Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Centrala termica IMMERGAS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
HeIsMyHero

HeIsMyHero

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2018
Salut! Am o centrala veche Immergas si am o problema cu presiunea, este prea mare si nu stiu cum sa fac sa mai scad din ea.
Stie careva o solutie ?

Modelul este ca acesta -> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fD3J0I4fe9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P.S : Nu este video-ul meu, doar l-am gasit pe YT

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Presiunea in calorifere se reduce foarte simplu, se desurubeaza un aerisitor si se scoate apa pana se ajunge la presiunea dorita.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca asta :
1. Inchide robinetul de apa rece ce intra in centrala.
2 Deschide robinetul de la chiuveta din bucatarie pe apa calda.
3. Deschide usor robinetul de umplere a centralei. Presiunea in centrala va scadea pana la valoarea dorita, cand il inchizi .
4 Inchide robinetul de la chiuveta si deschide-l pe cel de intrare apa rece in centrala.
Succes!

#4
HeIsMyHero

HeIsMyHero

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2018
Scuza-ma, nu ma pricep deloc la asa ceva... Apa cum o scot ? Iese printr-un robinet anume ?

View PostNaijax, on 30 iulie 2018 - 18:17, said:

Incearca asta :
1. Inchide robinetul de apa rece ce intra in centrala.
2 Deschide robinetul de la chiuveta din bucatarie pe apa calda.
3. Deschide usor robinetul de umplere a centralei. Presiunea in centrala va scadea pana la valoarea dorita, cand il inchizi .
4 Inchide robinetul de la chiuveta si deschide-l pe cel de intrare apa rece in centrala.
Succes!

Am incercat asta dar presiunea tot crestea cand foloseam robinetul de umplere

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017

View PostHeIsMyHero, on 30 iulie 2018 - 18:20, said:

Am incercat asta dar presiunea tot crestea cand foloseam robinetul de umplere

Atunci treaba se complica
Daca creste presiunea cand incalzeste, ai vasul de expansiune spart/defect.
Daca iti creste presiunea si cand centrala e in stand by, nu iti inchide robinetul de alimentare sau, in cel mai rau caz...poate fi o problema de la schimbatorul de caldura.

Eu zic sa chemi un meserias daca zici ca nu te pricepi deloc la asa ceva pentru ca - desigur si in mod cert - nu o putem repara noi pe forum.

Succes

#6
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostHeIsMyHero, on 30 iulie 2018 - 18:20, said:

Scuza-ma, nu ma pricep deloc la asa ceva... Apa cum o scot ? Iese printr-un robinet anume ?



Am incercat asta dar presiunea tot crestea cand foloseam robinetul de umplere


Nu are cum sa creasca daca respecti punctul 1.  

Ai inchis intrarea de apa rece in centrala?  sa nu confunzi cu returul.
Aveai deschis robinetul de apa calda la chiuveta?

In aceste conditii deschizand robinetul de umplere nu are cum sa creasca presiunea.

Edited by dicdobre, 30 July 2018 - 18:44.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Sub centrala ai robinetele de umplere si de golire a instalatiei de incalzire cu apa. In figura de la pagina 180 nr. 8 este "Robinet de umplere", iar nr. 20 "Robinet golire". https://imoca.ro/wp-...olo-star-24.pdf Vezi sa fie inchise bine ambele. La pagina 183 ai descrisa operatiunea de refacere a presiunii in instalatia de incalzire.
Vezi sa fie bun robinetul ala de umplere, daca nu etanseaza cum trebuie lasa sa intre in circuit presiunea din retea, care in unele localitati este de 4 bar. In reteaua din casa este bine sa nu depaseasca 2 bar pe circuitul de incalzire, iar daca centrala sau caloriferele sunt mai vechi mi s-a spus ca este bine sa fie pe la 1,6-1,8 bar.
Cu robinetul de umplere bine inchis presiunea trebuie sa fie constanta. Daca robinetul de umplere este OK, dar creste presiune, ai fisura/por in schimbatorul de caldura si trece apa din circuitul de apa calda (care este la presiunea retelei) in cel de incalzire (care este pana in 2 bar).

Edited by claudiu1, 30 July 2018 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate