Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Sisteme fotovoltaice Hibride .Prosumatori

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#73
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005

 marius_vfp, on 07 august 2018 - 21:31, said:

Salut ady ,1 eu zic ca daca are tubul din aluminiu e mult mai bun decat din plastic,
2  daca viteza aerului din tub e mare atunci aerul nu mai apuca sa se raceasca  oricare ar fi materialul tubului , trebuie sa existe un echilibru , in principiu ai dreptate ,
Depinde de lungimea adică de fapt suprafaţa pe care se face transferul. Un tronson de 20m liniari va avea o suprafaţă de schimb termic aşa de mare încât aproape că nu mai contează materialul pereţilor. Mai e şi capacitatea limitată de transfer a pământului, adică după un timp temperatura locală din jurul ţevii tinde să se apropie de cea a aerului, scăzând randamentul, iar în cazul ăsta degeaba ai metal că nu ajută la nimic. Parcă era undeva la 50Wh/mp valoarea maximă de transfer sol-mediu.

#74
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Solara e pe trei, dupa apa si vant. Poate in scurt timp va creste si solara mai serios

Attached Files

  • Attached File  cez.jpg   219.92K   35 downloads


#75
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 mihaicozac, on 08 august 2018 - 17:08, said:

Depinde de lungimea adică de fapt suprafaţa pe care se face transferul. Un tronson de 20m liniari va avea o suprafaţă de schimb termic aşa de mare încât aproape că nu mai contează materialul pereţilor. Mai e şi capacitatea limitată de transfer a pământului, adică după un timp temperatura locală din jurul ţevii tinde să se apropie de cea a aerului, scăzând randamentul, iar în cazul ăsta degeaba ai metal că nu ajută la nimic. Parcă era undeva la 50Wh/mp valoarea maximă de transfer sol-mediu.
Bagam apa in pamant la greu si se rezolva .spor

#76
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Sper ca s-a lamurit cu prosumatori. Azi au anuntat ca nu mai subventioneaza panourile salare in schimb panourile fotovoltaice da.
Programul incepe in noiembrie 2018 iar suma alocata este pentru 25.000 de tichete.
Trebuie sa aveti de la financiar hartie cu datoriile platite, de la cadastru - titular casa, de la furnizar cerere cu nr de inregistrare. Se vor instala max 3kwp iar ce depaseste platiti din buzunar.
Nu se accepta instalatii deja facute, nu se accepta instalarea decat la casa, la blocuri doar cu aprobare de la asociatie.
Sursa: Digi 24

Nu se spune nimic despre tipul de contor dar nici despre cat compenseaza, ce procent.

Edited by deloghi, 08 August 2018 - 22:36.


#77
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Tipul de contor(de fapt se subintelege, trebuie unul care stie sa citeasca in registrii diferiti import/export) si cat se compenseaza sunt in lege

#78
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 marius_vfp, on 07 august 2018 - 21:31, said:

Salut ady ,1 eu zic ca daca are tubul din aluminiu e mult mai bun decat din plastic,
2  daca viteza aerului din tub e mare atunci aerul nu mai apuca sa se raceasca  oricare ar fi materialul tubului , trebuie sa existe un echilibru , in principiu ai dreptate ,
Nu e, pentru ca:
o sa fac o analogie:
pune o rezistenta de 2000 ohmi (pamantul) in serie cu una de 2 ohmi (teava de cupru) sau de 4 ohmi (aluminiul) sau de 20 ohmi (fier, inox) sau de 300 ohmi (plasticul) si cu una de cca 40000 de ohmi (aerul din tub).
Ce rezistenta iese la calcul? Cat de mult conteaza daca tubul e din plastic sau din cupru sau din inox?
Coef transfer Cu = 400W/mK
Al = 200W/mK
Fe=40W/mK
Plastice cca 1.2-2.5W/mK
Aer = 0,02W/mK

Acum despre turbulenta: intr-adevar, un tub gofrat ajuta mult, ptr ca turbulenta creste mult transferul de caldura al fluidelor, prin amestecare. Dar mareste caderea de presiune pe tub, deci e posibil sa necesite ventilatie mecanica.

Valorile le-am dat nu chiar din burta, ci sunt aproximativ inversele coeficientilor de transfer ai materialelor respective.

#79
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 pyxyit, on 08 august 2018 - 22:58, said:

Tipul de contor(de fapt se subintelege, trebuie unul care stie sa citeasca in registrii diferiti import/export) si cat se compenseaza sunt in lege
Unde scrie ce afirmi?
Am rupt legea in 2 , nu scrie nimic din ce afirmi. Ce afirmi sunt doar presupuneri.
Nu scrie nici modelul, nici tipul, makerul, producatorul, sistemul de citire, nimic!
Am citit declaratia doamnei secretar informare media ca nu s-a fixat nimic in legatura cu compensarea.....ba, mai pe intelesul meu aceasta afirma ca se v-a compensa identic cu tariful din ziua precedenta.
Incep deja sa ma lamuresc ca mai trebuie inca studiata problema inainte sa deschidem aceasta sectiune de forum. Informatiile trebuie sa fie totusi corecte ca sa putem discuta concret. Pana atunci nu exista decat presupuneri.

#80
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 deloghi, on 08 august 2018 - 22:33, said:

Sper ca s-a lamurit cu prosumatori. Azi au anuntat ca nu mai subventioneaza panourile salare in schimb panourile fotovoltaice da.

Poi de la solare nu prea avea statu ce sa profite , la fotovoltaice e alta miscare.

#81
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
La fotovoltaic o sa pape la greu firmele capuse de pe langa distribuitotii gen Enel, e-on, etc. Aceste firme vor avea autorizatii de montaj si punere in functiune. Firme care cara cu sacul bani dar lucrari pe garantie iock.

#82
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 18.10.2006
Cum ziceam intr-un post precedent, se transforma intr-o mare manarie tipic Romaneasca.

#83
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
O sa mai curga ceva apa pe Dunare pana dau ei drumul la bani. La casa verde din 2016, ghidul de finantare a fost anuntat de prin aprilie-mai 2015, a aparut efectiv pe la sfarsitul anului, iar sesiunea de finantare s-a deschis dupa inca un an. Dupa aia tot balamucul cu analiza dosarelor, etc si au inceput sa se semneze contractele dupa inca vreo 9 luni bune. Mie mi-au intrat banii in cont cam la 2 ani si jumatate dupa primul anunt ca dau drumul la program si cred ca am fost printre primii cu dosarul/lucrarea/dosarul de decont. Dar poate e si o parte buna ca avem timp sa ne informam si sa gasim firme care sa nu fie direct legate de banditii de la enel et co.

#84
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
La sponsorizarea cu solarele sau cam fript , smecherii au vazut ca e cerere pe fotovoltaice arunca momeli care e fraier si pune botu asta e , dar de ce tocmai limitat la 3kw , de ce nu au pus plafonul mai sus , 3kw daca abia atinge consumul zilnic al unei case normale , eu ma gandesc sa nu faca ca in spania care avea peste 10kw instalati plateau taxe de rupeau , sa nu fie vreo manarie si la noi , ne lasa sa ne autorizam sa investim apoi bagai taxe fraiesteanului ca acu nu mai poate da inapoi fiindca e constrans sasi amortizeze investitia .spor

#85
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Poti instala si peste 3kwp dar diferenta o dai din buzunar.

#86
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009

 deloghi, on 09 august 2018 - 10:53, said:

Poti instala si peste 3kwp dar diferenta o dai din buzunar.

Nu este rentabil, ca in achizitia asta cu bani de la stat, sa adaugi bani din buzunarul tau; toate preturile vor fi umflate si marfa va fi cat mai ieftina posibil, ca sa aiba firmele profit mare. Nu cred ca vei putea comenta, calitatea marfii si preturile acelor firme.

#87
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Vrei sistem, bine, nu vrei cauta la alti. Cam asa te vor intampina acele firme. O sa fie ok sistemele. Majoritatea vor vinde tot ce au pe stok uzate moral sau care nu mai corespund. Sa vezi atunci tunuri cu containere din china sau rebuturi din vest, spalate si polisate de iti orbesc ochii. Mai e pana atunci. Deja sunt cativa care s-au lipit de usile intitutiilor ca sa fie primi cand dau astia drumul. Am doi vecini care ma tot intreaba daca isi mai cumpara lemne de foc la iarna. Trag speranta ca vor incalzi casa electric. Habar nu au ce inseana aceste sisteme. Daca le spui ca sa cumpere lemne se uita la mine cu ciuda si banuitori, cred ca ii pacalesc, ca vreau sa-i mint.
Cand or vedea ce implica zilnic intretinerea unui astfel de sistem se vor apuca de taiat lemne. Daca nu ai un minim de cunostinte in domeniu multi vor renunta la sistem in primi 2 ani. E un pusti la noi care cica isi gaseste de munca daca pun sisteme vecinii. Le v a intretine el, nu gratis. Baiat cu initiativa.

Edited by deloghi, 09 August 2018 - 12:52.


#88
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Asta cu sistemul de la stat e cam tot aia cu sa te angajezi la hidrolectrica, cati din voi a-ti reusit?

Am tapat aci sa se dea drumul ani de zile, acu se da, dar nu e pentru noi, poate va ganditi la o forma asociativa sa ne bage careva in seama, oricum sunt total nemultumit de cum merge treaba, mai am ceva negogieri cu linia de entitati al carei produs sunt, morti si vii, sa mi faca si mie culoar la chestii de astea.

#89
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Si uite asa poate i-mi mai montez 3,5kw PV + invertor ( Doamne Ajuta)Posted Image Posted Image
O sa dau fuga la AFM ca pun cererea.Posted Image ....maine !!!!!!!!!!

Edited by goctav2000, 09 August 2018 - 17:23.


#90
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Baga si intrebarile de rigoare sa stim si noi ce se sufla pe la colturi daca tot ajungi pe la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate