma, eu ziceam de forma masinii, dar dupa cum presimt, o sa ma impac si cu asta.
Daca-ti place culoarea , designul masinii e chiar ok parerea mea . Cum stai la volan conteaza cel mai mult . Mie nu mi-a placut pozitia la volan in Duster si nici siguranta  de aia am ocolit masina , altfel mie imi place cum arata pe dinafara .
Poti sa pui niste folii pe geamurile laterale spate si luneta si niste accesorii nichelate , praguri , bullbar si o sa vezi ca o sa te indragostesti de masina in ceea ce priveste designul exterior !

#114
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postursamajor, on 02 august 2018 - 07:26, said:


Pe mine mă distrează distracția ta. Tu te ĂŽmbraci cu mașina? Te speli, te tunzi cu ea?

Îți iei mai ales dacă ești stăpânit de spirit practic și nu te roade invidia pe alții sau snobismul și vrei o mașină (doar) de condus, (doar) să te ducă unde vrei și să fie foarte economică.

În RO, țară ĂŽn care denaturarea caracterului uman e la apogeu, ĂŽntr-adevăr, contează foarte mult. Mai ales dacă ești snob. Posted Image

Aaa, scuzele mele, abia acum am realizat faptul că ești din categoria celor ce consideră mașini doar ce au motoare de peste 200 CP. Restul sunt cărucioare de butelii, nu?

Deci daca nu iti iei Logan pentru ca iti permiti un BMW sa zicem, esti snob? Tocmai ca daca vrei o masina "de condus" nu iei Logan.
Daca iti permiti anumite lucruri care iti imbunatatesc calitatea vietii si iti poti face placerile, trebuie sa fii masochist ca sa te chinui in Logan, sa mananci mc donalds, sa te imbraci cu cele mai ieftine trente.
Evident, in Romania vad ca se prolifereaza puternic dogma asta cretina ca daca unul isi permite anumite lucruri e automat tampit, destept e ala care isi ia tinicheaua noua low cost si isi plimba fizicul  dezordonat cu mandria prostului care se crede geniu.

#115
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,312
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcavaliere, on 07 august 2018 - 08:16, said:

Evident, in Romania vad ca se prolifereaza puternic dogma asta cretina ca daca unul isi permite anumite lucruri e automat tampit, destept e ala care isi ia tinicheaua noua low cost si isi plimba fizicul  dezordonat cu mandria prostului care se crede geniu.
Partial ai dreptate Posted Image
Dar si @ursamajor are pe alocuri dreptate Posted Image
1. Daca imi permit, nu epatez peste tot, aiurea-n tramvai, ca ce smecher sunt eu Posted Image Bravo mie, mi-am luat avion, nu trebuie sa stie toata tara de asta. Inseamna modestie Posted Image
Si nu inseamna ca-ti permiti cand cumperi masina nemteasca veche de 10-15 ani, cu 200-300 k km la bord. Aia e ca-n bancul cu fata care n-a mai venit. N-am bani sa-i fac plinul, dar ia uite bai fraiere ce scrie pe capota mea ! Sa nu comparam cam ce se cumpara la noi cu reclama din poza atasata Posted Image
2. 99% din topicurile de la cumparare auto sunt cam asa: vreau BMW, vreau Audi, vreau Mercedes. Si apoi vine intrebarea omniprezenta: da' cat consuma ? Cred ca descrierea ta "mandria prostului care se crede geniu" se muleaza perfect pe ce-am spus. A, si sa nu uit: musai sa fie diesel ! Consuma putin, ai si cuplu...:Posted Image
3. Prea multi oameni ai acestui popor sunt imaginea vie a zicalei "prostul pana nu e si fudul...". Evident, excludem toata suflarea Softpedia :)

Attached Files



#116
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@ergon: Mişto reclama cu "pre owed". Dar stai că vin imediat experţii să spună despre gagica aia că are kilometrajul dat peste cap, că nu "miroase a nou", că "aripa" aia urcată pe blatul de bucătărie pare revopsită, etc.

#117
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3KAB4mrwa58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#118
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,805
  • Înscris: 01.10.2002

View PostYoda, on 07 august 2018 - 13:19, said:

@ergon: Mişto reclama cu "pre owed". Dar stai că vin imediat experţii să spună despre gagica aia că are kilometrajul dat peste cap, că nu "miroase a nou", că "aripa" aia urcată pe blatul de bucătărie pare revopsită, etc.
Exista riscul sa bagi bani grei in vizite de reparatii pe la medic din cauza ca proprietarii anteriori n-au avut grija... ;)

#119
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Nu sunt puține cazurile cu vizita la "medic"a multor posesori de mașini sh,dar ca să îți iei una nouă trebuie să ai și cu ce!Sunt și mașini sh bune dar depinde și de unde sunt luate sau de la cine!

View PostPilutu, on 05 august 2018 - 10:10, said:

Attachment 20180804_172507.jpg

Aceasta e masinuta mea pe care am cam blamat-o, dar parca totusi, nu-i chiar asa urata :)
E frumoasă mașina stai liniștit,sunt mulți care ar vrea să aibă așa ceva,printre care, recunosc, mă număr și eu!E clar că Duster-ul nu e mașină de viteză,dar cred că în rest își face bine treaba!

Edited by Therockstar, 08 August 2018 - 07:05.


#120
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

View PostTherockstar, on 08 august 2018 - 07:03, said:

Nu sunt puține cazurile cu vizita la "medic"a multor posesori de mașini sh,dar ca să îți iei una nouă trebuie să ai și cu ce!Sunt și mașini sh bune dar depinde și de unde sunt luate sau de la cine!

E frumoasă mașina stai liniștit,sunt mulți care ar vrea să aibă așa ceva,printre care, recunosc, mă număr și eu!E clar că Duster-ul nu e mașină de viteză,dar cred că în rest își face bine treaba!
Multumesc, Therockstar :)

#121
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostWotan, on 07 august 2018 - 22:45, said:

Exista riscul sa bagi bani grei in vizite de reparatii pe la medic din cauza ca proprietarii anteriori n-au avut grija... Posted Image
D-aia e bine să verifici dacă are analizele la zi (full check la service autorizat), înainte să bagi cheia-n contact! Posted Image

Edited by Yoda, 08 August 2018 - 23:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate