Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Suntem un neam de ciorditori si nu ma refer la politicieni

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cel mai bun exemplu, o companie deschide un serviciu de bike sharing, ceva similar cu ce au marile capitale europene.
Rand pe rand bicicletele incep sa dispara, sa fie vandalizate, sa fie bagate la vanzare pe olx, sa fie colectionate, sau mai rau sa fie ascunse in altarul Bisericii, ori sa ajunga in capatul celalalt de tara.

Articolul complet care argumenteaza titlul topicului il gasiti aici:
http://www.hotnews.r...-plngeri-pe.htm

Ce m-a uimit e ca si dupa toate astea, cel care a lansat serviciul inca mai are sperante la profit.
Ba mai mult, chiar sustine ca pagubele sunt cu mult sub asteptari.

Ca Londra o fi capitala europeana cu cele mai multe furturi de biciclete e irelevant, nu am auzit cazuri in care preotii sa fure bicicletele branduite ale serviciilor de bike-sharing.

Din review-urile de pe G Play nu pare sa fie inca prea bine pusa la punct aplicatia lor, deci sincer sa fiu, in momentul asta si eu cred ca furtul e cea mai mica problema pe care o au.

Edited by gumball3000, 17 July 2018 - 19:00.


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Odata, am auzit un proverb trist, cam generalizator, insa care m-a pus, atunci, pe ganduri:

" In Romania, hotia se suge din laptele de mama... "

Edited by sylvius, 17 July 2018 - 18:52.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai descoperit apa calda. :)

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta cu bicicletele e chiar o nimica toata.
Va mai amintiti ca se furau intr-un timp si capacele de canal sau panourile alea antiorbire de pe autostrada?
De apt inca nu sunt ferm convins ca s-au oprit nici acum.

Ce nu am mai auzit insa e de furturi de cale ferata si cabluri electrice.

Edited by gumball3000, 17 July 2018 - 18:57.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
In liceu aveam o profa de istorie, si ne povestea odata de razboaiele romane, cu dacii, tracii, etc, si zicea doamna asta, ca suntem neam de hoti, ca romanii i-au exterminat pe daci si in locul lor au adus toti hotii si toate scursurile Romei, o fi adevarat ?

#6
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Dintr-un popor majoritar indoilenic nu se pot cerne politicieni cinstiti...

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostPaz, on 17 iulie 2018 - 18:53, said:

Ai descoperit apa calda. Posted Image
Ai si tu dreptate, inca sunt in dubii daca sa las titlul acesta sau pur si simplu sa-l schimb cu  "Ce mai fura romanii?"

#8
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Bine ca sunteti “un neam de ciorditori”, macar nu va mai laudati.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Suntem un neam tyziganos in gena, la capitolul civilizatie.. de asta nu rezista nimic.

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Bun, si de ce generalizezi, cum ca noi, ca romani, am fi un neam de ciorditori?
Posted Image
Eu sunt roman si nu ma consider ciorditor, nu am furat in viata mea ceva, nu am auzit asa ceva la parintii mei, nu am constatat la copii mei ca apar cu lucruri care nu le apartin.

Adevarat, pana acum mi s-au furat 2 biciclete, una in provincie (lasata in fata magazinului, sa iau un bec), si o semicursiera ruseasca in Bucuresti (dintr-o magazie), dar asta inseamna ca am fost victima, si nu ciorditor. Am si alt exemplu, cand, tot in provincie, m-am dus la film cu bicicleta, am lasat-o la bordura, in fata salii, am stat la film aproape 2 ore, am iesit si am plecat acasa cu bicicleta.

Edited by claudiu1, 17 July 2018 - 19:07.


#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostPlaton, on 17 iulie 2018 - 18:57, said:

In liceu aveam o profa de istorie, si ne povestea odata de razboaiele romane, cu dacii, tracii, etc, si zicea doamna asta, ca suntem neam de hoti, ca romanii i-au exterminat pe daci si in locul lor au adus toti hotii si toate scursurile Romei, o fi adevarat ?

Romanii erau ei insisi o scursura ca toti cei care se bat cu pumnul in piept ca ne tragem din ei, asa ca fa tu socoteala.

View Postgumball3000, on 17 iulie 2018 - 18:58, said:

Ai si tu dreptate, inca sunt in dubii daca sa las titlul acesta sau pur si simplu sa-l schimb cu  "Ce mai fura romanii?"

Poti foarte bine sa stergi partea cu politicienii. De ce sa-i discriminezi ?

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postgumball3000, on 17 iulie 2018 - 18:48, said:

Ce m-a uimit e ca si dupa toate astea, cel care a lansat serviciul inca mai are sperante la profit.
Ba mai mult, chiar sustine ca pagubele sunt cu mult sub asteptari.


Quote

Hoții ar trebuie să înțeleagă că nu merită riscul. E o bicicletă ieftină cu o singură viteză, nu are mare valoare comercială.

Din ce ce vad in articol bicicleta aia nu face nici 500 de lei ?!?

Quote

Costurile sunt de 1.9 lei per 30 de minute.

Deci in 300 de ore exploatare ar trebui sa acopere costurile ....cu tot echipamentul ala care nu pare prea sofisticat

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu suntem un neam insa avem ciorditori intre noi . Dispar anumite chestii intr-adevar .Sunt spitale unde dispar bateriile de la bai, se smangleste hartia igienica imediat ce infirmiera o pune in suport, capace de canal, cosuri de gunoi, banci si flori din parcuri, linii de cale ferata, cabluri si automatizari CFR, motorina din camioane in parcari de la soferii adormiti, garduri si plase de sarma, porti forjate de la vile nelocuite, scroafa si iapa din cotet, gaini, rate, curci si porci, lemne din padure, bani din cutia milei, examene si doctorate,  se da cu jula la greu .
Dar de departe cel mai mult se juleste de catre guvernanti si politicieni .Noaptea !

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Neam de ciorditori s-ar putea sa nu fim dar de tzarani suntem sigur.  Iar asta se vede dupa nivelul de zgomot si agitatie care e peste tot - la iesirea din scoli, in trafic, pe strada, in parc, in hipermaket.. toata lumea isi marcheaza teritoriul prin zgomot, agitatie si tzaranism.

#15
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Marea majoritate a romanilor sunt neseriori, tarani, inculti, obraznici si nespalati.
Nu degeaba au ramas rromii la noi, au simtit ca ne potrivim.
De fapt nimeni nu prea vrea sa se schimbe, iar scuza ca am fost victimele istoriei nu tine.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exact .Cel mai enervanti aia cu mobilul infipt in ureche care rag ca buhaiul la vitica prin malluri si magazine,  sa-i auda toti ca tocmai or venit de la noi, de la Italia .E plin orasul de ei .
Circulatie ioc, semnalizari inexistente, agresivitate,  si chiar sinucigasi in trafic .Pazesc zilnic de la mutilare cel putin o duzina de idioti si idioate de Italia, am si redus iesirile cu tehnica auto din unitate acum, or da naibii baietii cu vreun  Dac peste vreu nasol d-astia si mi-il face de comanda .

Edited by GingisHan2015, 17 July 2018 - 19:19.


#17
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Suntem un neam needucat. Atat.

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgumball3000, on 17 iulie 2018 - 18:55, said:

Asta cu bicicletele e chiar o nimica toata.


corect si ai mare dreptate.
topicul este curajos.
este un topic care nu va place caci nimeni nu vrea sa i se puna oglinda in fata.

dar daca se vrea cu adevarat schimbare, progres, de aici ttrebuie inceput.
de la micile furtisaguri, nu de la marea coruptie.
caci micile furtisaguri sunt pepiniera marii coruptii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate