Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Sisteme fotovoltaice Hibride .Prosumatori

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#109
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Deocamdata pe sietul ANRE au aparut doar reglemntarile pentru certificate verzi .
Se garabesc baietii astia, cred ca au si ceva interese.....
Pt prosumatori ,au 90 zile sa faca normele,nu se grabesc deloc .Asa cum nu s-au grabit sa faca si la legea lui Grindeanu 24/2017.
Vedeti daca nu dati spaga ....Posted Image

Edited by goctav2000, 18 August 2018 - 14:50.


#110
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Au publicat in sfarsit ghidul de finantare pt panouri fotovoltaice.
Ce parere aveti?
Din ce vad te obliga pe tine sa obtii ATR-ul si sa il depui intr-un numar de zile.
Nu ar trebui sa fie gata si ANRE cu normele de aplicare? In momentul de fata..daca vrei sa iti ATR mai bine iti bagi un bat in fund Posted Image

Attached Files


Edited by shoTgunu, 21 August 2018 - 13:20.


#111
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Să vedem ce acte suplimentare mai trebuiesc făcute pentru proprietarii de apartamente la bloc ! Eu locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 4 etaje și vreau să fac demersurile necesare pentru un sistem fotovoltaic de 3Kwp care să-mi reducă factura de energie electrică și totodată să pot scădea cu câteva grade temperatura plafonului, datorită umbririi sistemului fotovoltaic și astfel să folosesc mai puțin aparatul de aer condiționat ! Cred că un tabel cu semnăturile vecinilor de bloc care sunt de acord cu montajul fotovoltaicelor pe apartamentu meu ( amprentă 80m2 ) și avizul președintelui asociației de locatari, ar fi suficient pentru cei interesați care locuiesc la bloc ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 21 August 2018 - 20:38.


#112
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Este putin mai dificil.
Cam asa zice legea
„Orice modificare a proprietăţii individuale care necesită emiterea unei autorizaţiide construire/desfiinţare, în conformitate cu legislaţia în vigoare, se aduce la cunoştinţa asociaţiei pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică  a construcţiei, prin depunerea în copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor şi a planurilor din proiectul tehnic”, prevede noua lege.
Potrivit avocatnet.ro, proprietarii au obligaţia de a comunica asociației și organului fiscal local orice schimbare a suprafeței construite sau utile, în cel mult 30 de zile de la încheierea lucrărilor. Nerespectarea acestei obligații va atrage, potrivit proiectului, o amendă de la 200 la 1.000 de lei, chestiune neprecizată până acum în vechea lege.
„Modificările constructive şi utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale condominiului, precum şi amplasarea de mijloace publicitare pe faţada şi/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereţi, camere, amenajari inchise, scări interioare şi altele asemenea, se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociaţiei de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectaţi, şi pe baza autorizaţiei de construire, cu respectarea legislaţiei în vigoare”, scrie, mai exact, în noua reglementare.

Edited by deloghi, 21 August 2018 - 21:07.


#113
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă noua lege stipulează ca două treimi din proprietari să fie de acord cu montajul fotovoltaicelor, eu n-am probleme cu niciunul pentru că n-au contribuit cu nici un șfanț la lucrările de hidroizolație pe apartamentul meu, deci voi avea toate semnăturile de la cei 20 de proprietari cu care sunt în relații foarte bune ! Înțeleg că am obligația să comunic asociației de locatari și organului fiscal în termen de 30 de zile după terminarea lucrării, orice modificare pe învelitoarea apartamentului meu, mi se pare OK că nu mă obligă să o fac anticipat. Mai rămâne de rezolvat cu proiectul, dar de ăsta ar trebui să răspundă firma care îmi montează structura de susținere și instalația, bănuiesc ! Posted Image

#114
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,391
  • Înscris: 02.07.2009
La prima vedere:
m) Curent (electric) alternativ – curent electric la care direcţia de curgere (deplasare) a electronilor
este inversată la intervale egale (ciclice);
n) Curent (electric) continuu – curent electric la care direcţia de curgere (deplasare) a electronilor
este într-un singur sens;
Presupun ca cel care a facut documentul este autorizat ANRE Posted Image Posted Image Posted Image

(6) Schema electrică cu protecțiile aferente prevazută de fabricantul echipamentelor de producere a
energiei electrice, trebuie să asigure următoarele funcții:
a) deconectarea automată, la dispariția tensiunii din rețea;
B) reconectare automată/manuală, la apariția tensiunii în rețea;
c) protecție la minimă tensiune;
d) protecție la maximă tensiune;
e) protecție maximală de curent;
f) protecție de minimă frecvență;
g) protecție de maximă frecvență.
Dupa cum e formulat pare a fi vorba de invertor ???

La panouri zice numai conectori MC4. Si daca nu ???

(9) Specificații particulare invertor:
a)puterea nominală: minimum 3,5 kVA;lara
Posted Image intrare: 12A nominal, minimum 80 V, nominal 710 V;
c) tensiune MPPT: 200 - 800 V;
Daca tensiunea nominala nu este 710V sau curentul nominal 12A sau tensiunea mppt in intervalul respectiv ??? Pare a fi o dedicatie ???

(11) Invertorul este acreditat de către ANRE, RDE (Distribuție) și OTS (Transelectrica), după caz.
Ce treaba o avea Transelectrica aici ???

Posted Image ieșirea în sistem se va face printr-o protecție bi direcțională și un contor specific în sarcina
operatorului de distribuție
Un lucru bun.

e) comunicație: rețea mobilă (inclusiv abonament SIM date pe 3 ani);
Inca un cost ascuns ???

Intrebarea ar fi de ce intr-un program de finantare sunt incluse conditii tehnice, asta ar fi treaba distribuitorului. In cazul instalatiilor existente si puterea sistemului fotovoltaic nu depaseste puterea aprobata, nu ar trebui un nou ATR, poate o anexa cum ca fiind posibila injectare in retea furnizorul trebuie sa monteze un contor corespunzator.

Edited by pyxyit, 21 August 2018 - 22:38.


#115
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Invertor acreditat ANRE ?! Ne da o lista ? Invertoarele hibride de la MPP Solar (MPI) sunt acreditate ?

#116
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,391
  • Înscris: 02.07.2009
ART. 12
Dosarul de validare a instalatorului trebuie să cuprindă următoarele documente:

i) atestatul emis de ANRE de tip B sau alte atestate care includ competențele de tip B, în
termen de valabilitate la data depunerii cererii de validare, în copii certificate „conform cu
originalul"; în situația în care instalatorul este atestat în altă țară din Uniunea Europeană,
documentul de echivalare, eliberat de ANRE, aflat în termen de valabilitate la data depunerii
cererii de validare, în copie certificată „conform cu originalul"
j) documente care dovedesc experiența în instalarea de sisteme de panouri fotovoltaice
pentru o putere instalată de minim 50kWp (contracte, procese verbale de recepție), în copii
certificate „conform cu originalul”; ???
k) documentele doveditoare a existenței personalului angajat specializat în instalarea de
sisteme de panouri fotovoltaice (cod COR 741103 - REVISAL) și inginer profil electric (cod COR.
2151 - REVISAL), însușit prin semnătură de către instalator, în original.
Vazand limita de 50 kWp la experienta in instalare si verificand din nou scopul programului inteleg ca programul nu este doar pentru prosumatori, ci si pentru marii investitori. Eu cred ca fara consultat sunt putine sanse de reusita.

#117
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,391
  • Înscris: 02.07.2009
...consultant...

#118
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View PostViorelsolar, on 21 august 2018 - 21:29, said:

Mai rămâne de rezolvat cu proiectul, dar de ăsta ar trebui să răspundă firma care îmi montează structura de susținere și instalația, bănuiesc ! Posted Image
O sa primesti hartie de la respectiva firma cu care mergi la financiar.
Mai ramane sa te intelegi cu administratorul care tr sa iregistreze modificarea in cartea tehnica a imobilului. Banuiesc ca o mica atentie atunci cand platesti intretinerea. In loc de 100 lei intretinerea o sa mai uiti pe biroul lui inca 100 lei ca sa fie binevoitor.
In schimb nu inteleg la ce se refera cand spun : " trasmiterea datelor la distanta"

Edited by deloghi, 22 August 2018 - 04:25.


#119
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 18.10.2006
Asa cum spuneam o manarie ascunsa, tipic licitatiilor cu statul in care prin specificatii tehnice cu caracter unic (au luat datele de la un invertor  si panouri anume) se asigura felia unor anumite parti care devin astfel distribuitori la nivel national al unor branduri specifice. Ce treaba are intrarea invertorului si modelul de panouri cand pe furnizor il priveste doar calitatea, puterea si conditiile in care se injecteaza ?  Sa nu mai zic ca la ongrid poti face 3 Kw si din 2-3 invertoare. In plus toate protectiile alea sunt deja incluse in invertoare ca... asa functioneaza ele si s-au gandit altii la ele de ani de zile.

Mai grav e ca am feeling-ul ca din acest document se va face copy/paste si la normele de alplicare pentru bransarea prosumatorilor fara finantare, iar cei care au deja sisteme vor cam fi fortati sa schimbe echipamentele daca doresc conectarea.  Aprobarea echipamentelor trebuia prevazuta prin parametri clari de injectare, masurabili, fara nici o referire la echipament in sine (in afara protectiilor), iar daca aceseta nu sunt indeplinite fie se rezolva extern fie se cere schimbarea.
In felul acesta furnizorul vine, masoara, verifica daca e ok da drumul daca nu cere modificarile necesare.

Din punctul meu de vedere este doar un alt rahat tipic RO menit sa serveasca unor interese si vom vedea destul de repede si cine sunt beneficiarii. In nici un caz nu vor fi prosumatorii.  Eu unul zic pas....

#120
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu zic așa că firmele care vor fi agreeate pentru montajul acestor sisteme fotovoltaice o să ridice ștacheta prețurilor și al serviciilor de manoperă, astfel că fericitul ales din cei 20.000, va trebui să aibă cel puțin 10.000 de lei în buzunarul propriu, pentru a beneficia de un sistem fotovoltaic on-grid minimalist de 3Kwp.

Cele 12 panouri fotovoltaice de minim 250Wp stipulate în ghidul de finanțare, costă minim 10.000 lei, adică jumătate din suma eligibilă, apoi un invertor on-grid de 4Kw mai ieftin la raport preț/calitate, să zicem un Fronius Primo 4.0-1 costa acum 5000 lei cu TVA, eu n-aș accepta decât modelele Fronius ale austriecilor și personal îmi doresc musai modelul Fronius Primo 8.2-1, nu m-aș zgârci să plătesc 2.300 lei în plus, dar să am o rezervă de putere ! Structura de montaj, manopera de montaj, cabluri, conectori, siguranțe mai duc și astea la o cheltuială minimă de 10.000 lei

Cred că se vor face și niscai înțelegeri între client și montator, de exemplu eu vin cu panourile mele fotovoltaice, construiesc structura metalică pe care se montează profilele de aluminiu pentru că eu lucrez mai solid decât rusul și tu îmi livrezi invertorul, montajul și tot ce mai trebuie în limita a 20.000 de lei și îmi faci acte Posted Image  ! Eu am panouri fotovoltaice CdTe de 70Wp, care produc cu 25% mai mult pe lumină difuză, că pe lumină solară puternică produc toate dă-le dracului ! dar cretinii zic în ghidul de finanțare că trebuie musai montate panouri de 250Wp putere minimă, vreo 12buc., dar ce-au astea bre” de 70Wp dacă montez vreo 50, nu pentru ăia 3Kwp minim trebuie să primesc aprobarea ??? Posted Image

Edited by Viorelsolar, 22 August 2018 - 10:56.


#121
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Vio daca nu respecti specificatiile , pa , baietii e clar ca favorizeaza un producator de panouri anume , ala a dat spaga  si pa , cand vor vedea altfel de sticle pe casa  efectiv nu vor finanta , eu zic ca nu merita chiar nu merita sa te complici cu statul . Vorba unui preot care spunea ca cei ce vor vrea liniste sunt cei care nu au legaturi cu statul sau cu bancile .

Edited by marius_vfp, 22 August 2018 - 13:14.


#122
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Pe langa faptul ca nu este rentabil sa inghiti de la ei tot ce au, eu zic ca exista si o parte buna, una singura. Aceasta parte se numeste surplusul care il consumi cand ai nor. Este singura afacere mai ok ca sa nu mai stam cu limitare sau acumulatori. Nu cred ca te vei intelege cu ei. Au o afacere care trebuie sa scoata bani. Ca orice afacere daca vine fiecare cu ce are nu mai merge.
Poti in schimb sa faci alta jmecherie. Ii lasi sa-si faca treaba iar mai apoi vinzi tot sistemul si ramai cu al tau. Recuperezi astfel investitia ta. Totul este sa nu vina periodic in control. Dar de obicei dupa ce si-au luat banul nu mai calca. Nu te mai baga in seama.

Edited by deloghi, 22 August 2018 - 13:27.


#123
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
De-a lungul timpului am invatat un lucru pe care il respect indiferent ce s-ar intampla: NU fac afaceri cu statul !!!
De ce? Statul sta degeaba - Statul ia tot. Cu o mana iti da si cu 4 iti ia.

Degeaba s-au zbatut baietii aia in lupta cu ministerele, ca normele de aplicare au stricat toata munca lor. Dau doar un mic exemplu: in prezent sunt panouri excelente, atat peste 250W, cat mai ales sub (cum are Viorel, de exemplu). Pai ca sa se incadreze "instalatorul" in suma oferita de stat o sa iti bage pe gat cele mai naspete dintre naspete panouri. Potentialii clienti care sunt habarnisti in acest domeniu o vor "muşca" la greu crezand ca au facut afacerea vietii lor si ca o sa aiba curent garla, caci pe "instalator" il va durea in pai'spe ca sistemul instalat de el e vai steaua lui si nu produce mai nimic.
Sa vezi acum ce orientari dubioase pe toate directiile cardinale si sub toate unghiurile vor avea panourile instalate de Dorei.

Eu va dau un sfat prietenesc: nu mai stati la pomana statului, ca o sa va iasa pe ochi aceste "daruri". Mai degraba investiti putin cate putin, daca nu aveti banul gramada si va bucurati in liniste de energia produsa. Va cumparati un banc minim de acumulatori pentru stocare si uniformizarea consumului si nu va doare capul cu pretentiile lor.

#124
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Anexa cu prician este este in dezbatere publica.
Puteti sa faceti amendamente si sa va sustineti parerea
Vast ,da coppy paste pe adesa de e-mail de la mediu .
Daca nu le spunem "pasul " cati mai multi ,insemana ca ce au spus ei in Anexa este bine. Ei asa cred.

Edited by goctav2000, 22 August 2018 - 14:26.


#125
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Citesc lista de documente pentru a primi finantare si apare acoolo:
"e) extras de carte funciară, nu mai vechi de 30 de zile la data înscrierii, din care să rezulte dreptul de proprietate asupra imobilului construcție, pe care se va implementa proiectul, în original; în cazul în care sistemul de panouri fotovoltaice care deservește construcția se amplasează pe teren se va prezenta extras de carte funciară, nu mai vechi de 30 de zile la data înscrierii, din care să rezulte că este proprietar/deține un drept de folosință și asupra imobilului-teren;"

Casa mea este noua si nu cred ca am carte funciara - am un PV de receptie. Ce pot face in cazul asta?

#126
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
https://www.cartefun...lfov/NewRequest

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate