Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

ICAN

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
ICAN este un Cod de Imagine care are o structura non-liniara si deschisa oricaror încercari de decodificare.
ICAN este fundamentat pe baze stiintifice dar nu exclude si o abordare metaforica sau metafizica potrivit dorintei tuturor celor care vor fie sa se initieze fie sa se desavârseasca în aceasta directie.
ICAN este un concept de imagine valurit si valuritor care foloseste bifurcatii de sens liber si neîngradit, oferind posibilitatea tuturor celor ce vor sa-si încerce puterile creative sa dezvolte ICAN în directii de lucru originale si straluminatoare de noi sensuri neasteptate.
ICAN e un complex de strategii de imagine care poate fi folosit si dezvoltat atat de catre lideri cat si de manageri si de firme, companii, organizatii politice sau asociatii civice de catre orice om care are curajul de a se avanta in noi experiente de comunicare si imagine.

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
ICAN founder/sercher

#2
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
ICAN e o punte valurita intre oamenii de pretutindeni! E o aventura a propriei noastre cautari, a cautarii identitatii si sensului nostru in lume. ICAN nu e bufnilian ci lumesc, e plin de lumina, e plin de febrilitate! E o cautare, o aventura frumoasa! E eliberarea de plictis! Eu il cotrobaiesc in fiecare zi, il pandesc, il adulmec, il momesc, il cert, il iau la mishto, incerc sa-l invat sa ma elibereze de frica, de angoasa! ICAN ar putea sa fie sau ar putea sa nu fie! ICAN e o Valurire Magica in care imaginile nu sunt rigide, nu sunt date pentru totdeauna, nu sunt Inchisori ci Comori ale Sufletului!

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
ICAN founder/


#3
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
wake up, it's Tuesday   :lol:

#4
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
1: Se scrie "searcher" nu "sercher"
2: Corect ar fii "researcher"
3: Citeste regulamentul [mi-e lene sa dau link]

#5
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
OK, tigrule, ai descoperit O ANCORA ICAN!
Bravo.

Ovidiu cu prietnie

View Postrashid, on Feb 28 2006, 11:53, said:

1: Se scrie "searcher" nu "sercher"
2: Corect ar fii "researcher"
3: Citeste regulamentul [mi-e lene sa dau link]


Sal' Eminem!
Sunt treaz, tigruleee! Ascult  MatchboxTwenty pe messenmger! E ca lumea! Acu sa-ti de ICAN. Primele trei mari decodificari ICAN sunt:

Imaginea Care Are Nume
Imaginea Care Are Noima
Imaginea Care Are Numar

Asta inseamna ca o Imagine are niste nivele de decodificare fie ca e vorba de Brandul tau personal fie ca e vorba de imaginea Unei batalii sau imaginea unei smeher de politician la televizie.

Imaginile, oricare ar fi ele, sunt proiecte adanci care merita sa fie sondate si intelese. Pentru ca avem nevoie de a intelege, avem nevoie de o NOIMA asa cum avem nevoie de o anumita cantitate de imagine, un NUMAR de imagini pentru a ne putea orienta in realitate.


Cu prietenie,
Ov

View PostEminem, on Feb 28 2006, 11:14, said:

wake up, it's Tuesday   :lol:


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
mosule, nu stiu ce iei tu, dar efect sigur are :omg:

#7
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Sal'. Faza cu mosu e haioasa dar nu se pune la Bufnila. Ai un ICAN malitios astazi!
Ov cu prietenie

View Postsebulbus, on Feb 28 2006, 14:23, said:

mosule, nu stiu ce iei tu, dar efect sigur are :omg:


#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
huh? i'm confused....

#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
poate asta te va desconfuza :)

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
cataaa telenoveaua.. ai si o versiune de maxim 5 randuri a ce-i acolo sau raman neinformat? :P

#11
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Vorba lu` selbus, unde am putea gasi si noi asa ceva?
@ciuly: tot confuz sunt si dupa ce am citit linkul tau :D

#12
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
trebuia sa citesti threadul, nu link-ul :P

in alta ordine de idei, a fost o emisiune in careva din zilele astea pe tvr1 care avea cat de cat legatura cu subiectul. mi-a placut abordarea: imaginea politicienilor din campaniile electorale.

totusi unii nu realizeaza realitatea si au impresia ca teoria lor se aplica peste tot: daca ti se rupe de subiect (ca sa o spun pe intelesul tuturor), atunci poa sa faca campania de imagine a lu peste ca tot nu o sa te influenteze. eu de ex nu votez un politician sau un partid ci un concept, o idee, un principiu. din partea mea, nu conteaza omul, ci principiul dupa care se ghideaza. chiar daca in realitate nu prea se intampla :)
la fel fac pe toate planurile vietii mele, asa ca la mine nu tin tehnicile de imagine (care la randul lor stau la baza tehnicilor de manipulare).

deci OB, cum ai aborda acest segment de oameni?

#13
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
Sal' Ciuly. OK. Nu sunt adeptul asa-ziselor tehnici de manipulare. Sunt o gramada de tehnici, unele atat de suave si de invizibile ca cine a vizat e deja mort in baie. E o poveste simpatica legata de sondajele de opinie, de publicuri, de segmentarea publicurilor, de managementul si marketingul politic. Toti oamenii sunt vazuti ca niste numere, ca niste obiecte fixe, filozofic dar si pragmatic vorbind. E ca si cum l-ai lua pe Bufnila care e un zgaibarat si ai incerca sa-l tintuiesti locului, sa-l legi cu sarma ghimpata de tastatura sa nu mai innebuneasca lumea pe Net. Pana la urma, Marea Manipulare tot isi atinge TINTELE. Sa nu ne imbatam cu apa rece. Numai ca oamenii sunt astazi altii decat cei din 1950! Aici a gresit PSD-ul. PSD-ul nu stie ca lumea s-a schimbat. PSD-ul a crezut ca suntem niste babuini. Nici altii nu au aflat ca lumea s-a schimbat. Multi dintre politicieni ne vorbesc_ca unor babuini. Mai mult, unii se comporta ca si cum Romania e o Citadela rupta de lume cand de fapt suntem foarte deschisi, vorba de la Flanco. Pentru cei ca tine, Ciuly, exista persuasive de tot felul. persuadarea are si ea niste rigori. daca nu te convinge un mesaj, vei primi un altul care te va convinge in cele din urma. Dupa Second War, in anii 50, mesajele manipulatorii aveau Tinte Colective pentru ca-comportamentul era astafel. dar astazi, in Era Complexitatii, trebuie sa tinem seama de individualitati. ICAN, popular sau filozofic vorbind intinde o mana de ajutor oricui vrea sa priveasca lumea dintr-un unghi de vedere original, neconformist, liber, neingradit. Pentru tine Ciuly, pentru oameni respectabili asemenea tie, care nu renunta la PRINCIPII, mesajul va fi construit pe masura. Numai ca trebuie sa intelegm cateva lucruri: lumea s-a schimbat BRUSC. Liniile de comunicare traditionale s-au pulverizat in timp ce MESAJELE au ramas ancorate in concepte traditionale. Apare o interesanta BIFURCATIE COMUNICATIONALA cu RECEPTORI bransati la o Alta Filozofie si Tehnologie de Comunicare in timp ce EMITATORII au ramas ancorati in realitati si mituri invechite. Presa Scrisa e moarta pentru ca nu intelege ca ECRANUL e Regele Comunicarii. Ziarele de format mare se citeau cu nesatiu in anii '20 la cafenea, la Capsa. Acum, cand merg cu taxiul, ma uit la stiri pe smecheria aia de ecran de langa oglinjoaraaa! NU MAI RASFOIESC ziare ci fac ZAPPING.
Hei, Ovidiu Bufnila e atat de pasionat de Artele Imaginii incat e in stare sa va dea peste cap forumul cu un discurs autoironic si jucaus. Scuze. Cred sincer ca aveti despre lucrurile astea niste Idei mult mai interesante decat zbenguielile bufniliene.
Multumesc frumos de raspuns, Ciuly!


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
:)

Edited by ovidiu bufnila, 01 March 2006 - 15:21.


#14
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postovidiu bufnila, on Mar 1 2006, 15:18, said:

Nu sunt adeptul asa-ziselor tehnici de manipulare. [...]

fie ca iti place, fie ca nu, ICAN este manipulare :)
iei ceva, ii conferi o alta imagine si il pui intr-un context. scopul? acel ceva sa manipuleze altceva.
iei ceva, are deja o imagine si il pui intr-un context. scopul? acel ceva sa manipuleze altceva.

sunt fata. ma scol dimineata, ma uit in oglinda si vad cat de naspa arat. pun mana pe obiectele "uzuale" si imi schimb imaginea, facandu-ma "frumoasa". ma imbrac sexy si ma duc la interviiu. de ce nu este suficient sa fiu eu insami la interviu? nu conteaza. ceea ce conteaza este ca am folosit ustensilele cosmetice si am exploatat punctul sensibil general prezent la anagajatorii masculini iar efectul este ca voi lua job-ul chiar daca nu am pregatirea necesara. (vorbesc de cazuri generale) mi-am manipulat angajatorul. manipulare de individ.

sunt elev in clasa a 7-a la liceul teoretic xulescu. sunt ultimul om in clasa, deloc cool: bataia de joc a scolii. e pauza. intru pe forum unde sunt moderator pe aria cu sex, dand dovada in ultimii 2 ani prin ce si cum scriam ca am peste 20 de ani. am folosit anonimitatea conferita de internet pentru a-mi crea o alta imagine si am exploatat exact aceasta anonimitate pentru a obtine ce nu as putea obtine fiind eu insumi. iar prin prezenta mea pe respectiva arie am manipulat nu doar administratorii care m-au facut moderator ci si userii acelei arii. manipulare de masa.

sunt satul de viata si mi-am creat cateva personalitati diferite. chiar daca acuma sunt la casa verde, sectia vesela, normal si constient, ma simt mai bine ca oricand. acuma am liniste sa gandesc si libertate sa ma exprim fara sa imi fie frica ca voi fi impuscat pe strada de catre unu ras in cap si cu zvastica pe brat. pot sa vorbesc despre ce vreau, cand vreau. ma conformez regulilor spitalului/sanatoriului si totul merge bine. manipularea sistemului.




daca cumva chiar crezi ca ICAN nu are legatura cu manipularea, esti in situatia lui nobel si a lui dinamita.

eu personal nu vreau sa fiu manipulat la nici un nivel si din nici un punct de vedere. asta e si motivul pentru care ma intereseaza subiectul. tehnicile de manipulare sunt multe si variate. dar tehnicile de a rezista manipularilor sunt relativ putine si mai mult sau mai putin clare. eu vreau sa stiu daca ceea ce aplic eu inca rezista ;)

so ... let me have it.

#15
ovidiu bufnila

ovidiu bufnila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 07.10.2003
ICAN este proiectul de profunzime al Imaginii Fiintei. sa le luam pe rand, babeste:
Imaginea oricare ar fi ea, vazuta de Fiinta in Fata sa(in posibila ei Realitate) este de fapt un PROCES in care gasim imaginea, fiinta, spatiul si campul procesual, etc. Imaginea si Noima trebuie sa fie de fapt Intelesul Imaginii caci fara a Intelege, a identifica, a Interpreta o anume Imagine nu putem inainta in fiintarea noastra. Imagine si Numar este dincolo de Cantitativ. Este poate MUZICA Imaginilor! este poate Ritmul Imaginilor. In Codul genertic exista vestita PAX 6. Da pe google si o vei gasi. gena asta magica are legatura cu ICAN.
ICAN e dincolo de manipularea banala militara, politica, mistica, culturala, etc. Numele, Noima si Numarul tin de Credinta, de Fiinta, de Interioritate Procesuala, de Frumos si de Miracol.
DE MIRACOL.

Hei, nu e inventia mea. Eu i-am dat acest nume de cod ICAN. Dar ICAN e independent de bufnila, independent de einstein, independent de nobel, independent de eminem!

Hai sa depasim copilariile astea despre manipulare.
OK?

Vreau sa va transmit niste mesaje ale Fiintetei. le aveti in voi. Le puteti descoperi. Sunt frumoase. Tin putin de Maretia Fiintei! daca nu cautam in noi insine MARETIA atunci ce se va intampla cu aspiratiile noastre? In ce ne incredem daca nu in acea Magica Maretie a Fiintei?

#16
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
poate ca pentru tine manipularea tine de copilarie, dar eu raman momentan la acest subiect cat se poate de real.
take it or leave it.
de aspectele filozofice, estetice samd "nu am timp" acuma.

#17
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Interesant, dar ceea ce ICAN reprezinta pana una alta nu duce decat la mesage subliminale...
Chestia asta a fost si interzisa parca .


Pax-6 gene point out some considerable roles among its intervention in central nervous system regarding neurons’ migration in the time of cerebral cortex formation and also in epilepsy. Another essential regulator role is in the eye morphogenesis and evolution, because its alteration leads to abnormally lens development and finally, to cataracte apparition. The gene intervenes in the formation and regeneration of neuroretine and also in embryonic kidney development. The Pax-6 gene can acts synergic or in competition with Pax-4 gene.
The transcriptional factors of Pax genes family were discovered in lower Methazoas, the reason for they are considered ancestral genes, indispensable for animal development

Edited by Se@gull, 01 March 2006 - 18:55.


#18
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
ICAN asta e burlac? Daca da il iau eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate