Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tevi PPR cu aluminiu pe interior sau exterior,PPR cu fibra carbon si bazalt,PPR cu Fibra de sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


PPR-Al
Dintre Tevile de PPR cele mai nedeformabile imi par cele cu Aluminiu, care sunt cu Aluminiu la interior sau la exterior ( cum e mai ok pe interior sau pe exterior )
dar ca dezavantaj par mai mici la Diametrul interior fata de PPR cu fibra cam cu 1,2mm cele cu diametrul exterior de 20mm

PPR-Fibra
Tevile de PPR cu Fibra de Sticla, Fibra Carbon si bazalt au diametrul interior mai mare, dar au un coeficient de deformare mai mare decat cele cu aluminiu

Supratherm am observat ca are o teava de PPR cu Fibra de carbon-bazalt care posibil sa fie mai nedeftormabila termic decat cele exclusiv fabricate cu fibra de bazalt simplu ?
Dar unde se pot gasi aceste Tevi de la Supratherm caci in Praktiker, Dedeman, Bico-Depot,Mathaus, Emag nu am vazut tevi de acest fel

Fibra de Carbon e mai elastica se deformeaza mai mult sau e mai dura decat celalate ?



Multumesc

Attached Files


Edited by July02, 26 July 2018 - 14:40.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Pex pentru montaj ingropat sau Cupru pentru montaj aparent !

Edited by Daco_Get, 26 July 2018 - 14:31.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
July02
Inca nu ti-ai montat instalatia de incalzire?
Vezi ca iarna bate la usa si tu tot la stadiul de cautari esti.Si nu glumesc cu iarna,deja prin septembrie,inceputul lui octombrie este nevoie de incalzire in casa.
Caloriferele le-ai cumparat sau inca tot cauti si din alea?

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 adisz, on 26 iulie 2018 - 14:32, said:

la centrala stiu sigur si calorifere in principiu stiu de care sa iau,la tevi mai trebuie doar ca odata montate sunt cel mai greu de schimbat apoi, deci nu vreau sa le pun asa la plezneala

Edited by July02, 26 July 2018 - 14:40.


#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

 Daco_Get, on 26 iulie 2018 - 14:30, said:

Pex pentru montaj ingropat sau Cupru pentru montaj aparent !
Colac  de Cu de la un producator bun ce are daca e prin sapa? Cam 70% din cunoscuti au caldura pe Cu iar restul au ales plastic si din considerent economic. Intradevar teava e la jumate iar cu fitingurile per total iesi mai ieftin  cu 30%.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Pune tevi de Cu.

#7
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 greenlife, on 26 iulie 2018 - 14:38, said:

Colac  de Cu de la un producator bun ce are daca e prin sapa?
In afara de pret, nimic Posted Image.
Montajul e mai pretentios, si ....alte mici amanunte :)

 July02, on 26 iulie 2018 - 14:37, said:

la tevi mai trebuie doar ca odata montate sunt cel mai greu de schimbat apoi, ...


Zici ??

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 26 July 2018 - 14:44.


#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 adisz, on 26 iulie 2018 - 14:39, said:

Pune tevi de Cu.
sunt rezistente cele de Cu, dar nu pun Cu ca sunt Zgomotoase chiar si cele de 1mm in carne, si eu am auzul sensibil aud si ticaitul secundarului de la ceasul electronic dapai tevile...

Edited by July02, 26 July 2018 - 14:43.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Eu la vremea respectiva am ales Cu nu din considerente economice,ca am zis ca nu ma intereseaza pretul cand e vorba despre comfortul familiei,bineinteles fara sa sar calul.

Intr-o alta ordine de idei,eu n-am vazut la nimeni (chiar daca sunt foarte putini) o lucrare aspectuoasa pe Pex sau altceva de acest gen.In schimb,tevile de Cu daca sunt montate de cineva priceput arata chiar bine.Evident,trebuie vopsite.Dar acest lucru merge foarte repede,nefiind nevoie decat de un strat.

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 greenlife, on 26 iulie 2018 - 14:38, said:

Colac  de Cu de la un producator bun ce are daca e prin sapa? Cam 70% din cunoscuti au caldura pe Cu iar restul au ales plastic si din considerent economic. Intradevar teava e la jumate iar cu fitingurile per total iesi mai ieftin  cu 30%.
Eu stau la Bloc deci nu prea pot sa alic prin sapa cu Colac de Cu....
Nu ma intereseaza neaparat pretul....., ci sa nu faca Zgomot la curgere in principal

in plus daca vreau sa-mi pun Calorifere de aluminiu Cuprul nu e compatibil cu acestea

Edited by July02, 26 July 2018 - 14:46.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Zgomotoase zici?
Fara sa te supar,mi-am dat seama din celelalte subiecte deschise de tine ca este foarte dificil sa te multumeasca ceva,dar esti prima persoana pe care o aud vorbind de faptul ca sunt zgomotoase tevile.Nu stiu de unde idee asta preconceputa,dar de data asta n-ai nimerit-o.

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 Daco_Get, on 26 iulie 2018 - 14:42, said:

se schimba usor in videoclip in apartament nu mai e asa, plus ca trebuie sa platesti manopera la orice schimbare care e mult mai mare decat pretul tevilor in sine care nu sunt asa costisitoare la pret

#13
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 July02, on 26 iulie 2018 - 14:48, said:

se schimba usor in videoclip in apartament nu mai e asa, plus ca trebuie sa platesti manopera la orice schimbare care e mult mai mare decat pretul tevilor in sine care nu sunt asa costisitoare la pret
Da de ce e altfel in apartament ?

De schimbat se schimba numai daca ii dai tu gaura !

Si daca ii dai gaura e normal sa platesti manopera inlocuirii fiindca instalatorul nu se teleporteaza si nu face prin telekinezie inlocuirea !

Edited by Daco_Get, 26 July 2018 - 14:51.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
In ce sens nu-i compatibil,la conexiuni?Exista conexiuni Cu-Al.In rest n-ai treaba.Crezi cumva ca apa care trece prin tevile de Cu va cara oxidul de Cu si-l va depune in caloriferele de Al?Poate in 1001 de vieti.
Oricum,apa are circuit inchis.

 July02, on 26 iulie 2018 - 14:44, said:

in plus daca vreau sa-mi pun Calorifere de aluminiu Cuprul nu e compatibil cu acestea


#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 adisz, on 26 iulie 2018 - 14:47, said:

am dormit mai demult la cineva care avea tevi de cupru si se auzea noaptea apa cum curgea prin ele iarna
Deasemenea am intebat si ieri un tip de la Dedeman care avea acasa Tevi de Cu de 1mm in carne si mi-a zis ca se mai aud Zgomote de curgere chiar si la acelea cu 1mm in carne
o ruda mi-a spus ca si cand dai drumu la apa calda se aud zgomote

Probabil cei care au lucrat in Medii Zgomotoase nu mai percep Zgomotele de Frecvente inalte, sau cei batrani, sau altii din nastere nu le percep....,
dar iti spun ca eu si secundarul la ceasul electronic il aud cum ticaie , deasta am pus si ceasul electronic pe hol , si cand e perfect liniste si atunci il mai aud, dapaimite Zgomotul de curgere prin Tevile de Cupru

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 July02, on 26 iulie 2018 - 14:48, said:

se schimba usor in videoclip in apartament nu mai e asa, plus ca trebuie sa platesti manopera la orice schimbare care e mult mai mare decat pretul tevilor in sine care nu sunt asa costisitoare la pret
Stai ca nu-mi e ceva clar.Inca n-ai montat nimic si vrei deja sa schimbi?De ce ar trebui sa demontezi tevile ale de Cu?Crezi cumva ca se colmateaza,sau ce?Ce motiv rezonabil ai ca sa schimbi tevile alea?

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 Daco_Get, on 26 iulie 2018 - 14:50, said:

Si daca ii dai gaura e normal sa platesti manopera inlocuirii fiindca instalatorul nu se teleporteaza si nu face prin telekinezie inlocuirea !
Gaurile cred ca o singura data se dau, nu si la schimbarea/inlocuirea Tevilor

Tocmai de aceea pentru ca manopera e mult mult mai scumpa decat Tevile in sine Cupru, Inox, PPR , PEXAL sau oricare ar fi ele
, trebuie sa pun de la inceput Tevile potrivite din toate punctele de vedere ca sa mai evit cheltuielile mari de schimbare ulterioare

Edited by July02, 26 July 2018 - 14:56.


#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
deci va fi aparent? e nasol rau ppr-ul ala, nu ti se pare butucanos?


 July02, on 26 iulie 2018 - 14:52, said:

dar iti spun ca eu si secundarul la ceasul electronic il aud cum ticaie , deasta am pus si ceasul electronic pe hol , si cand e perfect liniste si atunci il mai aud, dapaimite Zgomotul de curgere prin Tevile de Cupru

nu merge cu aia cu numaratul oilor?

Edited by laffin, 26 July 2018 - 14:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate