Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

SoHo Unirii

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#145
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

 dan2018, on 03 iunie 2019 - 21:39, said:

Se pare ca ai ceva probleme cu exprimare cand esti suparta de ceeace am scris . Cred ca faci parte din firma care s-a ocupat la inceput de vanzari, altfel nu imi explic reactiea  ta. Bun daca te referi al "{te poate vizita doamna ANA -F" am vrut sa-i spun sa fie atenta cu inchirierea si sa declare, intrucat agentii fiscali citesc anunturile apoi se dau drept chiriasi si te prind, deci se va citi ANAF AGENTIA NATIONALA ANTIFRAUDA.

Omule, faci 10 greșeli de scriere per paragraf, chiar și la replyul ăsta, nu se poate așa ceva, măcar înainte de Enter să faci o verificare.

#146
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 greywolfact, on 04 iunie 2019 - 10:11, said:

In primul rand de ce ghinionul meu ? Nu face sens...

In al 2-lea rand, traseaza-mi pe google maps pe unde ai lua-o daca ar fi sa mergi la Unirii, de la SOHO. Care e traseul mai frumos, domnule cu 20 de ani in zona ?
Attached File  soho.docx   2.1MB   30 downloads

Era vorba de trotuare te-ai plans ca nu ai,nu de  traseul cel mai frumos .
Dar iti pot sugera unul . Se iese din SOHO prin strada Poterasi (zona intrare parcare corp E pe langa biserica) se merge pe unul din cele doua trotuare cam 200 m si se ajunge in bd. Cantemir . Este dupa parerea mea cel mai frumos traseu.

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 11:00, said:

Buna ziua..am achizitionat si eu la Soho Unirii printre primii probabil..Vad ca sunt multe derapaje pe acest grup.. Fiind inginer constructor de profesie pot spune ca este un santier in care s-a lucrat foarte ingrijit , cu respectarea normelor SSM, un santier peste media celor din Romania . Am fost destul de des pe santier chiar de la construirea subsolurilor si ma declar foarte multumit de executia structurii.
In ceea ce priveste finisajele, avand in vedere pretul ridicat per mp (peste 1700 euro ) acestea trebuie sa fie unele de lux. Inca nu am fost inauntru sa vad finisajele si sa imi pot da cu parerea dar cu siguranta nu voi fi tolerant deloc in ceea ce priveste calitatea lor ( atat in spatiile comune cat si in apartamentul achizitionat). Finisajele se pot remedia si o vor face pana cand vor iesi asa cum trebui. Era mai grav daca erau probleme de structura.
In poza postata de greywolfact cu fatada corpului C probabil se vad niste probleme ale tencuielii.Acum nu stiu daca este din cauza luminii sau a unghiului dar parerea mea ca ar trebui cerute remedieri oriunde este cazul. Legat de finisaje eu am mai multe nemultumiri pe care le-am inaintat  si le voi inainta in continuare dezvoltatorului.
Am observat si eu o calitate a finisajelor exterioare mai buna la corpul D si E F ( chiar in aceasta ordine). Faptul ca s-au angajat indieni si turci (corp EF) nu este neaparat un lucru rau, este o lipsa a fortei de munca la noi. Nu mai exista oameni de calitate in constructii in Romania.Asta nu inseamna ca indienii si turcii sunt mai buni dar totusi aceiasi indieni si turci ii vedem si prin Dubai construind si pe toate santierele mari din lume.
Referitor la instalatia electrica banuiesc si sper ca circuitele au fost calculate pentru a sustine o plita cu inductie de exemplu, un cuptor electric si poate si o masina de spalat vase in acelasi timp ( luand scenariul cel mai defavorabil).
Referitor la instalatiile termice, amplasarea unei centrale pe gaz la subsol pentru a deservi intregului ansamblu nu mi se pare deloc comunist, chiar m-a incantat acest lucru pentru ca nu mai vezi acele tevi de gaz prin toata casa. Intr-adevar daca nu este calculata corect vor fi probleme. Din ce am inteles sunt 2 centrale, una pentru incalzire si una pentru apa calda(care in mod obligatoriu trebuie sa aiba si recirculare pentru a nu astepta 10 min apa calda).
Referitor la incalzirea in pardoseala recunosc ca am fost foarte dezamagit ca au ales sa nu o amplaseze si in bai.
De obicei imi place sa vorbesc pe planse dar cum nu am primit asa ceva am vorbit doar din prisma a ce am vazut cu ochii mei si din ce mi-a comunicat dezvoltatorul.
Referitor la zona aici probabil ca este un lucru total subiectiv. Fiecare isi alege zona cum vrea. Mie si sotiei mele ne-a placut foarte mult locatia. Sfatul meu e sa mergeti acolo si sa parcati iar apoi sa va plimbati prin zona. Pana la Magazin Unirea am facut cam 15 min ( traseu pe la Manastirea Radu Voda ca tot vorbeati voi care e traseul cel mai frumos). Am mers si pe Dimitrie Cantemir , nu mi s-a parut deloc incomod. Pana la Timpuri Noi la metrou faci cam 9 min , iar pana la metrou Tineretului mai ales ca s-a deschis de curand o gura noua de metrou faci cam 5 min.Pana pe Lipscani faci cam 20-25 min. Intr-adevar cladirile de langa sunt derapanate iar casele nu arata chiar bine dar cu siguranta zona se va dezvolta. Noi asta ne-am dorit, sa stam la 10-15 min de mers pe jos de centru. Probabil pare mult 1700-1800 euro acum dar cu siguranta vor creste preturile in viitor.Fiecare face ce doreste cu banii lui pana la urma.Am prieteni care nu suporta Tineretului ca e aglomerat si s-au mutat la iesire din Bucuresti. E alegerea lor. Dar un Uber va costa 30-40 lei pana in centru .
Referitor la parcare am fost sa o vad si este mare si spatioasa. Nu stiu de unde aveti alte informatii. E exact cum ar trebui sa fie.
Referitor la tubulaturi exterioare , generatoare acestea sunt necesare. Nu stiu unde ati vazut altfel. Probabil ca nu era ventilata parcarea ceea ce e mult mai grav,
Voi reveni cu detalii despre finisaje dupa prereceptie. Momentan sunt multumit de alegerea facuta. Finisajele se pot remedia si nu voi receptiona fara finisaje de lux cum zic ei Posted Image Am incercat sa fiu cat mai obiectiv in aceasta postare si sa arat si punctele bune si cele mai putin bune. Ca vad ca aici sunt prezentate mai mult cele rele.

Eate ok ce-ai prezentat , referitor la parcare eu am planul cu cotele si pe plan  unele locuri au o latime de 2.35m si lungimea de 5m . Teoretic tu esti proprietar pe aceasta suprafata , faptul ca te poti extinde este altceva , oricand poti primi observatii de la cei din jur ca nu parchezi pe locul tau.

Edited by dan2018, 04 June 2019 - 15:29.


#147
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Viitorul e dezvoltatoru imob.mob.mob

#148
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Locurile de parcare respecta normativul( 2.35x5.00 parca era prin normativ) ..prin afi tot dimensiunea asta o au si am mai vazut tot aceiasi dimensiune si in alte rezidentiale..nu e cel mai mare loc dar e ok..ideea pe forumul asta cred ca e sa  venim fiecare cu informatii utile si  poate sa nu lasam dezvoltatorul sa faca ce vrea el( gen sa faca finisaje pe repezeala
) .restul comentariilor gen ca nu e unirii sau alte balarii cred ca nu isi au rostul aici..

Edited by Viitorul, 04 June 2019 - 18:34.


#149
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 18:26, said:

Locurile de parcare respecta normativul( 2.35x5.00 parca era prin normativ) ..prin afi tot dimensiunea asta o au si am mai vazut tot aceiasi dimensiune si in alte rezidentiale..nu e cel mai mare loc dar e ok..ideea pe forumul asta cred ca e sa  venim fiecare cu informatii utile si  poate sa nu lasam dezvoltatorul sa faca ce vrea el( gen sa faca finisaje pe repezeala
) .restul comentariilor gen ca nu e unirii sau alte balarii cred ca nu isi au rostul aici..
prin normativ la limita inferioara

#150
Tychon

Tychon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2019
Revin cu update pentru cei interesati pe tema pre-receptie: intre timp am facut prereceptia si pot sa spun ca a fost o dezamagire crunta. "De lux" ramane pe hartie. Finisarea s-a facut in mare graba. E un amestec intre finisaje calitative (ex geamuri tripan, usi Pinum, incalzire prin podea Rehau) si finisaje medium spre foarte proaste (parchet laminat, usa intrare, ceramica made in China Keramith, cada cu protectie de plastic), toate montate in graba. Chiar si finisajele premium s-au montat cu neglijenta. Exemple de nereguli: colturi si imbinari inestetice si incomplete, julituri la usi si tocuri de la geam, cativa pereti care nu erau drepti, infiltratii de apa in camere, usa de la intrarea in apartament e o gluma proasta, protectia de platic de la cada e execrabila, rigola la dus si montarea ei la fel, s.a. Am semnalat toate problemele, sper sa se rezolve, dar oricum dezamagitor per total. Spatiile comune din bloc sunt total nefinisate (kituirea nu prea a fost facuta, receptiile de la intrare inca nu sunt finalizate, etc). Inca sunt optimist, dar sunt si constient ca trebuie sa mai investesc pentru a-mi aduce singur apartamentul la nivelul "de lux". Aceasta este parerea mea subiectiva, nu trebuie sa fie universal valabila pt toto si este adresata oricui este interesat sa stie la ce sa se astepte inainte de pre-receptie. Multumesc. Mult succes!

#151
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 11:28, said:

Nu am spus doar eu finisaje de lux. Au spus-o chiar ei pe site-ul propriu:
DESPRE COMPLEX
SOHO Unirii reprezinta angajamentul London Partners, in livrarea primului dintre numeroasele proiecte cu amplasament ultra central, ce reflecta prioritatile sale privind locatia, valoarea, calitatea si designul.
Fie ca esti la inceput de drum sau familia ta se extinde, la Soho Unirii vei gasi studio-uri, apartamente cu 2,3 si 4 camere potrivite preferintelor tale. Ansamblul este compus din 3 blocuri cu 236 unitati locative, parcare subterana, finisaje de lux, spatii verzi amenajate, dar si paza 24/24.

deci?
  Da da dormit 24 din 24 ... asta sigur da .... am experienta mare cu firmele de paza platesti de te ustura buzunarul sau le iei prin licitatie publica cu un pret de te miri cu ce ii platesc pe paznici...
hai sa definim notiunea de finisaje de lux , o aveti undeva definita in contract sau prezentare? sau finisaje de lux sau similar ????? ai ceva caracteristici de la placile de faianta de lux ca sa stii cum sati cu similarul? .... ei aici e teapa ......nu pun ceramica de lux ci pe cea similar mai de categorie inferioara , si in principiu toate sunt sau similar baterie dus baterie cada etc

#152
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 Tychon, on 04 iunie 2019 - 19:35, said:

Revin cu update pentru cei interesati pe tema pre-receptie: intre timp am facut prereceptia si pot sa spun ca a fost o dezamagire crunta. "De lux" ramane pe hartie. Finisarea s-a facut in mare graba. E un amestec intre finisaje calitative (ex geamuri tripan, usi Pinum, incalzire prin podea Rehau) si finisaje medium spre foarte proaste (parchet laminat, usa intrare, ceramica made in China Keramith, cada cu protectie de plastic), toate montate in graba. Chiar si finisajele premium s-au montat cu neglijenta. Exemple de nereguli: colturi si imbinari inestetice si incomplete, julituri la usi si tocuri de la geam, cativa pereti care nu erau drepti, infiltratii de apa in camere, usa de la intrarea in apartament e o gluma proasta, protectia de platic de la cada e execrabila, rigola la dus si montarea ei la fel, s.a. Am semnalat toate problemele, sper sa se rezolve, dar oricum dezamagitor per total. Spatiile comune din bloc sunt total nefinisate (kituirea nu prea a fost facuta, receptiile de la intrare inca nu sunt finalizate, etc). Inca sunt optimist, dar sunt si constient ca trebuie sa mai investesc pentru a-mi aduce singur apartamentul la nivelul "de lux". Aceasta este parerea mea subiectiva, nu trebuie sa fie universal valabila pt toto si este adresata oricui este interesat sa stie la ce sa se astepte inainte de pre-receptie. Multumesc. Mult succes!
Cel mai grav sunt infiltratiile de apa , acum cu ploile din ultima vreme  ar trebui ca cei de la etajul 5 si 4 sa faceti rapid o vizita pana nu acopera cu bidineaua infiltratiile.
Sa vedeti ce ne asteapta cand ne vom muta si constatam ca trebuie sa izolam zidurile despartitoare dintre apartamente ca sa nu ne auzim intre noi. Eu stiam asta cand am cumparat dar nuvoi fi  afectat prea mult datorita pozitionarii ap. fata de ap vecine.Am vazut cum au montat usile de inalta siguranta de la intrarea in apartament. O sa vedeti ca nu sunt puse pe mijlocul zidului ci la fata din interiorul apartamentului iar intreaga siguranta sta in spuma in care a fost fixata usa . Trebuiau sa foloseasca pentru fixare pe mijlocul grosimii zidului,   datorita golurilor din caramida Porotherm, tije filetate in caramida cu goluri - cu ancore chimice https://youtu.be/nqeBBDiHmMA.

#153
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Multumim tychon...cam asta asteptam sa aflu de pe acest forum..banuiesc ca ai cumparat in A B sau C?O sa fiu si eu foarte atent la aceste detalii si la multe altele..Referitor la faptul ca mai bagam niste bani si il finisam cum ar trebui sa fie finisat se poate aplica doar pentru apartament, dar cu spatiile comune ce facem? Pretul de 1700  euro / mp este pentru toate facilitatile ansamblului. Deci ma astept ca totul sa arate de acesti bani si nu am de gand sa receptionez pana nu va fi in regula.
Treaba cu similaritatea este relativa. In constructii simillaritatea se demonstreaza prin fise tehnice. O gresie Porcelanosa (aprox 220lei/mp) nu va avea niciodata aceleasi caracteristici tehnice cu o gresie Keramyth (60 lei / mp). Probabil ca ei cred ca au vandut unor oameni nepregatiti si care poate nu sunt atenti la detalii. In masura in care nu vor remedia cele sesizate de noi exista si posibilitatea de a apela la ajutor extern pentru a-i face sa respecte intru totul anexa cu specificatiile din contractul meu.
Raman optimist totusi pana la prereceptie!

#154
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 20:43, said:

Multumim tychon...cam asta asteptam sa aflu de pe acest forum..banuiesc ca ai cumparat in A B sau C?O sa fiu si eu foarte atent la aceste detalii si la multe altele..Referitor la faptul ca mai bagam niste bani si il finisam cum ar trebui sa fie finisat se poate aplica doar pentru apartament, dar cu spatiile comune ce facem? Pretul de 1700  euro / mp este pentru toate facilitatile ansamblului. Deci ma astept ca totul sa arate de acesti bani si nu am de gand sa receptionez pana nu va fi in regula.
Treaba cu similaritatea este relativa. In constructii simillaritatea se demonstreaza prin fise tehnice. O gresie Porcelanosa (aprox 220lei/mp) nu va avea niciodata aceleasi caracteristici tehnice cu o gresie Keramyth (60 lei / mp). Probabil ca ei cred ca au vandut unor oameni nepregatiti si care poate nu sunt atenti la detalii. In masura in care nu vor remedia cele sesizate de noi exista si posibilitatea de a apela la ajutor extern pentru a-i face sa respecte intru totul anexa cu specificatiile din contractul meu.
Raman optimist totusi pana la prereceptie!

1700 E/mp (dacă e atât), util, hai, doar cu balconul inclus, Unirii, central București, cu o densitate nr.de ap. raportat la total teren decentă, nu gen Militari Residence, NU asigură decât iluzia luxului, și, în situația pieței muncii pe construcții de azi, nici măcar iluzia - se remarcă execuția low cost a finisajelor pseudo lux, rezultatul fiind cel anticipat de cei ce au habar pe ce planetă locuiesc.
... Spre comparație, deși, iarăși, o vor pricepe doar bipezii mai sus menționați (dacă or fi prezenți pe forumul ăsta) observați prețul pe mp. per locație echivalentă Paris, Londra, Frankfurt sau alte power houses economice precum Bucureștiul, adică de la 10.000 în sus.
Luxul adevărat începe la noi cu proiectele ONE, și acolo cu ceva rezerve, și se duce spre 3000 E/mp, nu bășini la 1700.
Apropo... în ghetoul Drumul Taberei/Lujerului, la 800 m de metrou low costul e acum 55 mii pt. 37 utili plus 6 mp balcon în consolă, cam degeaba. Deci ?

Edited by zavalita, 04 June 2019 - 21:08.


#155
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Pretul pe mp se calculeaza impartind valoarea apartamentului la : (supr. utila apartament +1/2 supr utila terasa). Pentru mine Porcelanosa este un finisaj de lux ( sau cel putin mediu spre lux), pe care trebuiau sa il puna..au schimbat cu Keramyth...Raman la parerea ca la 1700 euro-1800 euro finisajele trebuie sa arate altfel.Nu ca cele descrise de cei ce au facut prereceptia. Repet, lucrez in constructii si stiu ce se pot face cu acesti bani , ramand constructorul si cu un profit substantial, chiar si intr-o zona aproape centrala. Peste drum de Soho oarecum pe Calea Serban Voda la aceiasi bani este un alt complex care e cam in acelasi stadiu cu Soho.Acolo am vazut ca se pot face finisaje foarte bune. Oare cum?

#156
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Viitorule - Ai zis că ești inginer constructor ? Cum verifici o diafragmă a 2 zi după turnare ?

Sunt bălării celelalte comentarii ?

Așa RĂU merg vânzările ?

1.700 de euro pe mp este preț mare ?

Ești sigur inginerule că știi ce este aia o turnare de radier general la 10 - 15 metri sub cota 0 ?

De betonită ai auzit ? Nu beton, ia spune unde se folosește la fundație.

Inginerule, când bagi apă în beton pe un șantier la turnări mari de beton și de ce ?

Ia răspunde la întrebările astea să se convingă lumea că ești inginer și nu agent.

Eu am stat în betoane pentru unii și eram prezent la toate turnările mari de beton și eu verificam a 2 zi cum au ieșit diafragmele.

Edited by MARlNMembruAnonim, 04 June 2019 - 21:57.


#157
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016
Și mai e o chestie legată de lux, care n-o să vă placă.

Voi ăștia, cu aere de 1700-1800 e/mpu, vă permiteți taxă complex plus întreținere/utilități per ap. ?

Aveți la îndemână, fie ce-o fi, spre 200 euro pe lună de iarnă la 3 camere,  cu totul, mai ales cu încălzire pe curent ? Întreținere fațade ? Reparație alei ?

...pt. că low costul M.R./Lujerului/Dimitrie Leonida/Metalurgiei Park sigur nu-și permit chestiile astea... drept urmare, datorii istorice și bloace noi care în curând arată mai prost ca cele vechi.

Luxul adevărat e ăla în care proprietarii au bani pe bune, nu conjunctural, oamenii sunt în filmul care trebuie, nu faianța nush ce marcă....altfel stai și plângi și nu-ți vine a crede... în buricul Bucureștiului.

Edited by zavalita, 04 June 2019 - 22:11.


#158
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 20:43, said:

Multumim tychon...cam asta asteptam sa aflu de pe acest forum..banuiesc ca ai cumparat in A B sau C?O sa fiu si eu foarte atent la aceste detalii si la multe altele..Referitor la faptul ca mai bagam niste bani si il finisam cum ar trebui sa fie finisat se poate aplica doar pentru apartament, dar cu spatiile comune ce facem? Pretul de 1700  euro / mp este pentru toate facilitatile ansamblului. Deci ma astept ca totul sa arate de acesti bani si nu am de gand sa receptionez pana nu va fi in regula.
Treaba cu similaritatea este relativa. In constructii simillaritatea se demonstreaza prin fise tehnice. O gresie Porcelanosa (aprox 220lei/mp) nu va avea niciodata aceleasi caracteristici tehnice cu o gresie Keramyth (60 lei / mp). Probabil ca ei cred ca au vandut unor oameni nepregatiti si care poate nu sunt atenti la detalii. In masura in care nu vor remedia cele sesizate de noi exista si posibilitatea de a apela la ajutor extern pentru a-i face sa respecte intru totul anexa cu specificatiile din contractul meu.
Raman optimist totusi pana la prereceptie!
in constructii si in general in tehnica asa este se demonstreaza comparand caracteristicile tehnice a celor doua produse dar aici este vorba de contractul semnat de noi unde nu apar caracteristicile tehnice ca sa poti compara. Oricum nu avem puterea sa mai schimbam ceva nu cred ca iti va da jos gresia si va monta ce trebuie si nici sa-ti dea diferenta in bani . hai ca intram intr-o chestie ca procesele de se judeca in ani si ani ..Iar daca nu ne convine avem libertatea sa renuntam la cumparare dar cu ce pierderi financiare.
Trebuie sa ne axam pe problemele grave gen infiltratii, functionalitatea echipamentelor din dotare etc..
Mai discutam ne sfatuim si facem front comun la semnarea contractelor .

#159
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Zavalita despre ce incalzire pe curent vorbesti? Incalzirea pe curent nu se aplica la Soho.Mai documenteaza-te inainte sa vorbesti.  Avand in vedere preturile apartamentelor pe care si le-au cumparat eu cred ca toti isi permit costuri de intretinere un pic mai mari.200 euro totusi mi se pare un pic exagerat.
Sunt constient ca nu o sa fie finisaje de lux si nici lux ca in Herastrau sau in alte ansambluri.Dar nici finisaje de calitate proasta nu trebuie sa fie.
Sunt de acord cu tine cu ce ai scris in ultimul paragraf despre luxul adevarat.

#160
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 21:29, said:

Pretul pe mp se calculeaza impartind valoarea apartamentului la : (supr. utila apartament +1/2 supr utila terasa). Pentru mine Porcelanosa este un finisaj de lux ( sau cel putin mediu spre lux), pe care trebuiau sa il puna..au schimbat cu Keramyth...Raman la parerea ca la 1700 euro-1800 euro finisajele trebuie sa arate altfel.Nu ca cele descrise de cei ce au facut prereceptia. Repet, lucrez in constructii si stiu ce se pot face cu acesti bani , ramand constructorul si cu un profit substantial, chiar si intr-o zona aproape centrala. Peste drum de Soho oarecum pe Calea Serban Voda la aceiasi bani este un alt complex care e cam in acelasi stadiu cu Soho.Acolo am vazut ca se pot face finisaje foarte bune. Oare cum?
Ansamblul acela de pe Serban Voda este varza iti atasez planul sa te convingi cat de mici sunt spatiile in ap si coridoarele lungi inguste si intunecoase . Nici nu se compara cu SOHO. Am vrut sa cumpar si eu acolo dar m-am ingrozit mai ales ca au preturile ca in SOHO

Attached Files



#161
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

 Viitorul, on 04 iunie 2019 - 22:20, said:

Zavalita despre ce incalzire pe curent vorbesti? Incalzirea pe curent nu se aplica la Soho.Mai documenteaza-te inainte sa vorbesti.  Avand in vedere preturile apartamentelor pe care si le-au cumparat eu cred ca toti isi permit costuri de intretinere un pic mai mari.200 euro totusi mi se pare un pic exagerat.
Sunt constient ca nu o sa fie finisaje de lux si nici lux ca in Herastrau sau in alte ansambluri.Dar nici finisaje de calitate proasta nu trebuie sa fie.
Sunt de acord cu tine cu ce ai scris in ultimul paragraf despre luxul adevarat.

Nu e totul electric, cum s-a spus pe topic, de la prima pagină încoace ?!

am cerut proiectul pentru partea electrica, nu mi s-a dat. Nu mi s-au putut furniza informatii despre puterea instalatiei electrice la nivel de apartament. La fel, nu au putut sa imi dea detalii despre cum sunt pozitionate circuitele incalzirii prin pardoseala.

Da, 200 euro cu tot cu întreținere spații comune la un 3 camere, pe lună de iarnă, la încălzire pe curent.

Edited by zavalita, 04 June 2019 - 22:54.


#162
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Nu..incalzirea in pardoseala este cu agent termic(apa) 😄 ,cu o centrala pe gaz situata in subsol 1 care incalzeste agentul termic. Este diferenta foarte mare intre incalzire electrica si incalzire cu agent termic ca si costuri.
Puterea instalatiei electrice conteaza deoarece vei avea nevoie de o plita electrica/ cu inductie , de un cuptorelectric , de o masina de spalat vase , de o masina de spalat rufe.Daca aceasta putere nu este bine calculata nu va face fata consumatorilor enumerati de mine mai sus.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate