Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tevi PPR cu aluminiu pe interior sau exterior,PPR cu fibra carbon si bazalt,PPR cu Fibra de sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View PostJuly02, on 26 iulie 2018 - 14:54, said:

Gaurile cred ca o singura data se dau, nu si la schimbarea/inlocuirea Tevilor


Vorbeam de gaurirea tevii ! Ca sa o inlocuiesti inseamna ca a fost sparta/gaurita din exterior de cineva ! ! O teava de Pex calitativa nu se sparge decit daca o spargi tu !
Numai asa ajungi sa o inlocuiesti !

View PostJuly02, on 26 iulie 2018 - 14:54, said:

Tocmai de aceea pentru ca manopera e mult mult mai scumpa decat Tevile in sine Cupru, Inox, PPR , PEXAL sau oricare ar fi ele

E vorba de maxim jumatate de ora de treaba sa schimbi o teava din Pex de la distribuitor la robinet. !

Nu stiu ce inseamna scump la tine !

Edited by Daco_Get, 26 July 2018 - 15:02.


#20
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View PostJuly02, on 26 iulie 2018 - 14:52, said:

am dormit mai demult la cineva care avea tevi de cupru si se auzea noaptea apa cum curgea prin ele iarna
Deasemenea am intebat si ieri un tip de la Dedeman care avea acasa Tevi de Cu de 1mm in carne
o ruda mi-a spus ca si cand dai drumu la apa calda se aud zgomote
Pai instalatia de apa nu o faci pe Cu ci pe plastic.
Si eu sunt in faza de a alege. Din studiul pe la prieteni/cunostinte/mesteri/vanzatori am ramas cu variantele colac cupru 15x1 sau sistem Rehau 16x2. Cred ca-i ultima din pozele cu tevile puse de tine. Eu pun un distribuitor central si merg separat la fiecare calorifer.

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostDaco_Get, on 26 iulie 2018 - 14:42, said:

Zici ??

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ce misto i se frange lu' ala in mana furtunasul ala dragut. pare rezistent tare, mai ales la caldura si in timp.

View PostJuly02, on 26 iulie 2018 - 14:52, said:

am dormit mai demult la cineva care avea tevi de cupru si se auzea noaptea apa cum curgea prin ele iarna
Deasemenea am intebat si ieri un tip de la Dedeman care avea acasa Tevi de Cu de 1mm in carne si mi-a zis ca se mai aud Zgomote de curgere chiar si la acelea cu 1mm in carne
o ruda mi-a spus ca si cand dai drumu la apa calda se aud zgomote
Probabil cei care au lucrat in Medii Zgomotoase nu mai percep Zgomotele de Frecvente inalte, sau cei batrani, sau altii din nastere nu le percep....,
dar iti spun ca eu si secundarul la ceasul electronic il aud cum ticaie , deasta am pus si ceasul electronic pe hol , si cand e perfect liniste si atunci il mai aud, dapaimite Zgomotul de curgere prin Tevile de Cupru
intrebi prea mult si faci prea putin. spre deloc chiar. pune naibii PPR, de care-o fi, eu nu reusesc sa aud nimic prin ele.

o sa te prinda iarna daca mai faci mult pe cercetatorul. iar aia cu secundarul ceasului...e priceless.

#22
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdygey, on 26 iulie 2018 - 15:07, said:

ce misto i se frange lu' ala in mana furtunasul ala dragut. pare rezistent tare, mai ales la caldura si in timp.


Are 14 ani de la montaj ! Nu doar pare ci chiar este foarte rezistent !

A fost inlocuit teava pe care o vezi fiindca a fost taiata cu flexul !

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
aaa, deci pe unde pare ca se frange/plezneste, alea erau taieturi de flex. asa parca mai vii de-acasa.

#24
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Țevile de Cu fac zgomot pentru că de multe ori se pun cu diametru interior mai mic decît cele de PPR, crescînd viteza de curgere pentru același debit. Pune de diametru mai mare, din ce-o fi, Cu sau PPR.

#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsilverflower, on 26 iulie 2018 - 15:16, said:

Un domn de pe forum care a spus demult ca a pus Tevi Cu cu diametru mare 22mm si tot se aud Zgomote de Curgere,parerea mea este ca nu este din diametre,Cu nu izoleaza fonic

- Dar despre ce am intrebat eu acolo mai nimic nu a-ti zis...
Eram interesat de Tevile acelea de la Supratherm care sunt cu Fibra Carbon-bazalt care posibil sa fie mai nedeftormabila termic decat cele exclusiv fabricate cu fibra de bazalt simplu ?
Dar unde se pot gasi aceste Tevi de la Supratherm caci in Praktiker, Dedeman, Bico-Depot,Mathaus, Emag nu am vazut tevi de acest fel

Edited by July02, 26 July 2018 - 15:35.


#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ai impresia ca la un apartament are asa mare importanta cat se deformeaza tevile de PPR? Sau ca la sub 2 atm. se sparg tevile? Eu am instalatia cu PPR alb cu fibra, suporti din metru in metru, si de 2 ani si jumatate nu s-a lasat/deformat sau spart nimic. Acum 2 ani am mai luat un apartament cu centrala termica individuala, instalatia fiind din PPR cu insertie de aluminiu (am vazut cand i-am mutat supapa de sens in alt loc). Are si aia vreo 14 ani. Nedeformata, iar vecinul de jos a zis ca nu a fost inundat niciodata.
Am impresia ca te agiti pentru niste lucruri inchipuite.
Altfel, da, am coleg care si-a facut instalatia pe Cu, si dupa vreo 3-4 ani a trecut pe PPR. Tot asa a zis, ca se auzeau zgomote in functionare.

#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2018 - 15:44, said:

Ma interesa despre acea Teava Supratherm de am spus eu mai sus
Apropo ca tot ai zis ca ai Instalatia pe PPR la apartament poti sa pui cateva poze cu Instalatia PPR sa vedem cam cum arata o Intalatie de PPR la un apartament de bloc ?

Edited by July02, 26 July 2018 - 16:15.


#28
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asa pleaca din centrala.

Attached Files



#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2018 - 16:35, said:

ok ma refeream cum se vede tevile prin Dormitor spre exemplu pe jos spre calorifer ca si aspect estetic ca unii se planga ca ar fi inestetice deasta am intrebat

#30
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2018 - 16:35, said:

Asa pleaca din centrala.
- Arată bine. Din astea am folosit între centrală și calorifer, numai că meseriașul nu mi-a pus unul din robinete cu flanșă olandeză (ca în poză, dar era la partea de apă rece), s-a înțepenit și a trebuit să-l tai cu faiul ca să-l schimb.

Edited by silverflower, 26 July 2018 - 17:57.


#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2018 - 16:35, said:

Asa pleaca din centrala.
Si de la centrala pleaca la calodifere Tevi PPR doar de 20mm ? sau pleaca cu tevi de 25mm ?

#32
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Asculta ce it zic , PPR e pentru saraci . Deci singurele materiale bioaceptabile sant titaniu,aur,argint si cupru ca nu reactioneaza cu organele .

Nu toti sant smardoi ca sa puna tevi din aur dar cupru nu e asa scump .
PPR pun doar  boschetarii . PPR  = plastic . E ca si cand pui pungi de plastic e acelasi material .

#33
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Păi poate că sîntem săraci (deși sărăcia e relativă) și atîta ne permitem? Ce înțelegi prin boschetari, cei care nu au la fel de mulți bani ca și tine? Jignești gratuit trei sferturi din cetățenii României!

Edited by silverflower, 26 July 2018 - 19:45.


#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postdorel_acdc, on 26 iulie 2018 - 19:05, said:

Cuprul peste ce ingeram prin mancare e toxic iar in cantitati mai mari dulce la Sindromul Wilson, chiar si Argintul e toxic dulce la Sindromul pielii albastre
Microparticule de plastic sunt toxice si nu cred ca organismul are capacitatea sa-l descompuna(cum nici pestii din oceane nu au), dar se zice ca dintre plastice PPR-ul e cel mai inofensiv
Intre Plastic si Cu nu stiu pe care e mai putin toxic si pe care organismul il poate descompune si elimina, chiar si Inoxul are Cr care e toxic pentru organism

As alege plastic pentru Instalatia de incalzire ca este mai putin Zgomotos, iar pentru partea de apa calda ce merg la dus se pot pune alte tevi dar nu stiu care sa fie mai inofensive

Edited by July02, 26 July 2018 - 20:44.


#35
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Așa este, dar ca s-o zic pe șleau, doar nu lingem conductele, iar ce-i înăuntru nu ne interesează decît în măsura în care colmatează sau corodează. Așa avem și-n calculatoare radiatoare din aluminiu sau cupru, dar are vreo importanță din punct de vedere al toxicității? Unele mase plastice (sînt zeci de mii de tipuri) se mai descompun sau mai eliberează solvenți un timp, așa este, dar cele folosite la conducte sînt foarte stabile, doar sînt chiar recipiente cu solvenți puternici din polietilenă, de exemplu. PVC-ul (și el de mai multe tipuri) nu e așa, deseori chiar miroase (ex. articole de plajă, cum ar fi colace gonflabile), e clar că nu e sănătos să stai într-o atmosferă închisă mult timp cu așa ceva.

Edited by silverflower, 26 July 2018 - 20:48.


#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsilverflower, on 26 iulie 2018 - 20:40, said:

doar la partea de apa calda spre dush ar mai conta sa pui o teava mai inofensiva daca am sti care e aceea,se poate pune PPR pentru insntalatie si Cu pentru apa calda la dush cine vrea,oricum PPR-ul nu din ratiuni eocnomice se pune, ca degeaba faci economie tevi PPR cateva milioane cand grosul pretului este montajul care este cu mult mai costisitor decat tevile
in mod normal montajul la PPR cred ca ar trebui sa fie mult mai ieftin ca e mai simplu de montat nu se foloseste nici pasta nu umbla cu flacara etc...
oricum Cuprul nu e asa de scump la 10lei metrul doar ca are inconvenientele lui ca si celelate

eu vreau sa aflu despre tevile Supratherm care am vazut ca au pus si aia de la ING-ul de cartier
-Tevile acelea de la Supratherm care sunt cu Fibra Carbon-bazalt care posibil sa fie mai nedeftormabila termic decat cele exclusiv fabricate cu fibra de bazalt simplu ?
unde se pot gasi aceste Tevi de la Supratherm caci in Praktiker, Dedeman, Bico-Depot,Mathaus, Emag nu am vazut tevi de acest fel

Edited by July02, 26 July 2018 - 21:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate